Προς το περιεχόμενο

Εξέλιξη παραγγελίας και αποστολών PS5


spartan29gr
Μήνυμα προστέθηκε από Malthador,

Το νήμα προορίζεται αποκλειστικά και μόνο για συζήτηση επάνω στην εξέλιξη των προπαραγγελιών PS5 κονσολών, physical ή digital-only. Επομένως:

  • Δεν συζητάμε το ποιά κονσόλα είναι καλύτερη ή το ποιά κονσόλα να αγοράσουμε. Υπάρχει εδώ αναλυτικό νήμα, μπορείτε να ρωτήσετε αν σκέφτεστε πραγματικά να αγοράσετε PS4 ή Series S|X αντί για PS5.
  • Δεν κατεβάζουμε καντήλια και καρκίνους σε υπαλλήλους, σε καταστήματα ή στην Sony. Εκτός του ότι δείχνει βλαχιά και μισανθρωπιά, δείχνει γραφικότητα και ασυνέπεια μεταξύ άλλων, γιατί από τους ίδιους θα αγοράσετε στο μέλλον κονσόλες και αξεσουάρ.
  • Δεν σχολιάζουμε αγγελίες που βάζουν άλλοι σε αυτό το site ή σε οποιοδήποτε άλλο. Δεν είναι αυτός ο σκοπός του νήματος.

Το νήμα υπάρχει για να πείτε πέντε πράγματα μπας και βγάλετε άκρη πότε θα παραλάβετε, όχι πόσο πουλάει ο παραδιπλανός που έχει παραλάβει ήδη. Για το λόγο αυτό μην το πνίγετε στα memes και στις φήμες που είδατε κάπου, μπορεί να χαθεί κάποια πληροφορία που θα φανεί χρήσιμη σε κάποιο άλλο μέλος το οποίο περιμένει πως και πως να παραλάβει.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα.

Πριν απο λίγο, σε τηλεφωνική επικοινωνία με Πλαίσιο (για άλλο θέμα) μου είπαν ότι δεχόντουσαν έως εχθές τηλ. παραγγελίες με ανοιχτή ημερομηνία παράδοσης. Έχουμε επιβεβαίωση από κάποιον εδώ που να του έτυχε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, toni31 είπε

Καλημέρα.

Πριν απο λίγο, σε τηλεφωνική επικοινωνία με Πλαίσιο (για άλλο θέμα) μου είπαν ότι δεχόντουσαν έως εχθές τηλ. παραγγελίες με ανοιχτή ημερομηνία παράδοσης. Έχουμε επιβεβαίωση από κάποιον εδώ που να του έτυχε?

Αν ισχυει αυτο ειναι *** εκει στο πλαισιο... δηλαδη θα παιρνουμε καθε μερα τηλ να δουμε ποτε δεχονται παραγγελιες λες και ειμαστε στο 1990.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Cariolanoc είπε

Αν ισχυει αυτο ειναι *** εκει στο πλαισιο... δηλαδη θα παιρνουμε καθε μερα τηλ να δουμε ποτε δεχονται παραγγελιες λες και ειμαστε στο 1990.

 

Να βγάλεις την μαγική σου, κρυστάλλινη σφαίρα και να το δεις. Δεν κατάλαβα!

Πέρα από την πλάκα, καλό είναι αν μαθαίνονται τέτοια να τα λέμε μπας και πάρουμε από πιο αξιόπιστα καταστήματα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ένας γνωστός μου στο πλαίσιο μου είπε το εξής κουλό. Πολλά ps5 είχαν πρόβλημα στο τσιπακι (ότι και να σημαίνει αυτό δεν ξέρω) και περιμένουν στο τέλος του μήνα λίγα κομμάτια που θα είναι από την επόμενη φουρνιά. 

 

Ειναι λίγο ραντομ αυτό που αναφέρω αλλά έχει συζητηθεί καθόλου αν κάποια μοντέλα είχαν κάποια θέματα?? Πιθανόν θα έχουν διαφορετικό κωδικό μητρικής που τα κάνει και διαφορετικά σαν μοντέλα? Δεν μου ακούγεται παράλογο θυμάμαι και στο ps4 είχε 3-4 κωδικούς chταδε και πάντα τα καινούρια ελυναν τα μικροπροβληματα των παλιών 

  • Confused 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, rudigarcia222 είπε

Παιδιά ένας γνωστός μου στο πλαίσιο μου είπε το εξής κουλό. Πολλά ps5 είχαν πρόβλημα στο τσιπακι (ότι και να σημαίνει αυτό δεν ξέρω) και περιμένουν στο τέλος του μήνα λίγα κομμάτια που θα είναι από την επόμενη φουρνιά. 

 

Ειναι λίγο ραντομ αυτό που αναφέρω αλλά έχει συζητηθεί καθόλου αν κάποια μοντέλα είχαν κάποια θέματα?? Πιθανόν θα έχουν διαφορετικό κωδικό μητρικής που τα κάνει και διαφορετικά σαν μοντέλα? Δεν μου ακούγεται παράλογο θυμάμαι και στο ps4 είχε 3-4 κωδικούς chταδε και πάντα τα καινούρια ελυναν τα μικροπροβληματα των παλιών 

Γενικα τα "τσιπακια" που βγαινουν απο την TSMC εχουν καποιο "yield", ενα ποσοστο δηλαδη της παραγωγης ειναι λειτουργικα μερη και τα υπολοιπα προβληματικα. Ισως καποιο batch να ηταν προβληματικο και να ανακληθηκε απο την σονυ ενω ειχε διατεθει στην αγορα απο σφαλμα.

Παντως νεα φουρνια δεν σημαινει revision της κονσολας απλα εννοει το επομενο "κυμα". Αυτη τη στιγμη η σονυ παλευει να καλυψει τη ζητηση και οτι παραγει θεωρειται ηδη πουλημενο οποτε δεν υπαρχει χρονος για επανέκδοση. Revision, εαν υπάρξει θα δουμε απο χρόνο και μετά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ μίλησα με Κωτσόβολο και μου είπαν χαριτολογώντας ότι για preorder Οκτωβρίου ξανά καλέστε μας από καλοκαίρι.... ακόμα εξυπηρετούν Σεπτεμβρίου. Good whines 🤧

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Lotof είπε

Εγώ μίλησα με Κωτσόβολο και μου είπαν χαριτολογώντας ότι για preorder Οκτωβρίου ξανά καλέστε μας από καλοκαίρι.... ακόμα εξυπηρετούν Σεπτεμβρίου. Good whines 🤧

Τα αστειάκια τους μάραναν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, SarlesLeglerg16 είπε

Τα αστειάκια τους μάραναν

Επίσης ξέρω άτομο που έχει γνωστό  στον Κωτσόβολο και έχει παραλάβει χωρίς preorder (παρακάμπτοντας την λίστα αναμονής) από τα λιγοστά κομμάτια που φέρνουν κάθε εβδομάδα. Και προφανώς δεν είναι ο μοναδικός. Δεν με εκπλήσσει βέβαια είναι κάτι που πάντα γινόταν όπως και με τις ειδικές τιμές σε λάθη του συστήματος......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/2/2021 στις 9:32 ΠΜ, toni31 είπε

Καλημέρα.

Πριν απο λίγο, σε τηλεφωνική επικοινωνία με Πλαίσιο (για άλλο θέμα) μου είπαν ότι δεχόντουσαν έως εχθές τηλ. παραγγελίες με ανοιχτή ημερομηνία παράδοσης. Έχουμε επιβεβαίωση από κάποιον εδώ που να του έτυχε?

Κάλεσα σήμερα για του λόγου το αληθές. Με ρώτησαν ποιο μοντέλο, καταχώρησαν τα στοιχεία μου και μου είπαν να περιμένω. Μετά την αναμονή, με ενημέρωσαν ότι δεν δέχονται τηλεφωνικές παραγγελίες και όσα κομμάτια υπάρχουν διαθέσιμα, βγαίνουν στο site για παραγγελία από εκεί και να έχω το νου μου στο site. 

Ρώτησα πότε αναμένουν παραλαβή και φυσικά "δεν έχουμε ενημέρωση από τη Sony" ήταν η απάντηση. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Jimmy08 είπε

Κάλεσα σήμερα για του λόγου το αληθές. Με ρώτησαν ποιο μοντέλο, καταχώρησαν τα στοιχεία μου και μου είπαν να περιμένω. Μετά την αναμονή, με ενημέρωσαν ότι δεν δέχονται τηλεφωνικές παραγγελίες και όσα κομμάτια υπάρχουν διαθέσιμα, βγαίνουν στο site για παραγγελία από εκεί και να έχω το νου μου στο site. 

Ρώτησα πότε αναμένουν παραλαβή και φυσικά "δεν έχουμε ενημέρωση από τη Sony" ήταν η απάντηση. 

Άντε να δούμε πότε θα γίνουν διαθέσιμα στο site....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, toni31 είπε

Άντε να δούμε πότε θα γίνουν διαθέσιμα στο site....

Φίλε εγώ προσωπικά κοιτάζω το site κάθε μέρα τον τελευταίο μήνα, αλλά δεν έχω δει να βάζουν ποτέ διαθέσιμες κονσόλες. Δεν υπάρχει καν το ps5 στο site τους. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Jimmy08 είπε

Φίλε εγώ προσωπικά κοιτάζω το site κάθε μέρα τον τελευταίο μήνα, αλλά δεν έχω δει να βάζουν ποτέ διαθέσιμες κονσόλες. Δεν υπάρχει καν το ps5 στο site τους. 

Κ εγώ το ίδιο κάνω. Που και που τους κάνω κ τηλ. Κάποια στιγμή διάβασα κάπου (νομίζω στο σκρουτζ) ότι κάποιο παιδί έκανε, αν θυμάμαι καλά, τηλ. παραγγελία (ή πέρασε από κατάστημα) τον Δεκέμβριο και παρέλαβε Ιανουάριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...