Προς το περιεχόμενο

Εξέλιξη παραγγελίας και αποστολών PS5


spartan29gr
Μήνυμα προστέθηκε από Malthador,

Το νήμα προορίζεται αποκλειστικά και μόνο για συζήτηση επάνω στην εξέλιξη των προπαραγγελιών PS5 κονσολών, physical ή digital-only. Επομένως:

  • Δεν συζητάμε το ποιά κονσόλα είναι καλύτερη ή το ποιά κονσόλα να αγοράσουμε. Υπάρχει εδώ αναλυτικό νήμα, μπορείτε να ρωτήσετε αν σκέφτεστε πραγματικά να αγοράσετε PS4 ή Series S|X αντί για PS5.
  • Δεν κατεβάζουμε καντήλια και καρκίνους σε υπαλλήλους, σε καταστήματα ή στην Sony. Εκτός του ότι δείχνει βλαχιά και μισανθρωπιά, δείχνει γραφικότητα και ασυνέπεια μεταξύ άλλων, γιατί από τους ίδιους θα αγοράσετε στο μέλλον κονσόλες και αξεσουάρ.
  • Δεν σχολιάζουμε αγγελίες που βάζουν άλλοι σε αυτό το site ή σε οποιοδήποτε άλλο. Δεν είναι αυτός ο σκοπός του νήματος.

Το νήμα υπάρχει για να πείτε πέντε πράγματα μπας και βγάλετε άκρη πότε θα παραλάβετε, όχι πόσο πουλάει ο παραδιπλανός που έχει παραλάβει ήδη. Για το λόγο αυτό μην το πνίγετε στα memes και στις φήμες που είδατε κάπου, μπορεί να χαθεί κάποια πληροφορία που θα φανεί χρήσιμη σε κάποιο άλλο μέλος το οποίο περιμένει πως και πως να παραλάβει.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από περιέργεια, οι παραγγελίες γιατί έχουν κλείσει από παντού;

Εγώ πχ θέλω να κάνω μια παραγγελία και ας έρθει και τον Αύγουστο η κονσόλα πχ, ποιο είναι το πρόβλημα; Δεν μπορούν τόσο μεγάλες εταιρίες να διαχειριστούν τα Logistics;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, BlueBlade είπε

Από περιέργεια, οι παραγγελίες γιατί έχουν κλείσει από παντού;

Εγώ πχ θέλω να κάνω μια παραγγελία και ας έρθει και τον Αύγουστο η κονσόλα πχ, ποιο είναι το πρόβλημα; Δεν μπορούν τόσο μεγάλες εταιρίες να διαχειριστούν τα Logistics;

Χωρίς να ξέρω να σου απαντήσω σίγουρα, αρχικά Κωτσόβολος, Public, Media Markt είναι απο καιρό No Go, οπότε αυτούς τους εξαιρούμε. Το Πλαίσιο, δεχότανε/δέχεται(?) λίστα ενδιαφέροντος, αλλά γενικά εκεί επικρατεί ομερτά και μυστήριο. Είδαμε μέσα στον Φεβρουάριο παραγγελίες/παραλαβές σε χρόνους ρεκόρ, ενώ όλο αυτό το διάστημα ισχυρίζονταν ότι δεν δέχονται τηλεφωνικές, οπότε βγάλε άκρη. Το Center δεχότανε τηλεφωνικές και η φάση ήτανε λίγο incognito μέχρι που μαθεύτηκε αρχές Φλεβάρη κοντά και "μπούκωσε" και αυτό αλλά ισχυρίζεται ότι δεν κάνει διαχείριση κωτσόβολου (θα το δούμε σύντομα).Τώρα υπάρχουν και τα πολύ αξιόλογα Gamestation, Gaming Galaxy και το Drele που έχει πολύ καλό feedback στο skroutz, αλλά σε επικοινωνία που είχα μαζί με όλους τους προ ημερών ήτανε ξεκάθαροι : Τίποτα απολύτως. Το Galaxy παρολαυτα, σε προηγούμενο διάστημα (1 μήνα πριν περίπου) μου είχε πει ότι σκοπεύει να ανοίξει παραγγελίες εντός Μαρτίου. Στην θέση σου θα έπαιρνα ένα τηλ να δω τι παίζει, όπως και θα ψαχνόμουνα ΜΟΝΟ μέσα απο μικρομάγαζα. Εύχομαι να τα καταφέρεις σύντομα φίλος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Maximus Decimus είπε

Χωρίς να ξέρω να σου απαντήσω σίγουρα, αρχικά Κωτσόβολος, Public, Media Markt είναι απο καιρό No Go, οπότε αυτούς τους εξαιρούμε. Το Πλαίσιο, δεχότανε/δέχεται(?) λίστα ενδιαφέροντος, αλλά γενικά εκεί επικρατεί ομερτά και μυστήριο. Είδαμε μέσα στον Φεβρουάριο παραγγελίες/παραλαβές σε χρόνους ρεκόρ, ενώ όλο αυτό το διάστημα ισχυρίζονταν ότι δεν δέχονται τηλεφωνικές, οπότε βγάλε άκρη. Το Center δεχότανε τηλεφωνικές και η φάση ήτανε λίγο incognito μέχρι που μαθεύτηκε αρχές Φλεβάρη κοντά και "μπούκωσε" και αυτό αλλά ισχυρίζεται ότι δεν κάνει διαχείριση κωτσόβολου (θα το δούμε σύντομα).Τώρα υπάρχουν και τα πολύ αξιόλογα Gamestation, Gaming Galaxy και το Drele που έχει πολύ καλό feedback στο skroutz, αλλά σε επικοινωνία που είχα μαζί με όλους τους προ ημερών ήτανε ξεκάθαροι : Τίποτα απολύτως. Το Galaxy παρολαυτα, σε προηγούμενο διάστημα (1 μήνα πριν περίπου) μου είχε πει ότι σκοπεύει να ανοίξει παραγγελίες εντός Μαρτίου. Στην θέση σου θα έπαιρνα ένα τηλ να δω τι παίζει, όπως και θα ψαχνόμουνα ΜΟΝΟ μέσα απο μικρομάγαζα. Εύχομαι να τα καταφέρεις σύντομα φίλος.

Kάνε κανένα αστείο να γίνει το Sony Center Κωτσόβολος να κλαίμε :P Εμένα Μάρτιο λέει πάνω το δελτίο παραγγελίας, αν και μου είπαν παίζει μεταξύ τέλη Μάρτη και αρχές Απρίλη. Άρα ίσως έρθει και άλλη παρτίδα μέσα στο μήνα..;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, michalismark είπε

Kάνε κανένα αστείο να γίνει το Sony Center Κωτσόβολος να κλαίμε :P Εμένα Μάρτιο λέει πάνω το δελτίο παραγγελίας, αν και μου είπαν παίζει μεταξύ τέλη Μάρτη και αρχές Απρίλη. Άρα ίσως έρθει και άλλη παρτίδα μέσα στο μήνα..;

Πότε έχεις βάλει παραγγελία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Maximus Decimus είπε

Στην θέση σου θα έπαιρνα ένα τηλ να δω τι παίζει, όπως και θα ψαχνόμουνα ΜΟΝΟ μέσα απο μικρομάγαζα. Εύχομαι να τα καταφέρεις σύντομα φίλος.

Θα αρχίσω να το ψάχνω σιγά σιγά, δεν γνώριζα η αλήθεια είναι ότι κάνουν εισαγωγές και τα μικρομάγαζα, είχα την εντύπωση πως έχουν δεσμεύσει όλες τις εισαγωγές οι μεγάλες αλυσίδες.

Ρε τι ζούμε πάντως, να πρέπει να κάνουμε μάχη όχι για να πάρουμε την κονσόλα στα χέρια μας, αλλά έστω να ρίξουμε την παραγγελία... Τρελά πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, BlueBlade είπε

Από περιέργεια, οι παραγγελίες γιατί έχουν κλείσει από παντού;

Εγώ πχ θέλω να κάνω μια παραγγελία και ας έρθει και τον Αύγουστο η κονσόλα πχ, ποιο είναι το πρόβλημα; Δεν μπορούν τόσο μεγάλες εταιρίες να διαχειριστούν τα Logistics;

Και γιατι δεν παραγγελνεις τον Αυγουστο?

Γενικα βλεπε για Πλαισιο κατα προτιμηση. 1 φορα την εβδομαδα χτυπα ενα τηλ να δεις αν εχουν ανοιξει παραγγελιες/κρατησεις (αν και για κρατησεις ειμαι κατα 90% οτι διαβασα προσφατα εδω μεσα οτι ακομα κανουν)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, michalismark είπε

18/02 μαζί με προκαταβολή που μου ζήτησαν (100)

Οκ, ξεκαθαρίζω ότι τώρα εικάζω, δεν λέω κάτι με βεβαιότητα για να μην παρεξηγηθώ. Αν ισχύει αυτό που μας ανέφερε ο φίλος @LK7 στην προηγούμενη σελίδα, ότι δηλαδή έχουν παραλάβει εκ νέου (αν διαβάζει ας μας διαφωτίσει αν του είπαν για ΝΕΑ παραλαβή), και ότι έχουν φτάσει 10/01, εγώ είμαι 27/01, οπότε θα σου πω ότι αν θεωρητικά παραλάβω εντός της άλλης εβδομάδας, τότε ναι, φαντάζομαι ότι υπάρχει πιθανότητα για τέλη Μάρτη, αρχές Απρίλη. Υπόψιν όμως, ότι δεν έχουν καμία σχέση ποσοτικά οι παραγγελίες Ιανουαρίου - Φεβρουαρίου. Οι δεύτερες είναι πολύ περισσότερες, κυρίως γιατί ήρθανε και αρκετοί "Κοτσοβολέοι" μεταγραφή. Πάντως αν θες την άποψη μου και απο αυτά που βλέπουμε και όπως είναι η κατάσταση και με την διανομή (ΜΗΝ το ξεχνάτε αυτό, υπάρχουν σημαντικές καθυστερήσεις και απο αυτήν την πλευρά) πας για μέσα Απρίλιου. 

Επεξ/σία από Maximus Decimus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Maximus Decimus είπε

Οκ, ξεκαθαρίζω ότι τώρα εικάζω, δεν λέω κάτι με βεβαιότητα για να μην παρεξηγηθώ. Αν ισχύει αυτό που μας ανέφερε ο φίλος @LK7 στην προηγούμενη σελίδα, ότι δηλαδή έχουν παραλάβει εκ νέου (αν διαβάζει ας μας διαφωτίσει αν του είπαν για ΝΕΑ παραλαβή), και ότι έχουν φτάσει 10/01, εγώ είμαι 27/01, οπότε θα σου πω ότι αν θεωρητικά παραλάβω εντός της άλλης εβδομάδας, τότε ναι, φαντάζομαι ότι υπάρχει πιθανότητα για τέλη Μάρτη, αρχές Απρίλη. Υπόψιν όμως, ότι δεν έχουν καμία σχέση ποσοτικά οι παραγγελίες Ιανουαρίου - Φεβρουαρίου. Οι δεύτερες είναι πολύ περισσότερες, κυρίως γιατί ήρθανε και αρκετοί "Κοτσοβολέοι" μεταγραφή. Πάντως αν θες την άποψη μου και απο αυτά που βλέπουμε και όπως είναι η κατάσταση και με την διανομή (ΜΗΝ το ξεχνάτε αυτό, υπάρχουν σημαντικές καθυστερήσεις και απο αυτήν την πλευρά) πας για Απρίλιο. 

Κοίτα δε με καίει να σου πω την αλήθεια τόσο πολύ, όσο το ότι μου ζήτησαν προκαταβολή με αυτή τη δέσμευση. Δηλαδή 18/02 ήξεραν τα νούμερα που είχαν. Και γω υποψιάζομαι ότι τέλη Μάρτη δύσκολα θα παραλάβω, αλλά καλό είναι να έχουμε μια εικόνα τι λέγανε στον κόσμο και μέσα στο Φλεβάρη. Θέλω να πιστεύω ότι αν με είχε σίγουρο για Απρίλη θα μου το έλεγε, της το ξεκαθάρισα δεν βιαζόμουν τόσο και μετά που πλήρωσα και προσέθεσα κάτι στο δελτίο και μου το ξανάστειλε, μόνοι τους υπόσχονταν.

Επεξ/σία από michalismark
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Και γιατι δεν παραγγελνεις τον Αυγουστο?

Γιατί ποτέ δεν ξέρεις πως θα εξελιχθεί η κατάσταση. Ποιος μπορεί να εγγυηθεί ότι αν κάνω παραγγελία τον Αύγουστο θα παραλάβω σύντομα και δεν θα μου έρθει καλό Νοέμβριο; 

Anyway, το παρακολουθώ και βλέπουμε. Ελπίζω κάποια στιγμή να ανοίξουν τις παραγγελίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, michalismark είπε

Κοίτα δε με καίει να σου πω την αλήθεια τόσο πολύ, όσο το ότι μου ζήτησαν προκαταβολή με αυτή τη δέσμευση. Δηλαδή 18/02 ήξεραν τα νούμερα που είχαν. Και γω υποψιάζομαι ότι τέλη Μάρτη δύσκολα θα παραλάβω, αλλά καλό είναι να έχουμε μια εικόνα τι λέγανε στον κόσμο και μέσα στο Φλεβάρη. Θέλω να πιστεύω ότι αν με είχε σίγουρο για Απρίλη θα μου το έλεγε, της το ξεκαθάρισα δεν βιαζόμουν τόσο και μετά που πλήρωσα και προσέθεσα κάτι στο δελτίο και μου το ξανάστειλε, μόνοι τους υπόσχονταν.

Αδερφέ όπως είπα πάνω εικάζω έτσι. Take it with a grain of salt επομένως. Εγώ προς το παρόν το μόνο που μπορώ να σου πω, είναι ότι εντός των προσεχών 2 εβδομάδων θα είμαι σε θέση να σου απαντήσω με βεβαιότητα αν οι προβλέψεις τους αποδειχτούν αληθινές ή όχι. Όταν έκανα την παραγγελία, παρότι μου είχαν αφήσει ένα (μικρό) παράθυρο για τέλη Φλεβάρη, μου είχανε πει ξεκάθαρα : Μάρτιο παραλαμβάνεις 100%. Κοντός ψαλμός αλληλούια λοιπόν. 

Επεξ/σία από Maximus Decimus
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Maximus Decimus είπε

Οκ, ξεκαθαρίζω ότι τώρα εικάζω, δεν λέω κάτι με βεβαιότητα για να μην παρεξηγηθώ. Αν ισχύει αυτό που μας ανέφερε ο φίλος @LK7 στην προηγούμενη σελίδα, ότι δηλαδή έχουν παραλάβει εκ νέου (αν διαβάζει ας μας διαφωτίσει αν του είπαν για ΝΕΑ παραλαβή), και ότι έχουν φτάσει 10/01, εγώ είμαι 27/01, οπότε θα σου πω ότι αν θεωρητικά παραλάβω εντός της άλλης εβδομάδας, τότε ναι, φαντάζομαι ότι υπάρχει πιθανότητα για τέλη Μάρτη, αρχές Απρίλη. Υπόψιν όμως, ότι δεν έχουν καμία σχέση ποσοτικά οι παραγγελίες Ιανουαρίου - Φεβρουαρίου. Οι δεύτερες είναι πολύ περισσότερες, κυρίως γιατί ήρθανε και αρκετοί "Κοτσοβολέοι" μεταγραφή. Πάντως αν θες την άποψη μου και απο αυτά που βλέπουμε και όπως είναι η κατάσταση και με την διανομή (ΜΗΝ το ξεχνάτε αυτό, υπάρχουν σημαντικές καθυστερήσεις και απο αυτήν την πλευρά) πας για μέσα Απρίλιου. 

Αυτο που μου ειπαν είναι πως παρελαβαν απο την sony και θα εξυπηρετησουν ιανουαριου και οσο μπορεσουν φεβρουαριου. Απο κει και περα ο υπόλοιπος φλεβάρης θα εξυπηρετηθει σιγουρα απριλιο. Τωρα αν η παρτιδα ειναι καινουργια η οχι δεν μου το διεκρυνησε , μου ειπε πως παρελαβαν απο την Sony οποτε φανταζομαι προκειτε για καινουργια 

  

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, GogoFly είπε

Περιμένει μήπως κανείς από mediamarkt?

Εγω απο 11/11. Εργαζονται σκληρα τα παιδια...Πεφτει παραμυθα...

Επεξ/σία από polakis21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, polakis21 είπε

Εγω απο 11/11. Εργαζονται σκληρα τα παιδια...Πεφτει παραμυθα...

Βάση δημοσιεύσεων, έφτασε αρχές Νοέμβρη. Εγώ είμαι 17/11 αλλά κάποιος έγραψε, ότι με τέλος Οκτώβρη δεν παρελαβε και ότι δίνουν προτεραιότητα σε αυτούς που έχουν ολική εξόφληση(όπως του είπε η υπάλληλος). Οι υπόλοιποι στο πηγάδι κάναμε τσισα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...