Προς το περιεχόμενο

Εξέλιξη παραγγελίας και αποστολών PS5


spartan29gr
Μήνυμα προστέθηκε από Malthador,

Το νήμα προορίζεται αποκλειστικά και μόνο για συζήτηση επάνω στην εξέλιξη των προπαραγγελιών PS5 κονσολών, physical ή digital-only. Επομένως:

  • Δεν συζητάμε το ποιά κονσόλα είναι καλύτερη ή το ποιά κονσόλα να αγοράσουμε. Υπάρχει εδώ αναλυτικό νήμα, μπορείτε να ρωτήσετε αν σκέφτεστε πραγματικά να αγοράσετε PS4 ή Series S|X αντί για PS5.
  • Δεν κατεβάζουμε καντήλια και καρκίνους σε υπαλλήλους, σε καταστήματα ή στην Sony. Εκτός του ότι δείχνει βλαχιά και μισανθρωπιά, δείχνει γραφικότητα και ασυνέπεια μεταξύ άλλων, γιατί από τους ίδιους θα αγοράσετε στο μέλλον κονσόλες και αξεσουάρ.
  • Δεν σχολιάζουμε αγγελίες που βάζουν άλλοι σε αυτό το site ή σε οποιοδήποτε άλλο. Δεν είναι αυτός ο σκοπός του νήματος.

Το νήμα υπάρχει για να πείτε πέντε πράγματα μπας και βγάλετε άκρη πότε θα παραλάβετε, όχι πόσο πουλάει ο παραδιπλανός που έχει παραλάβει ήδη. Για το λόγο αυτό μην το πνίγετε στα memes και στις φήμες που είδατε κάπου, μπορεί να χαθεί κάποια πληροφορία που θα φανεί χρήσιμη σε κάποιο άλλο μέλος το οποίο περιμένει πως και πως να παραλάβει.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, james9tito είπε

Ρε παιδια ποσες φορες πρεπει να την πατησει καποιος για να καταλαβετε οτι δεν προπληρωνεις/δεσμευεις ολοκληρο το ποσο στο Χ καταστημα? Αλλο να δωσω μια προκαταβολη 50 ευρω και να πω οκ δεν εγινε και τιποτα και αλλο να "δανεισω" στον καθε Γερμανο 500 ευρω να εχει να παιζει και γω να περιμενω κοσνολα το 2021...

Υπομονη σε οσους δεν εχουν παραλαβει

Απλα όταν σε ανοίγει ο Γερμανός παραγγελίες και σήμερα στις ακυρώνουν και σου λένε ότι έχουν και απόθεμα, ε εκεί τα παίρνεις στο κρανίο. Και να σου λένε να κάνετε νεα παραγγελία όταν θα έχει στοκ, τη στιγμή που ήδη έχουν στοκ στις αποθήκες. Παράνοια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εμενα μολις αλλαξε απο 17/9 παραγγελια κωτσοβολο, σε εναρξη αποστολης 19/11/20. Αρα λογικά 20/11 παραλαμβανουμε απο κωτσο οι πρωτοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτο για οποιον θελει κοπι πειστ

 

Spoiler

ΓΕΡΜΑΝΟΣ ΑΝΩΝΥΜΗ ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΚΗ ΚΑΙ ΕΜΠΟΡΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟΥ – ΤΗΛΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΚΟΥ ΥΛΙΚΟΥ ΚΑΙ ΠΑΡΟΧΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ΤΗΛΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ

Άγιο Στέφανο Αττικής (23ο χλμ. Αθηνών – Λαμίας. ΤΚ 14565)

800-1140000 (τηλ)

210-6242214 (φαξ)

[email protected]

Γ.Ε.ΜΗ 000610801000, ΑΦΜ 094287975, Δ.Ο.Υ. ΦΑΕ Αθηνών (το εβαλα αντικειμενο εργασιων να υπαρχει)

 

Καλησπερα,

Το βραδυ της 17/11 στις 21:45 περιπου εγιναν διαθεσιμα στο e-shop τα προιοντα που αφορουν την κονσολα Playstation 5 & Playstation 5 Digital Edition με επιλογες "ΑΜΕΣΗ ΑΓΟΡΑ" & "ΠΡΟΣΘΗΚΗ ΣΤΟ ΚΑΛΑΘΙ"
https://www.germanos.gr/product/gaming/consoles/ps5-consoles/playstation-5-digital-edition/?productId=20398155&fname=&fvalue=
https://www.germanos.gr/product/gaming/consoles/ps5-consoles/playstation-5/?productId=20398154&fname=&fvalue=

Η διαθεσιμοτητα φαινοταν να ειναι αληθης μιας και τα τεμαχια της PS5 κονσολας τελειωσαν περιπου στις 22:45 ενω τα τεμαχια της digital εκδοσης 18/11 1:00 το πρωι μετα απο σχετικη αμεση επικοινωνια που υπηρχε σε γνωστο φορουμ (https://www.insomnia.gr/forums/topic/754805-εξέλιξη-παραγγελίας-και-αποστολών-ps5/page/24/ σελιδες 24-30).
Θεωρω οτι με αυτην την τακτικη μας παραπλανησαν και στο να μην κυνηγησουμε αποθεμα απο αλλο καταστημα, αλλα και στο να αγορασουμε και αλλα προιοντα που αφορουν την κονσολα (χειριστηρια, βασεις φορτισης κτλ) που στην συνεχεια θα επρεπε να προβουμε σε ακυρωσεις

Η παραπανω τακτικη αποτελεί ξεκαθαρα ΠΑΡΑΠΛΑΝΗΣΗ μου ως καταναλωτή. Αγορασα ενα προιον το οποιο χαρακτηριζοταν ως αμεσα διαθεσιμο, αφενώς δεσμευοντας τα χρηματα της αγορας μου εως σήμερα προκαταβαλοντας το συνολο του ποσου και αφετερου και κυριότερο ταυτοχρόνως χάνοντας την δυνατότητα για επιλογή αγοράς αντιστοιχου προϊόντος απο αλλο καταστημα

Η παραπανω πρακτικη πωλήσεως προϊοντων ως αμεσα διαθεσιμη σε στοκ αποτελει ξεκάθαρα ΠΑΡΑΠΛΑΝΗΣΗ του καταναλωτη που δημιουργει σαφεστατη ζημια ως προς τον χρονο και το κοστος στον καταναλωτη. Οι αιτιασεις περι κακης λειτουργιας του συστηματος δεν θεωρουνται αποδεκτες μιας και ειναι υποχρεωση του εκαστοτε πωλητη να εξασφαλιζει την σωστη λειτουργια του συστηματος πωλησης του. Σε αντιθετη περιπτωση επιβαλεται να αποζημιωνει τον καταναλωτη που τον εμπιστευτηκε για καθε ζημια που υπεστη για την δικη του αμελεια.

Η δικη μου περιπτωση δεν αποτελει μοναδικη και ειναι μια απο τις πολλες για το ιδιο αντικειμενο στην συγκεκριμενη χρονικη περιοδο και απο τον συγκεκριμενο πωλητη.
Οι περιπτωσεις αλλων ατομων φαινονται στο ιδιο λινκ με το παραπανω (https://www.insomnia.gr/forums/topic/754805-εξέλιξη-παραγγελίας-και-αποστολών-ps5/page/46/ σελιδες 46-51) 

Παρακαλω για τις ενεργειες σας

 

Καταναλωτικα αγαθα

Αγαθα τεχνολογιων πληροφοριων και υπηρεσιων

Παραδοση αγαθων/υπηρεσιων
 

Το εγραψα ετσι και εβαλα ως επισυναπτομενα την παραπανω φωτο + μια χθεσινη που φαινεται η ωρα απο Taskbar απο την σελιδα της παραγγελιας μου

@tsakitsan95 Αν θες να ασχοληθεις, συμπληρωσε το bold στην δικια σου μιας και σου κρατησαν τα χρηματα

@Braveheart1980 http://www.mindev.gov.gr/καταγγελίες-πολιτών/καταγγελίες-προϊόντων/επώνυμη-καταγγελία-προϊόντος/

@mike0402 @James. μην το αφησετε χωρις καταγγελια προσωπικη αποψη. Τα εχω ετοιμασει, ειναι ενα απλο copy paste

Καποια ειναι κοπι πειστ απο εδω

 

 

Επεξ/σία από SabotazNic
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Vaim είπε

Απλα όταν σε ανοίγει ο Γερμανός παραγγελίες και σήμερα στις ακυρώνουν και σου λένε ότι έχουν και απόθεμα, ε εκεί τα παίρνεις στο κρανίο. Και να σου λένε να κάνετε νεα παραγγελία όταν θα έχει στοκ, τη στιγμή που ήδη έχουν στοκ στις αποθήκες. Παράνοια. 

Δουλευα 5 χρονια στο Γερμανο. Εχω γραψει και σε αλλα θεματα που την εχουν πατησει. Αν θες να αγορασεις απο αλυσιδα ο Γερμανος ειναι η τελευταια σου επιλογη. Μονο το 2019 εχω κερδισμενες 3 υποθεσεις στο συνηγορο απο τις οποιες ο Γερμανος με "κερασε" 2 δωροεπιταγες των 50€ για να κλεισει το θεμα . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Vaim είπε

Απλα όταν σε ανοίγει ο Γερμανός παραγγελίες και σήμερα στις ακυρώνουν και σου λένε ότι έχουν και απόθεμα, ε εκεί τα παίρνεις στο κρανίο. Και να σου λένε να κάνετε νεα παραγγελία όταν θα έχει στοκ, τη στιγμή που ήδη έχουν στοκ στις αποθήκες. Παράνοια. 

Μην σας παρασύρουν το τι λέει ο καθένας στο site του περί αποθέματος.

Εδώ και μέρες είναι όλα εξαντλημένα από τα μεγάλα καταστήματα και αν τους μείνουν κομμάτια από ακυρώσεις, θα εξυπηρετηθούν αυτοί που δεν ήταν για το πρώτο κύμα παραδόσεων...και έχουν δώσει προκαταβολές ή έχουν προπληρώσει.

 

Επεξ/σία από ChrisAce
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα και εγώ χτες παραγγελία από τον Γερμανό αλλά την digital έκδοση..Πήρα σήμερα τηλ για να δω τι παίζει κ μου είπαν ότι προχωράει κανονικά και είτε σήμερα το μεσημέρι προς απόγευμα είτε αύριο θα ετοιμαστεί για να φύγει. Μπαίνει και την παραγγελία μου και γράφει ολοκληρωμένη. Μάλλον πρέπει να ανάψω λαμπάδα μου φαίνεται με αυτά που ακούω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, lakalouka είπε

Έκανα και εγώ χτες παραγγελία από τον Γερμανό αλλά την digital έκδοση..Πήρα σήμερα τηλ για να δω τι παίζει κ μου είπαν ότι προχωράει κανονικά και είτε σήμερα το μεσημέρι προς απόγευμα είτε αύριο θα ετοιμαστεί για να φύγει. Μπαίνει και την παραγγελία μου και γράφει ολοκληρωμένη. Μάλλον πρέπει να ανάψω λαμπάδα μου φαίνεται με αυτά που ακούω

Μαλλον δεν ειναι ενημερωμενος. Και σε αλλους ειναι ολοκληρωμενη αλλα θα ακυρωθει συντομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, SabotazNic είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

ΓΕΡΜΑΝΟΣ ΑΝΩΝΥΜΗ ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΚΗ ΚΑΙ ΕΜΠΟΡΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟΥ – ΤΗΛΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΚΟΥ ΥΛΙΚΟΥ ΚΑΙ ΠΑΡΟΧΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ΤΗΛΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ

Άγιο Στέφανο Αττικής (23ο χλμ. Αθηνών – Λαμίας. ΤΚ 14565)

800-1140000 (τηλ)

210-6242214 (φαξ)

[email protected]

Γ.Ε.ΜΗ 000610801000, ΑΦΜ 094287975, Δ.Ο.Υ. ΦΑΕ Αθηνών (το εβαλα αντικειμενο εργασιων να υπαρχει)

Καλησπερα,

Το βραδυ της 17/11 στις 21:45 περιπου εγιναν διαθεσιμα στο e-shop τα προιοντα που αφορουν την κονσολα Playstation 5 & Playstation 5 Digital Edition με επιλογες "ΑΜΕΣΗ ΑΓΟΡΑ" & "ΠΡΟΣΘΗΚΗ ΣΤΟ ΚΑΛΑΘΙ"
https://www.germanos.gr/product/gaming/consoles/ps5-consoles/playstation-5-digital-edition/?productId=20398155&fname=&fvalue=
https://www.germanos.gr/product/gaming/consoles/ps5-consoles/playstation-5/?productId=20398154&fname=&fvalue=

Η διαθεσιμοτητα φαινοταν να ειναι αληθης μιας και τα τεμαχια της PS5 κονσολας τελειωσαν περιπου στις 22:45 ενω τα τεμαχια της digital εκδοσης 18/11 1:00 το πρωι μετα απο σχετικη αμεση επικοινωνια που υπηρχε σε γνωστο φορουμ (https://www.insomnia.gr/forums/topic/754805-εξέλιξη-παραγγελίας-και-αποστολών-ps5/page/24/ σελιδες 24-30).
Θεωρω οτι με αυτην την τακτικη μας παραπλανησαν και στο να μην κυνηγησουμε αποθεμα απο αλλο καταστημα, αλλα και στο να αγορασουμε και αλλα προιοντα που αφορουν την κονσολα (χειριστηρια, βασεις φορτισης κτλ) που στην συνεχεια θα επρεπε να προβουμε σε ακυρωσεις

Η παραπανω πρακτικη πωλήσεως προϊοντων ως αμεσα διαθεσιμη σε στοκ αποτελει ξεκάθαρα ΠΑΡΑΠΛΑΝΗΣΗ του καταναλωτη που δημιουργει σαφεστατη ζημια ως προς τον χρονο και το κοστος στον καταναλωτη. Οι αιτιασεις περι κακης λειτουργιας του συστηματος δεν θεωρουνται αποδεκτες μιας και ειναι υποχρεωση του εκαστοτε πωλητη να εξασφαλιζει την σωστη λειτουργια του συστηματος πωλησης του. Σε αντιθετη περιπτωση επιβαλεται να αποζημιωνει τον καταναλωτη που τον εμπιστευτηκε για καθε ζημια που υπεστη για την δικη του αμελεια.

Η δικη μου περιπτωση δεν αποτελει μοναδικη και ειναι μια απο τις πολλες για το ιδιο αντικειμενο στην συγκεκριμενη χρονικη περιοδο και απο τον συγκεκριμενο πωλητη.
Οι περιπτωσεις αλλων ατομων φαινονται στο ιδιο λινκ με το παραπανω (https://www.insomnia.gr/forums/topic/754805-εξέλιξη-παραγγελίας-και-αποστολών-ps5/page/46/ σελιδες 46-51) 

Παρακαλω για τις ενεργειες σας

Καταναλωτικα αγαθα

Αγαθα τεχνολογιων πληροφοριων και υπηρεσιων

Παραδοση αγαθων/υπηρεσιων
 

Το εγραψα ετσι και επανα ως επισυναπτομενα την παραπανω φωτο + μια χθεσινη που φαινεται η ωρα απο Taskbar απο την σελιδα της παραγγελιας μου

συμπληρωνω οτι επισης ελεγε αποστολη εντος 2 ημερων,

και επισης το πρωι εγω προσωπικα μιλησα με μια κοπελα στο  τηλεφωνικο τους κεντρο για να σιγουρεψω οτι η παραγγελια ηταν "legit" και μου ειπε: την βλεπω κανονικα καταχωρημενη σε σταδιο επεξεργασιας. εφοσον εγινε η παραγγελια λογικα υπαρχει οντως αποθεμα απλα επειδη γινεται χαμος στις αποθηκες μας λογω και του iphone 12 (βγαινει στις 20) θα ενημερωθεις συντομα. Αν οχι καλεσε μας την παρασκευη να το ξανακοιταξουμε. αυτο εγινε γυρω στις 10.

πριν καμια ωρα που ξαναπηρα μου ειπαν αυτο που λεμε πιο πανω. οτι ολες οι χθεσινες ακυρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Braveheart1980 είπε

Παιδιά μου δείχνει την παραγγελία του Γερμανού ολοκληρωμένη.

Τι έγινε;;;

Παρε τηλ και δες. Ειναι ολες ακυρωμενες απο χθες το βραδυ (απο οσο τουλαχιστον μαθαμε οσοι πηραμε)

Αν σε ενδιαφερει, δες παραπανω για καμια καταγγελια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Ευχαριστω που τραβηξες screenshot για να το συμπεριλαβω στην καταγγελια. Παιζει να το εχεις ολοκληρο ωστε να φαινεται ωρα και ημερομηνια απο taskbar?

Αν φαινεται κατι προσωπικο, μπορεις να το στειλεις και σε Pm

Αυτό θέλεις , Ε;

5CBF8EA5-A3E2-4D39-9270-3FBC7CE2CC47.png

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, lakalouka είπε

Έκανα και εγώ χτες παραγγελία από τον Γερμανό αλλά την digital έκδοση..Πήρα σήμερα τηλ για να δω τι παίζει κ μου είπαν ότι προχωράει κανονικά και είτε σήμερα το μεσημέρι προς απόγευμα είτε αύριο θα ετοιμαστεί για να φύγει. Μπαίνει και την παραγγελία μου και γράφει ολοκληρωμένη. Μάλλον πρέπει να ανάψω λαμπάδα μου φαίνεται με αυτά που ακούω

Μακάρι να την παραλάβεις αλλά μάλλον ο υπάλληλος ή η υπάλληλος δεν έχει ενημερωθεί. Με είπανε ότι έχουν ακυρωθεί όλες οι χθεσινές παραγγελίες, τώρα αν άλλαξε κάτι στο μεσοδιάστημα που μας πέρασε δεν το γνωρίζω. Αλλά δεν μπορούμε να είμαστε και όλη την ώρα πάνω από ενα τηλέφωνο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...