Προς το περιεχόμενο

Εξέλιξη παραγγελίας και αποστολών PS5


spartan29gr
Μήνυμα προστέθηκε από Malthador,

Το νήμα προορίζεται αποκλειστικά και μόνο για συζήτηση επάνω στην εξέλιξη των προπαραγγελιών PS5 κονσολών, physical ή digital-only. Επομένως:

  • Δεν συζητάμε το ποιά κονσόλα είναι καλύτερη ή το ποιά κονσόλα να αγοράσουμε. Υπάρχει εδώ αναλυτικό νήμα, μπορείτε να ρωτήσετε αν σκέφτεστε πραγματικά να αγοράσετε PS4 ή Series S|X αντί για PS5.
  • Δεν κατεβάζουμε καντήλια και καρκίνους σε υπαλλήλους, σε καταστήματα ή στην Sony. Εκτός του ότι δείχνει βλαχιά και μισανθρωπιά, δείχνει γραφικότητα και ασυνέπεια μεταξύ άλλων, γιατί από τους ίδιους θα αγοράσετε στο μέλλον κονσόλες και αξεσουάρ.
  • Δεν σχολιάζουμε αγγελίες που βάζουν άλλοι σε αυτό το site ή σε οποιοδήποτε άλλο. Δεν είναι αυτός ο σκοπός του νήματος.

Το νήμα υπάρχει για να πείτε πέντε πράγματα μπας και βγάλετε άκρη πότε θα παραλάβετε, όχι πόσο πουλάει ο παραδιπλανός που έχει παραλάβει ήδη. Για το λόγο αυτό μην το πνίγετε στα memes και στις φήμες που είδατε κάπου, μπορεί να χαθεί κάποια πληροφορία που θα φανεί χρήσιμη σε κάποιο άλλο μέλος το οποίο περιμένει πως και πως να παραλάβει.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 λεπτά πριν, SOMAN21 είπε

Καλησπέρα σε όλους. Μπορεί εδώ οι περισσότεροι μας να περιμέμενουμε το ps5 δυο τρεις και παραπάνω μήνες αλλά για να πούμε και την αλήθεια αυτή η χρονική περίοδος δεν είναι κατάλληλη για αγορά κονσόλας κατά τη γνώμη μου και θα εξηγήσω τι εννοώ. Πρώτον το launch έγινε μέσω πανδημίας και είμαστε μέσα στην πανδημία ακόμα. Αυτό σημαίνει ότι τα εργοστάσια δεν λειτουργούν υπο κανονικές συνθήκες και δεν παράγουν σωστά components. Έτσι (πέρα απο το πρόβλημα στοκ) σε σχέση με ένα κανονικό launch υπάρχουν περισσότερες πιθανότητες για πιθανό πρόβλημα hardware (βλ. drift dualsense, coil whine κλπ). Δέυτερον εφόσον είμαστε ακόμα στην αρχή και πιο σημαντικό οτί λογώ της πανδημίας δεν μπορεί ο κόσμος να πάρει κονσόλες και οι ομάδες ανάπτυξης δουλεύουν απο το σπίτι τα παιχνίδια δεν θα έρθουν ακόμα και θα καθυστερήσουν περισσότερο απο οτι θα εκαναν υπο κανονικές συνθήκες(λιγότερη εγκατεστημένη βάση, λιγότερα παιχνίδια). Εγώ προσωπικά σαν χρήστης ps4 το demon's ανυπομονώ να παίξω και μετά το rachret. Το λέω αυτό διότι κάποιες φορές πρέπει να μελετάμε τα πράγματα με σκεπτικισμό και μην γινόμαστε έρμαια του hype και του μάρκετινγκ που μας ωθεί να πληρώνουμε scalpers και διάφορες άλλες τέτοιες τακτικές. Βέβαια ξαναλέω αυτή είναι η προσωπική μου άποψη και ο κάθε ένας έχει διαφορετικές ανάγκες και επιχειρήματα.

Καλησπερα φιλε μου. Υπαρχει αυτη η εντυπωση οτι το εργοστασιο παραγωγης ολοκληρωμενων δεν δουλευει οπως πριν λογω πανδημιας και ειναι λανθασμενη. Αποδειξη αυτου ειναι οτι το ps5 ειναι σχεδον στα ιδια επιπεδα παραγωγης με το ps4 στην αντιστοιχη χρονικη περιοδο:

PlayStation 5 Total Sales: 5,865,794

PlayStation 4 Total Sales: 6,053,425

Αυτο που εχει αλλαξει ειναι η τεραστια ζητηση λογω του ιου και του εγκλεισμου των ανθρωπων σε ολα τα ηλεκτρονικα ειδη. H TSMC που παραγει τα ολοκληρωμενα πραγματικα δεν προλαβαινει να τυπωνει. Γι αυτο υπαρχει ελλειψη σε hardware και οχι λογω πανδημιας.

Επισης, εχεις δικιο οτι αν καποιος εχει ps4 (ή καλο pc) δεν πρεπει να ανησυχει αλλα καποια ατομα οπως εγω δεν εχουμε ουτε 4 ουτε πολυ καλο pc και γι αυτο το αναζηταμε να βγαλουμε πιο ευχαριστα την καραντινα. Αν δεν ειμασταν σε καραντινα, οι περισσοτεροι δεν θα ασχολιομασταν καν τοσο πολυ γιατι θα ειχαμε αλλους τροπους διαφυγης.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Cariolanoc είπε

Καλησπερα φιλε μου. Υπαρχει αυτη η εντυπωση οτι το εργοστασιο παραγωγης ολοκληρωμενων δεν δουλευει οπως πριν λογω πανδημιας και ειναι λανθασμενη. Αποδειξη αυτου ειναι οτι το ps5 ειναι σχεδον στα ιδια επιπεδα παραγωγης με το ps4 στην αντιστοιχη χρονικη περιοδο:

PlayStation 5 Total Sales: 5,865,794

PlayStation 4 Total Sales: 6,053,425

Αυτο που εχει αλλαξει ειναι η τεραστια ζητηση λογω του ιου και του εγκλεισμου των ανθρωπων σε ολα τα ηλεκτρονικα ειδη. H TSMC που παραγει τα ολοκληρωμενα πραγματικα δεν προλαβαινει να τυπωνει. Γι αυτο υπαρχει ελλειψη σε hardware και οχι λογω πανδημιας.

Επισης, εχεις δικιο οτι αν καποιος εχει ps4 (ή καλο pc) δεν πρεπει να ανησυχει αλλα καποια ατομα οπως εγω δεν εχουμε ουτε 4 ουτε πολυ καλο pc και γι αυτο το αναζηταμε να βγαλουμε πιο ευχαριστα την καραντινα. Αν δεν ειμασταν σε καραντινα, οι περισσοτεροι δεν θα ασχολιομασταν καν τοσο πολυ γιατι θα ειχαμε αλλους τροπους διαφυγης.

Απο τα ποιό σωστά σχόλια που διάβασα ειδικά στο τέλος. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 minutes ago, optimus prime said:

 

Οταν θα παρεις την κονσολα και θα τα τρεξεις ολα αυτα με 60 καρε μαλλον θα αναθεωρησεις αυτο το σχολιο..

Συμφωνώ μαζί σου ότι ορισμένα από τα παιχνίδια του PS4 δείχνουν πολύ πιο εντυπωσιακά στο PS5. Εγώ μάλιστα έχω και τηλεόραση 65' στα 4Κ της Samsung QLED, οπότε μπορώ να εκμεταλευτώ τις δυνατότητες του PS5.

Παρόλα αυτά, βαριέμαι απίστευτα να παίξω παιχνίδι δεύτερη φορά, δεν μπορώ, μετά από δεκα λεπτά το παρατάω. Είναι κάτι προσωπικό, μπορεί άλλοι να έχουν αντίθετη άποψη. Και επειδή ο χρόνος που μπορώ να αφιερώσω στο gaming είναι πλέον εξαιρετικά περιορισμένος, προτιμώ να παίξω κάτι καινούργιο παρά κάτι που το έχω ξαναπαίξει. Για τον λόγο αυτό, το πρώτο PS5 που αγοράσα το έδωσα σε δυο παιδάκια που το θέλανε πολύ... Ότι θέλω το παίζω είτε σε PC είτε σε PS4/Xbox One. Ούτως ή άλλως δεν κυκλοφορεί και κάτι συγκλονιστικό αυτή την περίοδο...

Επεξ/σία από sotirisl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, SOMAN21 είπε

Καλησπέρα σε όλους. Μπορεί εδώ οι περισσότεροι μας να περιμέμενουμε το ps5 δυο τρεις και παραπάνω μήνες αλλά για να πούμε και την αλήθεια αυτή η χρονική περίοδος δεν είναι κατάλληλη για αγορά κονσόλας κατά τη γνώμη μου και θα εξηγήσω τι εννοώ. Πρώτον το launch έγινε μέσω πανδημίας και είμαστε μέσα στην πανδημία ακόμα. Αυτό σημαίνει ότι τα εργοστάσια δεν λειτουργούν υπο κανονικές συνθήκες και δεν παράγουν σωστά components. Έτσι (πέρα απο το πρόβλημα στοκ) σε σχέση με ένα κανονικό launch υπάρχουν περισσότερες πιθανότητες για πιθανό πρόβλημα hardware (βλ. drift dualsense, coil whine κλπ). Δέυτερον εφόσον είμαστε ακόμα στην αρχή και πιο σημαντικό οτί λογώ της πανδημίας δεν μπορεί ο κόσμος να πάρει κονσόλες και οι ομάδες ανάπτυξης δουλεύουν απο το σπίτι τα παιχνίδια δεν θα έρθουν ακόμα και θα καθυστερήσουν περισσότερο απο οτι θα εκαναν υπο κανονικές συνθήκες(λιγότερη εγκατεστημένη βάση, λιγότερα παιχνίδια). Εγώ προσωπικά σαν χρήστης ps4 το demon's ανυπομονώ να παίξω και μετά το rachret. Το λέω αυτό διότι κάποιες φορές πρέπει να μελετάμε τα πράγματα με σκεπτικισμό και μην γινόμαστε έρμαια του hype και του μάρκετινγκ που μας ωθεί να πληρώνουμε scalpers και διάφορες άλλες τέτοιες τακτικές. Βέβαια ξαναλέω αυτή είναι η προσωπική μου άποψη και ο κάθε ένας έχει διαφορετικές ανάγκες και επιχειρήματα.

Υποκειμενικό. Και εξηγούμαι. Έγκειται στον χρήστη καθαρά. Εγώ προσωπικά αυτόν τον καιρό δεν έχω ούτε...gameboy, οπότε το βλέπω σαν μια σημαντική αναβάθμιση της οικιακής ψυχαγωγίας, και φαντάζομαι ότι για πολλούς που έχουν είτε PS4 είτε γενικά οποιαδήποτε κονσόλα πέραν του 5, η αναμονή είναι ευκολότερη. Επίσης σε ότι αφορά την υπάρχουσα βιβλιοθήκη, ανήκω στην κατηγορία των gamers που μπορούν να απασχολούνται με έναν τίτλο για μεγάλο χρονικό διάστημα. Οι εποχές που τελειώναμε το ένα, πιάναμε το άλλο έχουν περάσει για μένα ανεπιστρεπτί. Δεν έχω ανάγκη να παίξω 80 τίτλους τον χρόνο. Κοιτάω να παίρνω τίτλους που αφενός το gameplay τους με γεμίζει, και αφετέρου είμαι πλέον πολύ picky με τα games  σε ότι αφορά και το περιεχόμενο υπο την έννοια ότι προτιμώ να παίξω ένα game που θα έχει επίπεδο διάδρασης και σε νοητικό επίπεδο πέρα απο button mashing. Παρεμπιπτόντως, το game που θα ήθελα να παίξω με διαφορά πιο πολύ απ'όλα δεν είναι στο 5, αλλά στο X, και είναι το Medium (plus έχω ατελειώτο και το Vampyr στον λογαριασμό μου). Απο κει και πέρα, υπάρχουν και αυτά που έχουν τρομερή αντοχή στο χρόνο όπως Π.χ. το Demons Souls + το online κομμάτι που προσωπικά μπορεί να με απασχολήσει χαλαρά για ένα τρίμηνο με συνέπεια. Σε ότι αφορά τα faulty units και τα χειριστήρια που driftαρουν, Οκ, νομίζω ότι απασχολούν λιγότερο του 5% των units, πράγμα που ως έναν βαθμό για launch κονσόλα είναι φυσιολογικό. Επίσης ένα precaution - πλην όμως δεδομένη αγορά για το 90% νομίζω - είναι ένα δεύτερο χειριστήριο ούτως ώστε να μην μείνεις ξεκρέμαστος όσο περιμένεις να αποκατασταθεί το faulty με την εγγύηση.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
5 λεπτά πριν, Cariolanoc είπε

Επισης, εχεις δικιο οτι αν καποιος εχει ps4 (ή καλο pc) δεν πρεπει να ανησυχει αλλα καποια ατομα οπως εγω δεν εχουμε ουτε 4 ουτε πολυ καλο pc και γι αυτο το αναζηταμε να βγαλουμε πιο ευχαριστα την καραντινα. Αν δεν ειμασταν σε καραντινα, οι περισσοτεροι δεν θα ασχολιομασταν καν τοσο πολυ γιατι θα ειχαμε αλλους τροπους διαφυγης.

το ps4 έχει καλή τίμή. καμία σχέση με gaming laptop. τσίμπα αυτό, γιατί ούτως η άλλως έχει πιο πολλά παιχνίδια απτο ps5. και θα πάρει αρκετό καιρό μέχρι να βγει το ps5 πάνω απτο ps4 στον αριθμό παιχνιδιών. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, sotirisl είπε

Εγώ μάλιστα έχω και τηλεόραση 65' στα 4Κ της Samsung QLED, οπότε μπορώ να εκμεταλευτώ τις δυνατότητες του PS5.
 

Μελλοντικά θες να πεις...Γιατί επι του παρόντος το PS5 δεν υποστηρίζει τίποτα απο τις τεχνολογίες του 2.1, και αν θα το κάνει, θα είναι για τίτλους μετρημένους στα δάχτυλα ή στην περίπτωση που βγει PS5 PRO. Επίσης το QLED που αναφέρεις είναι τεχνολογία οπίσθιου φωτισμού, και η διαφορά φαίνεται απο κει και πέρα στο peak brightness που μπορεί να πιάσει η τηλεόραση και έχει αντίκτυπο στο HDR gaming.

Επεξ/σία από Maximus Decimus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Cariolanoc είπε

Καλησπερα φιλε μου. Υπαρχει αυτη η εντυπωση οτι το εργοστασιο παραγωγης ολοκληρωμενων δεν δουλευει οπως πριν λογω πανδημιας και ειναι λανθασμενη. Αποδειξη αυτου ειναι οτι το ps5 ειναι σχεδον στα ιδια επιπεδα παραγωγης με το ps4 στην αντιστοιχη χρονικη περιοδο:

PlayStation 5 Total Sales: 5,865,794

PlayStation 4 Total Sales: 6,053,425

Αυτο που εχει αλλαξει ειναι η τεραστια ζητηση λογω του ιου και του εγκλεισμου των ανθρωπων σε ολα τα ηλεκτρονικα ειδη. H TSMC που παραγει τα ολοκληρωμενα πραγματικα δεν προλαβαινει να τυπωνει. Γι αυτο υπαρχει ελλειψη σε hardware και οχι λογω πανδημιας.

Επισης, εχεις δικιο οτι αν καποιος εχει ps4 (ή καλο pc) δεν πρεπει να ανησυχει αλλα καποια ατομα οπως εγω δεν εχουμε ουτε 4 ουτε πολυ καλο pc και γι αυτο το αναζηταμε να βγαλουμε πιο ευχαριστα την καραντινα. Αν δεν ειμασταν σε καραντινα, οι περισσοτεροι δεν θα ασχολιομασταν καν τοσο πολυ γιατι θα ειχαμε αλλους τροπους διαφυγης.

Ναι ομως εγω δεν ειπα για το ρυθμο παραγωγης κονσολων, αλλο ειπα οτι επειδη δεν δουλευουν υπο κανονικές συνθήκες υπάρχει μεγαλυτερη πιθανότητα προβλήματος σε hardware σχεση με το να δούλευαν τα εργοστάσια υπο κανονικους ρυθμοους και θα μιλήσω  απο προσωπικη εμπειρια. Τις γιορτές αγόρασα dualshock 4 v2. Μέσα σς 15 μέρες μου εβγαλε drift ο δεξιος αναλογικος. Έγινε αντικατάσταση απο την σόνυ με δευτερο. Πριν 5 μερες μου εβγαλε και ο δευτερος το ιδιο προβλημα. Πότε δεν είχα τέτοιο θέμα, ψάχνοντας λίγο το θέμα έμαθα οτι η παραγωγή τους είναι εν καιρό πανδημίας. Χωρίς να έχω επίσημη ενημέρωση πιστεύω οτι παίζει ρόλο. Επίσης πολλά χειρηστήρια dualsense εχουν προβλήματα drift, μεχρι και μυνήσεις έκαναν στη σονυ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, l3m0npie είπε

το ps4 έχει καλή τίμή. καμία σχέση με gaming laptop. τσίμπα αυτό, γιατί ούτως η άλλως έχει πιο πολλά παιχνίδια απτο ps5. και θα πάρει αρκετό καιρό μέχρι να βγει το ps5 πάνω απτο ps4 στον αριθμό παιχνιδιών. 

Μπα €300 το πουλανε και €400 το pro, εκμεταλλευση λογω ελλειψης του 5. Εκανα υπομονη τα τελευταια 2 χρονια να μην παρω το 4 γιατι δεν μπορω τα 30fps, δεν προκειτε να λυγισω τωρα 😋.

Μόλις τώρα, SOMAN21 είπε

Ναι ομως εγω δεν ειπα για το ρυθμο παραγωγης κονσολων, αλλο ειπα οτι επειδη δεν δουλευουν υπο κανονικές συνθήκες υπάρχει μεγαλυτερη πιθανότητα προβλήματος σε hardware σχεση με το να δούλευαν τα εργοστάσια υπο κανονικους ρυθμοους και θα μιλήσω  απο προσωπικη εμπειρια. Τις γιορτές αγόρασα dualshock 4 v2. Μέσα σς 15 μέρες μου εβγαλε drift ο δεξιος αναλογικος. Έγινε αντικατάσταση απο την σόνυ με δευτερο. Πριν 5 μερες μου εβγαλε και ο δευτερος το ιδιο προβλημα. Πότε δεν είχα τέτοιο θέμα, ψάχνοντας λίγο το θέμα έμαθα οτι η παραγωγή τους είναι εν καιρό πανδημίας. Χωρίς να έχω επίσημη ενημέρωση πιστεύω οτι παίζει ρόλο. Επίσης πολλά χειρηστήρια dualsense εχουν προβλήματα drift, μεχρι και μυνήσεις έκαναν στη σονυ..

Δεν μπορω να μιλησω για quality control, αλλα παντα δεν υπηρχε το θεμα με το drift; Ειναι τι θα σου τυχει γενικα και δεν νομιζω οτι φταει η πανδημια για τυχον προβληματα που παντα εμφανιζονται σε ενα ποσοστο σε hardware και ειδικα σε launch προϊον.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, SOMAN21 είπε

 

Ναι ομως εγω δεν ειπα για το ρυθμο παραγωγης κονσολων, αλλο ειπα οτι επειδη δεν δουλευουν υπο κανονικές συνθήκες υπάρχει μεγαλυτερη πιθανότητα προβλήματος σε hardware σχεση με το να δούλευαν τα εργοστάσια υπο κανονικους ρυθμοους και θα μιλήσω  απο προσωπικη εμπειρια. Τις γιορτές αγόρασα dualshock 4 v2. Μέσα σς 15 μέρες μου εβγαλε drift ο δεξιος αναλογικος. Έγινε αντικατάσταση απο την σόνυ με δευτερο. Πριν 5 μερες μου εβγαλε και ο δευτερος το ιδιο προβλημα. Πότε δεν είχα τέτοιο θέμα, ψάχνοντας λίγο το θέμα έμαθα οτι η παραγωγή τους είναι εν καιρό πανδημίας. Χωρίς να έχω επίσημη ενημέρωση πιστεύω οτι παίζει ρόλο. Επίσης πολλά χειριστήρια dualsense εχουν προβλήματα drift, μεχρι και μυνήσεις έκαναν στη σονυ..αυτο που θέλω να πω είναι οτι έχουν επηρεαστεί όλα κατα τη γνώμη μου.

Επεξ/σία από SOMAN21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, SOMAN21 είπε

Ναι ομως εγω δεν ειπα για το ρυθμο παραγωγης κονσολων, αλλο ειπα οτι επειδη δεν δουλευουν υπο κανονικές συνθήκες υπάρχει μεγαλυτερη πιθανότητα προβλήματος σε hardware σχεση με το να δούλευαν τα εργοστάσια υπο κανονικους ρυθμοους και θα μιλήσω  απο προσωπικη εμπειρια. Τις γιορτές αγόρασα dualshock 4 v2. Μέσα σς 15 μέρες μου εβγαλε drift ο δεξιος αναλογικος. Έγινε αντικατάσταση απο την σόνυ με δευτερο. Πριν 5 μερες μου εβγαλε και ο δευτερος το ιδιο προβλημα. Πότε δεν είχα τέτοιο θέμα, ψάχνοντας λίγο το θέμα έμαθα οτι η παραγωγή τους είναι εν καιρό πανδημίας. Χωρίς να έχω επίσημη ενημέρωση πιστεύω οτι παίζει ρόλο. Επίσης πολλά χειρηστήρια dualsense εχουν προβλήματα drift, μεχρι και μυνήσεις έκαναν στη σονυ..

Το dualshock και το dualsense χρησιμοποιούν το ίδιο hardware στους αναλογικούς μοχλούς, από τον ίδιο προμηθευτή σύμφωνα πάντα με το βίντεο του ifixit. 

Ενδεχομένως λοιπόν κάποια από αυτές τις παρτίδες να είχε περισσότερη αναλογία ελαττωματικών εξαρτημάτων, τα οποία κατέληξαν είτε στο παλιό είτε στο νέο χειριστήριο. 

Επεξ/σία από Jimmy08
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Maximus Decimus είπε

Υποκειμενικό. Και εξηγούμαι. Έγκειται στον χρήστη καθαρά. Εγώ προσωπικά αυτόν τον καιρό δεν έχω ούτε...gameboy, οπότε το βλέπω σαν μια σημαντική αναβάθμιση της οικιακής ψυχαγωγίας, και φαντάζομαι ότι για πολλούς που έχουν είτε PS4 είτε γενικά οποιαδήποτε κονσόλα πέραν του 5, η αναμονή είναι ευκολότερη. Επίσης σε ότι αφορά την υπάρχουσα βιβλιοθήκη, ανήκω στην κατηγορία των gamers που μπορούν να απασχολούνται με έναν τίτλο για μεγάλο χρονικό διάστημα. Οι εποχές που τελειώναμε το ένα, πιάναμε το άλλο έχουν περάσει για μένα ανεπιστρεπτί. Δεν έχω ανάγκη να παίξω 80 τίτλους τον χρόνο. Κοιτάω να παίρνω τίτλους που αφενός το gameplay τους με γεμίζει, και αφετέρου είμαι πλέον πολύ picky με τα games  σε ότι αφορά και το περιεχόμενο υπο την έννοια ότι προτιμώ να παίξω ένα game που θα έχει επίπεδο διάδρασης και σε νοητικό επίπεδο πέρα απο button mashing. Παρεμπιπτόντως, το game που θα ήθελα να παίξω με διαφορά πιο πολύ απ'όλα δεν είναι στο 5, αλλά στο X, και είναι το Medium (plus έχω ατελειώτο και το Vampyr στον λογαριασμό μου). Απο κει και πέρα, υπάρχουν και αυτά που έχουν τρομερή αντοχή στο χρόνο όπως Π.χ. το Demons Souls + το online κομμάτι που προσωπικά μπορεί να με απασχολήσει χαλαρά για ένα τρίμηνο με συνέπεια. Σε ότι αφορά τα faulty units και τα χειριστήρια που driftαρουν, Οκ, νομίζω ότι απασχολούν λιγότερο του 5% των units, πράγμα που ως έναν βαθμό για launch κονσόλα είναι φυσιολογικό. Επίσης ένα precaution - πλην όμως δεδομένη αγορά για το 90% νομίζω - είναι ένα δεύτερο χειριστήριο ούτως ώστε να μην μείνεις ξεκρέμαστος όσο περιμένεις να αποκατασταθεί το faulty με την εγγύηση.

Συμπάσχω! Πρώην gamer με την φλόγα του gaming να μην έχει σβήσει ποτέ,  να σιγοκαίει από την τελευταία φορά που άφησε το playstation 2. Μου ήρθε η επιθυμία τώρα στα γεράματα να πάρω το playstation 5 , χωρίς να έχω καμία κονσόλα στην διάθεσή μου.

Το μόνο που κάνω είναι υπομονή και τσιμπάω κανένα video game που με ενδιαφέρει μέχρι να φτάσει η μέρα της παραλαβής!

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Kingedward είπε

Συμπάσχω! Πρώην gamer με την φλόγα του gaming να μην έχει σβήσει ποτέ,  να σιγοκαίει από την τελευταία φορά που άφησε το playstation 2. Μου ήρθε η επιθυμία τώρα στα γεράματα να πάρω το playstation 5 , χωρίς να έχω καμία κονσόλα στην διάθεσή μου.

Το μόνο που κάνω είναι υπομονή και τσιμπάω κανένα video game που με ενδιαφέρει μέχρι να φτάσει η μέρα της παραλαβής!

Εγώ έχω αγοράσεις ήδη το Demons, αλλά όπως το έφερα σπίτι πήγα και το έβαλα σε θέση που να μην το βλέπω μέχρι να έρθει η λύτρωση! 😅

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, mr-manifest είπε

Αποψη μου αν καποιος το θελει ασ το παρει τωρα ακομα και με καπελο, αξιζει!!

 

Δεν υπάρχει περίπτωση. Αρχικά δεν θα γίνω μέρος του προβλήματος (γιατί η κατάσταση αυτή υπάρχει επειδή κάποιοι αγοράζεται από Scalpers) και δεν υπάρχει καμία περίπτωση να κάνω εγώ μάγκα τον Μπάμπη από το Πέραμα που ψάχνει για κορόιδα (Sorry κιόλας). 

Χίλιες φορές να περιμένω μέχρι το 2023. 

1 ώρα πριν, sotirisl είπε

Aν έχεις παίξει όλα τα exclusives του playstation 4, τότε προφανώς και δεν χάνεις και τίποτα ουσιαστικό που δεν έχεις playstation 5

Προσωπικά πάντως δεν θέλω Ps5 για τα Exclusives, αν και θέλω πολύ να παίξω το Spiderman Miles Morales και το DS.

Πάνω από όλα το θέλω για την Next gen εμπειρία. Αυτήν την στιγμή έχω βάλει όλες τις τελευταίες και μελλοντικές κυκλοφορίες στον πάγο. Γιατί θέλω να τις απολαύσω στα 60fps, με τα καλύτερα Textures, Ray tracing, απειροελάχιστους χρόνους Loading και φυσικά 4k όταν θα πάρω και αντίστοιχη τηλεόραση.

  • Like 2
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, sotirisl είπε

όπως;

Last of Us part II και Ghost of Tsushima είναι τα αποκλειστικά που ναι μεν τρέχουν καλά σε παλιές κονσόλες, αλλά περιμένω να τα απολαύσω σωστά.

Από Third Party, Call of Duty Cold War, AC Valhala, Watch dogs και γενικά. Ότι παιχνίδι βγήκε πρόσφατα αρνούμαι να το παίξω στις παλιές κονσόλες. Πες το και προσωπικό κόλλημα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...