Προς το περιεχόμενο

Εξέλιξη παραγγελίας και αποστολών PS5


spartan29gr
Μήνυμα προστέθηκε από Malthador,

Το νήμα προορίζεται αποκλειστικά και μόνο για συζήτηση επάνω στην εξέλιξη των προπαραγγελιών PS5 κονσολών, physical ή digital-only. Επομένως:

  • Δεν συζητάμε το ποιά κονσόλα είναι καλύτερη ή το ποιά κονσόλα να αγοράσουμε. Υπάρχει εδώ αναλυτικό νήμα, μπορείτε να ρωτήσετε αν σκέφτεστε πραγματικά να αγοράσετε PS4 ή Series S|X αντί για PS5.
  • Δεν κατεβάζουμε καντήλια και καρκίνους σε υπαλλήλους, σε καταστήματα ή στην Sony. Εκτός του ότι δείχνει βλαχιά και μισανθρωπιά, δείχνει γραφικότητα και ασυνέπεια μεταξύ άλλων, γιατί από τους ίδιους θα αγοράσετε στο μέλλον κονσόλες και αξεσουάρ.
  • Δεν σχολιάζουμε αγγελίες που βάζουν άλλοι σε αυτό το site ή σε οποιοδήποτε άλλο. Δεν είναι αυτός ο σκοπός του νήματος.

Το νήμα υπάρχει για να πείτε πέντε πράγματα μπας και βγάλετε άκρη πότε θα παραλάβετε, όχι πόσο πουλάει ο παραδιπλανός που έχει παραλάβει ήδη. Για το λόγο αυτό μην το πνίγετε στα memes και στις φήμες που είδατε κάπου, μπορεί να χαθεί κάποια πληροφορία που θα φανεί χρήσιμη σε κάποιο άλλο μέλος το οποίο περιμένει πως και πως να παραλάβει.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η AMD και η κάθε AMD ακολουθεί τις υποχρεώσεις τις βάση συμβολαίων. Όταν σε επίπεδο semiconductor δεν υπάρχει περιθώριο πολύ απλά δεν υπάρχει δυνατότητα αύξησης παραγωγής ειδικά με ελλείψεις σε κάποια υλικά είναι μάλλον δύσκολο να κρατηθεί η παραγωγή στα νούμερα που επιβάλουν τα συμβόλαια για να μη φας τη ρήτρα στο κεφάλι. Και χωρίς ελλείψεις για να αυξήσεις τη παραγωγή στη TSMC θές πολλούς μήνες και μήνες. Εσείς νομίζεται η AMD δε θέλει να πουλήσει περισσότερα κομμάτι. Και με το παραπάνω, θα πουλούσαν μέχρι και τις εξαφανισμένες Radeon καρτες που εχουν πολύ καλύτερα profit margins σε μεγάλο αριθμό (εαν μπορούσαν)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, acalm είπε

Η AMD και η κάθε AMD ακολουθεί τις υποχρεώσεις τις βάση συμβολαίων. Όταν σε επίπεδο semiconductor δεν υπάρχει περιθώριο πολύ απλά δεν υπάρχει δυνατότητα αύξησης παραγωγής ειδικά με ελλείψεις σε κάποια υλικά είναι μάλλον δύσκολο να κρατηθεί η παραγωγή στα νούμερα που επιβάλουν τα συμβόλαια για να μη φας τη ρήτρα στο κεφάλι. Και χωρίς ελλείψεις για να αυξήσεις τη παραγωγή στη TSMC θές πολλούς μήνες και μήνες. Εσείς νομίζεται η AMD δε θέλει να πουλήσει περισσότερα κομμάτι. Και με το παραπάνω, θα πουλούσαν μέχρι και τις εξαφανισμένες Radeon καρτες που εχουν πολύ καλύτερα profit margins σε μεγάλο αριθμό (εαν μπορούσαν)

Εννοείται αυτό λάθος προσέγγιση και λάθος  υποδομές για αυτό που θα ακολουθούσε.Ο κοσμακης όμως τι φταίει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, 26ska είπε

Εντάξει οι τύποι εδώ στα μαγαζιά είναι απαράδεκτοι,βέβαια φταίει κ η amd,αλλά δεν έπρεπε να πάρουνε τόσες προπαραγγελιες και να είναι Μαιος και κόσμος να παλεύει να παραλαβει από Σεπτέμβριο.Εινςι απαράδεκτη η κατάσταση,αν έλα που δεν υπάρχει και το series X,αλλιώς πιστεύω η Sony θα είχε πάθει ζημιά με τέτοια αναμονή.

Τι θα αλλαζε δηλαδη ακομη και αν δεν ειχαν παρει τοσες προπαραγγελιες;Η ζητηση και η διαθεση θα ηταν η ιδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και εγώ περιμένω 5 μήνες, κανένας δε φταίει ιδιέταιρα (πέραν του retail που συνεχιζε να δινει δυνατότητα αγοράς αέρα), απλά κανείς στο στάδιο προγραμματισμού παραγωγής δε περίμενε η ζήτηση να 2πλο-τρπλασιαστεί επι μονίμου για μια ντουζίνα και βάλε μήνες. Θα χάσουν δις αν πανε και πανικόβλητοι (εάν, μεγάλο εάν καν μπορούνε) να κάνουν δραστικές αλλαγές μόλις κόψει ο covidomania με electronics και μείνουν με τη διπλάσια παραγωγή στα χέρια.

Επεξ/σία από acalm
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελείως άσχετο αλλά σχετικό με την αναμονή όσων περιμένουν. Όποιος δεν έχει account στο psn κ περιμένει το το Ps5 μπορεί να κάνει έναν λογαριασμό κ να βάλει στην βιβλιοθήκη το horizon zero dawn που δίνεται δωρεάν αυτήν την περίοδο. Όταν κάνει log in θα έχει ήδη ένα παιχνίδι αρκετά καλό 

Επί του θέματος, έχουμε κάνα νέο από digital passion? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πληροφόρηση από enternity.gr

Όπως κάθε μήνα, το Enternity καταγράφει και τώρα τι ισχύει με τη διαθεσιμότητα και την παρτίδα του Απριλίου για το PS5 στην ελληνική αγορά. Σε αντίθεση με τους προηγούμενους μήνες, αναμέναμε την σχετική πληροφόρηση από το λιανεμπόριο μέχρι και την τελευταία στιγμή σχετικά με το αν θα υπάρχουν ή όχι κονσόλες για να πάνε στους καταναλωτές. Αυτό που καταφέραμε να επιβεβαιώσουμε σήμερα το πρωί είναι πως τον Απρίλιο δεν θα έρθουν τελικά καθόλου μηχανήματα και πως η παρτίδα που αναμενόταν για τον μήνα που τελειώνει, πάει για τις αρχές του επόμενου, δηλαδή από την επόμενη εβδομάδα. Η κατάσταση είναι ακόμη δύσκολή με τις παραδόσεις και οι πληροφορίες αναφέρουν πως θα συνεχιστεί και για μεγάλο μέρος και της φετινής χρονιάς. Ελπίζουμε να καλυφθούν το συντομότερο δυνατόν όλες οι παραγγελίες και για ό,τι νεότερο θα σας ενημερώνουμε σχετικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικα δεν πηραμε τιποτα, και το πασχα θα την βγαλουμε ετσι...αντε να δουμε ποτε θα το εχουμε σπιτακι μας επιτελους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, kundi είπε

τηλεφωνική επικοινωνία σήμερα sony center glyfadas παραλαβες μετα τις 15 μαιου 

"Θα παραλάβετε τέλος Μαρτίου αρχές Απριλίου. Ε τι, δεν είμαστε εμείς Κωτσόβολος κύριε".

Δικά τους λόγια.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, petran91 είπε

"Θα παραλάβετε τέλος Μαρτίου αρχές Απριλίου. Ε τι, δεν είμαστε εμείς Κωτσόβολος κύριε".

Δικά τους λόγια.

Κανονικά αν είχαν *** ή έστω λίγο φιλότιμο εκεί στον Κωτσόβωλο, θα έπρεπε να ακύρωναν τις παραγγελίες και να μας επέστρεφαν τα χρήματα μας πίσω, σε όσους κάναμε τη διπλή εξυπνάδα να παραγγείλουμε, αλλά και να προπληρώσουμε τη κονσόλα από αυτά τα μπάζα, μήπως και μπορούσαμε να βρούμε άκρη από κάπου αλλού. Περίγελος έχουνε γίνει..

Επεξ/σία από GeorgeX77
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/4/2021 στις 1:37 ΜΜ, Rattlehead είπε

Για μια μέρα θα πας πίσω σχεδόν μισό μήνα. 

Εντάξει παιδιά λέγαμε για πλάκα θα πάμε καλοκαίρι αλλά τελικά θα φτάσουμε όντως Ιούνιο μέχρι να εξυπηρετηθουμε εμείς. 

κοιτα δεδομενου οτι εχω βαλει παραγγελια και σε μια λιστα αναμονης στο καταστημα Γερμανος στην Καλαματα και ειμαι Νο3 στην λιστα (το  1 και το 2 ειναι ο ιδιοκτητης και ο γιος του) ελπιζω να το παρω απο εκει και ο κωτσοβολος να φαει ενα ακυρο τεραστιο μαζι με ενα ωραιοτατο ban απο μελλοντικες αγορες και απο μενα και αποτην οικογενεια μου, φιλους κτλ. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, tsibosp είπε

κοιτα δεδομενου οτι εχω βαλει παραγγελια και σε μια λιστα αναμονης στο καταστημα Γερμανος στην Καλαματα και ειμαι Νο3 στην λιστα (το  1 και το 2 ειναι ο ιδιοκτητης και ο γιος του) ελπιζω να το παρω απο εκει και ο κωτσοβολος να φαει ενα ακυρο τεραστιο μαζι με ενα ωραιοτατο ban απο μελλοντικες αγορες και απο μενα και αποτην οικογενεια μου, φιλους κτλ. 

Πιο πιθανο να παραλαβεις πρωτα απο τον κωτσοβολο παρα απο τον γερμανο της καλαματας.Για να καταλαβεις απο καθε παραλαβη τα μεγαλα καταστηματα παιρνουν 20 κομματια τα μεσαια 10 και τα μικρα 2-3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ μια συζήτηση που έκανα με υπεύθυνο Γερμανού μου είπε είναι τραγική η κατάσταση και θα έρχονται ελάχιστα κομμάτια ανά μήνα. Πέρα από όλα όλα αυτά που συμβαίνουν μου είπε ότι την Ελλάδα σαν χώρα(σαν gaming οντότητα) την σνομπάρουν και δεν την υπολογίζουν καν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...