Προς το περιεχόμενο

Εξέλιξη παραγγελίας και αποστολών PS5


spartan29gr
Μήνυμα προστέθηκε από Malthador,

Το νήμα προορίζεται αποκλειστικά και μόνο για συζήτηση επάνω στην εξέλιξη των προπαραγγελιών PS5 κονσολών, physical ή digital-only. Επομένως:

  • Δεν συζητάμε το ποιά κονσόλα είναι καλύτερη ή το ποιά κονσόλα να αγοράσουμε. Υπάρχει εδώ αναλυτικό νήμα, μπορείτε να ρωτήσετε αν σκέφτεστε πραγματικά να αγοράσετε PS4 ή Series S|X αντί για PS5.
  • Δεν κατεβάζουμε καντήλια και καρκίνους σε υπαλλήλους, σε καταστήματα ή στην Sony. Εκτός του ότι δείχνει βλαχιά και μισανθρωπιά, δείχνει γραφικότητα και ασυνέπεια μεταξύ άλλων, γιατί από τους ίδιους θα αγοράσετε στο μέλλον κονσόλες και αξεσουάρ.
  • Δεν σχολιάζουμε αγγελίες που βάζουν άλλοι σε αυτό το site ή σε οποιοδήποτε άλλο. Δεν είναι αυτός ο σκοπός του νήματος.

Το νήμα υπάρχει για να πείτε πέντε πράγματα μπας και βγάλετε άκρη πότε θα παραλάβετε, όχι πόσο πουλάει ο παραδιπλανός που έχει παραλάβει ήδη. Για το λόγο αυτό μην το πνίγετε στα memes και στις φήμες που είδατε κάπου, μπορεί να χαθεί κάποια πληροφορία που θα φανεί χρήσιμη σε κάποιο άλλο μέλος το οποίο περιμένει πως και πως να παραλάβει.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, akan1973 είπε

Καλησπέρα στον γερμανο είναι διαθέσιμο ξανά τωρα

 

Τι να το κάνω. Με δωροκάρτα η αγορά οπότε δυστηχώς πρέπει να τους περιμένω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, GeorgeX77 είπε

Τι να το κάνω. Με δωροκάρτα η αγορά οπότε δυστηχώς πρέπει να τους περιμένω.

Μέχρις στιγμής ανά δυο ώρες τα βγάζουνε σε διαθεσιμότητα να έχεις το νου σου

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, akan1973 είπε

Μέχρις στιγμής ανά δυο ώρες τα βγάζουνε σε διαθεσιμότητα να έχεις το νου σου

Σου λέω ότι δυστηχώς δε μπορώ να ακυρώσω από το Κωτσο γιατί η αγορά έγινε με χρήση δωροκάρτας 400Ε. Οπότε και να το κάνω, η δωροκάρτα θα μου μείνει στο χέρι. Ευχαριστώ πάντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Fulgore είπε

Οπως βλεπεις και απο επομενα σχολια,δεν συμβαινει κατι τετοιο. Να θυμισω οτι η υποτιθεται επισημη ημερομηνια κυκλοφοριας του ps5 ηταν 19/11,αρα οχι ακομα υπαρχει κοσμος που περιμενει προπαραγγελιες.

 

Μα ήδη εδώ τα παιδια λένε πως παραλαμβανουν με πρόσφατες παραγγελίες. Πολλά καταστήματα ανοίγουν τις παραγγελίες γιατί έχουν διαθεσιμότητα. 

Ειναι δυνατόν να δίνουν σε κόσμο ενώ εκκρεμούν προπαραγγελίες;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Brazhlias είπε

Μα ήδη εδώ τα παιδια λένε πως παραλαμβανουν με πρόσφατες παραγγελίες. Πολλά καταστήματα ανοίγουν τις παραγγελίες γιατί έχουν διαθεσιμότητα. 

Ειναι δυνατόν να δίνουν σε κόσμο ενώ εκκρεμούν προπαραγγελίες;

Αλλες (προ)παραγγελιες να εκκρεμουν εχει ο Κωτσοβολος,αλλες ο Γερμανος,αλλο το Sony center,αλλες το Public και αλλες το Πλαισιο.

Αν εχεις δει ως τωρα,τα μονα καταστηματα που εχουν ανοιξει εδω και μια εβδομαδα για νεες ηλεκτρονικες παραγγελιες ειναι συγκεκριμενα το Πλαισιο και ο Γερμανος,και οχι ολες οι αλυσιδες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, skritikos είπε

Χωρίς την Disc version έχει κάνει κάποιο σύστημα η Sony ώστε να μπορεί κάποιος να γυρίσει τα φυσικά του παιχνίδια από το PS4 σε digital και να τα κρατήσει για το PS5 στο account του; Τα περισσότερα που έχω είναι digital αλλά και πάλι έχω βρεθεί με αρκετά discs, όπως πχ το Red Dead Redemption 2 που πήρα προχθές για 29 ευρώ σε σχέση με τα ~60 του Sony store.

 

 

 

 

Δεν υπάρχει τρόπος, ή τα πουλάς ή τα δίνεις public και τα χρήματα που θα σου δώσουν (τα οποία δεν είναι και πολύ καλά) παίρνεις προπληρωμένες κάρτες να τις χρησιμοποιήσεις στο store.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ας κάνουμε ένα recap, γιατί φαίνεται ότι το κατακόκκινο μήνυμα στην κορυφή δεν χτυπάει αρκετά στο μάτι:

1. Το θέμα του νήματος είναι οι προπαραγγελίες κονσολών PS5. Επειδή και οι παραγγελίες που μπήκαν τον πρώτο καιρό μετά το launch του PS5 αντιμετωπίστηκαν από τα καταστήματα ως προπαραγγελίες (υπό την έννοια ότι δέχονταν παραγγελίες για να τις εξυπηρετήσουν τρεις μήνες μετά, λόγω της έλλειψης στοκ), τότε το νήμα αφορά και αυτές τις παραγγελίες.

2. Κατ' εξαίρεση επιτρέπεται να αναφέρετε καταστήματα που φέρνουν νέο στοκ με PS5 (ΠΡΟΣΟΧΗ: χωρίς να αναλώνεστε σε περαιτέρω σχολιασμό του τύπου «το τάδε μαγαζί δεν έχει αντικαταβολή», «το δείνα μαγαζί το δίνει μόνο bundle με game» κλπ). Ο λόγος είναι ο εξής απλός: πιθανόν κάποιος που περιμένει να παραλάβει εδώ και πέντε μήνες από το κατάστημα που έβαλε προπαραγγελία, να θέλει να την ακυρώσει και να βάλει νέα παραγγελία σε κάποιο κατάστημα που έχει στοκ. Αυτή είναι και η ενδεικτική οδός, κατά την άποψή μου.

3. Το νήμα ΔΕΝ ΑΦΟΡΑ επ' ουδενί:

  • Το εάν και πόσο πουλάνε οι scalpers στις αγγελίες του insomnia.
  • Το εάν και πόσο πουλάνε οι scalpers στις αγγελίες του facebook, του xe.gr, του ebay ή οπουδήποτε αλλού.
  • Το πόση εγγύηση έχει η κονσόλα, το ποια games να αγοράσετε μαζί ή το που θα βρείτε περιφερειακά.

Η παραβίαση των παραπάνω bullets θα ακολουθείται με warning την πρώτη φορά και με suspend την δεύτερη φορά. Θεωρείστε ενημερωμένοι από εδώ και στο εξής.

4. Για ακόμα μία φορά, τα παραπάνω δεν απαγορεύονται επειδή συμπαθώ τους scalpers (το αντίθετο ισχύει, έχω δείξει αρκετές φορές την αποστροφή μου στο scalping) ή επειδή θέλω να αποκρύψω ότι η Sony δίνει ένα έτος εγγύηση αντί για δύο. Απαγορεύονται γιατί εκτροχιάζουν το topic που έχει ως σκοπό να βοηθηθείτε μεταξύ σας όσοι καίγεστε να παραλάβετε. Είναι ένα νήμα από εσάς για εσάς, όχι ένα νήμα κραξίματος ή γενικής συζήτησης επάνω στην κονσόλα.

5. Χωρίς να ονοματίζω, είναι ηλίου φαεινότερο ότι κάποια καταστήματα έπαιρναν προπαραγγελίες που γνώριζαν εξαρχής πως δεν θα μπορέσουν να εξυπηρετήσουν μέχρι να σβήσει ο ήλιος και μάλιστα δέχονταν μέχρι και εξόφληση για αυτές τις προπαραγγελίες. Το είχαμε ενημερώσει από τον Νοέμβριο αυτό, δεν γίνεται όλα τα καταστήματα να έκλειναν τις παραγγελίες και κάποια άλλα να τις άφηναν ανοιχτές, δεν έβγαζε καν νόημα. Επομένως, υπάρχει μία μικρή ανεκτικότητα σε ερωτήματα που αφορούν τις ακυρώσεις από αυτά τα καταστήματα (του τύπου «τι θα κάνω με την δωροεπιταγή», «το έχω κόψει τιμολόγιο», «έχω βάλει κάρτα με δόσεις»), αλλά μην παραξηλωθεί το θέμα, δεν είναι on-topic ο τρόπος με τον οποίο κάνει ακύρωση το κάθε κατάστημα.

Αυτά τα λίγα.

  • Like 2
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραγγελία 16/11 DISC Κωτσόβολος αντικαταβολή. Με πήραν σήμερα να με ρωτήσουν αν ενδιαφέρομαι ακόμα για το πσ5 (λολ) και αφού τους ρώτησα αν πρόκειται για φάρσα μου είπαν ότι μέσα στις επόμενες μέρες θα μου σταλούν οι σχετικές πληροφορίες για την παραλαβή.

 

Την προηγούμενη εβδομάδα είχα άλλη μια κλήση αλλά δεν μπόρεσα να απαντήσω. Ούτε που κατάλαβα για ποτέ πέρασαν 7μιση μήνες!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρελαβα απο public απο 11/11 με αλλαγη σε rachet bundle. Κωτσοβολος επισης, αλλαξε σε επεξεργασια παλι με 11/11 σκετο disk. Καλοπαιχνιδο σε ολους!!!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και από μένα.

Διαβάζω τα σχόλια από Φεβρουάριο και έπαιρνα ακρετές πληροφορίες(άλλες φορές σωστές άλλες όχι).

Επειδή είδα το φίλο που είχε 19/11 από Κωτσόβολο και το παρέλαβε αναθάρρησα(έχω 27/11 από Κωτσόβολο).

Ήμουν έτοιμος για ακύρωση παραγγελίας και επιστροφή χρημάτων καθώς το έχω εξοφλήσει  από Δεκέμβριο αλλά τώρα δεν ξέρω.

Να περιμένω Κωτσόβολο;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Vituman είπε

Παραγγελία από ΓΕΡΜΑΝΟ προχθές το πρωί, ακόμα "Σε επεξεργασία", ενώ έλεγε εντός 48 ωρών στο κατάστημα. Να ανησυχώ;

Εμενα σημερα πηγε "Σε επεξεργασία"  (παραδοση στο σπιτι), αρα λογικά απλά καθυστερουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...