Προς το περιεχόμενο

Εξέλιξη παραγγελίας και αποστολών PS5


spartan29gr
Μήνυμα προστέθηκε από Malthador,

Το νήμα προορίζεται αποκλειστικά και μόνο για συζήτηση επάνω στην εξέλιξη των προπαραγγελιών PS5 κονσολών, physical ή digital-only. Επομένως:

  • Δεν συζητάμε το ποιά κονσόλα είναι καλύτερη ή το ποιά κονσόλα να αγοράσουμε. Υπάρχει εδώ αναλυτικό νήμα, μπορείτε να ρωτήσετε αν σκέφτεστε πραγματικά να αγοράσετε PS4 ή Series S|X αντί για PS5.
  • Δεν κατεβάζουμε καντήλια και καρκίνους σε υπαλλήλους, σε καταστήματα ή στην Sony. Εκτός του ότι δείχνει βλαχιά και μισανθρωπιά, δείχνει γραφικότητα και ασυνέπεια μεταξύ άλλων, γιατί από τους ίδιους θα αγοράσετε στο μέλλον κονσόλες και αξεσουάρ.
  • Δεν σχολιάζουμε αγγελίες που βάζουν άλλοι σε αυτό το site ή σε οποιοδήποτε άλλο. Δεν είναι αυτός ο σκοπός του νήματος.

Το νήμα υπάρχει για να πείτε πέντε πράγματα μπας και βγάλετε άκρη πότε θα παραλάβετε, όχι πόσο πουλάει ο παραδιπλανός που έχει παραλάβει ήδη. Για το λόγο αυτό μην το πνίγετε στα memes και στις φήμες που είδατε κάπου, μπορεί να χαθεί κάποια πληροφορία που θα φανεί χρήσιμη σε κάποιο άλλο μέλος το οποίο περιμένει πως και πως να παραλάβει.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 12,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

55 λεπτά πριν, SDF572 είπε

Δεν εχεις να πας πουθενα,φιλος.Μαζι θα γεράσουμε περιμενοντας το Ps5....

Δεν χάνεις και τίποτα αδερφέ εγώ το πήρα πριν μια εβδομάδα από το πλαίσιο που το βρήκα διαθεσημο και ακόμα δεν κατάλαβα γιατί έδωσα τα 500 ευρώ.

  • Like 4
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, SDF572 είπε

Ειχες Ps4 ομως?Γιατι εγω ειμαι χωρις κονσολα εδω και 8 μηνες που πουλησα το 4,για να αγορασω το 5 λεει,ξοδεψα τα χρηματα που ειχα για να το αγοραζα,και εχω σαλταρει χωρις κονσολα....

Ναι, έχω το PS4, ξέχασα να το αναφέρω, σε αυτή τη φάση που είσαι είναι μονόδρομος να πάρεις ps5, αυτό με την πώληση PS4 το έκανε και ο φίλος μου και την " πάτησε" σαν και εσενα. Παντός αν θες την γνώμη μου, αν ήμουν στην θέση σου θα επερνα ένα PS4 slim ας πούμε 100 ευρώ μεταχειρισμένο και πίστεψέ με θα σε βγάλει παλικάρι μέχρι το 2023 όπου θα έχει τότε νόημα να πάρεις το ps5 όπου θα έχεις μαζέψει και τα χρήματα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από μήνες παρακολούθησης αυτού του thread, ας περιγράψω κι εγώ την εμπειρία μου. Προπαραγγελία από 19/12/2020 από τον "Κύριο Κωνσταντίνο", με προπληρωμή όλου του ποσού συν 20 ευρώ μεταφορικά (κλαίω) καθώς ήταν το μόνο κατάστημα τότε που είχε ανοιχτές και έχει ακόμα τις παραγγελίες. 30 χρονών μαντράχαλος και μέσα στο hype, σαν παιδάκι πιάστηκα στη φάκα, πιστεύοντας ότι ένα συνοικιακό μαγαζί (που στεγάζεται σε σπίτι όπως έχω διαβάσει) θα κατάφερνε αυτό που δεν κατάφεραν οι τεράστιες αλυσίδες και θα παρέδιδε μέσα σε 20 μέρες. Οι μέρες πέρασαν, έκανα Πρωτοχρονιά χωρίς καινούρια κονσόλα, αλλά είπα χαλάλι... Στο μεταξύ, στο site άλλαζε συνεχώς η εκτιμώμενη ημερομηνία παράδοσης και όποτε πλησίαζε η αναγραφόμενη, πρόσθετε άλλες 20 μέρες (ίδια φάση με το "οι επόμενες 2 εβδομάδες θα είναι κρίσιμες"). Συνεχίζεται αυτό το τροπάρι μέχρι που φτάνουμε τέλη Φεβρουαρίου και αποφασίζω να ενοχλήσω. Ο τύπος με υφάκι χιλίων καρδιναλίων και νευράκια μου λέει ότι το πρόβλημα είναι της Sony και όχι δικό του. Όλοι ξέρουμε ότι έχει χαμηλή παραγωγή η Sony, οπότε τι γράφεις εκτιμώμενη ημερομηνία παράδοσης ρε φίλε και γιατί έχεις ακόμα ανοιχτές τις παραγγελίες;;; Με ενημέρωσε ότι παραλαμβάνει γύρω στα 60 κομμάτια την εβδομάδα (ναι, σίγουρα) οπότε θα παραλάμβανα κατά το Μάρτιο. Εννοείται ότι δεν παρέλαβα τίποτα ούτε το Μάρτιο και απλά αποφάσισα ότι έχασα 520 ευρώ σα μωρό που του πήραν το παιχνίδι.

Στα σχόλια στο Google επικρατεί το θέατρο του παραλόγου. Σε αυτούς που εκφράζουν δυσαρέσκεια απαντάει είτε ότι δεν είναι πελάτες του, είτε ότι είναι βαλτοί από τις αλυσίδες για να του κάνουν ζημιά (βέβαια, το Πλαίσιο που είχε παραδώσει τα πάντα μέχρι το Πάσχα είχε τέτοια ανάγκη). Αντίθετα, βάζει γνωστούς του προφανώς να γράφουν ότι παρέλαβαν σε 3 μέρες και να ανεβάζουν φωτογραφίες (άδειο κουτί λογικά). Γιατί πως γίνεται να εκρεμούν παραγγελίες ένα χρόνο και κάποιοι να παραλαμβάνουν σε 3 μέρες;

Με τα πολλά φτάνει Αύγουστος κι εγώ χωρίς PS5, οπότε αποφασίζω να ακολουθήσω τη διαδικασία επιστροφής χρημάτων που αναγράφει στο site και στέλνω σε email όλα τα δικαιολογητικά που ζητούσε. Απαντάει σχετικά άμεσα με ένα ξερό "Τα θέλουμε όπως τα ζητάμε" και προσπαθώ να καταλάβω τι έστειλα λάθος. Τελικά είχα στείλει την απόδειξη συναλλαγής σε επίσημο PDF από το web banking, αντί για φωτογραφία που ήθελε. Κάνω το PDF ένα screenshot και τα ξαναστέλνω. Μου έκανε και καψόνι ο χωρατατζής. Μετά από λίγες μέρες κατατέθηκαν όλα τα χρήματα πίσω και τουλάχιστον έκανα καλές διακοπές.

Η φάση πέρασε αναίμακτα αλλά πήρα το μάθημά μου: Ποτέ ξανά προπαραγγελίες και προκαταθέσεις σε τέτοιες περιπτώσεις και φυσικά μακριά από το συγκεκριμένο μαγαζί.

Εν τέλει στις 22 Σεπτεμβρίου μου ήρθε σε email το newsletter του Public για τα PS5 και το είδα τυχαία στο κινητό καθώς ήμουν στο σουπερμάρκετ. Μπήκα επί τόπου, έκανα την παραγγελία και στις 24 του μήνα είχα την κονσόλα.

Υπομονή παιδιά, παρακολούθηση και λίγη τύχη θέλει. Ξέρω, το hype είναι μεγάλο, άλλα μακριά από τυχοδιώκτες και scalpers!!!

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω την αισθηση πως πλησιαζοντας στην Black Friday και τα χριστουγεννα θα συνεχιστει η ελλειψη. Οποιος θελει κονσολα, καλο ειναι να την παρει τωρα που υπαρχει μια καποια διαθεσιμοτητα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, ilias2024 είπε

Μετά από μήνες παρακολούθησης αυτού του thread, ας περιγράψω κι εγώ την εμπειρία μου. Προπαραγγελία από 19/12/2020 από τον "Κύριο Κωνσταντίνο", με προπληρωμή όλου του ποσού συν 20 ευρώ μεταφορικά (κλαίω) καθώς ήταν το μόνο κατάστημα τότε που είχε ανοιχτές και έχει ακόμα τις παραγγελίες. 30 χρονών μαντράχαλος και μέσα στο hype, σαν παιδάκι πιάστηκα στη φάκα, πιστεύοντας ότι ένα συνοικιακό μαγαζί (που στεγάζεται σε σπίτι όπως έχω διαβάσει) θα κατάφερνε αυτό που δεν κατάφεραν οι τεράστιες αλυσίδες και θα παρέδιδε μέσα σε 20 μέρες. Οι μέρες πέρασαν, έκανα Πρωτοχρονιά χωρίς καινούρια κονσόλα, αλλά είπα χαλάλι... Στο μεταξύ, στο site άλλαζε συνεχώς η εκτιμώμενη ημερομηνία παράδοσης και όποτε πλησίαζε η αναγραφόμενη, πρόσθετε άλλες 20 μέρες (ίδια φάση με το "οι επόμενες 2 εβδομάδες θα είναι κρίσιμες"). Συνεχίζεται αυτό το τροπάρι μέχρι που φτάνουμε τέλη Φεβρουαρίου και αποφασίζω να ενοχλήσω. Ο τύπος με υφάκι χιλίων καρδιναλίων και νευράκια μου λέει ότι το πρόβλημα είναι της Sony και όχι δικό του. Όλοι ξέρουμε ότι έχει χαμηλή παραγωγή η Sony, οπότε τι γράφεις εκτιμώμενη ημερομηνία παράδοσης ρε φίλε και γιατί έχεις ακόμα ανοιχτές τις παραγγελίες;;; Με ενημέρωσε ότι παραλαμβάνει γύρω στα 60 κομμάτια την εβδομάδα (ναι, σίγουρα) οπότε θα παραλάμβανα κατά το Μάρτιο. Εννοείται ότι δεν παρέλαβα τίποτα ούτε το Μάρτιο και απλά αποφάσισα ότι έχασα 520 ευρώ σα μωρό που του πήραν το παιχνίδι.

Στα σχόλια στο Google επικρατεί το θέατρο του παραλόγου. Σε αυτούς που εκφράζουν δυσαρέσκεια απαντάει είτε ότι δεν είναι πελάτες του, είτε ότι είναι βαλτοί από τις αλυσίδες για να του κάνουν ζημιά (βέβαια, το Πλαίσιο που είχε παραδώσει τα πάντα μέχρι το Πάσχα είχε τέτοια ανάγκη). Αντίθετα, βάζει γνωστούς του προφανώς να γράφουν ότι παρέλαβαν σε 3 μέρες και να ανεβάζουν φωτογραφίες (άδειο κουτί λογικά). Γιατί πως γίνεται να εκρεμούν παραγγελίες ένα χρόνο και κάποιοι να παραλαμβάνουν σε 3 μέρες;

Με τα πολλά φτάνει Αύγουστος κι εγώ χωρίς PS5, οπότε αποφασίζω να ακολουθήσω τη διαδικασία επιστροφής χρημάτων που αναγράφει στο site και στέλνω σε email όλα τα δικαιολογητικά που ζητούσε. Απαντάει σχετικά άμεσα με ένα ξερό "Τα θέλουμε όπως τα ζητάμε" και προσπαθώ να καταλάβω τι έστειλα λάθος. Τελικά είχα στείλει την απόδειξη συναλλαγής σε επίσημο PDF από το web banking, αντί για φωτογραφία που ήθελε. Κάνω το PDF ένα screenshot και τα ξαναστέλνω. Μου έκανε και καψόνι ο χωρατατζής. Μετά από λίγες μέρες κατατέθηκαν όλα τα χρήματα πίσω και τουλάχιστον έκανα καλές διακοπές.

Η φάση πέρασε αναίμακτα αλλά πήρα το μάθημά μου: Ποτέ ξανά προπαραγγελίες και προκαταθέσεις σε τέτοιες περιπτώσεις και φυσικά μακριά από το συγκεκριμένο μαγαζί.

Εν τέλει στις 22 Σεπτεμβρίου μου ήρθε σε email το newsletter του Public για τα PS5 και το είδα τυχαία στο κινητό καθώς ήμουν στο σουπερμάρκετ. Μπήκα επί τόπου, έκανα την παραγγελία και στις 24 του μήνα είχα την κονσόλα.

Υπομονή παιδιά, παρακολούθηση και λίγη τύχη θέλει. Ξέρω, το hype είναι μεγάλο, άλλα μακριά από τυχοδιώκτες και scalpers!!!

Το αστείο είναι που σου είπε πως πουλάει 60 κονσόλες την εβδομάδα που με κάτι πρόχειρους υπολογισμούς από το Μάρτη έχει πουλήσει 1680 κομμάτια μόνο αυτός, σε 2 μήνες αυτός θα έχει καλύψει όλους τους ενδιαφερόμενους σε αυτή τη χώρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Taoustaoys είπε

Το αστείο είναι που σου είπε πως πουλάει 60 κονσόλες την εβδομάδα που με κάτι πρόχειρους υπολογισμούς από το Μάρτη έχει πουλήσει 1680 κομμάτια μόνο αυτός, σε 2 μήνες αυτός θα έχει καλύψει όλους τους ενδιαφερόμενους σε αυτή τη χώρα.

Μιλάμε για μεγάλο ανέκδοτο σου λέω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/9/2021 στις 5:54 ΜΜ, chkaratso είπε

σαν ψέμα είναι... Κώτσος παραγγελία σήμερα το digital bundle και δίνει ημερομηνία παράδοσης 04/10.
Πήρε μόνο 1 χρόνο και 739-740 σελίδες για να φτάσουμε εδώ.

Και επανέρχομαι και πάλι σήμερα με την παρακάτω φωτό…. ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΚΑΙ ΟΜΩΣ ΚΩΤΣΟΑΛΗΘΙΝΟ

 

E3F20916-83DA-4DB4-8D63-B9517D296FB4.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, ilias2024 είπε

Μετά από μήνες παρακολούθησης αυτού του thread, ας περιγράψω κι εγώ την εμπειρία μου. Προπαραγγελία από 19/12/2020 από τον "Κύριο Κωνσταντίνο", με προπληρωμή όλου του ποσού συν 20 ευρώ μεταφορικά (κλαίω) καθώς ήταν το μόνο κατάστημα τότε που είχε ανοιχτές και έχει ακόμα τις παραγγελίες. 30 χρονών μαντράχαλος και μέσα στο hype, σαν παιδάκι πιάστηκα στη φάκα, πιστεύοντας ότι ένα συνοικιακό μαγαζί (που στεγάζεται σε σπίτι όπως έχω διαβάσει) θα κατάφερνε αυτό που δεν κατάφεραν οι τεράστιες αλυσίδες και θα παρέδιδε μέσα σε 20 μέρες. Οι μέρες πέρασαν, έκανα Πρωτοχρονιά χωρίς καινούρια κονσόλα, αλλά είπα χαλάλι... Στο μεταξύ, στο site άλλαζε συνεχώς η εκτιμώμενη ημερομηνία παράδοσης και όποτε πλησίαζε η αναγραφόμενη, πρόσθετε άλλες 20 μέρες (ίδια φάση με το "οι επόμενες 2 εβδομάδες θα είναι κρίσιμες"). Συνεχίζεται αυτό το τροπάρι μέχρι που φτάνουμε τέλη Φεβρουαρίου και αποφασίζω να ενοχλήσω. Ο τύπος με υφάκι χιλίων καρδιναλίων και νευράκια μου λέει ότι το πρόβλημα είναι της Sony και όχι δικό του. Όλοι ξέρουμε ότι έχει χαμηλή παραγωγή η Sony, οπότε τι γράφεις εκτιμώμενη ημερομηνία παράδοσης ρε φίλε και γιατί έχεις ακόμα ανοιχτές τις παραγγελίες;;; Με ενημέρωσε ότι παραλαμβάνει γύρω στα 60 κομμάτια την εβδομάδα (ναι, σίγουρα) οπότε θα παραλάμβανα κατά το Μάρτιο. Εννοείται ότι δεν παρέλαβα τίποτα ούτε το Μάρτιο και απλά αποφάσισα ότι έχασα 520 ευρώ σα μωρό που του πήραν το παιχνίδι.

Στα σχόλια στο Google επικρατεί το θέατρο του παραλόγου. Σε αυτούς που εκφράζουν δυσαρέσκεια απαντάει είτε ότι δεν είναι πελάτες του, είτε ότι είναι βαλτοί από τις αλυσίδες για να του κάνουν ζημιά (βέβαια, το Πλαίσιο που είχε παραδώσει τα πάντα μέχρι το Πάσχα είχε τέτοια ανάγκη). Αντίθετα, βάζει γνωστούς του προφανώς να γράφουν ότι παρέλαβαν σε 3 μέρες και να ανεβάζουν φωτογραφίες (άδειο κουτί λογικά). Γιατί πως γίνεται να εκρεμούν παραγγελίες ένα χρόνο και κάποιοι να παραλαμβάνουν σε 3 μέρες;

Με τα πολλά φτάνει Αύγουστος κι εγώ χωρίς PS5, οπότε αποφασίζω να ακολουθήσω τη διαδικασία επιστροφής χρημάτων που αναγράφει στο site και στέλνω σε email όλα τα δικαιολογητικά που ζητούσε. Απαντάει σχετικά άμεσα με ένα ξερό "Τα θέλουμε όπως τα ζητάμε" και προσπαθώ να καταλάβω τι έστειλα λάθος. Τελικά είχα στείλει την απόδειξη συναλλαγής σε επίσημο PDF από το web banking, αντί για φωτογραφία που ήθελε. Κάνω το PDF ένα screenshot και τα ξαναστέλνω. Μου έκανε και καψόνι ο χωρατατζής. Μετά από λίγες μέρες κατατέθηκαν όλα τα χρήματα πίσω και τουλάχιστον έκανα καλές διακοπές.

Η φάση πέρασε αναίμακτα αλλά πήρα το μάθημά μου: Ποτέ ξανά προπαραγγελίες και προκαταθέσεις σε τέτοιες περιπτώσεις και φυσικά μακριά από το συγκεκριμένο μαγαζί.

Εν τέλει στις 22 Σεπτεμβρίου μου ήρθε σε email το newsletter του Public για τα PS5 και το είδα τυχαία στο κινητό καθώς ήμουν στο σουπερμάρκετ. Μπήκα επί τόπου, έκανα την παραγγελία και στις 24 του μήνα είχα την κονσόλα.

Υπομονή παιδιά, παρακολούθηση και λίγη τύχη θέλει. Ξέρω, το hype είναι μεγάλο, άλλα μακριά από τυχοδιώκτες και scalpers!!!

Ε να και εσύ ρε φίλε. Έκανε μπαμ... Όταν δεν υπήρχε ούτε για δείγμα παγκοσμίως αυτός στο "έφερνε" με 499€ και ένας άλλος το πουλούσε στα 2500€ στο fb market.

Και ξάδερφος του CEO της Sony να ήταν ο Κωνσταντίνος δεν θα μπορούσε ούτε πάλι.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...