Προς το περιεχόμενο

Εξέλιξη παραγγελίας και αποστολών PS5


spartan29gr
Μήνυμα προστέθηκε από Malthador,

Το νήμα προορίζεται αποκλειστικά και μόνο για συζήτηση επάνω στην εξέλιξη των προπαραγγελιών PS5 κονσολών, physical ή digital-only. Επομένως:

  • Δεν συζητάμε το ποιά κονσόλα είναι καλύτερη ή το ποιά κονσόλα να αγοράσουμε. Υπάρχει εδώ αναλυτικό νήμα, μπορείτε να ρωτήσετε αν σκέφτεστε πραγματικά να αγοράσετε PS4 ή Series S|X αντί για PS5.
  • Δεν κατεβάζουμε καντήλια και καρκίνους σε υπαλλήλους, σε καταστήματα ή στην Sony. Εκτός του ότι δείχνει βλαχιά και μισανθρωπιά, δείχνει γραφικότητα και ασυνέπεια μεταξύ άλλων, γιατί από τους ίδιους θα αγοράσετε στο μέλλον κονσόλες και αξεσουάρ.
  • Δεν σχολιάζουμε αγγελίες που βάζουν άλλοι σε αυτό το site ή σε οποιοδήποτε άλλο. Δεν είναι αυτός ο σκοπός του νήματος.

Το νήμα υπάρχει για να πείτε πέντε πράγματα μπας και βγάλετε άκρη πότε θα παραλάβετε, όχι πόσο πουλάει ο παραδιπλανός που έχει παραλάβει ήδη. Για το λόγο αυτό μην το πνίγετε στα memes και στις φήμες που είδατε κάπου, μπορεί να χαθεί κάποια πληροφορία που θα φανεί χρήσιμη σε κάποιο άλλο μέλος το οποίο περιμένει πως και πως να παραλάβει.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Το φαντάστηκα γιατί το μοναδικό bundle επίσημα από την Sony είναι για το Ratchet,απλά ήθελα επιβεβαίωση μήπως και είχε βγεί κανένα επιπλέον με τα 2 controller.

Θα ενημερώσω όταν πάω και εγώ για παραλαβή επειδή θέλω και επέκταση εγγύησης,τι λαλακίες θα μου πουν στα public

 

Ναι ετσι θα ειναι και το δικο σου 3 ξεχωριστα κοματια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, feelihipo είπε

Φταίξιμο στην Sony. Έπρεπε εξ αρχής να είχε πει, 1 PS5 ανά πελάτη με ταυτότητα παραλαβή στο κατάστημα παγκοσμίως. Στην Αμερική είναι εκατοντάδες και χιλιάδες PS5 σε αποθήκες των scalper επειδή δεν θέλουν να πάρουν απόφαση να το καταπολεμήσουν. Στο κάτω κάτω καλά να παθουν που χάνουν πααααρα πολλά λεφτά με κάθε scalped PS5.

Τα θέλεις και τα λές αυτα? Δεν είμαστε στα 80's για να πηγαίνουμε στα καταστήματα. Ακόμα υπάρχει Covid και πριν καιρό σε πολλές χώρες είχαν lockdown. H Sony αυτα τα PS5 που ήθελε να πουλήσει τα πούλησε και δεν έχασε τιποτα. Σιγά να μην υπάρχουν χιλιάδες PS5 σε αποθήκες scalper...... Δεν έχουν την οικονομική δυνατότητα να δεσμεύουν εκατομμυρια $ οι scalper, εκτος αν τα αγοράζει η MS....... 😂😂😂

Επεξ/σία από vorlon68
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SuperGohan363 είπε

Μονο εγω θα παραλάβω δευτέρα ρε γαμοτο γκαντεμιά 😜 

Και εγώ όπως φενεται 

https://www.public.gr/product/sony-playstation-5-and-sony-ps5-dualsense-wireless-controller-and-ratchet-and-clank:-rift-apart/prod14290267pp/

https://www.public.gr/product/sony-playstation-5-and-sony-ps5-dualsense-wireless-controller-and-marvels-spider-man:-miles-morales/prod14290265pp/

Στα public είναι πάλι διαθέσιμα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

7 λεπτά πριν, vorlon68 είπε

Τα θέλεις και τα λές αυτα? Δεν είμαστε στα 80's για να πηγαίνουμε στα καταστήματα. Ακόμα υπάρχει Covid και πριν καιρό σε πολλές χώρες είχαν lockdown.

H Sony αυτα τα PS5 που ήθελε να πουλήσει τα πούλησε και δεν έχασε τιποτα. Σιγά να μην υπάρχουν χιλιάδες PS5 σε αποθήκες scalper......

Η Sony θέλει να πουλήσει όσα περισσότερα ps5 γίνεται τώρα που υπάρχει ζήτηση,για να έχουν ανάλογα υψηλές πωλήσεις και τα παιχνίδια της.

Ποια ps5 που ήθελε να πουλήσει,πούλησε???

Πριν λίγες μέρες διαβάζαμε ότι τρέχει να προλάβει να προμηθεύσει παντού να προλάβει τις αγορές των γιορτών.

14 λεπτά πριν, Tolisgr80 είπε

Στα public είναι πάλι διαθέσιμα. 

Οταν πάτησα πριν 10 λεπτά,τα εμφάνιζε εξαντλημένα,ενώ τώρα τα δείχνει και τα 2 διαθέσιμα.

Πρέπει να τραβάει ζόρια το site.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Η Sony θέλει να πουλήσει όσα περισσότερα ps5 γίνεται τώρα που υπάρχει ζήτηση,για να έχουν ανάλογα υψηλές πωλήσεις και τα παιχνίδια της.

Ποια ps5 που ήθελε να πουλήσει,πούλησε???

Πριν λίγες μέρες διαβάζαμε ότι τρέχει να προλάβει να προμηθεύσει παντού να προλάβει τις αγορές των γιορτών.

Η Sony οτι PS5 βγάζει, το πουλάει. Αν τώρα παράγει 10 PS5 την ώρα, που λεει ο λόγος, νομίζεις οτι δεν θα ήθελε να είχε  πενταπλάσια παραγωγη. Αλλου είναι οι λόγοι και έχουν χιλιοειπωθεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, feelihipo είπε

Φταίξιμο στην Sony. Έπρεπε εξ αρχής να είχε πει, 1 PS5 ανά πελάτη με ταυτότητα παραλαβή στο κατάστημα παγκοσμίως. Στην Αμερική είναι εκατοντάδες και χιλιάδες PS5 σε αποθήκες των scalper επειδή δεν θέλουν να πάρουν απόφαση να το καταπολεμήσουν. Στο κάτω κάτω καλά να παθουν που χάνουν πααααρα πολλά λεφτά με κάθε scalped PS5.

Τί εννοείς; Η Sony τα πούλησε αυτά τα μηχανήματα και πήρε τα λεφτά που ήθελε για αυτά.

Το ποιος θα τα πάρει, αν θα τα μεταπωλησει, σε ποια τιμή, ούτε την ενδιαφέρει, ούτε την επηρεάζει σε κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, _Biohazard_ είπε

Τί εννοείς; Η Sony τα πούλησε αυτά τα μηχανήματα και πήρε τα λεφτά που ήθελε για αυτά.

Το ποιος θα τα πάρει, αν θα τα μεταπωλησει, σε ποια τιμή, ούτε την ενδιαφέρει, ούτε την επηρεάζει σε κάτι.

Δεν δουλευει ετσι καμια εταιρία.ζημια εχει αν σε 10 μυρια πωλήσεις καθονται τα 4 σε αποθήκες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, _Biohazard_ είπε

Τί εννοείς; Η Sony τα πούλησε αυτά τα μηχανήματα και πήρε τα λεφτά που ήθελε για αυτά.

Το ποιος θα τα πάρει, αν θα τα μεταπωλησει, σε ποια τιμή, ούτε την ενδιαφέρει, ούτε την επηρεάζει σε κάτι.

Συμφωνώ και θα συμπληρώσω ότι ίσως κ να βολεύει τη Sony αυτή η κατάσταση. Τραβάει πιστεύω κ πελάτες που ήταν αμφιλεγόμενοι για το αν θα αποκτήσουν τη συσκευή. Ξέρω αρκετούς που δεν έχουν ασχοληθεί καθόλου με το "αθλημα" και ξαφνικά κάνουν σα τρελοί για να αγοράσουν το ps5

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, chrisgewrgi είπε

Δεν δουλευει ετσι καμια εταιρία.ζημια εχει αν σε 10 μυρια πωλήσεις καθονται τα 4 σε αποθήκες.

Έχεις κάτι που να αποδεικνύει τα νούμερα που λες ή είναι προσωπικές εικασίες;

Και ξαναλέω, αν έκανε αυτές τις 10 μύρια πωλήσεις που ήθελε/μπορούσε με τις υπάρχουσες συνθήκες παραγωγής να κάνει....που είναι η ζημιά για εκείνη από τη στιγμή που τα λεφτά μπήκαν στα ταμεία της;

Ξεφεύγουμε off topic όμως και τα παιδιά που περιμένουν ένα notification θα νομίζουν πως υπάρχει διαθεσιμότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά απ'ότι έχω καταλάβει οι καινούργιες κονσόλες είναι σαν τους εκτυπωτές με τα χρώματα.

Μπαίνει μέσα η εταιρία στο hardware εξαρχής, αλλά θέλουν να βγάζουν σταθερό εισόδημα με τις online υπηρεσίες, τα παιχνίδια, ακόμα και από ποσοστά άμα αγοράζεις skins σε free to play παιχνίδια.

Τώρα βέβαια που η ζήτηση είναι στα ύψη και δεν βγαίνουν κονσόλες χάνει και η Sony, μια από την δυσφήμιση των σκαλπερς και μια που δεν πουλάει κονσόλες να αγοράζουν τα παιχνίδια της και από τρίτους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, chrisgewrgi είπε

Δεν δουλευει ετσι καμια εταιρία.ζημια εχει αν σε 10 μυρια πωλήσεις καθονται τα 4 σε αποθήκες.

Τα πιστεύετε αυτα που γράφετε? Απο τον Λιακόπουλο, το Μακελείο ή το pronews.gr διαβάζετε οτι το 40% των PS5 το έχουν κλειδωμενο οι scalpers σε αποθήκες; Ημαρτον!!!!!!

Επεξ/σία από vorlon68
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, vorlon68 είπε

Η Sony οτι PS5 βγάζει, το πουλάει. Αν τώρα παράγει 10 PS5 την ώρα, που λεει ο λόγος, νομίζεις οτι δεν θα ήθελε να είχε  πενταπλάσια παραγωγη. Αλλου είναι οι λόγοι και έχουν χιλιοειπωθεί

Προφανώς,δεν έγραψε κανείς ότι μένουν απούλητα ps5.

Το ζουμί της υπόθεσης όμως είναι ότι δεν μπορεί να πουλήσει όσα ps5 θέλει,και αυτό ακριβώς εκμεταλλεύονται και μαγαζάκια όπως το πιο πίσω για να πουλάνε με καπέλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, _Biohazard_ είπε

Έχεις κάτι που να αποδεικνύει τα νούμερα που λες ή είναι προσωπικές εικασίες;

Και ξαναλέω, αν έκανε αυτές τις 10 μύρια πωλήσεις που ήθελε/μπορούσε με τις υπάρχουσες συνθήκες παραγωγής να κάνει....που είναι η ζημιά για εκείνη από τη στιγμή που τα λεφτά μπήκαν στα ταμεία της;

Ξεφεύγουμε off topic όμως και τα παιδιά που περιμένουν ένα notification θα νομίζουν πως υπάρχει διαθεσιμότητα.

Ναι και εγω δεν θα το συνεχίσω γιατι χαλάμε το τοπικ. .

Διότι χάνει τεράστια ποσά από software  που θα πουλούσε αν αυτά τα ps5 είχαν μπει σε κάποιο σαλόνι. Ps plus. Games , συνδρομές κτλπ.δεν βγαζει από το hardware φραγκο. Θέλει να στο πουλησει για να τα δώσεις στα υπολοιπα.καπου είχα διαβάσει πριν "μηνες" ότι το 2+ μυρια ps5 δεν έχουν bootarei ποτε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Tolisgr80 είπε

. Ξέρω αρκετούς που δεν έχουν ασχοληθεί καθόλου με το "αθλημα" και ξαφνικά κάνουν σα τρελοί για να αγοράσουν το ps5

Το έχω γράψει και εγώ. Δεν ξέρω τι έχει γίνει. Άτομα από εποχές ps2 τελευταία κονσόλα τώρα θέλουν σαν τρελοί ps5 επειδή μάλλον είδαν πόσο το θέλουν οι περισσότεροι. Οπότε έτσι και το αποκτήσουν αυτοί νιώθουν ότι έχουν πίνακα του Νταλί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...