Προς το περιεχόμενο

Εξέλιξη παραγγελίας και αποστολών PS5


spartan29gr
Μήνυμα προστέθηκε από Malthador,

Το νήμα προορίζεται αποκλειστικά και μόνο για συζήτηση επάνω στην εξέλιξη των προπαραγγελιών PS5 κονσολών, physical ή digital-only. Επομένως:

  • Δεν συζητάμε το ποιά κονσόλα είναι καλύτερη ή το ποιά κονσόλα να αγοράσουμε. Υπάρχει εδώ αναλυτικό νήμα, μπορείτε να ρωτήσετε αν σκέφτεστε πραγματικά να αγοράσετε PS4 ή Series S|X αντί για PS5.
  • Δεν κατεβάζουμε καντήλια και καρκίνους σε υπαλλήλους, σε καταστήματα ή στην Sony. Εκτός του ότι δείχνει βλαχιά και μισανθρωπιά, δείχνει γραφικότητα και ασυνέπεια μεταξύ άλλων, γιατί από τους ίδιους θα αγοράσετε στο μέλλον κονσόλες και αξεσουάρ.
  • Δεν σχολιάζουμε αγγελίες που βάζουν άλλοι σε αυτό το site ή σε οποιοδήποτε άλλο. Δεν είναι αυτός ο σκοπός του νήματος.

Το νήμα υπάρχει για να πείτε πέντε πράγματα μπας και βγάλετε άκρη πότε θα παραλάβετε, όχι πόσο πουλάει ο παραδιπλανός που έχει παραλάβει ήδη. Για το λόγο αυτό μην το πνίγετε στα memes και στις φήμες που είδατε κάπου, μπορεί να χαθεί κάποια πληροφορία που θα φανεί χρήσιμη σε κάποιο άλλο μέλος το οποίο περιμένει πως και πως να παραλάβει.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα δειχνει διαθέσιμα μεν,αλλα μολις πατήσεις πάνω τους τα βγάζει όλα εξαντλημένα.

Μάλλον για λάθος του public μου κάνει,γιατί έχουν τις μειωμένες τιμές που είχαν τώρα σε black friday ενώ έχουν τελειώσει οι εκπτώσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και στο Πλαίσιο
https://www.plaisio.gr/gaming-zone/konsoles/sony-playstation-5-dualsense-white-controller-demon-s-souls_3862895?qId=fa635082f6f85c94b40807a1e30e50f3&qIx=products

Εγώ έκανα την παραγγελία μου στο Plaisio με το που τα είδα διαθέσιμα. Του Κωτσοβολου τα είδα αφού είχα παραγγείλει. 

Αν κανείς από εσάς ενδιαφέρεται για αγορά με τιμολόγιο και απάλλαγή του άρθρου 39α, έχετε υπόψη σας ότι:

Public, ξεχάστε το. Θα πρέπει να πληρώσετε όλο το ποσό online και στη συνέχεια να πάτε στο κατάστημα για παραλαβή οπου θεωρητικά θα σας κόψουν άλλα παραστατικά και θα σας επιστρέψουν ή θα σας πιστώσουν την διαφορά. 

Γερμανός: Onlne αγορές όχι. Μόνο αν υπάρχει διαθέσιμο PS5 σε κατάστημα και θα πρέπει να πάτε εκεί. 

Κωτσόβολος: Web όχι. Μόνο με τηλεφωνικές παραγγελίες στο 210 28 99 999 ή σε κατάστημα από ότι λένε στο αυτοματοποιημένο chat

Πλαίσιο. Για αγορές με τιμολόγιο και απαλλαγές μακράν το καλύτερο. Ούτε καν χρειάζεσαι εκτυπώσεις μητρώου. Μεγάλη ευελιξία και στις πληρωμές (σου στέλνουν link με το τελικό ποσό) και στην παράδοση

 

Γράφω τα παραπάνω μην τυχόν βρεί κάποιος το PS5 και το θέλει με τιμολόγιο και μετά απογοητευτεί...

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, WebDev είπε

Και στο Πλαίσιο
https://www.plaisio.gr/gaming-zone/konsoles/sony-playstation-5-dualsense-white-controller-demon-s-souls_3862895?qId=fa635082f6f85c94b40807a1e30e50f3&qIx=products

Εγώ έκανα την παραγγελία μου στο Plaisio με το που τα είδα διαθέσιμα. Του Κωτσοβολου τα είδα αφού είχα παραγγείλει. 

Αν κανείς από εσάς ενδιαφέρεται για αγορά με τιμολόγιο και απάλλαγή του άρθρου 39α, έχετε υπόψη σας ότι:

Public, ξεχάστε το. Θα πρέπει να πληρώσετε όλο το ποσό online και στη συνέχεια να πάτε στο κατάστημα για παραλαβή οπου θεωρητικά θα σας κόψουν άλλα παραστατικά και θα σας επιστρέψουν ή θα σας πιστώσουν την διαφορά. 

Γερμανός: Onlne αγορές όχι. Μόνο αν υπάρχει διαθέσιμο PS5 σε κατάστημα και θα πρέπει να πάτε εκεί. 

Κωτσόβολος: Web όχι. Μόνο με τηλεφωνικές παραγγελίες στο 210 28 99 999 ή σε κατάστημα από ότι λένε στο αυτοματοποιημένο chat

Πλαίσιο. Για αγορές με τιμολόγιο και απαλλαγές μακράν το καλύτερο. Ούτε καν χρειάζεσαι εκτυπώσεις μητρώου. Μεγάλη ευελιξία και στις πληρωμές (σου στέλνουν link με το τελικό ποσό) και στην παράδοση

 

Γράφω τα παραπάνω μην τυχόν βρεί κάποιος το PS5 και το θέλει με τιμολόγιο και μετά απογοητευτεί...

 

Μπορεί να κοπεί κανονικό τιμολόγιο όμως και όχι με απαλλαγή κατευθείαν σύμφωνα με το 39α. Τα ίδια ακριβώς χρήματα βγαίνουν. Απλώς στο 39α είναι το ψυχολογικό κομμάτι ότι γλυτώνεις κατευθείαν το ΦΠΑ και δεν περιμένεις την επιστροφή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, maniacos93 είπε

Μπορεί να κοπεί κανονικό τιμολόγιο όμως και όχι με απαλλαγή κατευθείαν σύμφωνα με το 39α. Τα ίδια ακριβώς χρήματα βγαίνουν. Απλώς στο 39α είναι το ψυχολογικό κομμάτι ότι γλυτώνεις κατευθείαν το ΦΠΑ και δεν περιμένεις την επιστροφή.

Και εγώ αυτή την εντύπωση είχα, αλλά διάβασα τη σχετική εγκύκλιο προχθές που αναφέρει ότι στις περιπτώσεις που πληρωθεί ο ΦΠΑ στις περιπτώσεις του άρθρου 39α, αυτός δεν εκπίπτει από τον ΦΠΑ εισροών. 

Τώρα από εκεί και πέρα φαντάζομαι έχει να κάνει και με τον λογιστή του καθενός και τι γίνεται σε έναν ενδεχόμενο έλεγχο...

Αναφορά σε κείμενο

Σε περίπτωση που ενώ συντρέχουν οι προϋποθέσεις εφαρμογής του άρθρου 39α ληφθούν τιμολόγια με Φ.Π.Α., από υποκείμενα στο φόρο πρόσωπα με δικαίωμα έκπτωσης του φόρου των εισροών τους, επισημαίνεται ότι για το Φ.Π.Α. των τιμολόγιων αυτών δεν παρέχεται δικαίωμα έκπτωσης.

Ειδικότερα, σύμφωνα με το άρθρο 32 παρ. 1 περ. β' του Κώδικα Φ.Π.Α. για την άσκηση του δικαιώματος έκπτωσης απαιτείται σε κάθε περίπτωση νόμιμο τιμολόγιο ή άλλο αποδεικτικό στοιχείο που επέχει θέση τιμολογίου, από τα οποία αποδεικνύονται οι παραδόσεις αγαθών και οι παροχές υπηρεσιών και ο φόρος με τον οποίο οι πράξεις αυτές επιβαρύνθηκαν. Ωστόσο στην περίπτωση αυτή η επιβάρυνση του στοιχείου με Φ.Π.Α. δεν προβλέπεται από σχετική διάταξη και εξ' αυτού του λόγου δεν μπορεί να ασκηθεί δικαίωμα έκπτωσης επί ποσού φόρου που εξοφλήθηκε ως μη οφειλόμενο βάσει του νόμου (σχετ. η δικαστική απόφαση του δικαστηρίου της Ε.Ε. στην υπόθεση C-564/15). Ο λήπτης του τιμολογίου στην περίπτωση αυτή πρέπει καταρχήν να αιτηθεί στον πωλητή την έκδοση πιστωτικού τιμολογίου σύμφωνα με τα οριζόμενα στην ΠΟΛ.1052/2017.

Read more at Taxheaven: https://www.taxheaven.gr/news/37024/h-egkyklios-gia-thn-apodosh-toy-fpa-apo-ton-lhpth-se-orismena-hlektronika-agaoa

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπάρχει κάποιος που να ενδιαφέρεται για σφραγισμένα ps5 dualsense πακέτο με miles morales για ps5 στα 75€???

Περίμενα σκέτη κονσόλα αλλά μόνο πακέτο θα έρχονται πλέον από παντού.

Δεν έχω τα έξτρα χρήματα, θα πάμε μαζί στο κατάστημα Γερμανός, και θα γίνει το deal.

Έχω περιθώριο αυστηρά μέχρι Δευτέρα, αλλιώς το bundle θα φύγει σε άλλον.

Πμ για λεπτομέρειες.

Επεξ/σία από mikele13-
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, _Biohazard_ είπε

Link? Γιατί στο site δεν βλέπω κάτι.

Βάζω εγώ ένα link που βρήκα από γκρουπ στο fb , για όποιον θέλει να παραγγείλει:

https://www.public.gr/search/public/searchResultsSN.jsp?sn.q=ps5&sn.ff.s_brand=SONY&sn.ff.s_fulfilledby=Public&sn.ff.sm_category_2=gaming%2F%2Fκονσόλες&u

Καλησπέρα, ποιο είναι το γκρουπ;

Υπάρχει τρόπος να κατοχυρώσω ένα τώρα για να το παραλάβω σε κάνα 20 μέρες; η μπα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, feelihipo είπε

Καλησπέρα, ποιο είναι το γκρουπ;

Υπάρχει τρόπος να κατοχυρώσω ένα τώρα για να το παραλάβω σε κάνα 20 μέρες; η μπα;

Εξαφανίζονται σε μερικά λεπτά και εσύ λες για 20 μέρες???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, mikele13- είπε

Εξαφανίζονται σε μερικά λεπτά και εσύ λες για 20 μέρες???

Ναι βρε εννοώ να το παραγγείλω και απλά να μην γίνει τώρα η παραλαβή γιατί την περίοδο που θα υπάρχουν τα λεφτά θα κοντεύουν Χριστούγεννα και θα κυνηγάνε όλοι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, feelihipo είπε

Ναι βρε εννοώ να το παραγγείλω και απλά να μην γίνει τώρα η παραλαβή γιατί την περίοδο που θα υπάρχουν τα λεφτά θα κοντεύουν Χριστούγεννα και θα κυνηγάνε όλοι 

Κανείς δεν κάνει κρατήσεις.

Εμένα σήμερα ήρθε η κονσόλα με bundle το οποίο δεν θέλω τα έξτρα, και μου έδωσε όριο μέχρι την Δευτέρα να το παραλάβω, αλλιώς θα δωθεί σε άλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, feelihipo είπε

Ναι βρε εννοώ να το παραγγείλω και απλά να μην γίνει τώρα η παραλαβή γιατί την περίοδο που θα υπάρχουν τα λεφτά θα κοντεύουν Χριστούγεννα και θα κυνηγάνε όλοι 

Εχει ηδη αναφερθει στις προηγούμενες σελίδες ότι δεν γίνεται να σου δεσμεύσει η εταιρεία κονσόλα,ειτε την πληρώσεις,είτε όχι,για τόσες πολλές μέρες. Από το public email σε πρόσφατη παραγγελία ps5

 

Η παραγγελία σου είναι έτοιμη προς παραλαβή!

Μπορείς να περάσεις από τώρα να την παραλάβεις απο το κατάστημα 

Προσοχή!: Μετά απο 5 εργάσιμες ημέρες τα προϊόντα θα αποδεσμευτούν και ενδέχεται να μην είναι διαθέσιμα για παραλαβή.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...