Προς το περιεχόμενο

Εξέλιξη παραγγελίας και αποστολών PS5


spartan29gr
Μήνυμα προστέθηκε από Malthador,

Το νήμα προορίζεται αποκλειστικά και μόνο για συζήτηση επάνω στην εξέλιξη των προπαραγγελιών PS5 κονσολών, physical ή digital-only. Επομένως:

  • Δεν συζητάμε το ποιά κονσόλα είναι καλύτερη ή το ποιά κονσόλα να αγοράσουμε. Υπάρχει εδώ αναλυτικό νήμα, μπορείτε να ρωτήσετε αν σκέφτεστε πραγματικά να αγοράσετε PS4 ή Series S|X αντί για PS5.
  • Δεν κατεβάζουμε καντήλια και καρκίνους σε υπαλλήλους, σε καταστήματα ή στην Sony. Εκτός του ότι δείχνει βλαχιά και μισανθρωπιά, δείχνει γραφικότητα και ασυνέπεια μεταξύ άλλων, γιατί από τους ίδιους θα αγοράσετε στο μέλλον κονσόλες και αξεσουάρ.
  • Δεν σχολιάζουμε αγγελίες που βάζουν άλλοι σε αυτό το site ή σε οποιοδήποτε άλλο. Δεν είναι αυτός ο σκοπός του νήματος.

Το νήμα υπάρχει για να πείτε πέντε πράγματα μπας και βγάλετε άκρη πότε θα παραλάβετε, όχι πόσο πουλάει ο παραδιπλανός που έχει παραλάβει ήδη. Για το λόγο αυτό μην το πνίγετε στα memes και στις φήμες που είδατε κάπου, μπορεί να χαθεί κάποια πληροφορία που θα φανεί χρήσιμη σε κάποιο άλλο μέλος το οποίο περιμένει πως και πως να παραλάβει.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ βλέπω μετά τις γιορτές να ξαναδούμε παραλαβή τον Φεβρουάριο

21 ώρες πριν, thagkol είπε

Λογικά όσο περνάει ο καιρός και επειδή πλέον φέρνουν συχνά κομμάτια, θα ομαλοποιείται η κατάσταση και κάποια στιγμή θα στρώσει και τελείως.

Αν δεν φύγουν οι εταιρίες από τα 7nm της tsmc, δεν θα βελτιωθεί η κατάσταση. Όλοι οι Ryzen και rx6xxxx κατασκευάζονται στην ίδια λιθογραφία. Δυστυχώς η Samsung έχει μείνει πίσω στην cutting edge κατασκευή τσιπ. Υποκειμενικά μιλώντας, αρχές του 2023 θα μπορείς να πάρεις κονσόλα ότι ώρα θέλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, vaggos_13 είπε

Εγώ βλέπω μετά τις γιορτές να ξαναδούμε παραλαβή τον Φεβρουάριο

Αν δεν φύγουν οι εταιρίες από τα 7nm της tsmc, δεν θα βελτιωθεί η κατάσταση. Όλοι οι Ryzen και rx6xxxx κατασκευάζονται στην ίδια λιθογραφία. Δυστυχώς η Samsung έχει μείνει πίσω στην cutting edge κατασκευή τσιπ. Υποκειμενικά μιλώντας, αρχές του 2023 θα μπορείς να πάρεις κονσόλα ότι 

Πρέπει να έχουν απόθεμα για τις γιορτές έτοιμο αρκετό, και μετά πραγματικά θα υπάρξει έλλειψη. Δεν νομίζω να επηρεάσει το stock στην Ελλάδα όμως, που είναι φάση 100 κομμάτια το μήνα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/12/2021 στις 4:27 ΜΜ, mihalisgolf13 είπε

Εγω πηγα στον κοτσοβολο για αφυγραντηρα και εφυγα και με...ps5....

Θεωρητικά... Με 400 πηρα το digital σκετο και εδωσα προκαταβολη 30%. Μου εγγυηθηκε (λεμε τωρα...) Η κοπελα οτι θα το εχω το σαββατο. Επισης μου ειπε οτι θα βγαλει και αυριο ο κοτσοβολος και άλλα κομμάτια, οπότε μεινετε συντονισμενοι στο σαιτ πιθανον να ισχυει.

Περναγα κατα τυχη απο κοτσοβολο... Ουτε ραπιντ τεστ δεν ειχα μαζι μου για να μπω μεσα... 

Εκανα την ερωτηση απο την εισοδο και μετα με εξυπηρετησε μια κοπελα, απο το ταμειο το εξωτερικο του μαγαζιου αν μπορω να το πω ετσι που περιμενεις εξω από το μαγαζι...

Εγω πηγα με μοοντ οτι θα τα ακουσουν, θα μου πουν τωρα αυτοί δεν ξερουν τιποτα, και θα ερθει σε ενα μηνα... 

Λεω της κοπελας την παραγγελια και μου λεει θα πληρωσετε μετρητα ή καρτα? Δεν το πιστευα... Ακομα δεν τον εμπιστευομαι φουλ τον κοτσοβολο, αλλά εχει ανεβει πολυ τελευταια...

Και ηταν πολυ τίμιο οτι πηρα αυτο που ηθελα, δηλαδη σκετη κονσολα στα 400 ευρω το ντιτζιταλ...

Καλη επιτυχια και στα αλλα παιδια που ψαχνουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, mihalisgolf13 είπε

Περναγα κατα τυχη απο κοτσοβολο... Ουτε ραπιντ τεστ δεν ειχα μαζι μου για να μπω μεσα... 

Εκανα την ερωτηση απο την εισοδο και μετα με εξυπηρετησε μια κοπελα, απο το ταμειο το εξωτερικο του μαγαζιου αν μπορω να το πω ετσι που περιμενεις εξω από το μαγαζι...

Εγω πηγα με μοοντ οτι θα τα ακουσουν, θα μου πουν τωρα αυτοί δεν ξερουν τιποτα, και θα ερθει σε ενα μηνα... 

Λεω της κοπελας την παραγγελια και μου λεει θα πληρωσετε μετρητα ή καρτα? Δεν το πιστευα... Ακομα δεν τον εμπιστευομαι φουλ τον κοτσοβολο, αλλά εχει ανεβει πολυ τελευταια...

Και ηταν πολυ τίμιο οτι πηρα αυτο που ηθελα, δηλαδη σκετη κονσολα στα 400 ευρω το ντιτζιταλ...

Καλη επιτυχια και στα αλλα παιδια που ψαχνουν.

Θες να μας πεις ότι πέρασες μια βόλτα από Κωτσόβολο, ρώτησες αν υπάρχει διαθέσιμο ps5 και μάλιστα digital (που δεν βρίσκεις με το κυαλι), και χωρίς έξτρα, και στο φέρανε αμέσως ε???

Μας δουλεύεις η μου φαίνεται?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, mikele13- είπε

Θες να μας πεις ότι πέρασες μια βόλτα από Κωτσόβολο, ρώτησες αν υπάρχει διαθέσιμο ps5 και μάλιστα digital (που δεν βρίσκεις με το κυαλι), και χωρίς έξτρα, και στο φέρανε αμέσως ε???

Μας δουλεύεις η μου φαίνεται?

Το βρηκες μεγαλε, σας δουλευω...

Παρε και μια φωτο απο το δωματιο μου τωρινη, πριν λιγο εγκατεστησα το ps5.

 

Ξαναδιαβασε το προηγουμενο μηνυμα μου, γιατι δεν καταλαβες τιποτα απο οτι διαβασες ...

 

Αμα θέλεις σου βγαζω φωτο και την κονσολα απο κοντα να δεις αν ειναι digital edition ή οχι.

16386585556268144886138718725655.jpg

Επεξ/σία από mihalisgolf13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παραγγελία στο public την Παρασκευή και λαμβάνω εχτές αυτό το email:                       

Η παραγγελία σου είναι μερικώς έτοιμη για παραλαβή!

Για την ταχύτερη εξυπηρέτησή σου, μπορείς να περάσεις από τώρα να παραλάβεις τα παρακάτω προϊόντα, που βρίσκονται σε κατάσταση "έτοιμα για παραλαβή" ή "μερικώς έτοιμα για παραλαβή" από το κατάστημα ...... Δεσμευόμαστε να σε ενημερώσουμε μέσω email ή και SMS το συντομότερο δυνατό, για τα προϊόντα που εκκρεμούν και βρίσκονται ακόμα σε στάδιο αναζήτησης.

 

Είμαι σίγουρος τι εκκρεμεί (δεν λένε πουθενά τι είναι έτοιμο και τι οχι)! Δεν σφάξανε που θα πάω να παραλάβω χωρίς την κονσόλα.             

                    

Επεξ/σία από fouskos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, fouskos είπε

Παραγγελία στο public την Παρασκευή και λαμβάνω εχτές αυτό το email:                       

Η παραγγελία σου είναι μερικώς έτοιμη για παραλαβή!

Για την ταχύτερη εξυπηρέτησή σου, μπορείς να περάσεις από τώρα να παραλάβεις τα παρακάτω προϊόντα, που βρίσκονται σε κατάσταση "έτοιμα για παραλαβή" ή "μερικώς έτοιμα για παραλαβή" από το κατάστημα ...... Δεσμευόμαστε να σε ενημερώσουμε μέσω email ή και SMS το συντομότερο δυνατό, για τα προϊόντα που εκκρεμούν και βρίσκονται ακόμα σε στάδιο αναζήτησης.

 

Είμαι σίγουρος τι εκκρεμεί (δεν λένε πουθενά τι είναι έτοιμο και τι οχι)! Δεν σφάξανε που θα πάω να παραλάβω χωρίς την κονσόλα.             

                    

Ιδιο μνμ πηρα και εγώ την προηγούμενη Παρασκευή και την Δευτερα ηρθε κανονικα μνμ για παραλαβη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, fouskos είπε

Παραγγελία στο public την Παρασκευή και λαμβάνω εχτές αυτό το email:                       

Η παραγγελία σου είναι μερικώς έτοιμη για παραλαβή!

Για την ταχύτερη εξυπηρέτησή σου, μπορείς να περάσεις από τώρα να παραλάβεις τα παρακάτω προϊόντα, που βρίσκονται σε κατάσταση "έτοιμα για παραλαβή" ή "μερικώς έτοιμα για παραλαβή" από το κατάστημα ...... Δεσμευόμαστε να σε ενημερώσουμε μέσω email ή και SMS το συντομότερο δυνατό, για τα προϊόντα που εκκρεμούν και βρίσκονται ακόμα σε στάδιο αναζήτησης.

 

Είμαι σίγουρος τι εκκρεμεί (δεν λένε πουθενά τι είναι έτοιμο και τι οχι)! Δεν σφάξανε που θα πάω να παραλάβω χωρίς την κονσόλα.             

                    

Έλαβα το ίδιο email και επικοινώνησα τηλεφωνικά. Σωστά υπέθεσες ότι εκκρεμεί η κονσόλα αλλά το παλικάρι στο τηλέφωνο μου επιβεβαίωσε ότι η κονσόλα είναι σε φάση μεταφοράς από την κεντρική αποθήκη. Είθε η ερχόμενη εβδομάδα να είναι ευχάριστη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα πήγε ο αδερφός μου πίσω το παιχνίδι μιας και το αγοράσαμε από αλλού φθηνότερα,και όπως μου είπε του άρχισαν τις κλασσικές δικαιολογίες ότι αυτα ειναι τα bundle που τους τα δίνει έτσι η Sony(προφανώς ψέματα)και δεν γίνονται επιστροφές και ότι δεν μπορεί να γίνει επιστροφή χρημάτων. Με 1000 ζόρια για να μην κάτσει να κάνει φασαρία(μιας και πλησιάζουν και οι γιορτές),πήρε ένα πιστωτικό για επόμενη αγορά.

Αυτό απλά το αναφέρω για όσους έλεγαν ότι αν δεν θές το παιχνίδι,πας πίσω και χωρίς πολλά πολλά σου επιστρέφουν τα χρήματα.

Είναι δυστηχώς πολύ κακή η κατάσταση γενικά με τα Playstation ακόμα και επιστροφή να θες να κάνεις που σου αρχίζουν τις δικαιολογίες.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Fulgore είπε

Σημερα πήγε ο αδερφός μου πίσω το παιχνίδι μιας και το αγοράσαμε από αλλού φθηνότερα,και όπως μου είπε του άρχισαν τις κλασσικές δικαιολογίες ότι αυτα ειναι τα bundle που τους τα δίνει έτσι η Sony(προφανώς ψέματα)και δεν γίνονται επιστροφές και ότι δεν μπορεί να γίνει επιστροφή χρημάτων. Με 1000 ζόρια για να μην κάτσει να κάνει φασαρία(μιας και πλησιάζουν και οι γιορτές),πήρε ένα πιστωτικό για επόμενη αγορά.

Αυτό απλά το αναφέρω για όσους έλεγαν ότι αν δεν θές το παιχνίδι,πας πίσω και χωρίς πολλά πολλά σου επιστρέφουν τα χρήματα.

Είναι δυστηχώς πολύ κακή η κατάσταση γενικά με τα Playstation ακόμα και επιστροφή να θες να κάνεις που σου αρχίζουν τις δικαιολογίες.

Παιδιά ας λένε ότι θέλουν, δεν φταίνε μεν οι υπάλληλοι γιατί τους έχουν πρήξει να τα λένε, αλλά άμα έχετε ανοιχτή την πολιτική επιστροφών του μαγαζιού στο κινητό και την απόδειξη μια χαρά γίνεται και ας λένε ότι θέλουν. Άμα βλέπετε πολύ αντίσταση πείτε ότι θα αναφερθείτε στον συνήγορο του καταναλωτή να το λύσουν αυτοί και θα δείτε πως θα δεχτούν την επιστροφή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, feelihipo είπε

Παιδιά ας λένε ότι θέλουν, δεν φταίνε μεν οι υπάλληλοι γιατί τους έχουν πρήξει να τα λένε, αλλά άμα έχετε ανοιχτή την πολιτική επιστροφών του μαγαζιού στο κινητό και την απόδειξη μια χαρά γίνεται και ας λένε ότι θέλουν. Άμα βλέπετε πολύ αντίσταση πείτε ότι θα αναφερθείτε στον συνήγορο του καταναλωτή να το λύσουν αυτοί και θα δείτε πως θα δεχτούν την επιστροφή. 

Τα γνωρίζω όλα αυτά πολύ καλά και όπως ανέφερα αν δεν είχαμε τώρα τις γιορτές(εκπτώσεις),θα πήγαινα να τους κάνω εγώ ο ίδιος φασαρίες για την επιστροφή χρημάτων.

Γιατί και στην αρχή όταν είχα πάει εγώ και τους είχα πεί να μου βγάλουν το 2ρο controller,δεν γίνεται μου λέγανε γιατί είναι bundle,αλλά τελικά μια χαρά το βγάλανε για να βάλουν την επέκταση εγγύησης. Και τους έβλεπα πόσο μαγκωμένοι ήταν όταν έλεγαν για το τι γίνεται και τι όχι.

Και ο κύριος λόγος της επιστροφής είναι γιατί αν και το είχα προλάβει στα 50ευρω απο αυτούς τώρα σε black friday , στην νέα απόδειξη που μου έβαλαν την επέκταση εγγύησης αντι για το controller, μου χρέωσαν το παιχνίδι 60ευρώ αντί για 50 επειδή η επέκταση ηταν φθηνότερη από το controller,κάτι που δυστηχώς είδα αφού είχα γυρίσει πίσω.

Απλά το αναφέρω πιο πολύ σαν ενημέρωση για τους υπόλοιπους,τι να έχουν υπόψη τους/προσέξουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θερμή παράκληση για λογαριασμό φίλου σε όποιον μπορεί. Αν ξανα γίνει διαθέσιμο στα public το bundle με το Death Stranding, ας ρίξει μια παραγγελία για παραλαβή από το κατάστημα Συντάγματος και να μου στείλει τον κωδικό παραγγελίας σε PM. 

Δουλεύει οικοδομή όλη μέρα και δεν μπορεί να είναι συνδεδεμένος όλη την ώρα και το θέλει για το παιδάκι του για Χριστούγεννα. Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραγγελία από της 25 Νοεμβρίου από public ένα bundle  περίμενα περίπου μία βδομάδα καμία ενημέρωση μόνο ότι έχει παραλάβει το courier.Παίρνω τηλέφωνο στο courier μου λένε ότι δεν το έχουν παραλάβει,παίρνω τα public και μου λένε ότι εμείς το έχουμε δώσει και σε λίγες μέρες θα το παραλάβεις.Ξανα περνώ τηλέφωνο εχθές στο courier μου λέει πάλι το ίδιο παίρνω στα public μου λένε ότι θα το ελέγξουμε και θα σας πάρουμε τηλέφωνο περνάνε 4 ώρες ξανα περνώ τηλέφωνο και μου λένε δεν έχουμε απάντηση ακόμα.Παιρνω σήμερα στο courier μου λένε ότι ακυρώθηκε η παραγγελία γιατί δεν τους είχαν φέρει το δέμα παίρνω τα public και μου λένε ότι το courier δεν είχε δηλώσει το δέμα και μου λέει η εκπρόσωπος του public να ξαναγίνει η παραγγελία από την αρχη μαντέψτε τη δεν είχαν να μου δώσουν.....

  • Confused 1
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε προφανώς.

Είπε η άλλη να ξαναγίνει η παραγγελία από την αρχή χωρίς να υπολογίζει τι παίζει με διαθεσιμότητες, ή αν τα είχες προλάβει σε έκπτωση πχ το bundle με το demons souls/controller το είχαν 40ευρώ φθηνότερα σε black friday.

Κωμικές καταστάσεις όπως πάντα από τις μεγάλες αλυσίδες σε τόσο απλά πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Ε προφανώς.

Είπε η άλλη να ξαναγίνει η παραγγελία από την αρχή χωρίς να υπολογίζει τι παίζει με διαθεσιμότητες, ή αν τα είχες προλάβει σε έκπτωση πχ το bundle με το demons souls/controller το είχαν 40ευρώ φθηνότερα σε black friday.

Κωμικές καταστάσεις όπως πάντα από τις μεγάλες αλυσίδες σε τόσο απλά πράγματα.

Ναι είχα πάρει το bundle με δύο χειριστήρια και μια ps plus στα 500€. Τώρα άντε να βρω ξανά ps5 να πάρω... τουλάχιστον να με είχαν ενημερώσει από την αρχή ότι δεν θα έρθει το δέμα αλλά στα π@π@ρια τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...