Προς το περιεχόμενο

Εξέλιξη παραγγελίας και αποστολών PS5


spartan29gr
Μήνυμα προστέθηκε από Malthador,

Το νήμα προορίζεται αποκλειστικά και μόνο για συζήτηση επάνω στην εξέλιξη των προπαραγγελιών PS5 κονσολών, physical ή digital-only. Επομένως:

  • Δεν συζητάμε το ποιά κονσόλα είναι καλύτερη ή το ποιά κονσόλα να αγοράσουμε. Υπάρχει εδώ αναλυτικό νήμα, μπορείτε να ρωτήσετε αν σκέφτεστε πραγματικά να αγοράσετε PS4 ή Series S|X αντί για PS5.
  • Δεν κατεβάζουμε καντήλια και καρκίνους σε υπαλλήλους, σε καταστήματα ή στην Sony. Εκτός του ότι δείχνει βλαχιά και μισανθρωπιά, δείχνει γραφικότητα και ασυνέπεια μεταξύ άλλων, γιατί από τους ίδιους θα αγοράσετε στο μέλλον κονσόλες και αξεσουάρ.
  • Δεν σχολιάζουμε αγγελίες που βάζουν άλλοι σε αυτό το site ή σε οποιοδήποτε άλλο. Δεν είναι αυτός ο σκοπός του νήματος.

Το νήμα υπάρχει για να πείτε πέντε πράγματα μπας και βγάλετε άκρη πότε θα παραλάβετε, όχι πόσο πουλάει ο παραδιπλανός που έχει παραλάβει ήδη. Για το λόγο αυτό μην το πνίγετε στα memes και στις φήμες που είδατε κάπου, μπορεί να χαθεί κάποια πληροφορία που θα φανεί χρήσιμη σε κάποιο άλλο μέλος το οποίο περιμένει πως και πως να παραλάβει.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 12,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kundi είπε

Σε ευχαριστω

Για καποιον λογο στην αναζητηση δεν μου εβγαζε κατι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά. Μόλις πήρα ένα από τα bundle του plaisio αλλα ενδιαφερομαι να παρω μονο την κονσολα. Μπορω να επιστρεψω παιχνιδια και controller και να παρω τα λεφτα μου πισω ή να παρω τηλεφωνο και να τους πω οτι θελω μονο την κονσολα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Confukius είπε

Καλησπέρα παιδιά. Μόλις πήρα ένα από τα bundle του plaisio αλλα ενδιαφερομαι να παρω μονο την κονσολα. Μπορω να επιστρεψω παιχνιδια και controller και να παρω τα λεφτα μου πισω ή να παρω τηλεφωνο και να τους πω οτι θελω μονο την κονσολα;

Έχουν γράψει κι άλλοι εδώ μέσα πως το έχουν κάνει, αν θες διάβασε προηγούμενες σελίδες.

Θα έλεγα να μην πάρεις τηλέφωνο, γιατί θα σε ωθήσουν σε ακύρωση ώστε να το δώσουν σε κάποιον που δεν έχει τέτοιες βλέψεις.

Οπότε ή αποφασίζεις να το πάρεις και να δοκιμάσεις την επιστροφή κι αν πετύχει πέτυχε ή το αφήνεις και περιμένεις να μπει σκέτο κάποια στιγμή. Εσύ αποφασίζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, mples είπε

Εγω παντως τσιμπησα σημερα ενα μτχ στα 420 με δυο πχνδ του 4 ομως και καθαρισα 

Η αλήθεια είναι ότι βρίσκεις στο φόρουμ καλές περιπτώσεις. 

Αρκεί να ψάξεις και να εξαιρέσεις τους κλασσικούς Scalpers. 

Καλή απόλαυση. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, wazzaa είπε

Η αλήθεια είναι ότι βρίσκεις στο φόρουμ καλές περιπτώσεις. 

Αρκεί να ψάξεις και να εξαιρέσεις τους κλασσικούς Scalpers. 

Καλή απόλαυση. 

Ασε στο φορουμ θελουν περισοτερα απο καινουριο φιλε μου να ειναι καλα το φατσομπουκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, chill είπε

Κοίτα να δεις, εγώ ήθελα bundle με 2ο μοχλό, camera και remote....το πιο ακριβό και τελικά αυτό είναι εξαντλημένο :lol: 

Να πάρω bundle με παιχνίδια.....meh. 

Εγώ θα έλεγα πάρε ένα άλλο bundle και μετά ζήτα να αλλάξεις τα παιχνίδια με τα περιφερειακά που θέλεις. Λογικά δε θα υπάρχει πρόβλημα, στη σκέτη επιστροφή είναι που σε ζαλίζουν συνήθως.

Επεξ/σία από thagkol
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, thagkol είπε

Εγώ θα έλεγα πάρε ένα άλλο bundle και μετά ζήτα να αλλάξεις τα παιχνίδια με τα περιφερειακά που θέλεις. Λογικά δε θα υπάρχει πρόβλημα, στη σκέτη επιστροφή είναι που σε ζαλίζουν συνήθως.

Μπα αφού δεν έκατσε μέχρι χτες αποφάσισα να περιμένω μέχρι τα xmas ή έστω black friday να το πάρω με μια νέα τηλεόραση πακέτο.

Εξάλλου παίζω, στον ελάχιστο gaming χρόνο που διαθέτω, αποκλειστικά witcher3 και αφού το next gen update πήγε πίσω, το ps5 μάλλον απλά θα ικανοποιούσε μόνο την επιθυμία μου απόκτησης και τίποτε άλλο. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Έκανα ένα μίνι-ρεπορτάζ ρωτώντας σε Πλαίσιο, Public και Κωτσόβολο τι συμβαίνει με τις αποφορολογήσεις στα bundles του PS5, όταν κόβεται τιμολόγιο. Να ξεκαθαρίσουμε τα εξής:

1. Ο νόμος γράφει ότι μας ενδιαφέρει ποιο είναι το κύριο προϊόν (δηλαδή το ακριβότερο) στο bundle για να κριθεί αν πρέπει να γίνει αποφορολόγηση ή όχι. Για παράδειγμα αν αγοράσεις τηλεόραση και σου κάνουν δώρο ένα XBOX, προφανώς δεν γίνεται αποφορολόγηση, γιατί το κύριο προϊόν δεν είναι η κονσόλα. Στην περίπτωση κονσόλας παρέα με gamepads και games, προφανώς βάσει νόμου πρέπει να γίνεται αποφορολόγηση, μιας και το κύριο προϊόν σε αυτά τα bundles είναι η κονσόλα.

2. Δεν υπάρχει επιλογή τιμολογίου «με ή χωρίς ΦΠΑ». Βάσει νόμου όταν δίνεις το ΑΦΜ σου για να αγοράσεις προϊόντα του 39α και το ΑΦΜ σου ανήκει σε κανονικό καθεστώς ΦΠΑ, τότε ο πωλητής είναι υποχρεωμένος να σου κόψει αποφορολογημένο τιμολόγιο.

Στο δια ταύτα, το Public και το Πλαίσιο ήταν κάθετοι: κόβεται ένα αποφορολογημένο τιμολόγιο σε ολόκληρο το bundle, όχι δύο παραστατικά (ένα με 0% ΦΠΑ για την κονσόλα και άλλο ένα με 24% ΦΠΑ για τα υπόλοιπα). Προφανώς αυτό γίνεται, τόσο γιατί το ορίζει ο νόμος, όσο και γιατί δεν θέλουν να αγοράζεται η κονσόλα και να επιστρέφονται τα συνοδευτικά.

Τα πράγματα έγιναν ενδιαφέροντα όταν μίλησα με το helpdesk του Κωτσόβολου. Η κοπέλα με ενημέρωσε ότι δεν γίνεται να κοπεί τιμολόγιο με 0% ΦΠΑ στο bundle, γιατί κανονικά θα πρέπει να κοπεί μόνο στην κονσόλα και θα διαταραχτεί η τιμολογιακή πολιτική. Όταν της είπα ότι αφενός είναι υποχρεωμένοι να κόψουν τιμολόγιο, αφετέρου ο νόμος λέει ότι μπαίνει όλο το bundle μέσα, μου αντέτεινε ότι «αυτή την οδηγία έχουν». Επέμεινα ρωτώντας της από που έχουν αυτή την οδηγία και που απάντησε «από τα κεντρικά της εταιρείας, δεν τους επιτρέπουν να σπάνε τα bundles της Sony, κόβοντας ξεχωριστά παραστατικά». Και μου είπε ότι το ίδιο πρόβλημα έχουν και οι άλλες αλυσίδες, μιας και την ενημέρωσα ότι μίλησα και με αυτές.

Εν κατακλείδι, παρόλο που δεν με ενδιαφέρει να πάρω PS5 στο άμεσο μέλλον, απλά για μελλοντικό reference κρατάω τα εξής:

1) Ο νόμος είναι σαφής.

2) Καμία εταιρεία δεν είναι υπεράνω του νόμου, είτε μιλάμε για πωλητή, είτε για κατασκευαστή.

3) Είτε αποφορολογείται όλο το ποσό του bundle, είτε θα πρέπει να κοπούν δύο παραστατικά (και επομένως θα μπορούν να επιστραφούν τα συνοδευτικά με το παραστατικό τους).

Τα υπόλοιπα είναι για καταγγελίες, αλλά είναι γιορτές τώρα.

  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...