Προς το περιεχόμενο

Εξέλιξη παραγγελίας και αποστολών PS5


spartan29gr
Μήνυμα προστέθηκε από Malthador,

Το νήμα προορίζεται αποκλειστικά και μόνο για συζήτηση επάνω στην εξέλιξη των προπαραγγελιών PS5 κονσολών, physical ή digital-only. Επομένως:

  • Δεν συζητάμε το ποιά κονσόλα είναι καλύτερη ή το ποιά κονσόλα να αγοράσουμε. Υπάρχει εδώ αναλυτικό νήμα, μπορείτε να ρωτήσετε αν σκέφτεστε πραγματικά να αγοράσετε PS4 ή Series S|X αντί για PS5.
  • Δεν κατεβάζουμε καντήλια και καρκίνους σε υπαλλήλους, σε καταστήματα ή στην Sony. Εκτός του ότι δείχνει βλαχιά και μισανθρωπιά, δείχνει γραφικότητα και ασυνέπεια μεταξύ άλλων, γιατί από τους ίδιους θα αγοράσετε στο μέλλον κονσόλες και αξεσουάρ.
  • Δεν σχολιάζουμε αγγελίες που βάζουν άλλοι σε αυτό το site ή σε οποιοδήποτε άλλο. Δεν είναι αυτός ο σκοπός του νήματος.

Το νήμα υπάρχει για να πείτε πέντε πράγματα μπας και βγάλετε άκρη πότε θα παραλάβετε, όχι πόσο πουλάει ο παραδιπλανός που έχει παραλάβει ήδη. Για το λόγο αυτό μην το πνίγετε στα memes και στις φήμες που είδατε κάπου, μπορεί να χαθεί κάποια πληροφορία που θα φανεί χρήσιμη σε κάποιο άλλο μέλος το οποίο περιμένει πως και πως να παραλάβει.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ας γράψω την εμπειρία μου για άτομα που ψάχνονται ακόμα. Πήρα ένα bundle ps5+controller+games. Το bundle το αγορασα απο πλαισιο με αντικαταβολη. Ηρθαν 2 κουτια. Στο ενα ηταν η κονσολα στο αλλο τα υπολοιπα πραγματα του bundle. Σημερα (4 μερες αφου παρελαβα) επεστρεψα στο πλαισιο το δευτερο κουτι κλειστο οπως ηταν. Δεν ειχα κανενα προβλημα και σε 10 λεπτα ειχε γινει επιστροφη και εστειλα με email το iban για να μπουν τα λεφτα (γιατι το πλαισιο δεν δινει στο χερι) και τωρα περιμενω να μπουν. Εχω την αποδειξη επιστροφης στο χερι οποτε ειμαι 100% κομπλε. Αυτα απο εμενα μαγκες αμα παρετε απο πλαισιο κονσολα να ξερετε οτι μπορειτε κανονικοτατα να τα επιστρεψετε και να παρετε τα λεφτα σας πισω. Το ps5 πλεον με την επιστροφη μου κοστησε 499 δηλαδη οσο κανει η κονσολα μονη της.

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/4/2022 στις 12:22 ΜΜ, Malthador είπε

Έκανα ένα μίνι-ρεπορτάζ ρωτώντας σε Πλαίσιο, Public και Κωτσόβολο τι συμβαίνει με τις αποφορολογήσεις στα bundles του PS5, όταν κόβεται τιμολόγιο. Να ξεκαθαρίσουμε τα εξής:

1. Ο νόμος γράφει ότι μας ενδιαφέρει ποιο είναι το κύριο προϊόν (δηλαδή το ακριβότερο) στο bundle για να κριθεί αν πρέπει να γίνει αποφορολόγηση ή όχι. Για παράδειγμα αν αγοράσεις τηλεόραση και σου κάνουν δώρο ένα XBOX, προφανώς δεν γίνεται αποφορολόγηση, γιατί το κύριο προϊόν δεν είναι η κονσόλα. Στην περίπτωση κονσόλας παρέα με gamepads και games, προφανώς βάσει νόμου πρέπει να γίνεται αποφορολόγηση, μιας και το κύριο προϊόν σε αυτά τα bundles είναι η κονσόλα.

2. Δεν υπάρχει επιλογή τιμολογίου «με ή χωρίς ΦΠΑ». Βάσει νόμου όταν δίνεις το ΑΦΜ σου για να αγοράσεις προϊόντα του 39α και το ΑΦΜ σου ανήκει σε κανονικό καθεστώς ΦΠΑ, τότε ο πωλητής είναι υποχρεωμένος να σου κόψει αποφορολογημένο τιμολόγιο.

Στο δια ταύτα, το Public και το Πλαίσιο ήταν κάθετοι: κόβεται ένα αποφορολογημένο τιμολόγιο σε ολόκληρο το bundle, όχι δύο παραστατικά (ένα με 0% ΦΠΑ για την κονσόλα και άλλο ένα με 24% ΦΠΑ για τα υπόλοιπα). Προφανώς αυτό γίνεται, τόσο γιατί το ορίζει ο νόμος, όσο και γιατί δεν θέλουν να αγοράζεται η κονσόλα και να επιστρέφονται τα συνοδευτικά.

Τα πράγματα έγιναν ενδιαφέροντα όταν μίλησα με το helpdesk του Κωτσόβολου. Η κοπέλα με ενημέρωσε ότι δεν γίνεται να κοπεί τιμολόγιο με 0% ΦΠΑ στο bundle, γιατί κανονικά θα πρέπει να κοπεί μόνο στην κονσόλα και θα διαταραχτεί η τιμολογιακή πολιτική. Όταν της είπα ότι αφενός είναι υποχρεωμένοι να κόψουν τιμολόγιο, αφετέρου ο νόμος λέει ότι μπαίνει όλο το bundle μέσα, μου αντέτεινε ότι «αυτή την οδηγία έχουν». Επέμεινα ρωτώντας της από που έχουν αυτή την οδηγία και που απάντησε «από τα κεντρικά της εταιρείας, δεν τους επιτρέπουν να σπάνε τα bundles της Sony, κόβοντας ξεχωριστά παραστατικά». Και μου είπε ότι το ίδιο πρόβλημα έχουν και οι άλλες αλυσίδες, μιας και την ενημέρωσα ότι μίλησα και με αυτές.

Εν κατακλείδι, παρόλο που δεν με ενδιαφέρει να πάρω PS5 στο άμεσο μέλλον, απλά για μελλοντικό reference κρατάω τα εξής:

1) Ο νόμος είναι σαφής.

2) Καμία εταιρεία δεν είναι υπεράνω του νόμου, είτε μιλάμε για πωλητή, είτε για κατασκευαστή.

3) Είτε αποφορολογείται όλο το ποσό του bundle, είτε θα πρέπει να κοπούν δύο παραστατικά (και επομένως θα μπορούν να επιστραφούν τα συνοδευτικά με το παραστατικό τους).

Τα υπόλοιπα είναι για καταγγελίες, αλλά είναι γιορτές τώρα.

Πολύ ενδιαφέρον η έρευνα που έκανες και καθόλου αναπάντεχο που την πιο sketchy απάντηση από τους τρεις την έδωσε προφανώς ο Κωτσόβολος.

Αγόρασα bundle από πλαίσιο κανονικά χωρίς αποφορολόγηση και την ίδια μέρα το αγόρασε και ο κολλητός μου πάλι από το πλαίσιο αλλά με 39α. 

Εκείνος, την επόμενη ημέρα επέστρεψε το ένα από τα δύο παιχνίδια που ήταν μέρος του bundle, χωρίς κανένα πρόβλημα, στο κατάστημα του Πλαισίου στη Στουρνάρη και έλαβε πιστωτικό για το μαγαζί. 

Εγώ επέστρεψα ακουστικά, κάμερα, τηλεκοντρόλ και το ένα παιχνίδι στο Πλαίσιο Συντάγματος και έπρεπε να επιμείνω πάρα πολύ και να μιλήσω με τον υπεύθυνο ο οποίος στη συνέχεια μίλησε με τον από πάνω του για να γίνει η επιστροφή. Όντως μου έδωσαν αποδεικτικό και σε μια βδομάδα προσέθεσαν τα χρήματα στην τράπεζα κανονικά.

Το περίεργο εδώ είναι κυρίως ο τρόπος κοστολόγησης των αντικειμένων στην απόδειξη που έλαβε ο φίλος μου. Θα παραθέσω εδώ την απόδειξη, είναι από screenshot και δεν φαίνεται τόσο καλά.

Σε αντίθεση με αυτό που σου απάντησε το πλαίσιο τηλεφωνικά μόνο στην κονσόλα φαίνεται να έχει αφαιρεθεί πραγματικά το ΦΠΑ ενώ η μείωση που έχει γίνει στα υπόλοιπα αντικείμενα βαφτίζεται έκπτωση και δεν ταυτίζεται με το ποσοστό του ΦΠΑ που θα έπρεπε να έχει το προϊόν.

Υποθέτω ότι αυτό γίνεται γιατί τα παρελκόμενα του bundle κοστολογούνται με μια δική τους "made up" τιμή ενώ στην κονσόλα δεν μπορούν να κάνουν αντίστοιχη διαφοροποίηση με την πραγματική της τιμή. Συγκεκριμένα στην δική μου απόδειξη η ps5 camera είχε δηλωμένη τιμή μονάδας + ΦΠΑ 10€ από 59,90€ που κοστίζει κανονικά, ενώ όλα τα υπόλοιπα προϊόντα ήταν δηλωμένα 10-20€ λιγότερο από τις κανονικές τους τιμές.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι αυτά τα bundles των ελληνικών καταστημάτων δεν είναι από την ίδια την Sony, απλά έχουν συνεννοηθεί και βάζουν περίπου τα ίδια bundles ολοι, και ότι όποιος αγοράσει bundle και δεν θέλει τα παρελκόμενα μπορεί δικαιωματικά να τα επιστρέψει και να λάβει τα χρήματα του πίσω.

1925174725_IMG_20220424_005014_3072.jpg.9f84f4fed1ed7c5c403f0a9c02ed050e.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Tatius94 είπε

Εκείνος, την επόμενη ημέρα επέστρεψε το ένα από τα δύο παιχνίδια που ήταν μέρος του bundle, χωρίς κανένα πρόβλημα, στο κατάστημα του Πλαισίου στη Στουρνάρη και έλαβε πιστωτικό για το μαγαζί. 

Εγώ επέστρεψα ακουστικά, κάμερα, τηλεκοντρόλ και το ένα παιχνίδι στο Πλαίσιο Συντάγματος και έπρεπε να επιμείνω πάρα πολύ και να μιλήσω με τον υπεύθυνο ο οποίος στη συνέχεια μίλησε με τον από πάνω του για να γίνει η επιστροφή. Όντως μου έδωσαν αποδεικτικό και σε μια βδομάδα προσέθεσαν τα χρήματα στην τράπεζα κανονικά.

 

Δηλαδή έλαβες το πλήρες ποσό των πραγμάτων που επέστρεψες στο τραπεζικό σου λογαριασμό (?)  χωρίς κάποιο πιστωτικό για το μαγαζί ή κάποιου είδους "δώρο κάρτα" για την συγκεκριμένη αλυσίδα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, wazzaa είπε

Δηλαδή έλαβες το πλήρες ποσό των πραγμάτων που επέστρεψες στο τραπεζικό σου λογαριασμό (?)  χωρίς κάποιο πιστωτικό για το μαγαζί ή κάποιου είδους "δώρο κάρτα" για την συγκεκριμένη αλυσίδα? 

Ακριβώς, έλαβα το πλήρες ποσό των αντικειμένων που επέστρεψα στον τραπεζικό μου λογαριασμό, βέβαια με την τιμή που είχαν περαστεί στην απόδειξη μου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 22/4/2022 στις 12:22 ΜΜ, Malthador είπε

Έκανα ένα μίνι-ρεπορτάζ ρωτώντας σε Πλαίσιο, Public και Κωτσόβολο τι συμβαίνει με τις αποφορολογήσεις στα bundles του PS5, όταν κόβεται τιμολόγιο. Να ξεκαθαρίσουμε τα εξής:

1. Ο νόμος γράφει ότι μας ενδιαφέρει ποιο είναι το κύριο προϊόν (δηλαδή το ακριβότερο) στο bundle για να κριθεί αν πρέπει να γίνει αποφορολόγηση ή όχι. Για παράδειγμα αν αγοράσεις τηλεόραση και σου κάνουν δώρο ένα XBOX, προφανώς δεν γίνεται αποφορολόγηση, γιατί το κύριο προϊόν δεν είναι η κονσόλα. Στην περίπτωση κονσόλας παρέα με gamepads και games, προφανώς βάσει νόμου πρέπει να γίνεται αποφορολόγηση, μιας και το κύριο προϊόν σε αυτά τα bundles είναι η κονσόλα.

2. Δεν υπάρχει επιλογή τιμολογίου «με ή χωρίς ΦΠΑ». Βάσει νόμου όταν δίνεις το ΑΦΜ σου για να αγοράσεις προϊόντα του 39α και το ΑΦΜ σου ανήκει σε κανονικό καθεστώς ΦΠΑ, τότε ο πωλητής είναι υποχρεωμένος να σου κόψει αποφορολογημένο τιμολόγιο.

Στο δια ταύτα, το Public και το Πλαίσιο ήταν κάθετοι: κόβεται ένα αποφορολογημένο τιμολόγιο σε ολόκληρο το bundle, όχι δύο παραστατικά (ένα με 0% ΦΠΑ για την κονσόλα και άλλο ένα με 24% ΦΠΑ για τα υπόλοιπα). Προφανώς αυτό γίνεται, τόσο γιατί το ορίζει ο νόμος, όσο και γιατί δεν θέλουν να αγοράζεται η κονσόλα και να επιστρέφονται τα συνοδευτικά.

Τα πράγματα έγιναν ενδιαφέροντα όταν μίλησα με το helpdesk του Κωτσόβολου. Η κοπέλα με ενημέρωσε ότι δεν γίνεται να κοπεί τιμολόγιο με 0% ΦΠΑ στο bundle, γιατί κανονικά θα πρέπει να κοπεί μόνο στην κονσόλα και θα διαταραχτεί η τιμολογιακή πολιτική. Όταν της είπα ότι αφενός είναι υποχρεωμένοι να κόψουν τιμολόγιο, αφετέρου ο νόμος λέει ότι μπαίνει όλο το bundle μέσα, μου αντέτεινε ότι «αυτή την οδηγία έχουν». Επέμεινα ρωτώντας της από που έχουν αυτή την οδηγία και που απάντησε «από τα κεντρικά της εταιρείας, δεν τους επιτρέπουν να σπάνε τα bundles της Sony, κόβοντας ξεχωριστά παραστατικά». Και μου είπε ότι το ίδιο πρόβλημα έχουν και οι άλλες αλυσίδες, μιας και την ενημέρωσα ότι μίλησα και με αυτές.

Εν κατακλείδι, παρόλο που δεν με ενδιαφέρει να πάρω PS5 στο άμεσο μέλλον, απλά για μελλοντικό reference κρατάω τα εξής:

1) Ο νόμος είναι σαφής.

2) Καμία εταιρεία δεν είναι υπεράνω του νόμου, είτε μιλάμε για πωλητή, είτε για κατασκευαστή.

3) Είτε αποφορολογείται όλο το ποσό του bundle, είτε θα πρέπει να κοπούν δύο παραστατικά (και επομένως θα μπορούν να επιστραφούν τα συνοδευτικά με το παραστατικό τους).

Τα υπόλοιπα είναι για καταγγελίες, αλλά είναι γιορτές τώρα.

να σε ρωτήσω, μπορείς να μου δώσεις ένα λινκ της οδηγίας/νόμου που να λέει ότι αφαιρείται ο ΦΠΑ και σε πράγματα που δεν είναι λαπτοπ/κονσολες/κινητά/ταμπλετ όταν είναι τα πιο ακριβά πράγματα σε μια παραγγελία, γιατί με ενδιαφέρει αν ισχύει κάτι τέτοιο και δεν έχει τύχει να το δω κάπου 

 

εκτός αν μιλάμε για "τέχνασμα" όπου από τη στιγμή που το bundle πωλείται ως έχει από την αντιπροσωπεία και δεν μπορεί να χωριστεί όλα τα υπόλοιπα θεωρούνται ως "περιφερειακά" της συσκευής που υποχρεωτικά τιμολογείται βάσει του 39α. αλλά αν είναι ξεχωριστά προϊόντα με ξεχωριστούς κωδικούς μου κάνει εντύπωση να εφαρμόζεται κάτι τέτοιο 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
16 minutes ago, logistoulis said:

να σε ρωτήσω, μπορείς να μου δώσεις ένα λινκ της οδηγίας/νόμου που να λέει ότι αφαιρείται ο ΦΠΑ και σε πράγματα που δεν είναι λαπτοπ/κονσολες/κινητά/ταμπλετ όταν είναι τα πιο ακριβά πράγματα σε μια παραγγελία, γιατί με ενδιαφέρει αν ισχύει κάτι τέτοιο και δεν έχει τύχει να το δω κάπου 

 

εκτός αν μιλάμε για "τέχνασμα" όπου από τη στιγμή που το bundle πωλείται ως έχει από την αντιπροσωπεία και δεν μπορεί να χωριστεί όλα τα υπόλοιπα θεωρούνται ως "περιφερειακά" της συσκευής που υποχρεωτικά τιμολογείται βάσει του 39α. αλλά αν είναι ξεχωριστά προϊόντα με ξεχωριστούς κωδικούς μου κάνει εντύπωση να εφαρμόζεται κάτι τέτοιο 

Δεν υπάρχει κάποιο τέχνασμα, έχει βγάλει διευκρινιστική οδηγία η ΑΑΔΕ. Επίσης, δεν μίλησα για "παραγγελία", μίλησα για bundle. 

Τα έχω γράψει εδώ:

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,

Διαθέσιμα ξανά τα κλασσικά bundle στο Γερμανό. 

https://www.germanos.gr/category/gaming/consoles/ps5-consoles/?categoryId=cat3940007

Επεξ/σία από wazzaa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, vaggos_13 είπε

Είναι από το πρωί άρα λογικά έχουν πολλά κομμάτια.

Δε νομίζω ότι έχουν πολλά κομμάτια απλά ότι οι περισσότεροι τώρα πια δε "σκοτώνονται" για τα bundle αλλά περιμένουν σκέτες κονσόλες. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ το πήρα τελικά απόφαση, φαίνεται άκρως απειλητικό δίπλα στο μικροσκοπικό switch, αλλά τουλάχιστον ταιριάζουν τα χρώματα τους

IMG-20220429-011920.jpg

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαθέσιμα κάποια bundle και στο public εκτός από το Γερμανό που είναι ακόμα διαθέσιμα. 

https://www.public.gr/cat/gaming/consoles/ps5

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χαιρετώ την παρέα! Αν κάποιος επιθυμεί σκέτη κονσόλα από Console club μπορώ να του δώσω την κράτηση μου. Εμένα δεν με ενδιαφέρει πλέον και σκέφτηκα να βοηθήσω κάποιον που θέλει να την παραλάβει. Η κράτηση ισχύει για σήμερα και αύριο νομίζω. Δεν εμπλέκομαι εγώ πουθενά, όποιος την θέλει θα πάει να την παραλάβει από Console Club. 499€ είναι η disc edition.

Δόθηκε η κράτηση στον πρώτο που μου έστειλε. 

Επεξ/σία από giannis_ps_21
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...