Προς το περιεχόμενο

Εξέλιξη παραγγελίας και αποστολών PS5


spartan29gr
Μήνυμα προστέθηκε από Malthador,

Το νήμα προορίζεται αποκλειστικά και μόνο για συζήτηση επάνω στην εξέλιξη των προπαραγγελιών PS5 κονσολών, physical ή digital-only. Επομένως:

  • Δεν συζητάμε το ποιά κονσόλα είναι καλύτερη ή το ποιά κονσόλα να αγοράσουμε. Υπάρχει εδώ αναλυτικό νήμα, μπορείτε να ρωτήσετε αν σκέφτεστε πραγματικά να αγοράσετε PS4 ή Series S|X αντί για PS5.
  • Δεν κατεβάζουμε καντήλια και καρκίνους σε υπαλλήλους, σε καταστήματα ή στην Sony. Εκτός του ότι δείχνει βλαχιά και μισανθρωπιά, δείχνει γραφικότητα και ασυνέπεια μεταξύ άλλων, γιατί από τους ίδιους θα αγοράσετε στο μέλλον κονσόλες και αξεσουάρ.
  • Δεν σχολιάζουμε αγγελίες που βάζουν άλλοι σε αυτό το site ή σε οποιοδήποτε άλλο. Δεν είναι αυτός ο σκοπός του νήματος.

Το νήμα υπάρχει για να πείτε πέντε πράγματα μπας και βγάλετε άκρη πότε θα παραλάβετε, όχι πόσο πουλάει ο παραδιπλανός που έχει παραλάβει ήδη. Για το λόγο αυτό μην το πνίγετε στα memes και στις φήμες που είδατε κάπου, μπορεί να χαθεί κάποια πληροφορία που θα φανεί χρήσιμη σε κάποιο άλλο μέλος το οποίο περιμένει πως και πως να παραλάβει.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 12,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators
On 12/06/2022 at 19:47, laxanoulis said:

Όταν βγει το PS5 Pro, τότε ίσως παίζει...

Πλάκα πλάκα είναι τόσο τέρας που εκεί που χωρούσε το PS4 (το απλό, όχι το Slim) και 2 χειριστήρια και το Vita στο ίδιο ράφι, τώρα αναγκαστικά τα έχω βάλει στο διπλανό. Αλλά τώρα που ήρθε και το Steam Deck ούτε στο διπλανό ράφι χωράνε... Τα έχω βάλει στον π@τW μου εν τέλει... 🤣
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους. Αδαής από τεχνολογία θα ήθελα σας παρακαλώ τα φωτά σας. Σκοπεύω να αγοράσω ενα ps5 και θα ήθελα να ρωτήσω εν συντομία αν υπάρχουν διαφορετικές εκδόσεις του ps5. Για παράδειγμα  μόλις διάβασα ότι υπάρχει digital edition όπου δεν παίρνει αν κατάλαβα καλά δίσκους παιχνιδιών αλλά η αγορά παιχνιδιών λέει γίνεται digitaly.Κάποιος που έχει την καλοσύνη ας με διαφωτίσει για τα βασικά,

 

Ευχαριστώ εκ των πρότερων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Tripman_21 είπε

Καλησπέρα σε όλους. Αδαής από τεχνολογία θα ήθελα σας παρακαλώ τα φωτά σας. Σκοπεύω να αγοράσω ενα ps5 και θα ήθελα να ρωτήσω εν συντομία αν υπάρχουν διαφορετικές εκδόσεις του ps5. Για παράδειγμα  μόλις διάβασα ότι υπάρχει digital edition όπου δεν παίρνει αν κατάλαβα καλά δίσκους παιχνιδιών αλλά η αγορά παιχνιδιών λέει γίνεται digitaly.Κάποιος που έχει την καλοσύνη ας με διαφωτίσει για τα βασικά,

 

Ευχαριστώ εκ των πρότερων.

Υπάρχει το digital στα 400 €, το οποίο δεν δέχεται δισκάκια και μπορείς μόνο να αγοράζεις digital όλα τα παιχνίδια στο account σου και το ps5 disk version στα 500 € το οποίο δέχεται δίσκους σε φυσική μορφή, αλλά και digital από το account σου. 

Τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά είναι ακριβώς ίδια. Οπότε εξαρτάται από εσένα αν θέλεις να αγοράζεις φυσική μορφή και να έχεις collection ή όχι. Τα digital βγάζουν και αυτά εκπτώσεις, αλλά τις περισσότερες φορές τα physical δισκάκια έχουν μεγαλύτερες και πιο σύντομες εκπτώσεις μετά την κυκλοφορία.

Και digital sales βγαίνουν συχνά όμως.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 minutes ago, Tripman_21 said:

Καλησπέρα σε όλους. Αδαής από τεχνολογία θα ήθελα σας παρακαλώ τα φωτά σας. Σκοπεύω να αγοράσω ενα ps5 και θα ήθελα να ρωτήσω εν συντομία αν υπάρχουν διαφορετικές εκδόσεις του ps5. Για παράδειγμα  μόλις διάβασα ότι υπάρχει digital edition όπου δεν παίρνει αν κατάλαβα καλά δίσκους παιχνιδιών αλλά η αγορά παιχνιδιών λέει γίνεται digitaly.Κάποιος που έχει την καλοσύνη ας με διαφωτίσει για τα βασικά,

 

Ευχαριστώ εκ των πρότερων.

Αυτό που διάβασες ισχύει. Βγαίνει το κανονικό (τιμή κονσόλας 499) και το digital που δεν παίρνει bluray δισκάκια (τιμή 399), άρα αναγκαστικά τα αγοράζεις μόνο μέσα από το store του.

Σαν δυνατότητες παιχνιδιού είναι τα ίδια ακριβώς, απλά δεν μπορείς να πουλάς/αγοράζεις μεταχειρισμένα παιχνίδια στο ψηφιακό.

Τα digital έχουν πολύ πιο μικρή παραγωγή, συνεπώς τα βλέπεις πιο σπάνια προς πώληση. Επίσης επειδή έχει στεγνώσει η αγορά, δεν μπορείς να αγοράσεις την κονσόλα σκέτη στα 399 ή 499. Όταν έχουν διαθεσιμότητα δίνουν συνήθως και δεύτερο χειριστήριο και 1-3 παιχνίδια μαζί, στο άθροισμα των τιμών τους. Διάφορα μέλη έχουν καταφέρει να γυρίσουν πίσω τα έξτρα που δε χρειάζονται, αλλά οι εμπειρίες διαφέρουν πολύ...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις.Άρα από ότι καταλαβαίνω καλύτερη επιλογή είναι αυτή με το blu ray.

Απλά βγαίνει από ότι παρατηρώ σε πακέτα με παιχνίδια που δεν με ενδιαφέρουν αφού είμαι fan των αθλητικών παιχνιδιών. Όπως και να έχει σας ευχαριστώ και πάλι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Just now, Tripman_21 said:

Σας ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις.Άρα από ότι καταλαβαίνω καλύτερη επιλογή είναι αυτή με το blu ray.

Απλά βγαίνει από ότι παρατηρώ σε πακέτα με παιχνίδια που δεν με ενδιαφέρουν αφού είμαι fan των αθλητικών παιχνιδιών. Όπως και να έχει σας ευχαριστώ και πάλι.

Δεν τα γλυτώνεις δυστυχώς τα bundles. Και πάλι καλά να λες που υπάρχουν και αυτά, έχουν υπάρξει και μήνες ολόκληροι που δεν ήταν διαθέσιμο καθόλου για να το αγοράσεις...
Τώρα αν θες να κινήσεις διαδικασίες για να τα επιστρέψεις και με το πιστωτικό να αγοράσεις αθλητικά παιχνίδια, καλή τύχη να ευχηθώ. :-) 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, GeorgeMan είπε

Αυτό που διάβασες ισχύει. Βγαίνει το κανονικό (τιμή κονσόλας 499) και το digital που δεν παίρνει bluray δισκάκια (τιμή 399), άρα αναγκαστικά τα αγοράζεις μόνο μέσα από το store του.

Σαν δυνατότητες παιχνιδιού είναι τα ίδια ακριβώς, απλά δεν μπορείς να πουλάς/αγοράζεις μεταχειρισμένα παιχνίδια στο ψηφιακό.

Τα digital έχουν πολύ πιο μικρή παραγωγή, συνεπώς τα βλέπεις πιο σπάνια προς πώληση. Επίσης επειδή έχει στεγνώσει η αγορά, δεν μπορείς να αγοράσεις την κονσόλα σκέτη στα 399 ή 499. Όταν έχουν διαθεσιμότητα δίνουν συνήθως και δεύτερο χειριστήριο και 1-3 παιχνίδια μαζί, στο άθροισμα των τιμών τους. Διάφορα μέλη έχουν καταφέρει να γυρίσουν πίσω τα έξτρα που δε χρειάζονται, αλλά οι εμπειρίες διαφέρουν πολύ...

Καλησπέρα. Θα μπορούσες να μου πεις τι εννοείς με αυτό; Γιατί κι εγώ για digital σκέφτομαι μιας και από το 4 έχω ελάχιστα δισκάκια. 

 

Επίσης μιας και το ανέφερα , έχω έναν σκληρό 1ΤΒ γεμάτο με παιχνίδια του 4 (τα πιο πολλά από το ps plus και κάποια δικά μου που αγόρασα από το store). Θα μπορέσω να συνδέσω τον δίσκο στο 5 και να συνεχίσω κανονικά να τα παίζω εκεί τα παιχνίδια,έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...