Προς το περιεχόμενο

Εξέλιξη παραγγελίας και αποστολών PS5


spartan29gr
Μήνυμα προστέθηκε από Malthador,

Το νήμα προορίζεται αποκλειστικά και μόνο για συζήτηση επάνω στην εξέλιξη των προπαραγγελιών PS5 κονσολών, physical ή digital-only. Επομένως:

  • Δεν συζητάμε το ποιά κονσόλα είναι καλύτερη ή το ποιά κονσόλα να αγοράσουμε. Υπάρχει εδώ αναλυτικό νήμα, μπορείτε να ρωτήσετε αν σκέφτεστε πραγματικά να αγοράσετε PS4 ή Series S|X αντί για PS5.
  • Δεν κατεβάζουμε καντήλια και καρκίνους σε υπαλλήλους, σε καταστήματα ή στην Sony. Εκτός του ότι δείχνει βλαχιά και μισανθρωπιά, δείχνει γραφικότητα και ασυνέπεια μεταξύ άλλων, γιατί από τους ίδιους θα αγοράσετε στο μέλλον κονσόλες και αξεσουάρ.
  • Δεν σχολιάζουμε αγγελίες που βάζουν άλλοι σε αυτό το site ή σε οποιοδήποτε άλλο. Δεν είναι αυτός ο σκοπός του νήματος.

Το νήμα υπάρχει για να πείτε πέντε πράγματα μπας και βγάλετε άκρη πότε θα παραλάβετε, όχι πόσο πουλάει ο παραδιπλανός που έχει παραλάβει ήδη. Για το λόγο αυτό μην το πνίγετε στα memes και στις φήμες που είδατε κάπου, μπορεί να χαθεί κάποια πληροφορία που θα φανεί χρήσιμη σε κάποιο άλλο μέλος το οποίο περιμένει πως και πως να παραλάβει.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
21 minutes ago, hayatevo9 said:

Καλησπέρα. Θα μπορούσες να μου πεις τι εννοείς με αυτό; Γιατί κι εγώ για digital σκέφτομαι μιας και από το 4 έχω ελάχιστα δισκάκια. 

 

Επίσης μιας και το ανέφερα , έχω έναν σκληρό 1ΤΒ γεμάτο με παιχνίδια του 4 (τα πιο πολλά από το ps plus και κάποια δικά μου που αγόρασα από το store). Θα μπορέσω να συνδέσω τον δίσκο στο 5 και να συνεχίσω κανονικά να τα παίζω εκεί τα παιχνίδια,έτσι;

Για το πρώτο, αν πάρεις digital ξεχνάς τα δισκάκια. Δεν παίρνει.
Για το δεύτερο δεν ξέρω να σου πω, εγώ τα κατέβασα όλα από την αρχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, GeorgeMan είπε

Για το πρώτο, αν πάρεις digital ξεχνάς τα δισκάκια. Δεν παίρνει.
Για το δεύτερο δεν ξέρω να σου πω, εγώ τα κατέβασα όλα από την αρχή.

Δεν εννοώ αυτο. Έκανα bold από το κείμενο το δικό σου για να ρωτήσω επί τούτου. Τι εννοείς ότι τα digital έχουν μικρότερη παραγωγή;. Όταν ένα παιχνίδι ξεκινά να κυκλοφορεί, δε βγαίνει και σε ψηφιακή και σε φυσική μορφή ταυτόχρονα; Επίσης τα κατέβασες από την αρχή γιατί το ps5 σε ανάγκασε να κάνεις φορμάτ τον δίσκο και σβήστηκαν όλα;

Επεξ/σία από hayatevo9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 minutes ago, hayatevo9 said:

Δεν εννοώ αυτο. Έκανα bold από το κείμενο το δικό σου για να ρωτήσω επί τούτου. Τι εννοείς ότι τα digital έχουν μικρότερη παραγωγή;. Όταν ένα παιχνίδι ξεκινά να κυκλοφορεί, δε βγαίνει και σε ψηφιακή και σε φυσική μορφή ταυτόχρονα; Επίσης τα κατέβασες από την αρχή γιατί το ps5 σε ανάγκασε να κάνεις φορμάτ τον δίσκο και σβήστηκαν όλα;

Τα digital PS5 εννοούσα, όχι τα παιχνίδια. Το λέω καθαρά υποθετικά, μιας και 1,5 χρόνο τώρα ελάχιστες φορές έχω δει PS5 digital διαθέσιμα (σε bundle) για αγορά. 

Τα παιχνίδια εννοείται ότι είναι διαθέσιμα και ψηφιακά αμέσως μόλις κυκλοφορήσουν.

Με το PS4 δεν είχα εξωτερικό δίσκο, τώρα έβαλα έναν USB SSD και φορτώνουν αμέσως τα PS4 παιχνίδια. Ιδιοι χρόνοι ακριβώς με τον εσωτερικό του PS5. Γι' αυτό και δε μπορώ να σου πω αν παίζει με το 5 κατευθείαν τυχόν USB δίσκος που είχε δημιουργηθεί με το 4.

Επεξ/σία από GeorgeMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, GeorgeMan είπε

Τα digital PS5 εννοούσα, όχι τα παιχνίδια. Το λέω καθαρά υποθετικά, μιας και 1,5 χρόνο τώρα ελάχιστες φορές έχω δει PS5 digital διαθέσιμα (σε bundle) για αγορά. 

Τα παιχνίδια εννοείται ότι είναι διαθέσιμα και ψηφιακά αμέσως μόλις κυκλοφορήσουν.

Με το PS4 δεν είχα εξωτερικό δίσκο, τώρα έβαλα έναν USB SSD και φορτώνουν αμέσως τα PS4 παιχνίδια. Ιδιοι χρόνοι ακριβώς με τον εσωτερικό του PS5. Γι' αυτό και δε μπορώ να σου πω αν παίζει με το 5 κατευθείαν τυχόν USB δίσκος που είχε δημιουργηθεί με το 4.

A ωραία. Σε ευχαριστώ πολύ. Να είσαι καλά 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, hayatevo9 είπε

Επίσης μιας και το ανέφερα , έχω έναν σκληρό 1ΤΒ γεμάτο με παιχνίδια του 4 (τα πιο πολλά από το ps plus και κάποια δικά μου που αγόρασα από το store). Θα μπορέσω να συνδέσω τον δίσκο στο 5 και να συνεχίσω κανονικά να τα παίζω εκεί τα παιχνίδια,έτσι;

Μια χαρά παίζουν. Εγω είχα ενα δισκο 2 ΤΒ στο PS4 και το PS5 είδε ολα τα games μολις τον εβαλα.

Επεξ/σία από vorlon68
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Επειδή κι εγώ περίμενα αρκετό καιρό να κατέβει η τιμή της κονσόλας στο κανονικό, αποφάσισα να ακολουθήσω το δρόμο του bundle και να κρατήσω μόνο την κονσόλα.

Η αγορά έγινε από μεγάλη αλυσίδα ηλεκτρονικά , μου ήρθε η κονσόλα και ένα πακέτο με controller+2 games (σύνολο 669€)

Kάλεσα λοιπόν στην κεντρική γραμμή του καταστήματος και ζήτησα για επιστροφή του πακέτου με το controller +games και ήταν κάθετοι ότι δεν γίνεται επιστροφή και ότι το bundle πρέπει να επιστραφεί όπως αγοράστηκε. Στην προσπάθεια να εξηγήσω ότι είναι δικαίωμα μου να κάνω την επιστροφή του extra πακέτου δεν είδα ανταπόκριση οπότε δεν ασχολήθηκα άλλο καθώς ήταν και ανούσιο διότι έτσι τους δασκαλεύουν να λένε.

Επόμενη κίνηση ήταν να πάω στο κατάστημα (διάλεξα του Ρέντη στα village cinemas κοντά) και να επιστρέψω το πακέτο απευθείας. Η επιστροφή έγινε κανονικά απλά στην απάντηση του υπαλλήλου για πιστωτικό εγώ είπα πως θέλω επιστροφή χρημάτων κάτι που έγινε χωρίς κανένα πρόβλημα.

Εν κατακλείδι κατέληξα με την αγορά της κονσόλας στα 499 € όπως επιθυμούσα , απλά κάνοντας μια βόλτα από το κατάστημα για την επιστροφή του extra πακέτου - κάτι που είναι αναγκαίο κακό στην παρούσα κατάσταση.

 

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα εχω καιρο να διαβασω το συγκεκριμενο νημα,απ οτι βλεπω ακομα παιζουν μπαλιτσα τα bundles και γενικα φτασαμε 2022 και παμε για 23 και ακομα μεγαλο ποσοστο εχει ps4,αυτο προσωπικα το θεωρω προβλημα για το ποσο θα εστιασει η sony σε exclusive φτιαγμενα μονο για το ps5,για να μη φαει κραξιμο απο οσους εχουν μεινει μπουκαλα εως τωρα.

Επεξ/σία από FromDusk_TillDawn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα στην παρέα, πιστεύεται ρε παιδιά ότι μεχρι το Δεκέμβριο θα έχει λυθεί το θέμα διαθεσιμότητας; είχα διαβάσει κάπου έναν αρθρο που έτσι υποστήριζε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Dimcreed88 είπε

Καλησπέρα στην παρέα, πιστεύεται ρε παιδιά ότι μεχρι το Δεκέμβριο θα έχει λυθεί το θέμα διαθεσιμότητας; είχα διαβάσει κάπου έναν αρθρο που έτσι υποστήριζε 

Αν φτάσεις Δεκέμβρη χωρίς να έχεις πάρει ps5, θεωρώ πως αξίζει να περιμένεις λίγο ακόμα για να πάρεις το pro που θα βγει μετά από έναν χρόνο πιθανότατα (τέλος 2023 μέχρι αρχές 2024). Είμαι ένα από τα άτομα που δεν έχω πάρει ps5 ακόμα. Αραιά και που σκέφτομαι μήπως χτυπήσω κανένα bundle, αφού σκέτο δεν παίζει και δεν φαίνεται να παίζει στα κοντά, αλλά μετά σκέφτομαι ότι έκανα υπομονή τόσο καιρό. Δεν μπορώ να κάνω 1-1.5 χρόνο ακόμα υπομονή και να πάρω το pro που σίγουρα θα έρθει μέχρι το 2024?

Επεξ/σία από laxanoulis
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, laxanoulis είπε

Αν φτάσεις Δεκέμβρη χωρίς να έχεις πάρει ps5, θεωρώ πως αξίζει να περιμένεις λίγο ακόμα για να πάρεις το pro που θα βγει μετά από έναν χρόνο πιθανότατα (τέλος 2023 μέχρι αρχές 2024). Είμαι ένα από τα άτομα που δεν έχω πάρει ps5 ακόμα. Αραιά και που σκέφτομαι μήπως χτυπήσω κανένα bundle, αφού σκέτο δεν παίζει και δεν φαίνεται να παίζει στα κοντά, αλλά μετά σκέφτομαι ότι έκανα υπομονή τόσο καιρό. Δεν μπορώ να κάνω 1-1.5 χρόνο ακόμα υπομονή και να πάρω το pro που σίγουρα θα έρθει μέχρι το 2024?

Προτεινω να πας για το PS6 ...5 χρονια υπομονη εκανες μεχρι το 24-25-26 😄

 

Επεξ/σία από Nvidiaman
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Nvidiaman είπε

Προτεινω να πας για το PS6 ...5 χρονια υπομονη εκανες μεχρι το 24-25-26 😄

 

Εγώ πάντα μιλάω με βάση κάποιων πληροφοριών που ήδη υπάρχουν, και με βάση την κυκλοφορία του PS4 Pro(Νοέμβριος 2016) σε σχέση με το og PS4(Νοέμβριος 2013). Με βάση αυτά που αναφέρω παραπάνω, θεωρητικά τέλος 2023 με αρχές 2024 θα πρέπει να υπάρξει Pro έκδοση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...