Προς το περιεχόμενο

Καταγγελία στην ΕΕΤΤ - θα βγάλω άκρη;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βρίσκομαι στους Αμπελόκηπους, μετά το Ερρίκος Ντυνάν σχεδόν Μεσογείων, όρια με περιοχή Ελληνορώσων. Όλοι οι ISPs προσφέρουν μόνο aDSL και μάλιστα μπαίνω με πολύ χαμηλές ταχύτητες, από ΚΑΦΑΟ που βρίσκεται στην περιοχή του Γηροκομείου, περίπου 20 τετράγωνα βόρεια. Στη διπλανή πολυκατοικία υπάρχει ΚΑΦΑΟ της Vodafone και σε διαμέρισμα στη μεσοτοιχία υπάρχουν διαθέσιμα 200mbit FTTH. Μάλιστα πρόσφατα ζήτησα από το διπλανό διαμέρισμα να μου δώσουν προσωρινά wifi, δήθεν επειδή άλλαζα ISP και έμεινα offline. Οι ταχύτητες περιττό να πω, (παρά τη μεσοτοιχία) ήταν απίστευτες.

Το πρόβλημα είναι πολύ σοβαρό, καθώς κάνω τηλεργασία που απαιτεί 100mbit (3D CAD) και χαριστικά με αφήνουν χωρίς TeamViewer (δύο monitors Zoom & workflow 2K+4K streams) που έχουν οι υπόλοιποι εργαζόμενοι. Πλέον η γυναίκα μου χρειάζεται κι αυτή τηλεργασία αλλά θα είναι εντελώς αδύνατο, καθώς η σύνδεσή μου όχι είναι απλά aDSL, αλλά μπαίνω με 7-8 download και 0,7mbit upload. Ο τεχνικός του ΟΤΕ μου είπε ότι δεν μπορεί να γίνει κάτι γιατί η απόσταση από το ΚΑΦΑΟ είναι μεγάλη, ενώ όταν του ανέφερα για το ΚΑΦΑΟ που είναι κυριολεκτικά ΔΙΠΛΑ μου (5 μέτρα από την είσοδο της πολυκατοικίας) μου είπε πως δεν επιτρέπεται να αλλάξει ΚΑΦΑΟ η δική μου πολυκατοικία και η διανομή πάει από το διπλανό νούμερο της οδού και πέρα.

Κάλεσα και παρακαλούσα τη Vodafone και τους άλλους δύο ISPs αλλά μου είπαν πως είναι καθαρά θέμα διανομής γραμμών του ΟΤΕ. Έτσι έφτασα στο σημείο να κάνω επώνυμη καταγγελία στην ΕΕΤΤ και υποτίθεται πως πρέπει να απαντήσουν μέχρι τις 23 του μήνα. Δεν είναι κάποιο καπρίτσιο ή πολυτέλεια, πρόκειται για καθαρά βιοποριστικό ζήτημα για εμένα και τη γυναίκα μου στην εποχή της πανδημίας. Μάλιστα ήδη έχασα δύο ακόμη καλύτερες ευκαιρίες τηλεργασίας με αρχιτεκτονικές εταιρείες του εξωτερικού, που απαιτείται παρόμοιο bandwidth.

Τι αποτέλεσμα πιστεύετε ότι θα έχει η καταγγελία μου; Υπάρχει κάποια ελπίδα ή θα ακούω συγγνώμες, δικαιολογίες και "θα, θα, θα"; Σημειώστε πως στην πολυκατοικία μου μένουν μόνο (δύστροποι) ηλικιωμένοι και δεν ενδιαφέρονται για internet γενικότερα.

Επεξ/σία από Dr_Slump
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σου εύχομαι το καλύτερο αλλά δυστυχώς το οτι βρίσκεται το διπλανό ΚΑΦΑΟ στα 5 μέτρα δε σημαίνει οτι υπάρχουν και υπόγειες διαδρομές που να καταλήγουν στη δική σου πολυκατοικία.

Με βάση τη περιγραφή σου θα είσαι ακριβώς πάνω στη γραμμή του FTTX cabinets map και τοπολογικά ανήκεις αλλού.

Δε νομίζω να βγάλεις άκρη (και επαναλαμβάνω λυπάμαι που το λέω) μιας και η απάντηση του ΟΤΕ στην ΕΕΤΤ είναι οτι τα όρια κάλυψης του δίπλα ΚΑΦΑΟ όντως θα τελειώνουν στα 5 μέτρα από σένα.

Θα σου πρότεινα αντί να περιμένεις τουλάχιστον 1μήνα για απάντηση και άλλους 1-2μήνες ΑΝ αλλάξει κάτι, και επειδή τα επαγγελματικά τρέχουν να βρεις ΑΜΕΣΑ κάποιον γείτονα που να μοιράζεστε τη σύνδεση και να του πληρώνεις ένα δίκαιο ποσοστό συνδρομής άτυπα προς το παρόν.

Αν έχεις καλές σχέσεις με τη γειτονιά και τους διπλανούς κάποιος θα καταλάβει το πρόβλημα και θα προθυμοποιηθεί.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δυστυχώς τα παιδιά που μου έδωσαν τον κωδικό τους μετακόμισαν πριν το lockdown, θα δοκιμάσω και με άλλους αλλά δεν μπορώ να ποντάρω σε αυτό. Το χειρότερο της υπόθεσης είναι ότι είμαι ιδιοκτήτης του διαμερίσματος εδώ και δεν μπορώ να μετακομίσω κι εγώ ...στο διαμέρισμα δίπλα!

Πως είναι δυνατόν το 2020 στην Αθήνα και σε εποχή πανδημίας, με την τηλεργασία να αποτελεί μονόδρομο, να λειτουργεί έτσι ο ΟΤΕ και να μην υπάρχουν διέξοδοι; Η ειρωνεία είναι ότι με τα ίδια χρήματα το 2008, στο Λονδίνο ως φοιτητής είχα 100mbit fibre από την Virgin!

Επεξ/σία από Dr_Slump
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν και εταιρίες που δίνουν ασύρματα Ίντερνετ σε υψηλές ταχύτητες. Για να μην αναφέρω κάποια, επειδή δεν έχω εμπειρία, κάνε ένα google search.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Dr_Slump είπε

Δυστυχώς τα παιδιά που μου έδωσαν τον κωδικό τους μετακόμισαν πριν το lockdown, θα δοκιμάσω και με άλλους αλλά δεν μπορώ να ποντάρω σε αυτό. Το χειρότερο της υπόθεσης είναι ότι είμαι ιδιοκτήτης του διαμερίσματος εδώ και δεν μπορώ να μετακομίσω κι εγώ ...στο διαμέρισμα δίπλα!

Πως είναι δυνατόν το 2020 στην Αθήνα και σε εποχή πανδημίας, με την τηλεργασία να αποτελεί μονόδρομο, να λειτουργεί έτσι ο ΟΤΕ και να μην υπάρχουν διέξοδοι; Η ειρωνεία είναι ότι με τα ίδια χρήματα το 2008, στο Λονδίνο ως φοιτητής είχα 100mbit fibre από την Virgin!

Υπαρχει ενα προγραμμα της Vodafone που δινεξ unlimited data και βαζεις τη σιμ σε ρουτερ και εχεις ταχυτητες 4G/4G+ και παει γυρω στα €50 το μηνα. Στο λεω απλα για να βοηθησω την ασχημη κατασταση στην οποια βρισκεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, filip123go είπε

Fiber to the home δεν έχει ο ΟΤΕ στηνπεριοχή σου; Εμένα με έχουν ζαλίσει να βάλω! (Περιοχή Πατήσια)

Έχει FTTH ...στην διπλανή πολυκατοικία! Είναι απίστευτο αυτό που συμβαίνει :(

 

 

1 ώρα πριν, DanielRGr είπε

Υπαρχει ενα προγραμμα της Vodafone που δινεξ unlimited data και βαζεις τη σιμ σε ρουτερ και εχεις ταχυτητες 4G/4G+ και παει γυρω στα €50 το μηνα. Στο λεω απλα για να βοηθησω την ασχημη κατασταση στην οποια βρισκεσαι.

Δυστυχώς το unlimited είναι σχετικό. Με τα streams στο TeamViewer το upload είναι περίπου 30GB το οκτάωρο (σχεδόν 1TB τον μήνα) και όλες οι εταιρείες μου απέκλεισαν το mobile για τόσα δεδομένα. Ουσιαστικά τα unlimited έχουν ψιλά γράμματα πολιτικής ορθής χρήσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 hours ago, Dr_Slump said:

Βρίσκομαι στους Αμπελόκηπους, μετά το Ερρίκος Ντυνάν σχεδόν Μεσογείων, όρια με περιοχή Ελληνορώσων. Όλοι οι ISPs προσφέρουν μόνο aDSL και μάλιστα μπαίνω με πολύ χαμηλές ταχύτητες, από ΚΑΦΑΟ που βρίσκεται στην περιοχή του Γηροκομείου, περίπου 20 τετράγωνα βόρεια. Στη διπλανή πολυκατοικία υπάρχει ΚΑΦΑΟ της Vodafone και σε διαμέρισμα στη μεσοτοιχία υπάρχουν διαθέσιμα 200mbit FTTH. Μάλιστα πρόσφατα ζήτησα από το διπλανό διαμέρισμα να μου δώσουν προσωρινά wifi, δήθεν επειδή άλλαζα ISP και έμεινα offline. Οι ταχύτητες περιττό να πω, (παρά τη μεσοτοιχία) ήταν απίστευτες.

Το πρόβλημα είναι πολύ σοβαρό, καθώς κάνω τηλεργασία που απαιτεί 100mbit (3D CAD) και χαριστικά με αφήνουν χωρίς TeamViewer (δύο monitors Zoom & workflow 2K+4K streams) που έχουν οι υπόλοιποι εργαζόμενοι. Πλέον η γυναίκα μου χρειάζεται κι αυτή τηλεργασία αλλά θα είναι εντελώς αδύνατο, καθώς η σύνδεσή μου όχι είναι απλά aDSL, αλλά μπαίνω με 7-8 download και 0,7mbit upload. Ο τεχνικός του ΟΤΕ μου είπε ότι δεν μπορεί να γίνει κάτι γιατί η απόσταση από το ΚΑΦΑΟ είναι μεγάλη, ενώ όταν του ανέφερα για το ΚΑΦΑΟ που είναι κυριολεκτικά ΔΙΠΛΑ μου (5 μέτρα από την είσοδο της πολυκατοικίας) μου είπε πως δεν επιτρέπεται να αλλάξει ΚΑΦΑΟ η δική μου πολυκατοικία και η διανομή πάει από το διπλανό νούμερο της οδού και πέρα.

Κάλεσα και παρακαλούσα τη Vodafone και τους άλλους δύο ISPs αλλά μου είπαν πως είναι καθαρά θέμα διανομής γραμμών του ΟΤΕ. Έτσι έφτασα στο σημείο να κάνω επώνυμη καταγγελία στην ΕΕΤΤ και υποτίθεται πως πρέπει να απαντήσουν μέχρι τις 23 του μήνα. Δεν είναι κάποιο καπρίτσιο ή πολυτέλεια, πρόκειται για καθαρά βιοποριστικό ζήτημα για εμένα και τη γυναίκα μου στην εποχή της πανδημίας. Μάλιστα ήδη έχασα δύο ακόμη καλύτερες ευκαιρίες τηλεργασίας με αρχιτεκτονικές εταιρείες του εξωτερικού, που απαιτείται παρόμοιο bandwidth.

Τι αποτέλεσμα πιστεύετε ότι θα έχει η καταγγελία μου; Υπάρχει κάποια ελπίδα ή θα ακούω συγγνώμες, δικαιολογίες και "θα, θα, θα"; Σημειώστε πως στην πολυκατοικία μου μένουν μόνο (δύστροποι) ηλικιωμένοι και δεν ενδιαφέρονται για internet γενικότερα.

πιθανοτατα καμια.τα καλωδια πανε σε συγκεκριμενο καφαο και δεν θα σκαψουν για να τα αλλαξουν.ουτε καν υποχρεωμενοι ειναι

17 hours ago, MrJulius said:

Εχω κανει πεντε φορες καταγγελιες εως τωρα στην ΕΕΤΤ και παντοτε με βοηθησαν. 

δεν γινεται να ζητησεις αλλαγη καφαο και δεν το εχω δει ποτε να εχει γινει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά θα δοκιμάσω με Cosmote Gigamax Unlimited 4G+ σε router. Υποτίθεται πως έχουν νέα πολιτική που δεν υπάρχει κόφτης σε quota ή bandwidth. Είναι ζήτημα βιοπορισμού και θα πάρω το ρίσκο.

 

4 ώρες πριν, poulinos είπε

πιθανοτατα καμια.τα καλωδια πανε σε συγκεκριμενο καφαο και δεν θα σκαψουν για να τα αλλαξουν.ουτε καν υποχρεωμενοι ειναι

δεν γινεται να ζητησεις αλλαγη καφαο και δεν το εχω δει ποτε να εχει γινει

Γιατί δεν είναι υποχρεωμένοι; Δεν είναι κάποιο καπρίτσιο η απαίτηση σύγχρονων ταχυτήτων για να μπορώ να εργαστώ. Αρχιτέκτονες και μηχανολόγοι συνήθως έχουμε ανοιχτό Zoom 1080p συν TeamViewer 4K ανάλυσης για CAD. Με τα 7mbit που πιάνω και ειδικά τα 800kbit περίπου σε upload, τους θεωρώ πλήρως υποχρεωμένους να με αναβαθμίσουν με κάποιον τρόπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Dr_Slump είπε

Τελικά θα δοκιμάσω με Cosmote Gigamax Unlimited 4G+ σε router. Υποτίθεται πως έχουν νέα πολιτική που δεν υπάρχει κόφτης σε quota ή bandwidth. Είναι ζήτημα βιοπορισμού και θα πάρω το ρίσκο.

Γιατί δεν είναι υποχρεωμένοι; Δεν είναι κάποιο καπρίτσιο η απαίτηση σύγχρονων ταχυτήτων για να μπορώ να εργαστώ. Αρχιτέκτονες και μηχανολόγοι συνήθως έχουμε ανοιχτό Zoom 1080p συν TeamViewer 4K ανάλυσης για CAD. Με τα 7mbit που πιάνω και ειδικά τα 800kbit περίπου σε upload, τους θεωρώ πλήρως υποχρεωμένους να με αναβαθμίσουν με κάποιον τρόπο.

θα συμφωνήσω με τον φίλο @poulinos δεν είναι υποχρεωμένοι

η κάθε οικοδομή (τα καλώδια) καταλήγουν σε ένα συγκεκριμένο καφάο του ΟΤΕ 

αυτό δεν αλλάζει.

η σωτηρία σου θα ήταν αν σε κάλυπτε η δράση sfbb.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, ikorolis είπε

η σωτηρία σου θα ήταν αν σε κάλυπτε η δράση sfbb.gr

Ήταν από τις πρώτες κινήσεις που έκανα, λαμβάνω πως δεν υπάρχει διαθεσιμότητα και πρέπει να κοιτάξω "σε μεταγενέστερη χρονική στιγμή". Στον δρόμο της γωνίας που βρίσκεται η διπλανή πολυκατοικία υπάρχει διαθεσιμότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Dr_Slump είπε

Ήταν από τις πρώτες κινήσεις που έκανα, λαμβάνω πως δεν υπάρχει διαθεσιμότητα και πρέπει να κοιτάξω "σε μεταγενέστερη χρονική στιγμή". Στον δρόμο της γωνίας που βρίσκεται η διπλανή πολυκατοικία υπάρχει διαθεσιμότητα.

τότε λυπάμαι φίλε μου

δεν βλέπω λύση στο πρόβλημα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δηλαδή είτε θα πρέπει να πουλήσω το σπίτι μου για να πάρω κάπου με σύγχρονη γραμμή internet και να εργάζομαι στον τομέα μου, είτε να μείνω εδώ και να δουλέψω delivery στα 35 μου (δεν οδηγώ καν μηχανή) και η γυναίκα μου να γίνει ζογκλέρ σε φανάρια (δεν ξέρω ποιο SMS το δικαιολογεί). Επειδή ο ΟΤΕ έτσι γουστάρει να διανέμει τις γραμμές του με λογική περασμένων δεκαετιών "αφού θα δουλεύει το ντριγκιντράγκα και σε μισό χιλιόμετρο". Πλήρης παράνοια!

Εν τω μεταξύ οι συνάδελφοι από βαλκανικές χώρες γελάνε που δεν μπορώ να ανοίξω Zoom και μένω στο κέντρο της πρωτεύουσας της Ελλάδας.

Εναποθέτω όλες μου τις ελπίδες στο Gigamax Unlimited με την SIM μέσα σε 4G+ router. Μακάρι να λειτουργεί απροβλημάτιστα το upload και να είναι όντως unlimited και χωρίς κόφτη...

Επεξ/σία από Dr_Slump
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει βάλει συνολικά και το κράτος εδώ και χρόνια το λιθαράκι του, παρά τον υποτιθέμενο έλεγχο με την ΕΕΤΤ, να γίνεται αυτό το πράγμα από το σύνολο των Παρόχων σε αστικές περιοχές στην - υποτίθεται - ψηφιακή εποχή.

Οι ίδιοι οι Πάροχοι, άλλωστε έχουν επικεντρωθεί πλέον περισσότερο στο μάρκετινγκ και λιγότερο στην ανάπτυξη του δικτύου τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...