Προς το περιεχόμενο

Καταγγελία στην ΕΕΤΤ - θα βγάλω άκρη;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

On 17/11/2020 at 13:04, Dr_Slump said:

Τελικά θα δοκιμάσω με Cosmote Gigamax Unlimited 4G+ σε router. Υποτίθεται πως έχουν νέα πολιτική που δεν υπάρχει κόφτης σε quota ή bandwidth. Είναι ζήτημα βιοπορισμού και θα πάρω το ρίσκο.

 

Γιατί δεν είναι υποχρεωμένοι; Δεν είναι κάποιο καπρίτσιο η απαίτηση σύγχρονων ταχυτήτων για να μπορώ να εργαστώ. Αρχιτέκτονες και μηχανολόγοι συνήθως έχουμε ανοιχτό Zoom 1080p συν TeamViewer 4K ανάλυσης για CAD. Με τα 7mbit που πιάνω και ειδικά τα 800kbit περίπου σε upload, τους θεωρώ πλήρως υποχρεωμένους να με αναβαθμίσουν με κάποιον τρόπο.

γιατι απλα δεν ειναι.τοσο απλα.εδω αλλοι δεν εχουν adsl η παιζουν 1 megabit

εσυ μπορει να θες και ftth.αλλιως πλητωνεις τριψηφιο με τετραψηφιο και ερχεται ινα στο σπιτι σου

αλλο τι θελουμε αλλο τι γινεται δυστυχως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προθυμοποιήθηκα να πληρώσω ακόμα και 3000€ για εγκαταστάσεις για FTTH, οι τρεις ISP μου είπαν ότι δεν μπορούν να κάνουν κάτι ανεξαρτήτως κόστους. Το αστείο παραμένει ότι είμαι στο κέντρο της Αθήνας και η μεσοτοιχία έχει διαθέσιμα 200mbit με το ΚΑΦΑΟ τους κυριολεκτικά 10 βήματα από την πόρτα μου.

Όπως κι αν έχει, η κατάσταση θεωρώ πως λύθηκε με το Gigamax Unlimited, με κεραία στην ταράτσα και TP-Link MR600 router. Αυτή τη στιγμή το upload μου είναι 38mbit και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος, με μόνο φόβο ότι η Cosmote δεν θεωρήσει ορθό το upload 35GB stream καθημερινώς (περίπου 1TB τον μήνα). Στους όρους βέβαια δεν αναφέρεται κάποιο όριο.

Επεξ/σία από Dr_Slump
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, Dr_Slump said:

Προθυμοποιήθηκα να πληρώσω ακόμα και 3000€ για εγκαταστάσεις για FTTH, οι τρεις ISP μου είπαν ότι δεν μπορούν να κάνουν κάτι ανεξαρτήτως κόστους. Το αστείο παραμένει ότι είμαι στο κέντρο της Αθήνας και η μεσοτοιχία έχει διαθέσιμα 200mbit με το ΚΑΦΑΟ τους κυριολεκτικά 10 βήματα από την πόρτα μου.

Όπως κι αν έχει, η κατάσταση θεωρώ πως λύθηκε με το Gigamax Unlimited, με κεραία στην ταράτσα και TP-Link MR600 router. Αυτή τη στιγμή το upload μου είναι 38mbit και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος, με μόνο φόβο ότι η Cosmote δεν θεωρήσει ορθό το upload 35GB stream καθημερινώς (περίπου 1TB τον μήνα). Στους όρους βέβαια δεν αναφέρεται κάποιο όριο.

το θεμα σου δεν ειναι τι θα πληρωσεις για την κατασκευη αλλα για το μηνιαιο παγιο.ολοι οι παροχοι δινουν metro ethernet αλλα ποναει και η τιμη κατασκευης αλλα και το μηνιαιο παγιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ouch! Λες και στήνω δική μου εταιρεία δηλαδή... αυτό φαντάζομαι θα μου μείωνε δραματικά τον μισθό, οπότε είναι out of question.

Μιας και είσαι ο πλέον αρμόδιος, τι προβλέπεται αν οι συνδέσεις στον «πρώτο κόσμο» αναβαθμιστούν σε πολλαπλάσιες ταχύτητες τα επόμενα χρόνια, βάσει λογικής παγκόσμιας τηλεργασίας;

Ήδη φίλος στις ΗΠΑ με 80$ το μήνα αν θυμάμαι καλά, έχει βάλει 1gbit οπτική από την Comcast και αδυνατεί να συνειδητοποιήσει τι πρόβλημα έχουν εργαζόμενοι σαν εμένα, σε κέντρο ευρωπαϊκής πρωτεύουσας.

Αναρωτιέμαι λοιπόν, υπάρχει υποδομή για κάλυψη ftth τουλάχιστον στα αστικά κέντρα το επόμενο διάστημα ή θα είμαστε (για λόγους που δεν καταλαβαίνω) πάντα πίσω σε αυτή τη χώρα;

Ή μήπως τελικά θα πάμε απευθείας σε ασύρματες λύσεις σαν το δικό μου «πείραμα» και το κενό θα καλυφθεί από ένα πυκνό δίκτυο 5G;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Dr_Slump said:

Ouch! Λες και στήνω δική μου εταιρεία δηλαδή... αυτό φαντάζομαι θα μου μείωνε δραματικά τον μισθό, οπότε είναι out of question.

Μιας και είσαι ο πλέον αρμόδιος, τι προβλέπεται αν οι συνδέσεις στον «πρώτο κόσμο» αναβαθμιστούν σε πολλαπλάσιες ταχύτητες τα επόμενα χρόνια, βάσει λογικής παγκόσμιας τηλεργασίας;

Ήδη φίλος στις ΗΠΑ με 80$ το μήνα αν θυμάμαι καλά, έχει βάλει 1gbit οπτική από την Comcast και αδυνατεί να συνειδητοποιήσει τι πρόβλημα έχουν εργαζόμενοι σαν εμένα, σε κέντρο ευρωπαϊκής πρωτεύουσας.

Αναρωτιέμαι λοιπόν, υπάρχει υποδομή για κάλυψη ftth τουλάχιστον στα αστικά κέντρα το επόμενο διάστημα ή θα είμαστε (για λόγους που δεν καταλαβαίνω) πάντα πίσω σε αυτή τη χώρα;

Ή μήπως τελικά θα πάμε απευθείας σε ασύρματες λύσεις σαν το δικό μου «πείραμα» και το κενό θα καλυφθεί από ένα πυκνό δίκτυο 5G;

γενικως ftth συνεχίζει και μπαινει.αλλα το βασικο ειναι κατα ποσο θα φτασει σε ολους.το ftth μπορει να παιξει ανετα 1gbit/1gbit και σε πιο νεα εκδοση ακομα παραπανω.το βασικο ειναι θα φτασει σε ολες τις περιοχες.πχ μια φιλη ειναι πετραλωνα και ακομα adsl.ηταν να μπει vdsl απο καμπινες αλλα τιποτα. ελλαδα και πυκνο δικτυο κραταω μικρο κουταλι.εδω για να βαλεις μια κεραια αστα να πανε.συν τραγικες οι τιμες στα πακετα. γενικως μπορουν να σου φερουν οτι θες αλλα το θεμα ειναι το κοστος.δηλαδη και 10g ινα να ζητησεις θα στην φερουν οπως το εχω δει να γινεται.αλλα ναι δεν ειναι για σπιτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...