Προς το περιεχόμενο

T-Bao TBOOK MN27 AMD Ryzen7 2700U 8GB DDR4 256GB Mini PC - 242,46€ - Banggood


makhs5

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 λεπτά πριν, makhs5 είπε

Βρες μου mini pc με 4300U και ολα μεσα στα 240 ευρω να παρω κι εγω, μιλας για πανω απο 150 ευρω σε σχεση με αυτο που ποσταρα για να ειναι κομπλε με μνημες σκληρο και λειτουργικο

Αλλο 240 ευρω και αλλο 400 λοιπον

Εγω θα μείνω ακριβώς εκεί. Αυτό είναι και το δικό μου διλλημα. Το σετακι με  Ryzen 4300 θα βγει στα 400 ενώ με τον ελάχιστα χειρότερο 3700 θα βγει στα 250. Πλεονέκτημα του σετ με 4300 η επώνυμη ποιοτική κατασκευή και η εγγύηση Amazon. Αλλά και τα +150 δεν τα λες και λίγα.... Πρόβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 75
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Εγω θα μείνω ακριβώς εκεί. Αυτό είναι και το δικό μου διλλημα. Το σετακι με  Ryzen 4300 θα βγει στα 400 ενώ με τον ελάχιστα χειρότερο 3700 θα βγει στα 250. Πλεονέκτημα του σετ με 4300 η επώνυμη ποιοτική κατασκευή και η εγγύηση Amazon. Αλλά και τα +150 δεν τα λες και λίγα.... Πρόβλημα

Ο AMD Ryzen 7 2700U με τα 240 ευρω θα σε καλυψει πληρως να ξερεις, μια χαρα κανει για ολα

https://www.cpubenchmark.net/cpu.php?cpu=AMD+Ryzen+7+2700U&id=3140

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα θα μπορουσε να ειναι και ο 2700u: αρκει να εισαστε απολυτως σιγουροι για την ψυξη!! 🆘
https://www.notebookcheck.net/AMD-Ryzen-7-2700U-SoC.258650.0.html
Τσεκαρετε reviews του συγκεκριμενου μονο απο ατομα που να ξερουν τι τους γινεται πραγματικα,
για να δειτε που μπορει να φτασει το μεγιστο στο συγκεκριμενο κουτι αρα και ποσο αξιζει! (η οχι)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Krepalidis είπε

Το performance /watt είναι σημαντικό για φορητά μηχανήματα με μπαταρία, εδώ τέτοια έγνοια όπως αυτονομία μπαταρίας δεν υπαρχει 

Επειδή έχω εμπειρία από κινέζικα NUCs απλά να προειδοποιήσω ότι "σκάνε" σχετικά γρήγορα και κλαίνε τα λεφτά τους ιδίως όσοι αγοράζουν αυτά που ζεσταίνονται πολύ.

Καλή τύχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, makhs5 είπε

Πχ εδω το ιδιο με τον 2500U

Μια χαρα τα παει με θερμοκρασιες και performance

Ο τύπος κάνει άπειρα review για boxes. Ξέρει τι λέει και τι κάνει. Ωστόσο το μοντέλο που τσεκάρει ειναι με άλλο ελαφρώς πιο αδύναμο επεξεργαστή της ίδιας ωστόσο σειράς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, EmpYristis είπε

Ο τύπος κάνει άπειρα review για boxes. Ξέρει τι λέει και τι κάνει. Ωστόσο το μοντέλο που τσεκάρει ειναι με άλλο ελαφρώς πιο αδύναμο επεξεργαστή της ίδιας ωστόσο σειράς.

Το εγραψα πριν, ειναι της ιδιας εταιριας αλλα με τον 2500U, εγω αυτο που ηθελα να δειξω ειναι οτι δεν ανεβαζει θερμοκρασιες υψηλες ακομη και οταν το ζωριζε

Ο τυπος φυσικα ειναι ψαγμενος, και μετραει η γνωμη του, γι αυτο και ανεβασα το συγκεκριμενο βιντεο

Και επισεις κατι που παρεληψα να πω, εσωτερικα η κατασκευη του φαινεται παρα πολυ καλη, ποιοτικη.

Μεχρι ψυκτρα στον ssd εχουν βαλει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συγκεκριμένο παίζει συχνά σε παραπλήσια τιμή με κουπόνι, εκεί γύρω στα 250€. Το έχω σταμπάρει εδώ και καιρό, μπας και «αντικαταστήσω» τον πύργο με τον 3700k με κάτι κοντινής απόδοσης αλλά με πολύ μικρότερη κατανάλωση και μέγεθος.

Πάντως χρήσιμο να υπάρχει ως θέμα, εφόσον προσωπικά το θεωρώ vfm επιλογή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την πέφτω για ύπνο αλλά πρέπει να σας προιδεασω ότι είδα κάποια gaming review και benchmarkss και παρατήρησα πως ενώ σε εφαρμογές κυρίως είναι μπροστά 10-25 % σε κάποιες εφαρμογές και παιχνίδια μπορεί να έχει ίδια απόδοση με τον 2500u ή κι αισθητά χειρότερη, 10-15 fps κάτω ενώ έχει και cpu και gpu ανώτερη. Ενδέχεται λοιπόν να παίζει κάποιο θέμα με την υλοποίηση, το optimization της gpu ή throttling.

 

Πολύ παράξενο δεόντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Krepalidis είπε

Την πέφτω για ύπνο αλλά πρέπει να σας προιδεασω ότι είδα κάποια gaming review και benchmarkss και παρατήρησα πως ενώ σε εφαρμογές κυρίως είναι μπροστά 10-25 % σε κάποιες εφαρμογές και παιχνίδια μπορεί να έχει ίδια απόδοση με τον 2500u ή κι αισθητά χειρότερη, 10-15 fps κάτω ενώ έχει και cpu και gpu ανώτερη. Ενδέχεται λοιπόν να παίζει κάποιο θέμα με την υλοποίηση, το optimization της gpu ή throttling.

Πολύ παράξενο δεόντως.

Ειναι γνωστο οτι καθε υλοποιηση ειναι διαφορετικη σε καθε κατασκευαστη και μηχανημα, για να βγει επακριβως συμπερασμα σε ολα αυτα τα τεστ του επεξεργαστη και της καρτας γραφικων θα πρεπει να γινουν ολα τα τεστ σε "ακριβως" ιδιο μηχανημα - μοντελο και απο τον ιδιο κατασκευαστη.

Κατι που ομως ειναι δυσκολο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην μπερδευεστε! στην απολυτως τελικη θελετε απλως benchmarks απο το συγκεκριμενο μηχανημα με τον 2700u! 😃

και για συγκρισεις αποδοσης του - τι ψαρια πιανει δηλαδη, μπορειτε να δειτε στο link που εχω παραθεσει παραπανω..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, TheDevilMayCare είπε

μην μπερδευεστε! στην απολυτως τελικη θελετε απλως benchmarks απο το συγκεκριμενο μηχανημα με τον 2700u! 😃

 

Αυτο ακριβως που λες. Μονο που δεν εχουμε το συγκεκριμενο μηχανημα για να κανουμε επακριβως τα τεστ σε αυτο γι αυτο κανουμε θεωριες..

Επειδη γενικα τα ψαχνω βρηκα λοιπον, 2 μηχανηματα θεωρητικα ιδια και απο τον ιδιο κατασκευαστη, και το ιδιο μοντελο, το ενα με τον 2500U και το αλλο με τον 2700U

Ειναι πιο ισχυρος ο 2700U απο τον 2500U, και στον επεξεργαστη και στην καρτα γραφικων, διαβαστε μονοι σας τα τεστ

https://www.notebookcheck.net/Acer-Swift-3-SF315-Ryzen-5-2500U-Vega-8-256-GB-FHD-Laptop-Review.277262.0.html

https://www.notebookcheck.net/Acer-Swift-3-Ryzen-7-2700U-Radeon-RX-Vega-10-Laptop-Review.301020.0.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλι τα μπερδευετε, διχως κανενα λογο...!! Και ειναι και κριμα κι αδικο, γιατι ειναι κατι πραγματικα...απλο!
🙈
Αλλη μια! Πρεπει να δειτε τα benchmarks, της συγκεκριμενης & μονο υλοποιησης: με τον 2700υ επανω της!
Γενικως* ο επεξεργαστης αυτος εχει (μεγαλες) διακυμανσεις αποτελεσματων του: αναλογως που μπαινει 😜

*Cinebench R15 για παραδειγμα απο 546 εως 719, Cinebench R11.5 scores απο 5.88 εως 7.66 κ.ο.κ.
καπως ετσι σε περιπτωσεις κακων υλοποιησεων σασι, ναι θα μπορουσε να χανει κι απο τον 2500u.

2 ώρες πριν, makhs5 είπε

 

Ειναι πιο ισχυρος ο 2700U απο τον 2500U, και στον επεξεργαστη και στην καρτα γραφικων, διαβαστε μονοι σας τα τεστ

 

https://www.notebookcheck.net/Acer-Swift-3-SF315-Ryzen-5-2500U-Vega-8-256-GB-FHD-Laptop-Review.277262.0.html

https://www.notebookcheck.net/Acer-Swift-3-Ryzen-7-2700U-Radeon-RX-Vega-10-Laptop-Review.301020.0.html

Το παραδειγμα που παραθετεις ομως, ξερεις τι μας δειχνει?? Οτι στο συγκεκριμενο Acer, εχει χαλια σασι κλπ,
και ετσι ο 2700u επεξεργαστικα..υποβιβαζεται τελικα, σε 2500u! Ναι, κατι που δεν θελετε ποτε να συμβαινει:
* 2700u Cinebench 15 score = 566 Points
* 2500u Cinebench 15 score = 589 Points

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...