Προς το περιεχόμενο

Moderna: To εμβόλιο κατά του Covid-19 καταγράφει ποσοστά προστασίας της τάξης του 95%


Harmwell

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οταν το μεγαλύτερο ποσοστό ειναι ασυμπτωματικο ή το περνάει πολύ χαλαρά ποιος ο λόγος ο εμβολιασμός?Αντε να προστατευεις τους ευπαθεις..οι υπολοιποι?Γιατι να ρισκαρουν ενα εμβολιο που βγηκε σε μολις λιγους μηνες? 

  • Like 4
  • Thanks 2
  • Confused 7
  • Sad 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 232
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

14 λεπτά πριν, Dmspolys είπε

Εγώ πάντως το μόνο που έχω να πω από ένα φίλο ψυκτικό είναι ότι γενικά για να επιτύχεις - 75 βαθμούς Κελσίου θέλει τόσα πολλά λεφτά και τόσο μεγάλες εγκαταστάσεις που δεν ξέρω κατά πόσο τρέφεται αυταπάτες ότι όλα αυτά τα δωρεάν εμβόλια είναι τόσο δωρεάν όσο το λογισμικό της Microsoft αυτά που εμένα!!!! 

Ψυκτικός δεν είμαι, αλλά θα θεωρήσω πιο πιθανό ο φίλος σου ο ψυκτικός να έχει μείνει χρόνια πίσω σε τεχνολογία.
Εν τω μεταξύ της Moderna απαιτεί υψηλότερες θερμοκρασίες, αλλά ακόμα και για της Pfizer, δεν θα είναι αυτό το εμπόδιο, θα ξεπεραστεί.
Βλέπω οτι πολύ πιο δύσκολο είναι να πείσεις τον πληθυσμό να κάνει εμβόλιο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...στις οικονομικές ειδήσεις τώρα.
Μεγάλη άνοδος σημειώθηκε σήμερα στο χρηματιστήριο φαρμακευτικών, μετά την επιτυχημένη πλειοδοτικά νέα προσφορά μιας εκ των διαγωνιζομένων εταιριών για τα αναμενόμενα ποσοστά μη αποτυχημένης χρήσης εμβολίου. Που είναι ο παπάς; Πολλά βάζεις πολλά παίρνεις. Βρείτε τον παπά.
Και περνάμε στα αθλητικά...

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ardi21 είπε

 

Δεν θελω να σε ανησυχησω και να σε ταραξω αλλα, ναι, αυτο ακριβως που ειπες. Τα εμβολια, εδω και δεκαετιες, τα κανουμε ΠΡΙΝ αρρωστησουμε για να μην αρρωστησουμε. Οπως σου ειπε και ενας φιλος εδω, ανοιξε το βιβλιαριο της υγειας σου και δες τι εμβολια εχεις κανει μεχρι τα 10 σου.

Μου αρεσει που ακομα δυο συμφωνησαν μαζι σου.

Πολύ σωστά τα λες φίλε μου με μία διαφορά.

Τα εμβόλια που κάναμε εμείς και τα παιδιά μας είχαν κάποια χρόνια στην σγορά και είχαν δοκιμαστεί.

Σε πέντε χρόνια που θα έχει δοκιμαστεί κι αυτό τα ξαναλέμε.

  • Like 6
  • Thanks 1
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, Sanjuro είπε

Έβγαλε η μια εταιρία την διαφήμιση της για να ανέβουν οι μετοχές και τώρα τρέχουν και οι άλλες. Είναι σαν να μας λέει η AMD τις επιδώσεις της νέας κάρτας γραφικών της. Αργότερα θα δούμε τι πραγματικά ισχύει, μην πανηγυρίζουμε ακόμα. Μην πανηγυρίζουμε κι'ολας γιατί βλέποντας κάτι τέτοια οι κυβερνόντες θα λένε από μέσα τους πως δεν χρειάζεται να κάνουν τίποτα τώρα που έρχεται το εμβόλιο.

Τυχαια πάντως ο "τσεο" της Pfizer πούλησε ένα πακέτο μετοχών μετά την ανακοίνωση του εμβολίου της εταιρείας. Μπορεί να το έκανε επειδή είχε οικονομική ανάγκη. 😛

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, mants118 είπε

Τυχαια πάντως ο "τσεο" της Pfizer πούλησε ένα πακέτο μετοχών μετά την ανακοίνωση του εμβολίου της εταιρείας. Μπορεί να το έκανε επειδή είχε οικονομική ανάγκη. 😛

...ή για να σώσει ότι σώζεται, από αυτό που έρχεται. Ιδωμεν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, giorgoslouk είπε

Πολύ σωστά τα λες φίλε μου με μία διαφορά.

Τα εμβόλια που κάναμε εμείς και τα παιδιά μας είχαν κάποια χρόνια στην σγορά και είχαν δοκιμαστεί.

Σε πέντε χρόνια που θα έχει δοκιμαστεί κι αυτό τα ξαναλέμε.

Αυτο ειναι ενα διαφορετικο θεμα και ο καθενας παιρνει τις αποφασεις του. Εξαλλου το εμβολιο δεν θα ειναι υποχρεωτικο, νομιζω. Τουλαχιστον για ολο τον πληθυσμο.

Εγω σχολιασα στο οτι ειπε οτι αν εισαι υγιής δεν κανεις εμβολια.

Επεξ/σία από ardi21
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχοντας 2 γνωστους που περασαν κορονοΪο ασυμπτωματικα  που εντοπιστηκαν σε τυχαια δειγματοληψια θα επιλεξω το ρισκο να κανω το εμβολιο μετα απο 2-3 χρονια εαν δεν εχει τις παρενεργειες που αναμενονται λογω ελλιπους ερευνας...

https://www.philenews.com/eidiseis/kosmos/article/1058012/xeperasan-ta-51-ekat-ta-kroysmata-to-99-me-ipia-symptomata

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Πάντως παιδιά δεν χρειάζεται να μας τα πρήζετε με υπερβολες σε κάθε αντίστοιχο τοπικ. Δεν θα σας εμβολιάσει κανεις με το ζόρι και υπάρχει αυτό που λέμε «φυσική επιλογή». 
 

Τωρα βεβαια αν θα απαιτείται στο μέλλον προκειμένου να ταξιδέψετε σε άλλη χώρα, είναι μια άλλη ιστορία. Μπορείτε απλά να μείνετε σπίτι. :) 

  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, billdanos είπε

Πάντως παιδιά δεν χρειάζεται να μας τα πρήζετε σε κάθε αντίστοιχο τοπικ. Δεν θα σας εμβολιάσει κανεις με το ζόρι και υπάρχει αυτό που λέμε «φυσική επιλογή». 
 

Τωρα βεβαια αν θα απαιτείται στο μέλλον προκειμένου τα ταξιδέψετε σε άλλη χώρα είναι μια άλλη ιστορία. Μπορείτε απλά να μείνετε σπίτι. :) 

φυσικα και υπαρχει φυσικη επιλογη , ωστοσο σε μια κατασταση στην οποια δεν υπαρχει ενδελεχης ερευνα και επιλεγεις να εμπιστευτεις τις μεχρι τωρα ενδειξης μαλλον μιλαμε για τζοκερ επιλογη.... και μιλαμε παντα για το εμβολιο

Επεξ/σία από forgotten
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, giorgoslouk είπε

Πολύ σωστά τα λες φίλε μου με μία διαφορά.

Τα εμβόλια που κάναμε εμείς και τα παιδιά μας είχαν κάποια χρόνια στην σγορά και είχαν δοκιμαστεί.

Σε πέντε χρόνια που θα έχει δοκιμαστεί κι αυτό τα ξαναλέμε.

Με αυτή την λογική αν κολλησεις covid θα σε πάνε στο νοσοκομείο οπου θα νοσηλευτεις δωρεαν με χρήματα των φορολογουμενων. Εφοσον δεν θές να κανεις το εμβόλιο τοτε αν μπεις νοσοκομείο να τα πληρώσεις απο την τσέπη σου και οχι οι φορολογούμενοι, αλλιώς ας πεθάνεις, απλα πράγματα.....

Επεξ/σία από vorlon
  • Like 4
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, vampira είπε

Άνοιξε το βιβλιάριο υγείας σου, δες στις πρώτες σελίδες πόσα εμβόλια έχεις κάνει. Όλα τα έκανες ενώ ήσουν καλά. Δεν νομίζω να είχες φυματίωση ή πόλυο όταν σε εμβολίασαν για αυτά.

δεν εχω βιβλιαριο υγειας φιλαρακο εσυ που φοβασαι για την ζωουλα σου φροντισε να το προσεχεις και να το κρατας ενημερωμενο 

  • Like 1
  • Confused 1
  • Sad 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει ηλικιωμένοι ,  ευπαθείς άντε και κάποιοι της υγείας που έχουν άμεση επαφή με τον ιό να το κάνουν έχουν πολλούς λόγους. Και κάτω από 90% να είναι δεν χάνουν και κάτι.

Μπορεί όμως να μου κάποιος ένα λόγο να τρέξει ένας 5χρονος , 10χρονος ,15άρης ένα 20άρης ένας 30άρης ένας 40άρης ρε άδερφέ που σφύζει από υγεία και όπως ξέρουμε ύστερα από ένα χρόνο  σε αυτές τις ομάδες αν εμφανιστεί ο ιός άντε το πολύ να κάνουν κανένα 37-38 πυρετό στη χειρότερη. Οπότε για ποιο λόγο να ρισκάρουν να κάνουν ένα εμβόλιο με δοκιμές ενός έτους που ξέρουμε ότι τις παρενέργειες των εμβολίων πρέπει να περάσουν αρκετά χρόνια να τις μάθουμε;;;;

  • Like 5
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...