Προς το περιεχόμενο

Δεύτερη επανδρωμένη αποστολή της SpaceX για λογαριασμό της NASA


Harmwell

Προτεινόμενες αναρτήσεις

47 λεπτά πριν, me00016 είπε

Οι πύραυλοι Falcon είναι επαναχρησιμοποιούμενοι. Ο συγκεκριμένος προσγειώθηκε πίσω κανονικά ή κάηκε;

Προσγειώθηκε σε ντροουν καράβι και επιστρέφει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

12 ώρες πριν, KilliK είπε

το ωραιο ειναι οτι η First Class ειναι πιο φθηνη, γυρω στα $25m διαφορα νομιζω σε σχεση με το Soyuz

Θα δείξει βεβαια που θα παει το Soyuz τωρα.

Γιατί μονοπώλιο ήταν ότι ήθελε χρέωνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιοι βλέπουν στο musk ένα νέο Γουτεμβέργιο εγώ βλέπω ένα απλό αυτοφωράκια.

Και επειδή δεν μου αρέσουν τα κόπυ παστ θα πω την άποψή μου  (έχω να ακούσω πάλι) 😁🤪

Σου λένε οι Αμερικάνοι που το παίζουν πρώτοι στον πλανήτη είναι ξεφτίλα να πηγαίνουμε κάθε τόσο στον Πούτιν και να κόβουμε εισιτήριο για το διαστημικό σταθμό που είναι μια ανάσα από τη γη όταν εμείς πριν 60 χρόνια ""πήγαμε στο φεγγάρι"" κάναμε βόλτες και στήσαμε την  αστερόεσσα  που κυμάτιζε περήφανα.

Έλα μου ντε που τους στοιχειώνουν οι μνήμες των 14 νεκρών του Challenger  και του Columbia που εξαερώθηκαν;;;; Σου λένε αν το κάνουμε μόνοι μας και μας κάτσει πάλι μία στραβή με τους καρεκλοκένταυρους που μαζέψαμε στη NASA τι γίνεται;;; Ποιος μαζεύει τη διεθνή ξεφτίλα για την αποτυχία (όχι για τους αστροναύτες για αυτούς χέστηκαν όπως και για τους προηγούμενους). Οπότε σου λένε βάζουμε τον άλλο μπροστινό που φτιάχνει και ωραίες μπαταρίες για ηλεκτρικά αυτοκίνητα τον χρηματοδοτούμε βάζουμε την τεχνολογία  και αν κάτσει στραβή άστον να βγάλει το φίδι από την τρύπα, αυτός είναι μανούλα σε αυτά.

Τώρα οι musk - όβιοι μπορούν να μου τα χώσουν ελεύθερα. Παλιό κόκαλο. Αντέχω...chefdan

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, papoys1 είπε

Κάποιοι βλέπουν στο musk ένα νέο Γουτεμβέργιο εγώ βλέπω ένα απλό αυτοφωράκια.

Και επειδή δεν μου αρέσουν τα κόπυ παστ θα πω την άποψή μου  (έχω να ακούσω πάλι) 😁🤪

Σου λένε οι Αμερικάνοι που το παίζουν πρώτοι στον πλανήτη είναι ξεφτίλα να πηγαίνουμε κάθε τόσο στον Πούτιν και να κόβουμε εισιτήριο για το διαστημικό σταθμό που είναι μια ανάσα από τη γη όταν εμείς πριν 60 χρόνια ""πήγαμε στο φεγγάρι"" κάναμε βόλτες και στήσαμε την  αστερόεσσα  που κυμάτιζε περήφανα.

Έλα μου ντε που τους στοιχειώνουν οι μνήμες των 14 νεκρών του Challenger  και του Columbia που εξαερώθηκαν;;;; Σου λένε αν το κάνουμε μόνοι μας και μας κάτσει πάλι μία στραβή με τους καρεκλοκένταυρους που μαζέψαμε στη NASA τι γίνεται;;; Ποιος μαζεύει τη διεθνή ξεφτίλα για την αποτυχία (όχι για τους αστροναύτες για αυτούς χέστηκαν όπως και για τους προηγούμενους). Οπότε σου λένε βάζουμε τον άλλο μπροστινό που φτιάχνει και ωραίες μπαταρίες για ηλεκτρικά αυτοκίνητα τον χρηματοδοτούμε βάζουμε την τεχνολογία  και αν κάτσει στραβή άστον να βγάλει το φίδι από την τρύπα, αυτός είναι μανούλα σε αυτά.

Τώρα οι musk - όβιοι μπορούν να μου τα χώσουν ελεύθερα. Παλιό κόκαλο. Αντέχω...chefdan

Είναι μια θεωρία που την εχεις βγαλει εντελως απο το μυαλο σου η βασιζεσαι σε καποια στοιχεια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, prokomeni είπε

Είναι μια θεωρία που την εχεις βγαλει εντελως απο το μυαλο σου η βασιζεσαι σε καποια στοιχεια;

Στοιχεία τι στοιχεία . Το εισιτήριο από τον Πούτιν είναι γεγονός που συμβαίνει χρόνια , το challenger εμείς οι μεγαλύτεροι το ζήσαμε σε απευθείας μετάδοση και ήταν μία τραυματική εμπειρία για το columbia απλά μάθαμε την μοίρα του. Εμπειρίες περιγράφω που έζησα και θυμάμαι.

Από κει και πέρα δεν κάνω  κόπυ παστ όπως αναφέρω και στη δεύτερη παράγραφο. Για το "αυτοφωράκιας" φυσικά είναι μία δική μου κωμική εκδοχή που μου ήρθε στο μυαλό σκεφτόμενος για ποιο λόγο η NASA δεν το κάνει μόνη της αφού βάζει τεχνογνωσία και πακέτο. Προσωπική μου άποψη που μπορεί να κάνω και λάθος είναι ότι φοβάται κάτι παρόμοιο με τα άλλα δύο που θα ήταν η ταφόπλακά της.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, prokomeni είπε

Είναι μια θεωρία που την εχεις βγαλει εντελως απο το μυαλο σου η βασιζεσαι σε καποια στοιχεια;

ολοι Θεωριες κανουν φιλε ...ακομη και αυτοι που υποστηριζουν musk ...θεωριες κανουν, μιας και κανεις δεν γνωριζει τα παρασκηνια !!! Ολοι για το Θεαθηναι και το φαινεσθαι ,μιλανε και σχολιαζουν, οταν προκειται περι Musk !

Επεξ/σία από georgetsl
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, papoys1 είπε

Κάποιοι βλέπουν στο musk ένα νέο Γουτεμβέργιο εγώ βλέπω ένα απλό αυτοφωράκια.

Και επειδή δεν μου αρέσουν τα κόπυ παστ θα πω την άποψή μου  (έχω να ακούσω πάλι) 😁🤪

Σου λένε οι Αμερικάνοι που το παίζουν πρώτοι στον πλανήτη είναι ξεφτίλα να πηγαίνουμε κάθε τόσο στον Πούτιν και να κόβουμε εισιτήριο για το διαστημικό σταθμό που είναι μια ανάσα από τη γη όταν εμείς πριν 60 χρόνια ""πήγαμε στο φεγγάρι"" κάναμε βόλτες και στήσαμε την  αστερόεσσα  που κυμάτιζε περήφανα.

Έλα μου ντε που τους στοιχειώνουν οι μνήμες των 14 νεκρών του Challenger  και του Columbia που εξαερώθηκαν;;;; Σου λένε αν το κάνουμε μόνοι μας και μας κάτσει πάλι μία στραβή με τους καρεκλοκένταυρους που μαζέψαμε στη NASA τι γίνεται;;; Ποιος μαζεύει τη διεθνή ξεφτίλα για την αποτυχία (όχι για τους αστροναύτες για αυτούς χέστηκαν όπως και για τους προηγούμενους). Οπότε σου λένε βάζουμε τον άλλο μπροστινό που φτιάχνει και ωραίες μπαταρίες για ηλεκτρικά αυτοκίνητα τον χρηματοδοτούμε βάζουμε την τεχνολογία  και αν κάτσει στραβή άστον να βγάλει το φίδι από την τρύπα, αυτός είναι μανούλα σε αυτά.

Τώρα οι musk - όβιοι μπορούν να μου τα χώσουν ελεύθερα. Παλιό κόκαλο. Αντέχω...chefdan

 

Το τραβάει ο οργανισμός σου από ότι φαίνεται αλλά δεν θα σου κάνουμε την χάρη! :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Στοιχεία τι στοιχεία . Το εισιτήριο από τον Πούτιν είναι γεγονός που συμβαίνει χρόνια , το challenger εμείς οι μεγαλύτεροι το ζήσαμε σε απευθείας μετάδοση και ήταν μία τραυματική εμπειρία για το columbia απλά μάθαμε την μοίρα του. Εμπειρίες περιγράφω που έζησα και θυμάμαι.

Από κει και πέρα δεν κάνω  κόπυ παστ όπως αναφέρω και στη δεύτερη παράγραφο. Για το "αυτοφωράκιας" φυσικά είναι μία δική μου κωμική εκδοχή που μου ήρθε στο μυαλό σκεφτόμενος για ποιο λόγο η NASA δεν το κάνει μόνη της αφού βάζει τεχνογνωσία και πακέτο. Προσωπική μου άποψη που μπορεί να κάνω και λάθος είναι ότι φοβάται κάτι παρόμοιο με τα άλλα δύο που θα ήταν η ταφόπλακά της.

Έχουν πει ότι σε όποια δυσκολία είναι εκεί η νασα για βοήθεια δεν είναι μυστικό. Είναι συνεργάτες και όχι ανταγωνιστές. 

Από την άλλη αναλυτές λένε ότι η νασα είναι δυσκίνητη με όλη αυτήν την γραφειοκρατία και τις δουλειές που πρέπει να μοιράσει σε όλες τις πολιτείες. 

Διαφωνώ ότι είναι αχυρανθρωπος γιατί όταν μιλάει φαίνεται ότι το κατέχει γιατί είναι εμπλεκομενος άμεσα με την εξέλιξη των πυραύλων. 

Και δεν νομίζω να ισχύει τα περί ατυχήματος γιατί έχουν δώσει και τις μη επανδρωμένες εδώ και πολλά χρόνια. 

Στην τελική τα χρήματα που δίνουν εκεί πιάνουν πιο πολύ τόπο από το να το έκαναν οι ιδιοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

26 λεπτά πριν, anax111 είπε

Το τραβάει ο οργανισμός σου από ότι φαίνεται αλλά δεν θα σου κάνουμε την χάρη! :D

Δεν έχω τίποτε με τον τύπο ίσα ίσα που τον πάω γιατί καταφέρνει με τον ένα ή τον άλλο τρόπο να τραβάει πάνω του το ενδιαφέρον και να τα μασάει από τον πλανητάρχη.

Λες να προσπαθώ να του μοιάσω.Όχι στα λεφτά βέβαια γιατί εκεί άσε για τα μπάζα είμαστε.:D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, me00016 είπε

Οι πύραυλοι Falcon είναι επαναχρησιμοποιούμενοι. Ο συγκεκριμένος προσγειώθηκε πίσω κανονικά ή κάηκε;

Προσγειώθηκε επιτυχώς. Α, το απάντησαν ήδη, σορρυ. Ναι, ο αυτοφωράκιας είχε ξανά επιτυχία 😛

Επεξ/σία από chiroto
διόρθωση κειμένου, είχε ήδη απαντηθεί
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα αυτος ο τυπος δεν μου γεμιζει το ματι.

Βεβαια ο τροπος που κινειται η οικονομια ειναι πολυ πανω απο την βαθμιδα μου.

Προφανως εχει ταλεντο στο να μαζευει λεφτα και να τα επενδυει για κερδος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαριέμαι να διαβάζω τόσα μηνύματα να μιλάνε για τα λεφτά που δίνει η NASA και ότι αυτά τα κάνει ο musk για κέρδος.

Η NASA ΕΙΝΑΙ πελάτης της spacex, ποιον περιμένατε για πελάτη δηλαδή; Η NASA γλυτώνει πολλά δις. με την SpaceX σε σύγκριση με το διαστημικό λεωφορείο. Το σογιούζ είναι φθηνό, όχι γιατί έχουν καλύτερη τεχνολογία οι Ρώσοι ή γιατί δεν τους ενδιαφέρουν τα χρήματα, αλλά γιατί οι μισθοί μηχανικών, εργατών και όλων των εμπλεκομενων είναι μόλις ένα κλάσμα απο αυτά των Αμερικανών και στην ουσία δεν έχουν αναπτύξει νέα σχέδια για δεκαετίες.

25 χρόνια στην αγορά ο Elon, έχει δείξει ότι το τελευταίο πράγμα που τον ενδιαφέρει είναι τα χρήματα. Ο στόχος είναι ο Άρης. Καμία NASA δεν έχει τάξει χρήματα για αυτό. Συγκεντρώνει πόρους και τεχνογνωσία για να το πετύχει μόνος του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, vastegial_74 είπε

Πεθαίνω για ιδιωτική πρωτοβουλία με κρατικό χρήμα. 

Τι προτιμάς ; 100 εκατομύρια για κάθε σογιούζ ή 40 εκατομύρια για κάθε SpaceX εκτόξευση ; η NASA θέλει να πάει εκεί επάνω , με το λεωφορείο σε σημερινά λεφτά θα ξεπερνούσε το 1 δις η εκτόξευση, για αυτό άλλωστε και αποσύρθηκαν. Εκφράζεις μία άποψη , σεβαστό , αλλά να υπάρχει και υπόβαθρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, SchinasN είπε

Τι προτιμάς ; 100 εκατομύρια για κάθε σογιούζ ή 40 εκατομύρια για κάθε SpaceX εκτόξευση ; η NASA θέλει να πάει εκεί επάνω , με το λεωφορείο σε σημερινά λεφτά θα ξεπερνούσε το 1 δις η εκτόξευση, για αυτό άλλωστε και αποσύρθηκαν. Εκφράζεις μία άποψη , σεβαστό , αλλά να υπάρχει και υπόβαθρο.

Επίσης, τα χρήματα αυτά θα τα πληρώσει η NASAόπως και να έχει, όπως δίνει αντίστοιχα στην Boeing η οποία πλέον ταιριάζει περισσότερο στην περιγραφή του κερδοσκόπου. Δεν σημαίνει πως όταν πληρώνεσαι για μια δουλειά που κάνεις το κάνεις για να πατήσεις τους φτωχούς ή/και να γίνεις πάμπλουτος. Η SpaceX τουλάχιστον πήρε τα λεφτά (πολύ λιγότερα από τους άλλους) και παράγει αποτέλεσμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...