Προς το περιεχόμενο

Το macOS Big Sur «σκοτώνει» κάποια παλαιότερα MacBook Pro


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αναφορές χρηστών από διάφορες πηγές αναφέρουν πως, αφότου αναβάθμισαν στη νεότερη έκδοση λογισμικού macOS, το μηχάνημά τους έπαψε να λειτουργεί.

Μετά τα προβλήματα γύρω από την ασφάλεια, άλλο ένα «αγκάθι» για το macOS Big Sur ήρθε στην επιφάνεια. Χρήστες MacBook Pro late 2013 έως mid-2014 αναφέρουν πως προχώρησαν σε αναβάθμιση του λογισμικού κι έκτοτε ο υπολογιστής τους σταμάτησε να λειτουργεί.

Μάλιστα, φαίνεται πως δεν πρόκειται για μεμονωμένες περιπτώσεις, καθώς πολλοί χρήστες στο MacRumors, το Reddit αλλά και την επίσημη σελίδα Apple Support κάνουν λόγο για το πρόβλημα που προκλήθηκε.

Βάσει των λεγομένων των χρηστών, κατά τη διάρκεια της αναβάθμισης ο υπολογιστής προβάλλει μια μαύρη οθόνη και σταματάει να αποκρίνεται. Οι συνδυασμοί πλήκτρων δεν λειτουργούν οπότε καθίσταται αδύνατη η είσοδος σε safe mode, όπως και η επαναφορά NVRAM και SMC. Πρακτικά, ο χρήστης δεν έχει τρόπο να προσπεράσει την μαύρη οθόνη ή να επιστρέψει σε μια προηγούμενη κατάσταση.

Τα περισσότερα προβλήματα που αναφέρονται αφορούν τα MacBook Pro 13" late 2013 και mid-2014, τα παλαιότερα δυνατά μοντέλα που μπορούν να δεχτούν την αναβάθμιση σε Big Sur.

Όπως αναφέρουν οι χρήστες, η ομάδα υποστήριξης τής Apple τους ενημερώνει πως είναι ενήμεροι για το πρόβλημα, οπότε η λογική λέει πως θα λυθεί σύντομα. Έως τότε, όσοι χρήστες έχουν ένα από τα παραπάνω μοντέλα καλό θα ήταν να μη βιαστούν να προχωρήσουν σε αναβάθμιση του λογισμικού έως ότου το πρόβλημα λυθεί, καθώς ρισκάρεται η ακεραιότητα του συστήματος.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 114
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ειλικρινής ερώτηση: Αν η αναβάθμιση του λειτουργικού καταστρέψει τον υπολογιστή σου, δεν δικαιούσαι κάποια αποζημίωση? Δεν μιλάμε για beta testing που παίρνεις κάποια ρίσκα εν γνώση σου, μιλάμε για επίσημη έκδοση του λειτουργικού. 

  • Like 22
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Theon1k είπε

Ειλικρινής ερώτηση: Αν η αναβάθμιση του λειτουργικού καταστρέψει τον υπολογιστή σου, δεν δικαιούσαι κάποια αποζημίωση? Δεν μιλάμε για beta testing που παίρνεις κάποια ρίσκα εν γνώση σου, μιλάμε για επίσημη έκδοση του λειτουργικού. 

Λογικά όσοι το πάθανε, θα τους το επισκευάσει το service δωρεάν ή θα βρεθούν με καινούργιο Mac σύντομα. Μένει να δούμε την αντίδραση της Apple. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι' αυτό είναι καλό να μην αναβαθμίζει κανείς day one. Άσε τους άλλους να γίνουν τα πειραματόζωα.

Η Apple όμως εδώ έχει κάνει μεγαλύτερο φάουλ συγκριτικά με τη MS γιατί:

- η MS έχει να υποστηρίξει ένα τεράστιο πλήθος από διαφορετικά συστήματα ενώ η Apple μόνο μικρό αριθμό μοντέλων που παράγει η ίδια.

- μιας και η MS έχει καεί επανειλημμένα, έχει πλέον μια ολοκληρωμένη πολιτική όπου δε διαθέτει το update day one (μέσω του windows update) αν δεν είναι επιβεβαιωμένη η συμβατότητα με τη συσκευή του χρήστη, ενώ και εάν η αναβάθμιση αποτύχει, πλέον υπάρχει αυτόματο rollback στην προηγούμενη έκδοση.

Ακριβώς επειδή η Apple ελέγχει σε μεγαλύτερο βαθμό το hardware και το software, τέτοια θέματα είναι πιο σπάνια αλλά θα πρέπει να τα έχει προβλέψει. 

  • Like 27
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, imvrios είπε

Ακριβώς επειδή η Apple ελέγχει σε μεγαλύτερο βαθμό το hardware και το software, τέτοια θέματα είναι πιο σπάνια αλλά θα πρέπει να τα έχει προβλέψει. 

θα συμφωνήσω, δεν υπάρχει καμία δικαιολογία. 

Φαντάσου να έχεις να κάνεις σοβαρή δουλειά και να σου νεκρώνει το μηχάνημα. Μιλάμε για αδιανόητο foul.. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Theon1k είπε

Ειλικρινής ερώτηση: Αν η αναβάθμιση του λειτουργικού καταστρέψει τον υπολογιστή σου, δεν δικαιούσαι κάποια αποζημίωση? Δεν μιλάμε για beta testing που παίρνεις κάποια ρίσκα εν γνώση σου, μιλάμε για επίσημη έκδοση του λειτουργικού. 

Νομικά , δεν έχει απολύτως καμία υποχρέωση. Εσύ σαν χρήστης είσαι υπεύθυνος για το back up όλων των σημαντικών αρχείων. 
Τώρα ηθικά , για μια εταιρεία που το moto της είναι "it just works", ναι θα πρέπει με κάποιο τρόπο να αποζημιώσει τους χρήστες της. Μεγάλο φάουλ πάντως αυτό. Έλεος δηλαδή, 5 μοντέλα πήραν την αναβάθμιση ( που λέει ο λόγος ) , λίγο καλύτερο QA δεν βλάπτει..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, atheatos είπε

Λογικά όσοι το πάθανε, θα τους το επισκευάσει το service δωρεάν ή θα βρεθούν με καινούργιο Mac σύντομα. Μένει να δούμε την αντίδραση της Apple. 

Φίλε μου οκ όλα αυτά, αλλά εγώ κάνω δουλειά, δεν μπαίνω facebook. Η δωρεάν επισκευή ή ακόμα και καινούριο να μου δώσουν δεν μου λέει κάτι, μπορεί να έχω χάσει χιλιάδες ευρώ ανάλογα την εργασία μου. Μιλάμε για αποτυχία από τις μεγαλύτερες που έχουν υπάρξει. Δεν λέμε τώρα έκανα update δεν παίζει o printer μου όπως στα Windows.. ΠΕΘΑΝΕ το μηχάνημα.. Τραγικό πραγματικά.. και το λέω εγώ με 3 mac συσκευές χωρίς να μετράω iphone και ipad... 

  • Like 17
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, filip123go είπε

Νομικά , δεν έχει απολύτως καμία υποχρέωση.

Αυτό ποιος το λέει;  Αν έρθει κάποιος να μου βάψει το σπίτι(update)  και το κάψει δεν θα με αποζημιώσει επειδή δεν είχα πυροσβεστήρα(backup); 

  • Like 4
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα αρνητικότατη εντύπωση μου κάνει πάντως η γρήγορη μη υποστήριξη μηχανημάτων. Βλέπω up2date Μπορούν να είναι μόνο μηχανήματα από mid 2013 και μετά. Τραγικό. Το macbook pro Μη ρετίνα mid-2012 είχε τούμπανο i7 με αναβαθμίσιμη εως 16 ή 32Gb ram sata3 Κλπ. Και καλή κάρτα γραφικών. Τούμπανο μηχάνημα. Αυτό τώρα λέμε ότι δεν μπορεί να τρέξει καλά τα big sur? Αντί εκείνου, πήρα το 14-15 το thinkpad t530. Το οποίο τρέχει σε 4Κ τα 10άρια ωραιότατα. Και σε cpu είναι σαφώς πίσω από εκείνο το mac

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορά σε κείμενο

Αυτό ποιος το λέει;  Αν έρθει κάποιος να μου βάψει το σπίτι(update)  και το κάψει δεν θα με αποζημιώσει επειδή δεν είχα πυροσβεστήρα(backup); 

Δεν ξέρω τι γίνεται στην περίπτωση του σπιτιού. Εγώ σου λέω τι γίνεται στην περίπτωση των αρχείων. Είναι στάνταρ αυτό που σου λέω. Δεν θυμάμαι το άρθρο, αλλά υπεύθυνος για τα δεδομένα του είναι αποκλειστικά ο χρήστης.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...