Προς το περιεχόμενο

Το macOS Big Sur «σκοτώνει» κάποια παλαιότερα MacBook Pro


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

29 λεπτά πριν, Theon1k είπε

Ειλικρινής ερώτηση: Αν η αναβάθμιση του λειτουργικού καταστρέψει τον υπολογιστή σου, δεν δικαιούσαι κάποια αποζημίωση? Δεν μιλάμε για beta testing που παίρνεις κάποια ρίσκα εν γνώση σου, μιλάμε για επίσημη έκδοση του λειτουργικού. 

Προφανώς και μιλάμε για beta testing. Αν είχε κάνει σωστό beta testing η Apple, θα το είχε πάρει χαμπάρι πριν το δώσει στους χρήστες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 114
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μετα απο συμβίωση με adroid-ios-windows-macbook-windows pc αυτο που καταλαβα , καλα ειναι τα update αλλα οταν ενα μηχανιμα δουλευει σωστα ΔΕΝ το πειραζεις ειδικα οταν ειναι επαγγελματικο 

Επεξ/σία από george kesoglu
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, JimGer είπε

Εμένα αρνητικότατη εντύπωση μου κάνει πάντως η γρήγορη μη υποστήριξη μηχανημάτων. Βλέπω up2date Μπορούν να είναι μόνο μηχανήματα από mid 2013 και μετά. Τραγικό. Το macbook pro Μη ρετίνα mid-2012 είχε τούμπανο i7 με αναβαθμίσιμη εως 16 ή 32Gb ram sata3 Κλπ. Και καλή κάρτα γραφικών. Τούμπανο μηχάνημα. Αυτό τώρα λέμε ότι δεν μπορεί να τρέξει καλά τα big sur? Αντί εκείνου, πήρα το 14-15 το thinkpad t530. Το οποίο τρέχει σε 4Κ τα 10άρια ωραιότατα. Και σε cpu είναι σαφώς πίσω από εκείνο το mac

μιλάμε για 8 με 9 χρόνια παλιό μηχάνημα\

 

και δεν θα έλεγα τούμπανο έναν διπύρηνο επεξεργαστή (χωρίς HT ) που φτάνει 3.6ghz με turbo boost 

 

Είναι απλά παλιό μηχάνημα χώνεψε το. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, kostasSTi είπε

Προφανώς και μιλάμε για beta testing. Αν είχε κάνει σωστό beta testing η Apple, θα το είχε πάρει χαμπάρι πριν το δώσει στους χρήστες. 

Σε Linux μηχανήματα (έχω τρία) δεν είχα ποτέ προβλήματα με τις αναβαθμίσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, polaki είπε

Φίλε μου οκ όλα αυτά, αλλά εγώ κάνω δουλειά, δεν μπαίνω facebook. Η δωρεάν επισκευή ή ακόμα και καινούριο να μου δώσουν δεν μου λέει κάτι, μπορεί να έχω χάσει χιλιάδες ευρώ ανάλογα την εργασία μου. Μιλάμε για αποτυχία από τις μεγαλύτερες που έχουν υπάρξει. Δεν λέμε τώρα έκανα update δεν παίζει o printer μου όπως στα Windows.. ΠΕΘΑΝΕ το μηχάνημα.. Τραγικό πραγματικά.. και το λέω εγώ με 3 mac συσκευές χωρίς να μετράω iphone και ipad... 

Αυτό ισχύει για όλες τις εταιρείες φαντάζομαι και ανεξάρτητου αιτίας . Τα μηχανήματα δεν είναι άνθρωποι. Αν από ένα μηχάνημα χάνεις χιλιάδες ευρώ στην εργασία σου , μάλλον δεν έχεις μάθει να δουλεύεις σωστά. Τα μηχανήματα μπορούν να χαλάσουν ανά πάσα ώρα και στιγμή . Το να στηρίζεις χιλιάδες ευρώ σε αυτά χωρίς να έχεις πρόβλεψει την πιθανότητα σφάλματος και εναλλακτικής δεν σε κάνουν και τον καλύτερο επαγγελματία, σύμφωνα με τα λεγόμενα σου και ούτε ο αριθμός των apple προϊόντων δείχνει τίποτα επι αυτου.

Ειναι τραγικό να μπρικαρει ένα update το μηχάνημα και πρέπει η Apple να αποζημιώσει τους παθόντες. Δεν την δικαιολογώ αλλά το να γράφονται και άσχετα πράγματα με το θέμα και κάπως υπερβολικά , δεν είναι και ότι καλύτερο για μια σοβαρή συζήτηση.

  • Like 3
  • Thanks 4
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
8 minutes ago, v2020 said:

Χαχχαχαχαχχα αχ βρε μηλοεταιρεια τετοιο τρολαρισμα που κανεις δεν υπαρχει. Σε ευχαριστούμε για το ότι μας δικαιώνεις ολους εμάς που δεν σε προτιμάμε για τις αστοχίες σου σε τόσο λίγο hardware που έχεις να υποστηρίξεις.

Το ινσομνια καλά κάνει και το βάζει είδηση για να μην την πατήσουν οι κάτοχοι των επηρεαζόμενων μηλοπροιοντων

Σιγά πια! Δεν ειναι και update των windows... 😛 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, kostasSTi είπε

Προφανώς και μιλάμε για beta testing. Αν είχε κάνει σωστό beta testing η Apple, θα το είχε πάρει χαμπάρι πριν το δώσει στους χρήστες. 

Ένα corruption κατά το download δεν παίζει ? Μόνο το beta testing της Apple? Ίσως τα συγκεκριμένα μηχανήματα να έχουν πρόβλημα και με τον ssd τους. Δεν είναι λίγες φορές που ακούω για τέτοιου είδους προβλήματα με τα συγκεκριμένα. 
Οφειλει η Apple να αντικαταστήσει τα ελλατωματικα μηχανήματα έστω και καθυστερημένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

Αυτό ποιος το λέει;  Αν έρθει κάποιος να μου βάψει το σπίτι(update)  και το κάψει δεν θα με αποζημιώσει επειδή δεν είχα πυροσβεστήρα(backup); 

Εξαρταται τι θα υπογραψεις πριν ξεκινησει το βαψιμο

Επεξ/σία από bahamut_zero
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, JimGer είπε

Εμένα αρνητικότατη εντύπωση μου κάνει πάντως η γρήγορη μη υποστήριξη μηχανημάτων. Βλέπω up2date Μπορούν να είναι μόνο μηχανήματα από mid 2013 και μετά. Τραγικό. Το macbook pro Μη ρετίνα mid-2012 είχε τούμπανο i7 με αναβαθμίσιμη εως 16 ή 32Gb ram sata3 Κλπ. Και καλή κάρτα γραφικών. Τούμπανο μηχάνημα. Αυτό τώρα λέμε ότι δεν μπορεί να τρέξει καλά τα big sur? Αντί εκείνου, πήρα το 14-15 το thinkpad t530. Το οποίο τρέχει σε 4Κ τα 10άρια ωραιότατα. Και σε cpu είναι σαφώς πίσω από εκείνο το mac

αυτό που πήρες και το big sur σφαίρα το τρέχει !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, filip123go είπε

Νομικά , δεν έχει απολύτως καμία υποχρέωση. Εσύ σαν χρήστης είσαι υπεύθυνος για το back up όλων των σημαντικών αρχείων. 
Τώρα ηθικά , για μια εταιρεία που το moto της είναι "it just works", ναι θα πρέπει με κάποιο τρόπο να αποζημιώσει τους χρήστες της. Μεγάλο φάουλ πάντως αυτό. Έλεος δηλαδή, 5 μοντέλα πήραν την αναβάθμιση ( που λέει ο λόγος ) , λίγο καλύτερο QA δεν βλάπτει..

 

Δεν είμαι νομικός, αλλά η επιχειρηματολογία σου δεν με έπεισε.

Ο φίλος στον οποίο απαντάς δεν έθεσε θέμα αποζημίωσης για χαμένα αρχεία. Είναι πολύ πιο απλό το θέμα: είχες μηχάνημα και τώρα δεν έχεις. Πρέπει να δώσεις χρήματα για να εσείς ξανά υπολογιστή.

Δεν μιλάμε για πτώση επιδόσεων, bugs κτλ. Έκανες επίσημο update και βρέθηκες με ένα τούβλο. 

Υπάρχει τεράστιο θέμα. 

Mac user εδώ, btw

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ένα κακό που έχουν τα Mac γενικότερα είναι ότι σχεδόν με κάθε major update κάνουν και flash το « bios» τους( θα μπορουσμε να το πούμε), αυτόματα.

Αν ρωτήσετε έναν χρήστη Mac αν έχει κάνει ποτέ μετά το 2010 τουλάχιστον , update το firmware ή το efi rom, θα σας απαντήσει ότι δεν γνωρίζει. Αυτό έγινε γιατί κακως για μένα η Apple , αποφάσισε να κάνει την αναβάθμιση παράλληλα με το λειτουργικό. Εν άγνοια του χρήστη. 

ΥΓ.  Δεν έγραψα  το παραπάνω, για να προσβάλω τους Mac users, αλλά ορισμένοι επειδή έχουν Mac νομίζω ότι έχουν καβαλήσει το καλάμι....

Επεξ/σία από atheatos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, apos είπε

Δεν είμαι νομικός, αλλά η επιχειρηματολογία σου δεν με έπεισε.

Ο φίλος στον οποίο απαντάς δεν έθεσε θέμα αποζημίωσης για χαμένα αρχεία. Είναι πολύ πιο απλό το θέμα: είχες μηχάνημα και τώρα δεν έχεις. Πρέπει να δώσεις χρήματα για να εσείς ξανά υπολογιστή.

Δεν μιλάμε για πτώση επιδόσεων, bugs κτλ. Έκανες επίσημο update και βρέθηκες με ένα τούβλο. 

Υπάρχει τεράστιο θέμα. 

Mac user εδώ, btw

Τι σχέση έχει αυτό με αυτό που γράφω εγώ.; Εγώ μίλησα καθαρά για τα αρχεία. 
Τώρα αν κάνεις update και γίνει brick το laptop (όπως έγινε στη συγκεκριμένη περίπτωση) την ευθύνη την έχει η εταιρεία.!
Το λογικό είναι να σου το επισκευάσει δωρεάν. Αλλά δεν είναι υπεύθυνη για τα αρχεία σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, atheatos είπε

Ένα κακό που έχουν τα Mac γενικότερα είναι ότι σχεδόν με κάθε major update κάνουν και flash το « bios» τους( θα μπορουσμε να το πούμε), αυτόματα.

Αν ρωτήσετε έναν χρήστη Mac αν έχει κάνει ποτέ μετά το 2010 τουλάχιστον , update το firmware ή το efi rom, θα σας απαντήσει ότι δεν γνωρίζει. Αυτό έγινε γιατί κακως για μένα η Apple , αποφάσισε να κάνει την αναβάθμιση παράλληλα με το λειτουργικό. Εν άγνοια του χρήστη. 
 

Νομίζω αυτό είναι απαραίτητο από τη στιγμή που προστέθηκε η δυνατότητα recovery μέσω internet , για να γνωριζει το μηχανημα ποιά έκδοση θα επαναφέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://discussions.apple.com/thread/252034110?page=6

Κάποιοι που είχαν πρόβλημα κατά την εγκατάσταση είχαν sd κάρτα στο μηχάνημα. Βέβαια υπάρχουν στην ιδια σελίδα και αναφορές από MacBook 2019 και 2018 που δεν έχουν θύρα για sd. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...