Προς το περιεχόμενο

Το macOS Big Sur «σκοτώνει» κάποια παλαιότερα MacBook Pro


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

55 λεπτά πριν, polaki είπε

Φίλε μου οκ όλα αυτά, αλλά εγώ κάνω δουλειά, δεν μπαίνω facebook. Η δωρεάν επισκευή ή ακόμα και καινούριο να μου δώσουν δεν μου λέει κάτι, μπορεί να έχω χάσει χιλιάδες ευρώ ανάλογα την εργασία μου. Μιλάμε για αποτυχία από τις μεγαλύτερες που έχουν υπάρξει. Δεν λέμε τώρα έκανα update δεν παίζει o printer μου όπως στα Windows.. ΠΕΘΑΝΕ το μηχάνημα.. Τραγικό πραγματικά.. και το λέω εγώ με 3 mac συσκευές χωρίς να μετράω iphone και ipad... 

Τόσες συσκευές έχεις , πάρε και ένα δισκάκι για time machine

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 114
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, vagosd είπε

Νομίζω αυτό είναι απαραίτητο από τη στιγμή που προστέθηκε η δυνατότητα recovery μέσω internet , για να γνωριζει το μηχανημα ποιά έκδοση θα επαναφέρει.

Δεν ξέρω πολλά πράγματα γιατί είναι απαραίτητο, αλλά το μόνο που ξέρω σίγουρα ότι αν flasharo σε ένα υπολογιστή το bios και αυτό είναι corrupted , ο υπολογιστής θα μπρικαρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

μιλάμε για 8 με 9 χρόνια παλιό μηχάνημα\

 

και δεν θα έλεγα τούμπανο έναν διπύρηνο επεξεργαστή (χωρίς HT ) που φτάνει 3.6ghz με turbo boost 

 

Είναι απλά παλιό μηχάνημα χώνεψε το. 

ποσα refurbished ειναι δεκαετιας και πηγαινουν καλυτερα απο κατι καινουρια επομενως ειναι ακυρο αυτο που λες. απλως αγοραζοντας προιον της μηλοεταιρειας γνωριζεις για EOL καποια στιγμη του λειτουργικου σου και εννοειτε χωρις περαιτερω υποστηριξη ισως και καποιων εφαρμογων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, filip123go είπε

Τι σχέση έχει αυτό με αυτό που γράφω εγώ.; Εγώ μίλησα καθαρά για τα αρχεία. 
Τώρα αν κάνεις update και γίνει brick το laptop (όπως έγινε στη συγκεκριμένη περίπτωση) την ευθύνη την έχει η εταιρεία.!
Το λογικό είναι να σου το επισκευάσει δωρεάν. Αλλά δεν είναι υπεύθυνη για τα αρχεία σου.

 

Αυτό που έγραψες εσύ ήταν παράθεση σε τοποθέτηση αλλού φίλου, ο οποίος δεν μίλησε καθόλου για χαμένα αρχεία. Εσύ επιχειρηματολόγησες λέγοντας ότι δεν υπάρχει νομικό ζήτημα γιατί ο χρήστης είναι υπεύθυνος για τα αρχεία του. Άρα η σωστή ερώτηση είναι "τι σχέση έχουν τα αρχεία με αυτό που έγραψε ο αλλος;" :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, medidia είπε

Πόσα laptop άλλων κατασκευαστών παρουσιάζουν πρόβλημα και χρειάζεται να ξαναφλασάρεις το bios chip να ξαναφτιάξει; Πως αντιμετωπίζουν αυτοί οι κατασκευαστές τους πελάτες τους μετά το πέρας την εγγύηση; 

Είναι εντελώς ανεξάρτητα και δεν υπάρχει λόγος να τα μπερδεύει, γενικά διαφωνώ στον σχεδιασμό της μηλοεταιρειας γτ προκαλούνται σοβαρές επιπτώσεις στους κατόχους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, bahamut_zero είπε

Εξαρταται τι θα υπογραψεις πριν ξεκινησει το βαψιμο

χαχα καλά στα βαψίματα να δεις τι ζημιές σου κάνουν συχνά και εκεί δεν έχει υπογραφές και τέτοια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, v2020 είπε

ποσα refurbished ειναι δεκαετιας και πηγαινουν καλυτερα απο κατι καινουρια επομενως ειναι ακυρο αυτο που λες. απλως αγοραζοντας προιον της μηλοεταιρειας γνωριζεις για EOL καποια στιγμη του λειτουργικου σου και εννοειτε χωρις περαιτερω υποστηριξη ισως και καποιων εφαρμογων.

 <μιλαμε για 2 πύρηνο επεξεργαστή ρε μαν ότι και αν λες πάνω σε αυτό ειναι άκυρο... το 2006 είχα τετραπύρηνο επεξεργαστή στα 2.66

Επεξ/σία από Dr_Pepper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, v2020 είπε

ποσα refurbished ειναι δεκαετιας και πηγαινουν καλυτερα απο κατι καινουρια.

Κανένα.

Επεξ/σία από elpenor
  • Like 1
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά το πρόβλημα εντοπίζεται στην αναβάθμιση του EFI γιατί μου θυμίζει κάτι δικές μου προσπάθειες στον Μάκη μου που τότε ήταν partition στο δίσκο... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, vagosd είπε

Τόσες συσκευές έχεις , πάρε και ένα δισκάκι για time machine

Δεν έχει να κάνει το time machine, διάβασε το πρόβλημα τί κάνει.. 

"Οι συνδυασμοί πλήκτρων δεν λειτουργούν οπότε καθίσταται αδύνατη η είσοδος σε safe mode, όπως και η επαναφορά NVRAM και SMC. Πρακτικά, ο χρήστης δεν έχει τρόπο να προσπεράσει την μαύρη οθόνη ή να επιστρέψει σε μια προηγούμενη κατάσταση."

2 ώρες πριν, Dr_Pepper είπε

μιλάμε για 8 με 9 χρόνια παλιό μηχάνημα\

και δεν θα έλεγα τούμπανο έναν διπύρηνο επεξεργαστή (χωρίς HT ) που φτάνει 3.6ghz με turbo boost 

Είναι απλά παλιό μηχάνημα χώνεψε το. 

To 12 ήταν τούμπανο, δεν λέει τώρα ο άνθρωπος ότι είναι τούμπανο. 

Από εκεί και πέρα στο iMac του 2011 που έχω δεν παίρνει ούτε καν Catalina. Ειλικρινά, δεν με ενδιαφέρει. Οκ δεν έχω τα πάντα από τα καινούρια features, αλλά δεν προτίθεμαι ούτε να δώσω 2000 για κάτι απλά πιο γρήγορο και πιο λεπτό, αλλά ούτε και να το πουλήσω 400€ για να πάρω κάτι άλλο. Το αν είναι παλιό μηχάνημα ή όχι, το ξέρουν πιο πολύ οι εφαρμογές που τρέχω. Και για Word, Excel και web χρήση, ας μείνω και άλλα 5 χρόνια μαζί του και 7 λειτουργικά πίσω, προσωπικά μου είναι αδιάφορο. 

Ώρες ώρες ειλικρινά πιστεύω οι hardware vendors ξενερώνουν που βγήκαν οι SSD σε τιμές που ο απλός κόσμος μπορεί να αποκτήσει. Με 60€ πραγματικά το μηχάνημα είναι ΠΟΛΥ πιο σβέλτο σήμερα σε σχέση με την ΠΡΩΤΗ μέρα που το έβαλα μπρος... 

Επεξ/σία από polaki
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...