Προς το περιεχόμενο

Το macOS Big Sur «σκοτώνει» κάποια παλαιότερα MacBook Pro


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, polaki είπε

Φίλε μου οκ όλα αυτά, αλλά εγώ κάνω δουλειά, δεν μπαίνω facebook. Η δωρεάν επισκευή ή ακόμα και καινούριο να μου δώσουν δεν μου λέει κάτι, μπορεί να έχω χάσει χιλιάδες ευρώ ανάλογα την εργασία μου. Μιλάμε για αποτυχία από τις μεγαλύτερες που έχουν υπάρξει. Δεν λέμε τώρα έκανα update δεν παίζει o printer μου όπως στα Windows.. ΠΕΘΑΝΕ το μηχάνημα.. Τραγικό πραγματικά.. και το λέω εγώ με 3 mac συσκευές χωρίς να μετράω iphone και ipad... 

Όταν η δουλειά σου είναι τόσο κρίσιμη, ποτέ μα ποτέ δεν έχεις μόνο ένα μηχάνημα. Έχεις πάντα άλλο ένα backup έτοιμο για χρήση. Εγώ τουλάχιστον αυτό κάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 114
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σας πονάει η μικρομαλακή, αντιγραφή και στα προβληματικά updates ρε apple ? Άντε βάλε και blue screen τώρα όταν φέιλαρει το λειτουργικό να τελειώνουμε.

Επεξ/σία από chris_g92
Λάθος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εμένα το έκανε, παρατεταμένο πάτημα στο power button, ξανά ενεργοποίηση, bootάρει και τρέχει κανονικά..Βέβαια αυτό δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν issues, παρόλα αυτά λειτουργεί κανονικότατα, δεν έχει παρατηρηθεί διαφορά ιδιαίτερη στις επιδόσεις, μόνο στην εκκίνηση του λογισμικού είναι ελαφρώς γρηγορότερο απο τα catalina.. Αυτά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πως κάνετε έτσι ορισμένοι, και στα εμβόλια που ετοιμάζονται κάποιοι θα πάνε από επιπλοκές 

28 λεπτά πριν, lambrospro είπε

Όταν η δουλειά σου είναι τόσο κρίσιμη, ποτέ μα ποτέ δεν έχεις μόνο ένα μηχάνημα. Έχεις πάντα άλλο ένα backup έτοιμο για χρήση. Εγώ τουλάχιστον αυτό κάνω.

αφού έχει χρόνο να γράφει εδώ μέσα πάλι καλά 

14 λεπτά πριν, chris_g92 είπε

Σας πονάει η μικρομαλακή, αντιγραφή και στα updates ρε apple ? Άντε βάλε και blue screen τώρα όταν φέιλαρει το λειτουργικό να τελειώνουμε.

ο πελάτης έχει πάντα δίκιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα στο Forum.Σε ορισμένους π έκαναν το update & το μηχάνημα τους έγινε ''τούβλο''(Brickαρε στα Ελληνικά),το πιο πιθανό κ λογικό είναι να τους το φτιάξει δωρεάν(προφανώς) το service.Τώρα,επειδή λογικά θα μπήκε κ σε UEFI,το update,θα μπεί στις ΄΄προηγούενες΄΄ ρυθμίσεις κ ίσως να διαγραφούν μερικά,αν όχι όλα τα αρχεία.....Τώρα,αν είσαι στο γραφείο κ έπαθε κάτι τέτοιο το επαγγελματικό σ μηχάνημα,υποθέτω έχεις κ κάπου 1 παλαιότερο κ τουλάχιστον backup τα αρχεία(έτσι είμαστε κ εμείς στο γραφείο δλδ,3 σταθερα PC σε Ups,με καθημερινό backup σε ΝΑS κ δεν είμαστε κ μεγάλο γραφείο δλδ).Ελπίζω σε όσους έτυχε,να βρεθεί λύση σύντομα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Dr_Pepper είπε

Αυτό ποιος το λέει;  Αν έρθει κάποιος να μου βάψει το σπίτι(update)  και το κάψει δεν θα με αποζημιώσει επειδή δεν είχα πυροσβεστήρα(backup); 

όταν σε προειδοποιεί γραπτώς "να έχεις πυροσβεστήρα" πριν έρθει να στο βάψει, τότε ναι δεν έχει νομικό θέμα να σε αποζημιώσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Dr_Pepper είπε

μιλάμε για 8 με 9 χρόνια παλιό μηχάνημα\

 

και δεν θα έλεγα τούμπανο έναν διπύρηνο επεξεργαστή (χωρίς HT ) που φτάνει 3.6ghz με turbo boost 

 

Είναι απλά παλιό μηχάνημα χώνεψε το. 

Τι σχεση εχουν τα χρονια ? Ενας i7 με 16gb ram κανει τα παντα σε οτι αφορα καθημερινες λειτουργειες..ιστοσελιδες βιντεο κλπ.. το 95% των χρηστων αυτο κανουν..Γιατι να μη μπορεις να παρεις την αναβαθμιση λογισμικου ?ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ. για να νιωθεις πως ειναι πατσαβουρι το μηχανημα σου και να το αλλαξεις..Φυσικα και μπορει να τρεξει τα παντα μια χαρα ,μη ξεχασουμε και αυτα που ξερουμε εδω μεσα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, mpentenis είπε

Σε corrupted δίσκο μπορεί να παίξει μπορει και όχι, δεν μιλάμε για corrupted γιατί με αυτό το σκεπτικό μπορείς να πεις ότι σε μηχάνημα με σκασμενους πυκνωτές ή τροφοδοτικό ή vga και αλλά μπορεί να μην παίξει. Όσο για το bios, βλέπε dual bios που με έχει σώσει αρκετές Φορές... Δύο κουμπάκια πατάς και έτοιμο το bios

Μωρέ το ξέρω με το dual bios αλλά πες μου πιο λάπτοπ έχει dual bios.

Τα συγκεκριμένα μοντέλα πάσχουν από ssd , βασικά το σύστημα τροφοδοσίας της μητρικής και κατά επέκταση του σκληρού δεν είναι ότι καλύτερο. Αν κατέβηκε το update corrupted ή κατέβηκε μια χαρά και ο σκληρός το ξέσκισε , πως να γίνει flash και να μην μπρικαρει?

Υγ. Και μια υπενθύμιση. Το 11 δεν ένα απλό update όπως τα προηγούμενα. Δεν είναι update του 10. Δηλαδή από 10.1 σε 10.2 κτλ. Είναι καινούργιο λειτουργικό. Σαν να λέμε από Windows 7 σε windows 8.Οσοι είναι σχετικοί με πληροφορική το καταλαβαίνουν. Την τελευταία φορά που έγινε κάτι τέτοιο σε mac os ήταν πριν από 20 χρόνια που από 9 πήγε σε 10 (X). Τέρμα το X (10) . Έχουμε το 11 τώρα και ίσως μετά από πολλά χρόνια μετά θα ξαναδούμε τέτοια αλλαγή. 

Επεξ/σία από atheatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
14 minutes ago, tsakis11 said:

Τι σχεση εχουν τα χρονια ? Ενας i7 με 16gb ram κανει τα παντα σε οτι αφορα καθημερινες λειτουργειες..ιστοσελιδες βιντεο κλπ.. το 95% των χρηστων αυτο κανουν..Γιατι να μη μπορεις να παρεις την αναβαθμιση λογισμικου ?ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ. για να νιωθεις πως ειναι πατσαβουρι το μηχανημα σου και να το αλλαξεις..Φυσικα και μπορει να τρεξει τα παντα μια χαρα ,μη ξεχασουμε και αυτα που ξερουμε εδω μεσα

Δηλαδή το Catalina σου κάνει το μηχάνημα πατσαβούρι? Φυσικά και συνεχίζεις να κάνεις τη δουλεια σου όπως και πριν, μην ξεχάσουμε και αυτά που ξέρουμε! Προφανώς υπάρχει και το ψυχολογικό κομμάτι (και γω late 2012 εχω και δεν παίρνει το Big Sur αλλά δεν έχασα και τον ύπνο μου...) αλλά αυτό από μόνο του δεν σου αχρηστεύει το μηχάνημα. Security updates, new safari κλπ παίρνει κανονικά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, billdanos είπε

Δηλαδή το Catalina σου κάνει το μηχάνημα πατσαβούρι? Φυσικά και συνεχίζεις να κάνεις τη δουλεια σου όπως και πριν, μην ξεχάσουμε και αυτά που ξέρουμε! Προφανώς υπάρχει και το ψυχολογικό κομμάτι (και γω late 2012 εχω και δεν παίρνει το Big Sur αλλά δεν έχασα και τον ύπνο μου...) αλλά αυτό από μόνο του δεν σου αχρηστεύει το μηχάνημα. Security updates, new safari κλπ παίρνει κανονικά. 

Εκει εστιασα στο ψυχολογικο κομματι ,εκει εστιασε και η apple. Εγω εβαλα σε ενα late 2008 unibody  catalina και δουλευει τελεια..Γιατι δεν το εδωσε επισημα η apple και το εχει αφησει τοσο πισω?

Απλα ο φιλος παραπανω το ειδε φυσιολογικο..Δεν ειναι..Ειναι λιγο μαρκετιστικο.Να συμφωνησω 100% αν υπηρχε προβλημα ταχυτητας-αποκρισης ..αλλα δεν υπαρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, v2020 είπε

ασχολεισαι καθολου με refurbished? δηλαδη θελειθς να μου πεις οτι τα σαπακια σειρα Ε amd πηγαινει καλυτερα απο ι3/ι5? εδω core2duo λαπτοπακια ριχνουν στα αυτια τα φτηνιαρικα τα Ε της amd Που ειναι νεοτερα, και μην μου πεις οτι τα σημερινα λαπτοπακια με κατι σαπιους Ν ειναι καλυτερα απο ι3/ι5 παλαιοτερον ετων γιατι θα γινεις ρεζιλι.

Δεν ξέρω τι είναι όλοι αυτοί οι επεξεργαστές που αναφέρεις, σειρά E και σειρά N κλπ, πραγματικά.

Εγώ ξέρω ότι ο i7-980X που είχα πριν από ακριβώς 10 χρόνια είναι αντίστοιχος με τον AMD 3100 ενώ είχε 4Χ κατανάλωση (χώρια το degrade από την 10ετία).

Αν υπάρχουν όντως και άλλοι καινούργιοι επεξεργαστές χειρότεροι από τον 3100 και τους αγοράζει κάποιος για να γλιτώσει 10 ευρώ τη στιγμή που ένα πλήρες μηχάνημα έχει 500 ευρώ τότε σηκώνω τα χέρια ψηλά.

Επεξ/σία από elpenor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
5 minutes ago, tsakis11 said:

Εκει εστιασα στο ψυχολογικο κομματι ,εκει εστιασε και η apple. Εγω εβαλα σε ενα late 2008 unibody  catalina και δουλευει τελεια..Γιατι δεν το εδωσε επισημα η apple και το εχει αφησει τοσο πισω?

Απλα ο φιλος παραπανω το ειδε φυσιολογικο..Δεν ειναι..Ειναι λιγο μαρκετιστικο.Να συμφωνησω 100% αν υπηρχε προβλημα ταχυτητας-αποκρισης ..αλλα δεν υπαρχει.

Δεν γνωρίζουμε όλες τις τεχνικές λεπτομέρειες αλλά υποθέτω πως κάπου υπάρχει σοβαρή ασυμβατότητα με τα παλιότερα μηχανήματα και τις αλλαγές που φέρνει η νέα έκδοση. Και τώρα μπορείς να βάλεις το big sur σε παλιότερες συσκευές αλλά αν διαβάσεις λεπτομέρειες, το κάνουν κυρίως όσοι θέλουν να "παίξουν" και όχι για να κάνουν σοβαρή δουλεια μιας και υπολειτουργούν άπειρα πράγματα (wifi, updates, κλπ)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, billdanos είπε

Δεν γνωρίζουμε όλες τις τεχνικές λεπτομέρειες αλλά υποθέτω πως κάπου υπάρχει σοβαρή ασυμβατότητα με τα παλιότερα μηχανήματα και τις αλλαγές που φέρνει η νέα έκδοση. Και τώρα μπορείς να βάλεις το big sur σε παλιότερες συσκευές αλλά αν διαβάσεις λεπτομέρειες, το κάνουν κυρίως όσοι θέλουν να "παίξουν" και όχι για να κάνουν σοβαρή δουλεια μιας και υπολειτουργούν άπειρα πράγματα (wifi, updates, κλπ)...

Τις ασυμβατοτητες οι ιδιοι τις δημιουργουν..οι ιδιοι δεν βαζουν driver σε μια παλιοτερη καρτα δικτυου. δεν το λεω μονο για την apple το εχει κανει και η ms  κυριως με εκτυπωτες...(ναι απιστευτο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
10 minutes ago, tsakis11 said:

Τις ασυμβατοτητες οι ιδιοι τις δημιουργουν..οι ιδιοι δεν βαζουν driver σε μια παλιοτερη καρτα δικτυου. δεν το λεω μονο για την apple το εχει κανει και η ms  κυριως με εκτυπωτες...(ναι απιστευτο)

Συνήθως πάντως, η Apple σταματάει να δίνει ένα λειτουργικό σε παλιές συσκευές όταν υπάρχουν hardware ασυμβατότητες. Δεν βρήκα ακόμη κάτι που να εξηγεί τους ακριβείς λόγους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...