Προς το περιεχόμενο

Google Pay στην Ελλάδα από σήμερα


Hal9000
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Η συζήτηση συνεχίζεται εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

33 λεπτά πριν, suffocater είπε

Εχει πανω απο χρόνο που πληρωνω με google pay στην ελλαδα.

(Combo με revolut).

Oι οδηγοι υπηρχαν εκει εξω,κ χρειαζόταν κανα 10λεπτο ενασχολησης.

Φουλ βολικη η πληρωμη με κινητο/smartwatch

Ποιο smart watch δουλεύει google pay?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 585
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επειδή δεν ξέρω τί ακριβώς συμφέρον έχουν αυτοί που κινούν την ενδιάμεση εφαρμογή-κάρτα, αν όντως τέλος πάντων είναι ένας ασφαλής και ανέξοδος τρόπος να μην κουβαλάς κάρτες έχοντας κινητό, τότε πραγματικά είναι σπουδαίο εργαλείο.

Δεν θα ξεχάσω, πρόπερσι νομίζω, δούλευα κάπου κι ήρθε ένας τουρίστας και πήγε να πληρώσει με το κινητό και του επέμεινα πως το μηχάνημα που έχω δεν δουλεύει έτσι (ήταν και πολύ παλιό) και τον άφησα βεβαίως από ευγένεια να κάνει την κίνηση γελώντας (κορόιδευα) και ξαφνικά βγάζει απόδειξη το μηχάνημα και τον κοίταγα σαν ηλίθιος αδυνατώντας να καταλάβω το πώς. Οταν δεν το γνώριζα δηλαδή, μου είχε κάνει τρομερή εντύπωση που το είδα ως χρηστική ιδέα, λες κι είδα κάτι εξωγήινο και το ζήλεψα. 😄

Μακάρι να είναι ασφαλές και δεν γνωρίζω επίσης τί λάκκο έχει η φάβα, δηλαδή τί κερδίζουν αυτοί που προσφέρουν την υπηρεσία. Πληρώνεις κάποιο μικρό ποσοστό ή συνδρομή, παρακολουθούν τις συαλλαγές σου για κάποιο λόγο marketing, προσφέρουν προτάσεις αγοράς, κερδίζουν από συνεργασίες με αλυσίδες... τί κερδίζουν; Διότι αν ξέρω τί κερδίζουν θα το εμπιστευόμουν περισσότερο ως ταπεινός χρήστης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, ktsak είπε

Το link που δίνετε δεν παραπέμπει στο Ελληνικο Play Store. Οριστε τι βγαζει

Screen Shot 2020-11-17 at 13.39.42 PM.jpg

Ή βάζεις το apk μόνος σου (https://www.apkmirror.com/apk/google-inc/google-pay/) ή περιμένεις να το ανοίξουν στο play store (λογικά σύντομα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, torter10 είπε

Τα σχόλιά σου είναι άσχετα με το όλο θέμα. Το άρθρο δεν αφορά την ασφάλεια ή μη τέτοιου είδους τεχνολογιών. Προσπαθούμε να ενημερωθούμε σχετικά με τις εξελίξεις πάνω στο θέμα και τα σχόλια σου ενοχλούν. 

Πιο επικυνδυνο  είναι να κάνεις συναλλαγές με κάρτα , μιας και αν μια κάμερα πάνω από το ταμείο δει τους αριθμούς , η κάποιος με κάποια συσκευή σκαναρει την κάρτα σου , σου έχει πάρει τα στοιχεία και κάνει πάρτυ. Με πληρωμές μέσω Google pay το οποίο δουλεύω 1.5χρόνο σχεδόν , δεν φαίνεται ποτέ στα καταστήματα ο πραγματικός αριθμός της κάρτας , αφού σε κάθε συναλλαγή δημιουργεί 16ψηφιο κωδικό πληρωμής μιας χρήσης , έτσι κρύβει τα στοιχεία τις κάρτας σου από το εκάστοτε κατάστημα .

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, MikeKata είπε

Είχε δίκιο όταν σε είπε άσχετο, δεν είναι προσβλητικό, εννοεί ότι δεν είσαι σχετικός με το αντικείμενο. Είπες "καλύτερα με χρεωστική ή και με μετρητά που είναι πιο σίγουρο". Τον επιβεβαιώνεις. Για σένα δηλαδή είναι δυσκολότερο να σου βάλει χέρι κάποιος και να σου κλέψει τα μετρητά από την τσέπη ή να σου σηκώσει όλο το πορτοφόλι (μαζί με τη χρεωστική) ή να έχει σύστημα υποκλοπής των στοιχείων της κάρτας από το να σπάσει την κρυπτογράφηση του κινητού σου για να πάρει τα στοιχεία των καρτών σου. Έχεις ιδέα τι είναι η κρυπτογράφηση και πώς δουλεύει;

δεν εχεις αδικο σε αυτο με τα χρηματα κ θα συμφωνήσω απολυτα αλλα πιστευω ειναι ρισκο για τον καθενα μας να βαλεις την καρτα της δουλειας 

 επειδη χρησιμοποιω την revolut εδω κ 1 χρονο κ να μου κλεψουν την χρεωστικη δεν θα ειναι χρήσιμο καθως εχω απενεργοποίηση την οποιαδηποτε κινηση ειτε ΑΤΜ, ηλ.αγορες κτλπ απο το κινητο 

αυτο το εχουν κανει κ οι ελληνικες τραπεζες νμζ.. γνκ η καρτα της δουλειας πρεπει να αποφευγεται για ηλ.χρηση κ με μια 2η χρεωστικη βαζοντας ενα επιθυμητό ποσο κ δεν εχεις το αγχος τλχ 

ετσι το εφαρμοζω εγω. εννοειται τπτ δεν ειναι 100% σειφ σε ολα. θα το δοκιμασω ισως αργοτερα με 3η χρεωστικη το ggl pay

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stivaks72 είπε

Πέστα αδελφέ, τα λεφτά στη τσέπα είναι το πιο σίγουρο σύστημα.  

Σου κλέβουν τα μετρητά: Κλάφτα, δεν θα τα ξαναδείς ποτέ.
Σου κλέβουν την πιστωτική: Σε μισό λεπτό την έχεις ακυρώσει. Δεν χάνεις τίποτα.

 

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, PCharon είπε

Επειδή δεν ξέρω τί ακριβώς συμφέρον έχουν αυτοί που κινούν την ενδιάμεση εφαρμογή-κάρτα, αν όντως τέλος πάντων είναι ένας ασφαλής και ανέξοδος τρόπος να μην κουβαλάς κάρτες έχοντας κινητό, τότε πραγματικά είναι σπουδαίο εργαλείο.

Δεν θα ξεχάσω, πρόπερσι νομίζω, δούλευα κάπου κι ήρθε ένας τουρίστας και πήγε να πληρώσει με το κινητό και του επέμεινα πως το μηχάνημα που έχω δεν δουλεύει έτσι (ήταν και πολύ παλιό) και τον άφησα βεβαίως από ευγένεια να κάνει την κίνηση γελώντας (κορόιδευα) και ξαφνικά βγάζει απόδειξη το μηχάνημα και τον κοίταγα σαν ηλίθιος αδυνατώντας να καταλάβω το πώς. Οταν δεν το γνώριζα δηλαδή, μου είχε κάνει τρομερή εντύπωση που το είδα ως χρηστική ιδέα, λες κι είδα κάτι εξωγήινο και το ζήλεψα. 😄

Μακάρι να είναι ασφαλές και δεν γνωρίζω επίσης τί λάκκο έχει η φάβα, δηλαδή τί κερδίζουν αυτοί που προσφέρουν την υπηρεσία. Πληρώνεις κάποιο μικρό ποσοστό ή συνδρομή, παρακολουθούν τις συαλλαγές σου για κάποιο λόγο marketing, προσφέρουν προτάσεις αγοράς, κερδίζουν από συνεργασίες με αλυσίδες... τί κερδίζουν; Διότι αν ξέρω τί κερδίζουν θα το εμπιστευόμουν περισσότερο ως ταπεινός χρήστης.

Ο τουρίστας χρησιμοποιούσε Samsung pay 1000%. Μόνο αυτό σου επιτρέπει να πληρώνεις σε παλιά μηχανήματα που δεν υποστηρίζουν NFC . Και αυτό γίνεται επειδή εκπέμπει μια μαγνητική ακτινοβολία σε πούμε και την πιάνει το μηχάνημα στο σημείο που περνάς την μαγνητική λορίδα στις παλιές κάρτες .

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

2 λεπτά πριν, Agmourk είπε

Διάβασα ότι μπορούμε να συνδέσουμε και paypal. Ισχύει? Πληρώνεις μέσω των καρτών που έχει μέσα το paypal ή θέλει να κάνεις topup στον λογαριασμό? 

Όντως? που το διαβασες?

Πάντως αν άφησαν τη διάθεση του app για σήμερα είναι ακόμα νωρίς στην Αμερική 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dimitrisdim14 είπε

Ο τουρίστας χρησιμοποιούσε Samsung pay 1000%. Μόνο αυτό σου επιτρέπει να πληρώνεις σε παλιά μηχανήματα που δεν υποστηρίζουν NFC . Και αυτό γίνεται επειδή εκπέμπει μια μαγνητική ακτινοβολία σε πούμε και την πιάνει το μηχάνημα στο σημείο που περνάς την μαγνητική λορίδα στις παλιές κάρτες .

Μόλις μου έλυσες τρομερή απορία και χίλια ευχαριστώ! Μιλάμε το συζητούσα και δεν είχαμε ιδέα, κι εγώ που έχω επαφή με την τεχνολογία δεν το γνώριζα αυτό, κοίταζα πραγματικά σαν ηλίθιος τον άνθρωπο τότε. Αν και δεν το ήξερα, παρόμοια εξυπηρέτηση πάντως, οπότε καλώς το σκέφτηκα ως παράδειγμα.

Είναι μεγάλη ευκολία και όπως διαβάζω εδώ στα σχόλια βγάζει κάτι σαν αυτοκαταστρεφόμενη κάρτα, όπως οι διευθύνσεις emails ολιγόλεπτης χρήσης, σπουδαίο διότι αυτό σημαίνει - ως προς τη συναλλαγή - ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ αφού δεν εκθέτεις την κάρτα σου.

Αρκεί μόνο να μη μάθουμε ποτέ πως διεύρευσαν τίποτα δεδομένα από servers που αποθηκεύουν τις κάρτες μας κτλ τέτοια πράγματα...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...