Προς το περιεχόμενο

Google Pay στην Ελλάδα από σήμερα


Hal9000
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Η συζήτηση συνεχίζεται εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, Georgemm είπε

εχω samsung s8 κια λεει οτι δεν ειναι συμβατο!

Σε όλους το ίδιο λέει γιατί το λινκ δεν έχει ενεργοποιηθεί ακόμα για Ελλάδα . Εγώ το έχω από αμερικανικό play store αλλά αν πάω να το ψάξω στο ελληνικό account δεν το βρίσκει καν στο στορ. Δώστε λίγο χρόνο 2-3 μέρες και θα ενεργοποιηθεί λογικά. ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 585
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ προσπαθώ από το μεσημέρι να κάνω upload στη Revolut την ταυτότητα μου και δεν τα έχω καταφέρει.

Κάθε φορά email στο οποίο μου γράφουν ότι δεν αναγνωρίζουν την ταυτότητα μου.

Ίσως φταίει ότι όταν μου την έβγαλαν είχε τελειώσει το μελάνι στο ΑΤ, και δεν φαίνονται πολύ καλά τα γράμματα, αλλά τί φταίω με αυτό;

Δοκίμασα και να τη σκανάρω με το Mobile Doc Scanner, και να τραβήξω φωτογραφία από το .pdf που δημιουργήθηκε, αλλά τα ίδια.

Και η εξυπηρέτηση που έχουν, αυτό In-app Chat, είναι άχρηστο μιας και δεν έχω άλλη επιλογή από το φωτογραφίσω την ταυτότητα μου μέσα από την εφαρμογή τους !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, dream21 είπε

Μπα έχουν συνηθίσει πλέον σε όλα τα SuperMarket οι ταμίες βλέποντας εμας απο τον  Μαρτιο μεσω Apple Pay και AlphaBank :D 

Ακριβώς ,πέρυσι το καλοκαίρι με ψιλο κοιτούσαν περίεργα αλλά φέτος δεν προκαλεί καμιά έκπληξη.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Stavmitsos είπε

Χρήστης Apple Pay πάνω από 2 χρόνια, έχω ξεχάσει πως βγάζουν λεφτά απ το ATM. Είμαι σίγουρος πως και η υλοποίηση της Google είναι καλή, πρόκειται για πραγματικά καταπληκτική τεχνολογία.

Παρομοιες εμπειριες, με Android, με ενσωματωση στο google pay  των καρτων της revolut και της n26. 

Ενεργοποιείται το NFC πριν την αγορα και απο τη στιγμη που κανετε τη πληρωμη στο pos , αν εχετε ενεργοποιημενο το ιντερνετ, σας ενημερωνουν  και real time οι εφαρμογες για τις αγορες σας, ετσι μπορειτε να εχετε μια εικονα των μηνιαιων εξοδων σας 

Οσοι εχουν και smart watch μπορουν να πληρωνουν και με αυτο.

Απιστευτα πρακτικο , δεν χρειαζετε να εχετε μαζι σας πορτοφολι, καρτες και  χαρτονομισματα.

 

Επεξ/σία από Damianus
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, manost είπε

Εγώ προσπαθώ από το μεσημέρι να κάνω upload στη Revolut την ταυτότητα μου και δεν τα έχω καταφέρει.

Κάθε φορά email στο οποίο μου γράφουν ότι δεν αναγνωρίζουν την ταυτότητα μου.

Ίσως φταίει ότι όταν μου την έβγαλαν είχε τελειώσει το μελάνι στο ΑΤ, και δεν φαίνονται πολύ καλά τα γράμματα, αλλά τί φταίω με αυτό;

Δοκίμασα και να τη σκανάρω με το Mobile Doc Scanner, και να τραβήξω φωτογραφία από το .pdf που δημιουργήθηκε, αλλά τα ίδια.

Και η εξυπηρέτηση που έχουν, αυτό In-app Chat, είναι άχρηστο μιας και δεν έχω άλλη επιλογή από το φωτογραφίσω την ταυτότητα μου μέσα από την εφαρμογή τους !!!!

Μιλάς με τσατ και γράφεις talk with agent  και σε συνδέει με άνθρωπο και του λες ότι δεν μπορείς να ανεβάσεις . Την στέλνεις εκεί και την επιβεβαιώνει ο ίδιος και όλα κομπλέ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση που δεν καταλαβαίνω. Ποια η διαφορά στην πράξη πχ η εφαρμογή της Πειραιώς να πληρώνεις με το nfc και με την google pay? Πιανει καταρχήν στο αφορολογητο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου το έβγαλε και εμένα η revolut και το ενεργοποίησα αλλά το google pay ακόμα δε φαίνεται στο play store. Μπορώ άραγε να πληρώσω έτσι ή πρέπει να έχω και το google pay?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, georgepre10 είπε

Μια ερώτηση που δεν καταλαβαίνω. Ποια η διαφορά στην πράξη πχ η εφαρμογή της Πειραιώς να πληρώνεις με το nfc και με την google pay? Πιανει καταρχήν στο αφορολογητο?

Google pay με curve πιάνει στο αφορολογητο 

Google pay με revolut παίζεται και νομίζω ότι πιάνει , γιατί όταν φορτώνεις λεφτά την ρεβολουτ φαίνεται κανονικά στην ελληνική τράπεζα σου σαν πληρωμή .

Πειραιώς είναι χάλια η υλοποίηση και πιο αργή . Επίσης μετά από update πολλές φορές είχα θέμα με την πειραιως και δεν δούλευε . Google pay πολύ πιο εύχρηστη γρήγορη και πολύ πιο ασφαλής ...

Μόλις τώρα, Xvipes είπε

Μου το έβγαλε και εμένα η revolut και το ενεργοποίησα αλλά το google pay ακόμα δε φαίνεται στο play store. Μπορώ άραγε να πληρώσω έτσι ή πρέπει να έχω και το google pay?

Πρέπει να έχεις σεταρει το Google pay . Υπομονή λίγες μέρες και θα μπει store .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, dimitrisdim14 είπε

Μιλάς με τσατ και γράφεις talk with agent  και σε συνδέει με άνθρωπο και του λες ότι δεν μπορείς να ανεβάσεις . Την στέλνεις εκεί και την επιβεβαιώνει ο ίδιος και όλα κομπλέ 

Πώς να μιλήσω με chat, αφού η εφαρμογή είναι κολλημένη στην οθόνη που δείχνει το 60% του verification, και όταν μου απαντάνε μέσω email ότι η ταυτότητα μου δεν έγινε δεκτή, στην εφαρμογή μου βγάζει την οθόνη όπου πρέπει να βγάλω φωτογραφία την ταυτότητα μου.

Δεν βλέπω κάτι άλλο έτσι ώστε να μπορέσω να επιλέξω το chat.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, manost είπε

Πώς να μιλήσω με chat, αφού η εφαρμογή είναι κολλημένη στην οθόνη που δείχνει το 60% του verification, και όταν μου απαντάνε μέσω email ότι η ταυτότητα μου δεν έγινε δεκτή, στην εφαρμογή μου βγάζει την οθόνη όπου πρέπει να βγάλω φωτογραφία την ταυτότητα μου.

Δεν βλέπω κάτι άλλο έτσι ώστε να μπορέσω να επιλέξω το chat.

Δεν σε αφήνει να κάνεις παράλειψη και να κάνεις αργότερα επιβεβαίωση στοιχείων ? Κάπου έχει παράλειψη λογικά , εκτός και αν άλλαξε η εφαρμογή με κανένα update ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, dimitrisdim14 είπε

Δεν σε αφήνει να κάνεις παράλειψη και να κάνεις αργότερα επιβεβαίωση στοιχείων ? Κάπου έχει παράλειψη λογικά , εκτός και αν άλλαξε η εφαρμογή με κανένα update ...

Όχι, δεν έχει.

Θα περιμένω και αυτή τη φορά για να δω τι email θα μου λάβω.

 

Και μία ερώτηση για αργότερα.

Σου στέλνουν φυσική κάρτα, ή με το που δημιουργείται ο λογαριασμός σού δίνουν virtual κάρτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, woopsi είπε

Ενημερωτικά για κατόχους Alpha.  Το GPay είναι πολύ πιο γρήγορο απο το wallet και δεν έχει το πρόβλημα του battery drain.

 

γιατι λειτουργει το GPAY με Alpha; μόνο με το wallet δουλευε... αν δεις δεν την εχει καν supported την κάρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, manost είπε

Όχι, δεν έχει.

Θα περιμένω και αυτή τη φορά για να δω τι email θα μου λάβω.

 

Και μία ερώτηση για αργότερα.

Σου στέλνουν φυσική κάρτα, ή με το που δημιουργείται ο λογαριασμός σού δίνουν virtual κάρτα;

Όταν δημιουργηθεί ο λογαριασμός μπορείς να φτιάξεις virtual κάρτα κατευθείαν την οποία μπορείς και να βάλεις απευθείας στο google pay. Αν θες μπορείς να μην παραγγείλεις και ποτέ φυσική κάρτα, και να δουλεύεις google pay και ψηφιακή κάρτα. Αν παραγγείλεις νομίζω την πρώτη φορά είναι δωρεάν η πρώτη φυσική κάρτα. Έτσι ήταν τουλάχιστον πριν μερικά χρόνια που την παρήγγειλα εγώ... Νομίζω δεν έχει αλλάξει κάτι... Ίσως να σε χρεώσουν κάνα πεντάευρω μεταφορικά Δεν είμαι σίγουρος όμως θα πρέπει να σου απαντήσει κάποιος που έχει κάνει τη διαδικασία πρόσφατα...

Επεξ/σία από dimitrisdim14
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...