Προς το περιεχόμενο

Google Pay στην Ελλάδα από σήμερα


Hal9000
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Η συζήτηση συνεχίζεται εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 585
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, DimosthenisG είπε

εννοεις οτι αν ξοδευεις πολλα με καρτα, θα σε πιασει η εφορια και θα δει τι δηλωσες τα προηγουμενα χρονια? 

δεν παιζει αυτο φιλε

Όχι εννοεί ότι αν θες να αγοράσεις κάτι που κοστίζει 10000 (πχ ένα αυτοκίνητο) και εσύ το χρόνο βγάζεις 7000, τοτε δεν μπορείς να το αγοράσεις χωρίς να πληρώσεις πάρα πολύ φόρο (ας πούμε ότι έχεις τα λεφτά από γονείς πχ). Αν όμως τα προηγούμενα χρόνια είχες έξοδα λιγότερα από αυτά που εβγαζες (2000 έξοδα με 7000 εισόδημα το χρόνο) τότε μπορείς να δικαιολογήσεις την αγοράς ως ανάλωση κεφαλαίου προηγούμενων χρόνων. Αν δεν κατάλαβες τι εννοώ στείλε pm να μην ειμαστε off topic

Επεξ/σία από Choulio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πολλά τα σχόλια και δε ξέρω αν το έγραψε κανένας! Έχω Poco F2 pro που την είχε προεγκατεστημένη την εφαρμογή και έχω συνδέσει Revolut (μέσα από την εφαρμογή της Revolut) και το PayPal που το είχε πριν από κάτι αγορές που είχα κάνει στο google play. Η εφαρμογή έχει ενημέρωση 3 Νοεμβρίου στο Google play άρα δεν έχω την τελευταία έκδοση ακόμα! Επίσης δεν έχω κάνει ακόμα καμία συναλλαγή για να ξέρω πως δουλεύει. Αυτά προς το παρόν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/11/2020 στις 11:48 ΠΜ, imvrios είπε

Άντε Alpha κι εσύ. 

Για να μπορέσω να πληρώνω επιτέλους με το ρολόι μου (την πρώτη φορά η ταμίας στο SM θα με κοιτάξει σαν εξωγήινο).

Sorry που στο χαλάω, αλλά δεν νομίζω. Πληρώνουμε με  Watch,εδώ και ενάμιση χρόνο. Ενημερωτικά......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/11/2020 στις 12:01 ΜΜ, ritualistic είπε

δυστυχως δωρον αδωρον οπως και με το apple pay... μεεεεχρι να δεησουν οι ελληνικες τραπεζες...

Ακόμα περιμένουμε η Πειραιώς να βγάλει εφαρμογή στο appgallery

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όσους αναρωτιούνται ακόμα, το gpay είναι κλάσεις πιο ασφαλές από οτιδήποτε άλλο εκεί έξω. Αν ακόμα αναρωτιούνται γιατί παγκοσμίως ο κόσμος το προτιμά. Μάλιστα στο εξωτερικό οι τράπεζες εγκατέλειψαν τις "δήθεν in house εφαρμογές" που κάνουν NFC πληρωμές και εμπιστεύονται το gpay. Είναι από τα λίγα που κρύβει τον αριθμό κάρτας στον έμπορο με τον οποίο συναλλάσσεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, infamousjohn είπε

Για όσους αναρωτιούνται ακόμα, το gpay είναι κλάσεις πιο ασφαλές από οτιδήποτε άλλο εκεί έξω. Αν ακόμα αναρωτιούνται γιατί παγκοσμίως ο κόσμος το προτιμά. Μάλιστα στο εξωτερικό οι τράπεζες εγκατέλειψαν τις "δήθεν in house εφαρμογές" που κάνουν NFC πληρωμές και εμπιστεύονται το gpay. Είναι από τα λίγα που κρύβει τον αριθμό κάρτας στον έμπορο με τον οποίο συναλλάσσεται.

Γιατί οι άλλες τραπεζικές εφαρμογές δεν τον κρύβουν τον αριθμό στις συναλλαγές;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω το Xiaomi Mi 8 και συνεχίζει να μου λέει ότι η εφαρμογή δεν υποστηρίζει την συσκευή μου. Φυσικά δεν φαίνεται στο playstore του κινητού. Ξέρει κανείς τι γίνεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, infamousjohn είπε

Για όσους αναρωτιούνται ακόμα, το gpay είναι κλάσεις πιο ασφαλές από οτιδήποτε άλλο εκεί έξω. Αν ακόμα αναρωτιούνται γιατί παγκοσμίως ο κόσμος το προτιμά. Μάλιστα στο εξωτερικό οι τράπεζες εγκατέλειψαν τις "δήθεν in house εφαρμογές" που κάνουν NFC πληρωμές και εμπιστεύονται το gpay. Είναι από τα λίγα που κρύβει τον αριθμό κάρτας στον έμπορο με τον οποίο συναλλάσσεται.

όλες οι τράπεζες χρησιμοποιούν tokenization στα wallet τους, δεν γίνεται διαφορετικά

2 λεπτά πριν, ardi21 είπε

Έχω το Xiaomi Mi 8 και συνεχίζει να μου λέει ότι η εφαρμογή δεν υποστηρίζει την συσκευή μου. Φυσικά δεν φαίνεται στο playstore του κινητού. Ξέρει κανείς τι γίνεται;

η google δεν το έχει ανοίξει ακόμα σε καμία από τις 10 νέες χώρες, μπορεί να γίνει προς το παρόν μόνο από 

Ρυθμίσεις -> Λογαριασμός Google -> Υπηρεσίες -> Google Pay

ή αν κατεβάσεις apk

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, ardi21 είπε

Έχω το Xiaomi Mi 8 και συνεχίζει να μου λέει ότι η εφαρμογή δεν υποστηρίζει την συσκευή μου. Φυσικά δεν φαίνεται στο playstore του κινητού. Ξέρει κανείς τι γίνεται;

απλα συνεδεσα την καρτα της revolut μεσα απτο app της revolut. δεν κατεβασα τιποτε αλλο. ανοιξα το NFC ξεκλειδωσα το τηλεφωνο και πληρωσα σε Pos κανονικα :)  μη ψαχνετε αδικα gpay app να κατεβασετε ;)

Επεξ/σία από pcos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, pcos είπε

απλα συνεδεσα την καρτα της revolut μεσα απτο app της revolut. δεν κατεβασα τιποτε αλλο. ανοιξα το NFC ξεκλειδωσα το τηλεφωνο και πληρωσα σε Pos κανονικα :)  μη ψαχνετε αδικα gpay app να κατεβασετε ;)

πάντως θα διατεθεί και πρέπει να διατεθεί το app απλά καθυστερεί. πχ αν πας στη N26 και πατήσεις Manage this card in GPay δεν ανοίγει τίποτα ενώ πρέπει να σε πάει στην κάρτα στο GPay

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

chrome://settings/payments?search=payment αυτό  το έχετε στον chrome? Τρόποι πληρωμής;

εσυ που εισαι UK, πληρωνεσε σε revolut? Δεν εχετε ηδη εκει τα gpay στις δικες σας καρτες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα καταφέρει πριν ένα χρόνο να συνδέσω την Revolut με το GPay και μου έλυσε τα χέρια. Ειδικά στο εξωτερικό. Όσο για τις ελληνικές κάρτες, η μόνη λύση είναι η Curve (που δούλευε και πριν έρθει επίσημα το GPay στην Ελλάδα).

Δοκίμασα και τη νέα έκδοση του Pay, που είναι σε δοκιμαστική φάση, αλλά  δεν δουλεύει στην Ελλάδα ακόμη. Βασικά, ζητάει τηλέφωνο και υποστηρίζει μόνο τρεις χώρες.

Το κακό ήταν ότι απενεργοποίησε την παλιά εφαρμογή και έπρεπε να την βρω και να την ενεργοποιήσω χειροκίνητα. Οπότε, περιμένουμε μέχρι να υποστηρίξει τη χώρα μας.

Και μερικά screenshots

https://www.dropbox.com/s/n4fq51g1fs9lxav/Screenshot_20201119-122658.jpg?dl=0

https://www.dropbox.com/s/9lrd2dmrz1w0ap6/Screenshot_20201119-122649.jpg?dl=0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...