Προς το περιεχόμενο

Google Pay στην Ελλάδα από σήμερα


Hal9000
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Η συζήτηση συνεχίζεται εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 17/11/2020 στις 4:05 ΜΜ, naxioths1979 είπε

Τα δοκίμασα όλα τίποτα.. Έκανα και επαναφορά ρυθμίσεων nfc.. Σε ευχαριστώ παντως

Έχεις παραλάβει την κάρτα τις curve για να την ενεργοποίησεις?Βάζεις τα 4 τελευταία ψηφία της κάρτας curve και μετα λειτουργεί. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 585
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, vagstef είπε

τουλάχιστον μέχρι χθες το βράδυ έπρεπε να έχει εγκατασταθεί (με akp) το GPay για να το δει η Curve και να εμφανίσει το κουμπί Add to Gpay

Στο forum τους προτείνουν απεγκατάσταση και εγκατάσταση ξανά

 

Hey guys, just a little heads up that you might need to delete/reinstall or close/reopen your app to see the option to add your card to Google Pay.

Also, if you’re having issues setting up contactless please don’t attempt to add your card multiple times. Just try to add it once and if it doesn’t work get in touch with our support team and they can take a look at your account :smile:

 

Εγώ χθες το βράδυ μετά την "ξαφνική" διαγραφή του GPay από το κινητό μου, δοκίμασα το εξής!

Χωρίς να ξανά εγκαταστήσω το Gpay μέσω .apk...

Μπήκα στα Settings-->Google-->Account Services-->Google Pay και έσβησα τις κάρτες μου. 2 Revolut (φυσική και virtual) και 1 Curve.

Έκανα επανεκκίνηση το κινητό μου και μπήκα τόσο στην εφαρμογή της Revolut όσο και της Curve.

Κάτω από κάθε κάρτα υπήρχε μαύρο κουμπί για προσθήκη στο GPay. Πάτησα το κουμπί και πρόσθεσα και τις 3 κάρτες στο GPay.

Τις οποίες πλέον στο κινητό μου Pixel 4 XL τις βλέπω μόνο από Settings-->Google-->Account Services-->Google Pay...

Θεωρώ ότι τις επόμενες μέρες θα εμφανιστεί και το app του Google Pay στο play store σε όλες τις χώρες που ενεργοποιήθηκε προχθές!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πρόσθεσα την Revolut μέσα από την επιλογή που είχε το app της, μου εμφανίστηκε το Google Pay στα services (πριν δεν υπήρχε) και εμφανίζεται σωστά η Revolut. Την Curve την έβαλα χειροκίνητα μέσα στο Settings>Google>Account Services>Google Pay, μιας και δεν έβλεπα κάποιο κουμπί στο app της.

Το apk δεν το έχω βάλει καθόλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Sakis_Spooky είπε

 

Εγώ χθες το βράδυ μετά την "ξαφνική" διαγραφή του GPay από το κινητό μου, δοκίμασα το εξής!

Χωρίς να ξανά εγκαταστήσω το Gpay μέσω .apk...

Μπήκα στα Settings-->Google-->Account Services-->Google Pay και έσβησα τις κάρτες μου. 2 Revolut (φυσική και virtual) και 1 Curve.

Έκανα επανεκκίνηση το κινητό μου και μπήκα τόσο στην εφαρμογή της Revolut όσο και της Curve.

Κάτω από κάθε κάρτα υπήρχε μαύρο κουμπί για προσθήκη στο GPay. Πάτησα το κουμπί και πρόσθεσα και τις 3 κάρτες στο GPay.

Τις οποίες πλέον στο κινητό μου Pixel 4 XL τις βλέπω μόνο από Settings-->Google-->Account Services-->Google Pay...

Θεωρώ ότι τις επόμενες μέρες θα εμφανιστεί και το app του Google Pay στο play store σε όλες τις χώρες που ενεργοποιήθηκε προχθές!

Την curve την είχα από πριν στο app και οταν ήρθε επίσημα την ξαναέβαλα για δοκιμή και μπηκε κανονικα. Τωρα που την διέγραψα δεν μπαίνει. Τους ειχα στειλει email να μου στείλουν ελληνική κάρτα. Το λένε στο forum τους ότι μπορούν να στείλουν κάρτα με αριθμό της χώρας σου αν είχες UK.

Παντως το button το βγάζει μόνο αν έχεις το app

5 λεπτά πριν, jimmy213 είπε

Εγώ πρόσθεσα την Revolut μέσα από την επιλογή που είχε το app της, μου εμφανίστηκε το Google Pay στα services (πριν δεν υπήρχε) και εμφανίζεται σωστά η Revolut. Την Curve την έβαλα χειροκίνητα μέσα στο Settings>Google>Account Services>Google Pay, μιας και δεν έβλεπα κάποιο κουμπί στο app της.

Το apk δεν το έχω βάλει καθόλου.

Προς το παρόν αυτός είναι ο τρόπος για την εισαγωγή των καρτών, η mastercard και οι τράπεζες αυτές τις οδηγίες δίνει για τις 10 νέες χωρες. 

Βέβαια σου λένε μέσα από το app και αν θες να αλλάξεις default κάρτα μπες στα settings.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! Έχω περάσει στο Google pay μια ψηφιακή κάρτα της viva wallet. Δεν έχω δοκιμάσει αν παίζει γιατί δεν είμαι σίγουρος αν πρέπει να τη φορτίσω πρώτα ή αν τραβάει απευθείας χρήματα από τη Mastercard εθνικής που έχω. Ξέρει κανείς; ευχαριστώ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.Εκανα σήμερα και εγώ την πρώτη δοκιμή με gpay.Ολα τέλεια,πολύ γρήγορα,χωρίς να ανοίγεις εφαρμογές κτλ.Πλησιασα το κινητό και αμέσως έγινε η πληρωμή.

Oneplus 7t κινητό, χωρίς εφαρμογή gpay.Απλα στο account της google, στις ρυθμίσεις του gpay πέρασα την revolut και στις ρυθμίσεις του κινητού(πληρωμές) έβαλα σαν προεπιλογή το gpay.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, nikler είπε

Καλησπέρα! Έχω περάσει στο Google pay μια ψηφιακή κάρτα της viva wallet. Δεν έχω δοκιμάσει αν παίζει γιατί δεν είμαι σίγουρος αν πρέπει να τη φορτίσω πρώτα ή αν τραβάει απευθείας χρήματα από τη Mastercard εθνικής που έχω. Ξέρει κανείς; ευχαριστώ! 

καλησπέρα! ναι πρέπει να τη φορτίσεις! δεν ειναι οπως η curve

10 λεπτά πριν, opcast είπε

Καλησπέρα.Εκανα σήμερα και εγώ την πρώτη δοκιμή με gpay.Ολα τέλεια,πολύ γρήγορα,χωρίς να ανοίγεις εφαρμογές κτλ.Πλησιασα το κινητό και αμέσως έγινε η πληρωμή.

Oneplus 7t κινητό, χωρίς εφαρμογή gpay.Απλα στο account της google, στις ρυθμίσεις του gpay πέρασα την revolut και στις ρυθμίσεις του κινητού(πληρωμές) έβαλα σαν προεπιλογή το gpay.

εγώ έκανα σήμερα μία με N26, πάντως είναι προσωρινό αυτό, έτσι κ αλλιώς και ας μη την ανοίγεις θα πρέπει να βλέπεις τις συναλλαγές ανα κάρτα ή την ώρα της πληρωμής αν κα΄τι πάει στραβά να αλλάξεις επιτόπου κάρτα, τώρα το να μπαίνεις στις ρυθμίσεις δεν είναι τρόπος την ώρα του ταμείου

 επίσης πάσα και loyalty cards

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, vagstef είπε

καλησπέρα! ναι πρέπει να τη φορτίσεις! δεν ειναι οπως η curve

εγώ έκανα σήμερα μία με N26, πάντως είναι προσωρινό αυτό, έτσι κ αλλιώς και ας μη την ανοίγεις θα πρέπει να βλέπεις τις συναλλαγές ανα κάρτα ή την ώρα της πληρωμής αν κα΄τι πάει στραβά να αλλάξεις επιτόπου κάρτα, τώρα το να μπαίνεις στις ρυθμίσεις δεν είναι τρόπος την ώρα του ταμείου

 επίσης πάσα και loyalty cards

Ναι οκ.Μεχρι να είναι διαθέσιμη και η εφαρμογή αναμονή.Παντως δουλεύει και έτσι τώρα.Προφανως με την εφαρμογή θα είναι πολύ πιο εύκολο και στη διαχείριση.Πχ τώρα ψάχνω στις ρυθμίσεις του gpay να δω την αγορά και δεν τη βλέπω.Στην εφαρμογή της revolut φαίνεται κανονικά βεβαια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, opcast είπε

Ναι οκ.Μεχρι να είναι διαθέσιμη και η εφαρμογή αναμονή.Παντως δουλεύει και έτσι τώρα.Προφανως με την εφαρμογή θα είναι πολύ πιο εύκολο και στη διαχείριση.Πχ τώρα ψάχνω στις ρυθμίσεις του gpay να δω την αγορά και δεν τη βλέπω.Στην εφαρμογή της revolut φαίνεται κανονικά βεβαια

ναι το τσέκαρα και γω δεν τις εμφανιζει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/11/2020 στις 9:12 ΜΜ, vagstef είπε

εννοείς αν γίνει κανένα μπέρδεμα? πάντως πρόσφατα ενώ είχα προεπιλεγμένο το GPay και ενεργοποιημένο το να παίζει όποιο είναι ανοιχτό εκείνη την ώρα , πριν την πληρωμή άνοιξα το alpha wallet και πετάχτηκε το Gpay. η alpha με έγραψε κανονικα! 

 

Έκανα δοκιμή... προεπιλεγμένο το GPay και ενεργοποιημένο το να παίζει όποιο είναι ανοιχτό εκείνη την ώρα, πριν την πληρωμή άνοιξα το eurobank app και πετάχτηκε το Gpay! Πληρωμή με Curve! Τζάμπα χάρηκα μήπως και δουλεύει... με την αλλαγή!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, manost είπε

Εγώ θα ενεργοποιήσω όλων των ειδών τις συναλλαγές, ή η Εθνική;

Για βοήθησε σε παρακαλώ.

Μπαίνοντας στο app της Εθνικής (NBG) σου εμφανίζει σύνοψη των στοιχείων σου. Πατώντας πάνω στην κάρτα που θέλεις, σου εμφανίζει στοιχεία και ρυθμίσεις για τη συγκεκριμένη κάρτα. Εκεί υπάρχει μια καρτέλα "Management" στην οποία εμφανίζονται μεταξύ άλλων και οι παρακάτω ρυθμίσεις. Αν κάποια από αυτές είναι απενεργοποιημένη (π.χ. 1, 5) μπορεί να μην επιτρέπει στην Curve να επικοινωνήσει με την κάρτα σου.

Screenshot_20201120-110547__01.jpg.34d3177f5d77340f8775a10d597b3073.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, fwthsg είπε

Μπαίνοντας στο app της Εθνικής (NBG) σου εμφανίζει σύνοψη των στοιχείων σου. Πατώντας πάνω στην κάρτα που θέλεις, σου εμφανίζει στοιχεία και ρυθμίσεις για τη συγκεκριμένη κάρτα. Εκεί υπάρχει μια καρτέλα "Management" στην οποία εμφανίζονται μεταξύ άλλων και οι παρακάτω ρυθμίσεις. Αν κάποια από αυτές είναι απενεργοποιημένη (π.χ. 1, 5) μπορεί να μην επιτρέπει στην Curve να επικοινωνήσει με την κάρτα σου.

Screenshot_20201120-110547__01.jpg.34d3177f5d77340f8775a10d597b3073.jpg

Όλα ενεργοποιημένα είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, fwthsg είπε

Μπαίνοντας στο app της Εθνικής (NBG) σου εμφανίζει σύνοψη των στοιχείων σου. Πατώντας πάνω στην κάρτα που θέλεις, σου εμφανίζει στοιχεία και ρυθμίσεις για τη συγκεκριμένη κάρτα. Εκεί υπάρχει μια καρτέλα "Management" στην οποία εμφανίζονται μεταξύ άλλων και οι παρακάτω ρυθμίσεις. Αν κάποια από αυτές είναι απενεργοποιημένη (π.χ. 1, 5) μπορεί να μην επιτρέπει στην Curve να επικοινωνήσει με την κάρτα σου.

 

Κάτι άσχετο, ποια η διαφορά μεταξύ contactless και pos transactions? Πρωτη φορά το βλέπω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, vagstef είπε

Κάτι άσχετο, ποια η διαφορά μεταξύ contactless και pos transactions? Πρωτη φορά το βλέπω

Μάλλον στο pos transactions εννοεί να βάλεις την κάρτα με το chip στην υποδοχή!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κι εμενα εξαφανίστηκε το sideloaded apk. Παρόλα αυτά είναι κανονικά στο services. Έκανα τα πάντα (curve & revolut apps) απεγκατασταση κ εγκαταστάση εκ νέου. Μετά διέγραψα όλες τις κάρτες από τα Google settings και add ξανά. Δέχθηκε καιντην curve κ την revolut. Θα δοκιμάσω αύριο εάν δουλεύει. Αναμένουμε το official app πλέον

Επεξ/σία από oceanbreeze
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...