Προς το περιεχόμενο

Google Pay στην Ελλάδα από σήμερα


Hal9000
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Η συζήτηση συνεχίζεται εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 17/11/2020 στις 12:08 ΜΜ, Shadowjump είπε

‎‎

Καμια. Βγαζεις μια καρτα Curve, συνδεεις καρτες απο οποιες τραπεζες θες, την βαζεις στο G Pay και εισαι μια χαρα!

Μπορείς και πληρώνεις Ελλάδα με Curve έχοντας καταχωρήσει ελληνικές κάρτες? Πως το κάνεις αυτό? 

Η Curve χρεώνει την αντίστοιχη ελληνική κάρτα, πχ όταν πληρώνεις σε κάποιο κατάστημα, σαν online συναλλαγή (ώστε να μη χρειάζεται καταχώρηση pin). Εδώ και αρκετούς μήνες όμως, οι online συναλλαγές απαιτούν την καταχώρηση των κωδικών Web banking στο τέλος της συναλλαγής, και του extra pin Που σου έρχεται. Άρα είναι αδύνατον να πληρώσεις με ελληνικές κάρτες μέσω Curve. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 585
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

9 λεπτά πριν, twistovios είπε

Μπορείς και πληρώνεις Ελλάδα με Curve έχοντας καταχωρήσει ελληνικές κάρτες? Πως το κάνεις αυτό? 

Η Curve χρεώνει την αντίστοιχη ελληνική κάρτα, πχ όταν πληρώνεις σε κάποιο κατάστημα, σαν online συναλλαγή (ώστε να μη χρειάζεται καταχώρηση pin). Εδώ και αρκετούς μήνες όμως, οι online συναλλαγές απαιτούν την καταχώρηση των κωδικών Web banking στο τέλος της συναλλαγής, και του extra pin Που σου έρχεται. Άρα είναι αδύνατον να πληρώσεις με ελληνικές κάρτες μέσω Curve. 

Κανονικα γινεται και σιγουρα με Alpha και Πειραιως.

Και σε φυσικα καταστηματα και online που πληρωνω, δεν ζηταει ποτε επιβεβαιωση συναλλαγης η Ελληνικη Τραπεζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Shadowjump είπε

Κανονικα γινεται και σιγουρα με Alpha και Πειραιως.

Και σε φυσικα καταστηματα και online που πληρωνω, δεν ζηταει ποτε επιβεβαιωση συναλλαγης η Ελληνικη Τραπεζα.

Σε φυσικά καταστήματα, όταν πληρώνω με κάρτες ελληνικών τραπεζών (εταιρικές ή προσωπικές), ζητάει PIN. Online δε ζητούσε τίποτα μέχρι πριν κάποιο καιρό. Απλά έβαζες τα στοιχεία της κάρτας και τέλος. 

Έχει όμως κάποιους μήνες, που όταν πληρώνω σε online αγορές με ελληνικές κάρτες, αφού συμπληρώσω στο τελευταίο βήμα όλα τα στοιχεία της κάρτας, ζητάει μετά έξτρα ταυτοποίηση. Πάντα όμως. Ζητάει τα στοιχεία του Web banking μου, τα βάζω, μου έρχεται extra pin στο κινητό, το καταχωρώ, και ολοκληρώνεται η συναλλαγή. 

Μόνο στα online αυτό. 

Εκεί προκύπτει λοιπόν για εμένα το πρόβλημα με την Curve. Η Curve, όταν τη χρησιμοποιείς για να πληρώσεις σε φυσικό κατάστημα, χρεώνει την ελληνική κάρτα που έχεις δηλώσει, σαν να πρόκειται για online συναλλαγή (ώστε να μη χρειαστεί pin). 

Πλέον όμως, με το νέο σύστημα ταυτοποίησης για τις online συναλλαγές όπως το περιγράφω παραπάνω, η πληρωμή σε κατάστημα με Curve, τρώει άκυρο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει. Εμενα οι καρτες ειναι "παλιες" και δεν εχω τετοιο συστημα. Ζηταει παντα στο online να γινεται εγκριση οταν αγοραζω με την καρτα της τραπεζας, αλλα με την Curve, δεν ζηταει.

 

Who knows?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω άποψη για curve και έριξα μια ματιά στα σχόλια, μπορεί και να έχει απαντηθεί αυτό που θα γράψω ΑΛΛΆ θα το γράψω γι' αυτούς που δεν βρίσκουν το google pay

ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ GOOGLE PAY APP & ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΟ GOOGLE PLAY!

  • Samsung Note 9.
  • Προυπόθεση, έχετε ήδη αποθηκευμένα τα στοιχεία της κάρτας σας στο google account σας.
  • Ελέγξτε την προτεραιότητα στις κάρτες που έχετε συνδέσει το google account.

Για να πληρώσεται με ανέπαφη ή NFC ή google pay πείτε το όπως θέλετε απλά θα πάτε στα settings του κινητού σας πατάτε στο NFC παρατεταμένα και μετά "Tap and pay" επιλέξτε το google pay (by default εμένα ήταν στο samsung pay αλλάξτε το).

Πήγα supermarket και πλήρωσα κανονικά με το κινητό μου έχοντας ενεργοποιημένο το NFC πρίν
 3-4 ώρες.
Η κάρτα που έχω πρώτη προτεραιότητα
 στο google account είναι revolut και αυτή χρησιμοποιήθηκε.

 

Δεν κατέβασα κανένα APK δεν έκανα κανένα τρικ για να πάρει την κάρτα.
Ελπίζω να βοήθησα κάποιους!

 

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Kanellos_p είπε

Δεν έχω άποψη για curve και έριξα μια ματιά στα σχόλια, μπορεί και να έχει απαντηθεί αυτό που θα γράψω ΑΛΛΆ θα το γράψω γι' αυτούς που δεν βρίσκουν το google pay

ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ GOOGLE PAY APP & ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΟ GOOGLE PLAY!

  • Samsung Note 9.
  • Προυπόθεση, έχετε ήδη αποθηκευμένα τα στοιχεία της κάρτας σας στο google account σας.
  • Ελέγξτε την προτεραιότητα στις κάρτες που έχετε συνδέσει το google account.

Για να πληρώσεται με ανέπαφη ή NFC ή google pay πείτε το όπως θέλετε απλά θα πάτε στα settings του κινητού σας πατάτε στο NFC παρατεταμένα και μετά "Tap and pay" επιλέξτε το google pay (by default εμένα ήταν στο samsung pay αλλάξτε το).

Πήγα supermarket και πλήρωσα κανονικά με το κινητό μου έχοντας ενεργοποιημένο το NFC πρίν
 3-4 ώρες.
Η κάρτα που έχω πρώτη προτεραιότητα
 στο google account είναι revolut και αυτή χρησιμοποιήθηκε.

 

Δεν κατέβασα κανένα APK δεν έκανα κανένα τρικ για να πάρει την κάρτα.
Ελπίζω να βοήθησα κάποιους!

 

Δεν σου το βγάζει στο κινητό σε   ρυθμίσεις- google account-account services-Google Pay ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πράγματα μπερδεύουν οταν έχεις google pay και εφαρμογή τράπεζας πχ εθνικής.

Για να δουλέψουν και τα δυο  οποτε θες και να διαλέγεις πρέπει να βάλεις προεπιλογή το google pay και αντικατάσταση αν ειναι ανοιχτή μια αλλη εφαρμογή.

Το ανάποδο δεν γίνεται μου ξέβγαζε σφάλμα στο POS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ισχύει μου δείχνει κι εκεί ότι έχω βάλει την Revolut, προσπάθησα να αλλάξω απο εκεί ακριβώς την default κάρτα απο Revolut σε master card της ΕΤΕ και μου βγάζει "This card cant be used to pay in stores". 

Οπότε μόνο revolut για την ώρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν θέλω να πληρώσω με Gpay ανοίγω μόνο το NFC και όταν θέλω να πληρώσω με εθνική ανοίγω την εφαρμογή της εθνικής και NFC.

Έτσι δουλεύουν και τα δύο "πορτοφόλια".

Θα ήθελα προεπιλογή την εθνική αλλά δεν με αφήνει η είναι σφάλμα του android ή η Miui χτύπησε πάλι με τα bug της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/3/2021 στις 7:50 ΠΜ, spamo είπε

Όταν θέλω να πληρώσω με Gpay ανοίγω μόνο το NFC και όταν θέλω να πληρώσω με εθνική ανοίγω την εφαρμογή της εθνικής και NFC.

Έτσι δουλεύουν και τα δύο "πορτοφόλια".

Θα ήθελα προεπιλογή την εθνική αλλά δεν με αφήνει η είναι σφάλμα του android ή η Miui χτύπησε πάλι με τα bug της.

Ωραία τα λες, αλλά για εμένα τουλάχιστον, στόχος δεν είναι απλά το να μην κουβαλάω την ελληνική κάρτα μαζί μου. Γιατι η αλήθεια είναι πως σχεδόν όλοι μας θεωρώ, την κουβαλάμε, ασχέτως αν πληρώνουμε με το κινητό. 

Για εμένα, το βασικό είναι να πληρώνω όσο πιο απλά και γρήγορα γίνεται. Αν χρειάζεται να κάνω scroll, 5 tap στο κινητό μου, να ανοίγω εφαρμογές κτλ, τότε μάλλον προτιμώ να πληρώνω με την υλική κάρτα... Χρονόμετρα τον εαυτό σου όταν πληρώνεις με την εφαρμογή της τράπεζας σου, και όταν πληρώνεις με την υλική κάρτα. 

Και όλα αυτά γιατι για άλλη μια φορά, οι ντοπιες τράπεζες, επέλεξαν να μας αφήσουν πίσω από τις εξελίξεις, αρνούμενες τη συνεργασία με το google pay...

Μια google bank χρειάζεται τελικά, να ανοίξουν και μερικά φυσικά καταστήματα, και θα δούμε μετά ποσα απίδια χωράει ο σάκος. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα και εμενα με ενοχλεί οταν πληρώνω με εφαρμογή ελληνικης τράπεζας ανέπαφα γιατι υποχρεώνομαι να ανοίξω εφαρμογή, ενω με gpay άνοιγα μονο NFC και ηταν έτοιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερωτηση.

Ποτε προσθεσε η NBG πληρωμες με NFC και πως διαολο το βρισκω στο μενου της εφαρμογης;

Δεν πηρα γραμμη οτι εγινε κατι τετοιο. Καποιος με screenshots?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, >>Morpheus>> είπε

Μια ερωτηση.

Ποτε προσθεσε η NBG πληρωμες με NFC και πως διαολο το βρισκω στο μενου της εφαρμογης;

Δεν πηρα γραμμη οτι εγινε κατι τετοιο. Καποιος με screenshots?

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, spamo είπε

Καλα και εμενα με ενοχλεί οταν πληρώνω με εφαρμογή ελληνικης τράπεζας ανέπαφα γιατι υποχρεώνομαι να ανοίξω εφαρμογή, ενω με gpay άνοιγα μονο NFC και ηταν έτοιμο.

γιατί κλείνεις το NFC?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...