Προς το περιεχόμενο

Zte H288A και αποσυνδεσεις


Chaos KinG

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια,
Εχω ενα θεμα που δεν μπορει να λυσει κανενας τεχνικος μεχρι τωρα. Εχω μια συνδεση Nona 100 και πριν απο αυτη ειχα 24αρα στον ΟΤΕ ο κομοβος και το κουτι ειναι κατω απο το σπιτι μου η γραμμη ειναι καμπανα. 
Παρ' ολα αυτα εχω αποσυνδεσεις συνεχεια ! τις ειχα και με τον OTE και με την Nova. ηρθε 3 φορες τεχνικος στο σπιτι και 3 φορες απο τον ΟΤΕ στο κουτι κατω και καλα το εφτοιξαν στο κουτι κατω την πρωτη φορα αλλα τιποτα δεν αλλαξε ηταν οκ για 1 εβδομαδα μετα τα ιδια. 
Και ρωταω τωρα εγω παιζει το Router να μην την παλευει με τα τοσα smart που εχω πανω του ? Εχω παρα πολλα απο συστημα ασφαλιας και λαμπες σε θερμοστατες βοηθους διακοπτες κτλ μιαλμε για πανω απο 30-40 συνδεμενα smart. και σημερα το σκεφτομουν οτι αυτο αρχισε οταν αρχισα να εχω smart στο σπιτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα με το συγκεκριμένο router και τελικά το πρόβλημα ήτανε ένα ζευγάρι powerline d-link. Μόλις το έβγαλα δεν ξαναείχα αποσυνδέσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε τετοιες εγκαταστασεις, τυπου smarthome καλυτερα να προτιμησεις ενα ξεχωριστο router που θα σηκωνει τα παντα. Το wifi των default router ειναι για απλες χρησεις κυριως.

Βαλε ρουτερ, και λογικα θα εισαι κομπλε.

 

* Δοκιμασε να αποσυνδεσεις τα μη σημαντικα πραγματα του smarthome για μια εβδομαδα και δες αποτελεσματα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, DanielRGr είπε

Σε τετοιες εγκαταστασεις, τυπου smarthome καλυτερα να προτιμησεις ενα ξεχωριστο router που θα σηκωνει τα παντα. Το wifi των default router ειναι για απλες χρησεις κυριως.

Βαλε ρουτερ, και λογικα θα εισαι κομπλε.

* Δοκιμασε να αποσυνδεσεις τα μη σημαντικα πραγματα του smarthome για μια εβδομαδα και δες αποτελεσματα

ναι αυτο εχω κανει και σημερα ειναι η δευτερη μερα και ακομα δεν εχω ουτε μια αποσυνδεση.

Τα access points δεν κανουν δουλεια, δεν κανουν καποια επεξεργασια δλδ νομιζω ολες οι συνδεσεις που εχει το access points ειναι σαν μια στον δεκτη που ειναι συνδεμενο πχ TE router της nova, router θελω οχι access point διορθωσετε με αν κανω λαθος ?

Επεξ/σία από Chaos KinG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αν ειναι να αλλάξω αυτο που εχω μιας και εξω καθως ειναι σαπιο ουτε log δεν εχει. Αλλα ποια εχουν VDSL2_Vectoring 🤨

Επεξ/σία από Chaos KinG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, poulinos είπε

no reason για routee.μπορει να βαλει access points.an βαλει router θα εχει 2 nat και το zte 288 δεν γινεται ευκολα bridge.

Κουμπωσα το Netgear D7000 που ειχα σε bridge mode να τρεχει σαν router (το εκανε μονο του το netgear μεσα απο auto set up εγω δεν ειχα ιδεα πως απλα κουμπωσα τις συνδεσεις σωστα and magic happened 😀 ), το οποιο καταφερα να φτιαξω , το εκανε μονο του μολις του εβαλα την συνδεση και προς το παρον παει καλα το zte δεν φλέγεται οπως παλια θα δουμε, το εχω σαν modem . Θα κουμπωνα το D7000  κατευθειαν αλλα δεν εχει για voip και δεν θα ειχα τηλεφωνο.

Ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει τπτ να κουμπωσω πισω απο το D7000 και αν ειναι να καταργισω το zte τελειος τζαμπα χωρο πιανει εν τελει . Αυτα αυτη τη σουλεια δεν κανουν ? https://www.skroutz.gr/s/24357977/Grandstream-HT812.html

Επεξ/σία από Chaos KinG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
On 23/11/2020 at 14:34, Chaos KinG said:

Κουμπωσα το Netgear D7000 που ειχα σε bridge mode να τρεχει σαν router (το εκανε μονο του το netgear μεσα απο auto set up εγω δεν ειχα ιδεα πως απλα κουμπωσα τις συνδεσεις σωστα and magic happened 😀 ), το οποιο καταφερα να φτιαξω , το εκανε μονο του μολις του εβαλα την συνδεση και προς το παρον παει καλα το zte δεν φλέγεται οπως παλια θα δουμε, το εχω σαν modem . Θα κουμπωνα το D7000  κατευθειαν αλλα δεν εχει για voip και δεν θα ειχα τηλεφωνο.

Ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει τπτ να κουμπωσω πισω απο το D7000 και αν ειναι να καταργισω το zte τελειος τζαμπα χωρο πιανει εν τελει . Αυτα αυτη τη σουλεια δεν κανουν ? https://www.skroutz.gr/s/24357977/Grandstream-HT812.html

πρεπει να βρεις τα στοιχεια του voip και να σεταριστει.κοινως ξεχασε το σε nova. δεν το εχεις ακριβως σαν Modem εφοσον δεν το εχεις bridge αλλα οκ το εχεις βαλει να μην κανει το κομματι του wireless κτλ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εξαρτατε παντα τις αναγκες σου. πχ το 288 θα ηταν ολα σε ενα.και Dual band και vdsl modem router 35b(super vectoring) και εχει και θυρες voip. το ιδιο και για το fritzbox 7530 ή το 7590

23 minutes ago, Chaos KinG said:

Ok οποτε αραζω με το zte σαν modem. θενξ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, poulinos είπε

εξαρτατε παντα τις αναγκες σου. πχ το 288 θα ηταν ολα σε ενα.και Dual band και vdsl modem router 35b(super vectoring) και εχει και θυρες voip. το ιδιο και για το fritzbox 7530 ή το 7590

 

κοιταξε το προβλημα μου αρχικα ηταν οτι το Zte δεν την πάλευε με τοσες ip πανω του και crushαρε επεφτε η γραμμη, το D7000 δεν εχει θεμα ειναι πολυ δυνατο απλα δεν ηθελα να εχω τον ογκο του Zte.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 hours ago, Chaos KinG said:

κοιταξε το προβλημα μου αρχικα ηταν οτι το Zte δεν την πάλευε με τοσες ip πανω του και crushαρε επεφτε η γραμμη, το D7000 δεν εχει θεμα ειναι πολυ δυνατο απλα δεν ηθελα να εχω τον ογκο του Zte.

δεν μπορεις να το βγαλεις θα χασεις την τηλεφωνια.το 288 εχει η το 267;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
On 13/12/2020 at 14:06, Chaos KinG said:

 H288A.

ναι ειναι λιγο μεγαλο Inddeed αν και αντεχει αρκετες συνδεσεις λογω dual band.αλλα ναι αν εχει voip δεν μπορεις να το καταργησεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...