Προς το περιεχόμενο

Sony XH90


totalius

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα , ανοίγω το θεμα μιας κ πολλοι αγοράσαμε ή θα αγοράσουμε τη συγκεκριμενη TV . Εμένα μου ήρθε εχθές στις 55 ίντσες κ πραγματικά εντυπωσιάστηκα απο την εικονα κ τη gaming εμπειρία . Στο Gran Turismo οπου ενεργοποιήθηκε κ το HDR πραγματικά ηταν για να κάτσεις να χαζεύεις την εικόνα . 

Μια ερωτηση που εχω ειναι που βρίσκουμε το NETFLIX mode το οποίο απο οτι διάβασα βελτιώνει την εικονα του Netflix . Βέβαια εμένα το προβλημα ειναι η συνδεση internet που  φτάνει το πολυ στα 14 mbps κ δε μου επιτρέπει να βλεπω 4Κ . Τί μου προτείνεται στις ρυθμίσεις για να βλεπω εστω σε 1080p ; HDR παίζει σε αυτη την ανάλυση ή μονο σε 4Κ ; Τι επιλογές εχω για να βλεπω σε 4Κ με τη συνδεση μου ; 


 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 419
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 18/11/2020 στις 11:23 ΠΜ, totalius είπε

Καλημέρα , ανοίγω το θεμα μιας κ πολλοι αγοράσαμε ή θα αγοράσουμε τη συγκεκριμενη TV . Εμένα μου ήρθε εχθές στις 55 ίντσες κ πραγματικά εντυπωσιάστηκα απο την εικονα κ τη gaming εμπειρία . Στο Gran Turismo οπου ενεργοποιήθηκε κ το HDR πραγματικά ηταν για να κάτσεις να χαζεύεις την εικόνα . 

Μια ερωτηση που εχω ειναι που βρίσκουμε το NETFLIX mode το οποίο απο οτι διάβασα βελτιώνει την εικονα του Netflix . Βέβαια εμένα το προβλημα ειναι η συνδεση internet που  φτάνει το πολυ στα 14 mbps κ δε μου επιτρέπει να βλεπω 4Κ . Τί μου προτείνεται στις ρυθμίσεις για να βλεπω εστω σε 1080p ; HDR παίζει σε αυτη την ανάλυση ή μονο σε 4Κ ; Τι επιλογές εχω για να βλεπω σε 4Κ με τη συνδεση μου ; 


 

με 14αρα παίζεις 4k και HDR. Όταν ξεκινήσει η ταινία πατά το info και μετά από λίγο θα γράψει 2160 στην ταχύτητα. εκεί είσαι 4κ. Δεν εισαι στο μάξιμουμ όμως. 

όταν μπεις να δεις ταινία Netflix και πας ρυθμίσεις εικονας , έχει την επιλογή για Netflix.

 

Rtings calibration settings :

https://www.rtings.com/tv/reviews/sony/x900h/settings

Sony firmware update check for 4K ,120HZ :

https://www.sony.com/electronics/support/televisions-projectors-lcd-tvs-android-/xbr-55x900h/articles/00254078

Sony tweeted ,that the new update will come this December  :

 

Reddit Megathread , discussion and solutions :

https://www.reddit.com/r/bravia/comments/jcg1dv/sony_x900h_hdmi_21_discussion_megathread/

Avs Forum Megathread

https://www.avsforum.com/threads/owners-thread-for-the-sony-x900h-no-price-talk.3125278/

 

Επεξ/σία από alexakos89
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νέο update εχθές στο US.

https://www.sony.com/electronics/support/downloads/00017074

https://www.reddit.com/r/bravia/comments/jwfhdt/sony_x900h_v60394_firmware_update_released/

Benefits and Improvements

  • Adds support for the Apple TV app
  • Adds support for the 4K 120Hz signal format to allow for PlayStation®5 compatibility

Previous Benefits and Improvements

The following benefits and improvements are also included in this update.

  • Improves general performance of the TV
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρομαι και εγώ για την εν λόγω tv στις 65'' (Sony KD-65XH9096) αλλά κοιτάζω ταυτόχρονα και την Sony KD-65XH9505, η οποία είναι 200 ευρώ πιο ακριβή στο skroutz. Είδα η βασική διαφορά τους από εδώ είναι η τεχνολογία X-Wide Angle της Sony KD-65XH9505, που βοηθάει στις καλύτερες γωνίες θέασης. Αξίζουν πιστεύετε τα 200 ευρώ διαφορά για αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, cool_ted είπε

Ενδιαφέρομαι και εγώ για την εν λόγω tv στις 65'' (Sony KD-65XH9096) αλλά κοιτάζω ταυτόχρονα και την Sony KD-65XH9505, η οποία είναι 200 ευρώ πιο ακριβή στο skroutz. Είδα η βασική διαφορά τους από εδώ είναι η τεχνολογία X-Wide Angle της Sony KD-65XH9505, που βοηθάει στις καλύτερες γωνίες θέασης. Αξίζουν πιστεύετε τα 200 ευρώ διαφορά για αυτό?

Καλύτερα να ανοίξεις ένα θέμα και να μεταφέρεις την ερώτηση σου. Εδώ είναι για κατόχους πιο πολύ της TV

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μια ερώτηση για σας τους κατόχους. Ισχύει τελικά αυτό που διάβασα σε ένα νήμα πιο κάτω ότι μπορείς να αγοράσεις την εγγύηση της σόνυ κι ας έχεις αγοράσει από αλλού την τιβι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, ulalume είπε

Πάντως στην δική μου 65αρα 9096 το update για 2.1 και 120hz υπάρχει διαθέσιμο στο ελληνικό site της sony και το πέρασα με στικάκι κανονικα

Δεν έχει κατέβει το update το προηγούμενο από Ελλάδα. Και αυτό που έβαλες είναι το προβληματικό. 😂

Το νέο δεν έχει έρθει ακόμα.

2 ώρες πριν, biovaggoulas είπε

Παιδιά μια ερώτηση για σας τους κατόχους. Ισχύει τελικά αυτό που διάβασα σε ένα νήμα πιο κάτω ότι μπορείς να αγοράσεις την εγγύηση της σόνυ κι ας έχεις αγοράσει από αλλού την τιβι??

Έτσι λένε. Πάρε αύριο και μάθε. 

Επεξ/σία από alexakos89
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, alexakos89 είπε

Δεν έχει κατέβει το update το προηγούμενο από Ελλάδα. Και αυτό που έβαλες είναι το προβληματικό. 😂

Το νέο δεν έχει έρθει ακόμα.

 

Ναι ε😅 ? Σε τι δημιουργεί προβλημα;  Στις θύρες που μου έκανε update έχω συνδεδεμένο ps pro και αποκωδικοποιητή και δεν έχω κάποιο θέμα.

Δεν έχω διαβάσει κάτι σχετικό για αυτό ρωταω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα έχεις θέμα. 

Στο 4Κ - 120HZ έκανε θέμα. Δεν είναι καθαρή η εικόνα. Εσύ είσαι μια χαρά.

Και στον ήχο σε ενισχυτές. Μερικές φορές κόβεται η κάνει κοψίματα 

 

2 λεπτά πριν, ulalume είπε

Ναι ε😅 ? Σε τι δημιουργεί προβλημα;  Στις θύρες που μου έκανε update έχω συνδεδεμένο ps pro και αποκωδικοποιητή και δεν έχω κάποιο θέμα.

Δεν έχω διαβάσει κάτι σχετικό για αυτό ρωταω

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ulalume είπε

Κατάλαβα, άρα στο ps5 κυρίως...

Μέχρι να παραλάβω θα έχει βγει update...😆

Thanks

Μας τρολαρεις? Τοτε γιατι το κατεβασες? Για να το εχεις οταν θα την παρεις??? 🤣🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα ρε παιδιά μία ερώτηση, θέλει το φιλαράκι μου να πάει να πάρει σήμερα τηλεόραση και είναι ανάμεσα στη sony 9096 και της samsung q80t.

Για πείτε ρε παιδιά γνώμη εντυπώσεις και τα λοιπά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...