Προς το περιεχόμενο

Sony XH90


totalius

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδιά να ρωτήσω και εγώ κάτι άσχετο πως μπορεί αυτή η τηλεόραση να κλείσει μόνη της όταν δεν παίρνει σήμα από το HDMI, στην συγκεκριμένη περίπτωση Pc, έχω βρει μόνο το κλείνει μόνη της κάθε 2,3,4 ώρες άσχετος αν παίζει ή όχι κάτι από το HDMI, θέλω να μου κλείνει μόνο σε φάση που λέει να τσεκάρεις το HDMI επειδή δεν έχει σήμα. Έτσι έκαναν όλες οι παλιές μου τηλεοράσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 419
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 6/12/2020 στις 12:34 ΜΜ, panosno1com είπε

Ψαξε στο φατσοβιβλιο hellenic kodi academy και δες εκει τον πληρη οδηγο kodi σε pdf που εχει ;)

Αρκετά καθυστερημένα σε ευχαριστώ πολύ!! Θα το κοιτάξω απο βδομάδα που θα έχω χρόνο 😉

 

Σε μια άλλη νότα να πω ότι στην tv έχω συνδέσει ένα nvidia Shield tv (το απλό μοντέλο που δεν έχει USB, οχι το pro) οπότε ήμουν ανάμεσα στο να streamαρω μέσω WiFi από το pc στο shield το οποίο φυσικά να είναι συνδεδεμένο στη tv ή να συνδέσω έναν ssd απευθείας στην tv. 

Τα δοκίμασα και τα 2 και πρέπει να πω πως και τα 2 ήταν τέλεια. Νικητής στα μάτια μου με μικρή διαφορά ήταν η πρώτη περίπτωση (Shield). 

Δοκίμασα να streamαρω 4K 75GB και προς μεγάλη μου εκπληση streamαρε άριστα χωρίς κανένα πρόβλημα και έδειχνε λιιιιιιγο καλύτερα απο όταν σύνδεσα ssd με USB στον player της TV.

Μαγικα κάνει αυτό το shield. 

Επίσης να πω πως η τηλεόραση είναι σούπερ. Είμαι πολύ χαρούμενος με την αγορά μου 😁

Επεξ/σία από alexiron
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, alexiron είπε

Αρκετά καθυστερημένα σε ευχαριστώ πολύ!! Θα το κοιτάξω απο βδομάδα που θα έχω χρόνο 😉

 

Σε μια άλλη νότα να πω ότι στην tv έχω συνδέσει ένα nvidia Shield tv (το απλό μοντέλο που δεν έχει USB, οχι το pro) οπότε ήμουν ανάμεσα στο να streamαρω μέσω WiFi από το pc στο shield το οποίο φυσικά να είναι συνδεδεμένο στη tv ή να συνδέσω έναν ssd απευθείας στην tv. 

Τα δοκίμασα και τα 2 και πρέπει να πω πως και τα 2 ήταν τέλεια. Νικητής στα μάτια μου με μικρή διαφορά ήταν η πρώτη περίπτωση (Shield). 

Δοκίμασα να streamαρω 4K 75GB και προς μεγάλη μου εκπληση streamαρε άριστα χωρίς κανένα πρόβλημα και έδειχνε λιιιιιιγο καλύτερα απο όταν σύνδεσα ssd με USB στον player της TV.

Μαγικα κάνει αυτό το shield. 

Επίσης να πω πως η τηλεόραση είναι σούπερ. Είμαι πολύ χαρούμενος με την αγορά μου 😁

Με ποιο πρόγραμμα κάνεις streaming,υποστηριζει κανονικά υποτίτλους και pc specs? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, alexiron είπε

Αρκετά καθυστερημένα σε ευχαριστώ πολύ!! Θα το κοιτάξω απο βδομάδα που θα έχω χρόνο 😉

 

Σε μια άλλη νότα να πω ότι στην tv έχω συνδέσει ένα nvidia Shield tv (το απλό μοντέλο που δεν έχει USB, οχι το pro) οπότε ήμουν ανάμεσα στο να streamαρω μέσω WiFi από το pc στο shield το οποίο φυσικά να είναι συνδεδεμένο στη tv ή να συνδέσω έναν ssd απευθείας στην tv. 

Τα δοκίμασα και τα 2 και πρέπει να πω πως και τα 2 ήταν τέλεια. Νικητής στα μάτια μου με μικρή διαφορά ήταν η πρώτη περίπτωση (Shield). 

Δοκίμασα να streamαρω 4K 75GB και προς μεγάλη μου εκπληση streamαρε άριστα χωρίς κανένα πρόβλημα και έδειχνε λιιιιιιγο καλύτερα απο όταν σύνδεσα ssd με USB στον player της TV.

Μαγικα κάνει αυτό το shield. 

Επίσης να πω πως η τηλεόραση είναι σούπερ. Είμαι πολύ χαρούμενος με την αγορά μου 😁

Επειδή με ενδιαφέρει η σύνδεση με SHIELD θέλω να πάρω και εγώ, πώς τα σύνδεσες- έχεις και AVR μήπως? Για θέματα ήχου ρωτάω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/12/2020 στις 1:05 ΠΜ, golfakis4 είπε

Ρε παιδιά να ρωτήσω και εγώ κάτι άσχετο πως μπορεί αυτή η τηλεόραση να κλείσει μόνη της όταν δεν παίρνει σήμα από το HDMI, στην συγκεκριμένη περίπτωση Pc, έχω βρει μόνο το κλείνει μόνη της κάθε 2,3,4 ώρες άσχετος αν παίζει ή όχι κάτι από το HDMI, θέλω να μου κλείνει μόνο σε φάση που λέει να τσεκάρεις το HDMI επειδή δεν έχει σήμα. Έτσι έκαναν όλες οι παλιές μου τηλεοράσεις.

Κάνω κάτι λάθος και δεν απαντάει κανείς; 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Μπορει κάποιος να μου πει για ποιο λόγο δε διαβάζει εξωτερικούς δίσκους; Δλδ τους βλέπει αλλά δε βλέπει αρχεία μέσα. Οι δίσκοι είναι από 500gb ως 2tb  

Το μόνο που βλέπει είναι ένα flashακι 16gb.

Τι κάνουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, tgravanis είπε

Καλησπέρα,

Μπορει κάποιος να μου πει για ποιο λόγο δε διαβάζει εξωτερικούς δίσκους; Δλδ τους βλέπει αλλά δε βλέπει αρχεία μέσα. Οι δίσκοι είναι από 500gb ως 2tb  

Το μόνο που βλέπει είναι ένα flashακι 16gb.

Τι κάνουμε;

Εμένα διαβάζει κανονικά εξωτερικό δίσκο και παίζει ταινία από εκεί.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, ulalume είπε

Εμένα διαβάζει κανονικά εξωτερικό δίσκο και παίζει ταινία από εκεί.

 

Τι μορφοποίηση έχει ο δίσκος; Τον έχω exFat, τον αναγνωρίζει αλλά μου βγάζει "Δεν υπάρχουν αντικείμενα προς απεικόνιση" παρ'όλο που έχω βάλει και βίντεο αρχείο χύμα μέσα και σε φάκελο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tgravanis είπε

Τι μορφοποίηση έχει ο δίσκος; Τον έχω exFat, τον αναγνωρίζει αλλά μου βγάζει "Δεν υπάρχουν αντικείμενα προς απεικόνιση" παρ'όλο που έχω βάλει και βίντεο αρχείο χύμα μέσα και σε φάκελο.

 NTFS το έχω και παίζω με τον default player της τηλεόρασης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, tgravanis είπε

Καλησπέρα,

Μπορει κάποιος να μου πει για ποιο λόγο δε διαβάζει εξωτερικούς δίσκους; Δλδ τους βλέπει αλλά δε βλέπει αρχεία μέσα. Οι δίσκοι είναι από 500gb ως 2tb  

Το μόνο που βλέπει είναι ένα flashακι 16gb.

Τι κάνουμε;

Μήπως ειναι δίσκοι μεγαλοι, που θέλουν εξωτερικη τροφοδοσία? Βαλε ενα file manager στην tv και κοιτα αν βλέπεις αρχεία μέσα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/12/2020 στις 3:35 ΜΜ, tollisth είπε

Με ποιο πρόγραμμα κάνεις streaming,υποστηριζει κανονικά υποτίτλους και pc specs? 

 

Στις 11/12/2020 στις 5:31 ΜΜ, skskre είπε

Επειδή με ενδιαφέρει η σύνδεση με SHIELD θέλω να πάρω και εγώ, πώς τα σύνδεσες- έχεις και AVR μήπως? Για θέματα ήχου ρωτάω.

 

Παιδιά συγγνώμη για την καθυστέρηση. έχω τρελαθεί στη δουλειά. δεν έχω και πολλές πληροφορίες να σας δώσω βεβαια.

AVR δεν έχω. κατευθείαν με hdmi στην τηλεοραση. δεν μου έχει κάνει κανένα πρόβλημα με τον ήχο.

Δοκίμασα με vlc και δεν διάβαζε υπότιτλους οποτε το άλλαξα σε plex ενεργοποιώντας απλά plex server και είναι μια χαρά. 

το pc το έχω συνδέσει ασύρματα με 5Ghz και το shield με καλώδιο.

 

pc specs:

Ryzen 9-3950X 

16GB Ram

RX 5700 XT

 

Αν δεν έχετε shield και ο λόγος που το θέλετε είναι το λίγο παραπάνω που θα σας δώσει σε stream, netflix κτλ δεν αξίζει να δώσετε χρήματα. τουλάχιστον αυτή είναι η άποψη μου συγκρίνοντας το shield και τον player της tv. Αν τώρα θέλετε το shield για να χρησιμοποιήσετε κάποια άλλη λειτουργία ή το είχατε από πριν (όπωςεγώ) τότε ναι, το βάζετε ;)

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, μου ήρθε επιτέλους η τηλεόραση 55" (παραγγελία απο 28/11) αλλά δεν έχω εικόνα.
Την έχω συνδέσει στο ρεύμα, ακουγεται ήχος οταν πατάω το Μενου κουμπι στο τηλεκοντρολ αλλα δεν βγαζει εικονα. 
Δοκίμασα να την βγάλω απο το ρεύμα για 2 λεπτα και να την ανοίξω ξανα και τίποτα. Βλέπω κάποιες φορες να αλλάζει στιγμιαία η φωτεινότητα ελάχιστα.
Έχει κανεις ιδεα; Κάτι να δοκιμάσω; Μονο τις βασεις της εχω βάλει και την εχω συνδέσει στο ρεύμα (είχα συνδέσει και κεραία).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...