Προς το περιεχόμενο

Sony XH90


totalius

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, tollisth είπε

Λέω να πάρω στο άμεσο μέλλον soundbar που υποστηρίζει,ο vlc στο pc που έχω δοκιμάσει έχει θέμα δεν τα παίζει αυτά τα αρχεία άνετα από όσα έχω δοκιμάσει μόνο ο potplayer δεν καταλαβαίνει τίποτα,δοκίμασες vlc σε Android tv και δεν είχε θέμα σε όλα αυτά που ανέφερα? 

Ναι, για VLC σε android αναφερομουν ουτως η αλλως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 419
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, Alex1971 είπε

Ναι, για VLC σε android αναφερομουν ουτως η αλλως

Ναι το κατάλαβα απλά το είπα σαν επισημάνσει γιατί στην έκδοση για Windows γονατίζει  και δεν υπάρχει ο potplayer σε έκδοση για Android,ok thanks 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, tollisth είπε

Ναι το κατάλαβα απλά το είπα σαν επισημάνσει γιατί στην έκδοση για Windows γονατίζει  και δεν υπάρχει ο potplayer σε έκδοση για Android,ok thanks 

Κοιτα, εχω βγαζω τον ηχο απο ενισχυτη που υποστηριζει Atmos και γενικα σχεδον ολα τα προτυπα ήχου, και τον ηχο τον περνω pasthrough απο το eArc Hdmi της τηλεορασης. Και στη συνεχεια το αρχειο το παιζω μεσω του VLC. Και σου μιλαω για γαιδουρια αρχεια 90 σχεδον GB

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Alex1971 είπε

Κοιτα, εχω βγαζω τον ηχο απο ενισχυτη που υποστηριζει Atmos και γενικα σχεδον ολα τα προτυπα ήχου, και τον ηχο τον περνω pasthrough απο το eArc Hdmi της τηλεορασης. Και στη συνεχεια το αρχειο το παιζω μεσω του VLC. Και σου μιλαω για γαιδουρια αρχεια 90 σχεδον GB

Το αρχείο το παίζεις μέσα από σκληρό που έχεις στις θύρες της TV έτσι? Για τέτοια αρχεία μιλάω και εγώ,ή εμπειρία του Atmos αξίζει?έχω τώρα ένα dvd 5.1 home cinema μικρό και λέω ήρθε η ώρα για αλλαγή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, tollisth είπε

Το αρχείο το παίζεις μέσα από σκληρό που έχεις στις θύρες της TV έτσι? Για τέτοια αρχεία μιλάω και εγώ,ή εμπειρία του Atmos αξίζει?έχω τώρα ένα dvd 5.1 home cinema μικρό και λέω ήρθε η ώρα για αλλαγή 

Ναι απο εξωτερικο SSD USB 3.0 δισκο. Κοιτα, εχω φιλο που εχει παρει soundbar me Atmos, και να σου πω την αμαρτια μου δεν τρελαθηκα. Οκ decent ηχος, αλλα καμια σχεση με την εμπειρια που σου δινει ενα ολοκληρομενο πολυκαναλο Home Cinema. Οκ παιζει να ειμαι αυστηρος γιατι εχω συνηθισει απο τη δικη μου ακουστικη ισως. Ακριβο αθλημα παντως ο σωστος ηχος μαν μου.  Αν δεν ειχα, ενδεχομενως να πηγαινα κι εγω στην ηχομπαρα, δεν ξερω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Alex1971 είπε

Ναι απο εξωτερικο SSD USB 3.0 δισκο. Κοιτα, εχω φιλο που εχει παρει soundbar me Atmos, και να σου πω την αμαρτια μου δεν τρελαθηκα. Οκ decent ηχος, αλλα καμια σχεση με την εμπειρια που σου δινει ενα ολοκληρομενο πολυκαναλο Home Cinema. Οκ παιζει να ειμαι αυστηρος γιατι εχω συνηθισει απο τη δικη μου ακουστικη ισως. Ακριβο αθλημα παντως ο σωστος ηχος μαν μου.  Αν δεν ειχα, ενδεχομενως να πηγαινα κι εγω στην ηχομπαρα, δεν ξερω.

Συμφωνώ σε όλα έτσι είναι,σίγουρα δεν συγκρίνεται και ότι πληρώνεις παίρνει ισχύει,θυμασαι ποια soundbar ειναι? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, tollisth είπε

Συμφωνώ σε όλα έτσι είναι,σίγουρα δεν συγκρίνεται και ότι πληρώνεις παίρνει ισχύει,θυμασαι ποια soundbar ειναι? 

JBL 9.1

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Alex1971 είπε

Πρεπει το περιεχομενο που βλεπεις να υποστηριζει καταρχας το Dolby Vision. Εφοσον το υποστηριζει μια ταινια πχ, τοτε αυτοματα θα ενεργοποιηθει στις ρυθμισεις. Αν εχεις Netflix, μπορεις να το δεις αυτο που σου λεω. Καποιοι τιτλοι λενε τι υποστηριζει.

Ο VLC μια χαρα τα παιζει. Απο που θα βγαλεις ομως Dolby Atmos?

Καλησπερα και ευχαριστω για την απαντηση,  αλλα

εχω Νετφλιξ και εβαλα το BLADERUNNER 2049 που εχει  dolbyvision  αλλα και παλι ,ενω επαιζε η ταινια πηγα στις ρυθμισεις και μου εβγαζε ως επιλογες "Αυτοματο" - HDR10 και HLG  ,το Dolbyvision πουθενα. Ισως εχει να κανει οτι δεν εχω τη συνδρομη με 4k η πρεπει να γινει καποιο update 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, simos1974 είπε

Καλησπερα και ευχαριστω για την απαντηση,  αλλα

εχω Νετφλιξ και εβαλα το BLADERUNNER 2049 που εχει  dolbyvision  αλλα και παλι ,ενω επαιζε η ταινια πηγα στις ρυθμισεις και μου εβγαζε ως επιλογες "Αυτοματο" - HDR10 και HLG  ,το Dolbyvision πουθενα. Ισως εχει να κανει οτι δεν εχω τη συνδρομη με 4k η πρεπει να γινει καποιο update 

Ε ναι χρειάζεσαι την 4k συνδρομή. Μπορείς να συνδέσεις κανένα usb με hdr ταινία ή υπολογιστή. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, simos1974 είπε

Καλησπερα και ευχαριστω για την απαντηση,  αλλα

εχω Νετφλιξ και εβαλα το BLADERUNNER 2049 που εχει  dolbyvision  αλλα και παλι ,ενω επαιζε η ταινια πηγα στις ρυθμισεις και μου εβγαζε ως επιλογες "Αυτοματο" - HDR10 και HLG  ,το Dolbyvision πουθενα. Ισως εχει να κανει οτι δεν εχω τη συνδρομη με 4k η πρεπει να γινει καποιο update 

Εεε ναι ρε μαν μου. Αν δεν εχεις ενεργοποιησει τη συνδρομη για 4Κ δεν προκειται να δεις και 4Κ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 5/1/2021 στις 10:38 ΜΜ, Alex1971 είπε

Κοιτα, εχω βγαζω τον ηχο απο ενισχυτη που υποστηριζει Atmos και γενικα σχεδον ολα τα προτυπα ήχου, και τον ηχο τον περνω pasthrough απο το eArc Hdmi της τηλεορασης. Και στη συνεχεια το αρχειο το παιζω μεσω του VLC. Και σου μιλαω για γαιδουρια αρχεια 90 σχεδον GB

Εμένα πάλι η tv μου δεν λέει να παίξει 5,1. Έχω συνδέσει την ηχομπαρα sj4r με arc, είναι 4,1 σύστημα.

Βάζω στικάκι με ταινία και ενώ με τον player της τηλεόρασης παίζει κανονικά ο ήχος 4,1, όταν παίζω την ταινία με άλλον player όπως VLC η mxplayer τότε παίζει μόνο 2,1!

Επεξ/σία από lefteris4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα. Κατοχος και γω της 65 θα ηθελα να ρωτησω με οσους το εχουν συζητησει/ ψαξει , υπαρχει νοημα να παρει κανεις nvidia shield για την αυτην την τηλεοραση?

Ναι εχω steam παιχνιδια , αλλα περα απο αυτο εχει να προσφερει κατι περισσοτερο?

Thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, babyonboard είπε

Καλησπερα. Κατοχος και γω της 65 θα ηθελα να ρωτησω με οσους το εχουν συζητησει/ ψαξει , υπαρχει νοημα να παρει κανεις nvidia shield για την αυτην την τηλεοραση?

Ναι εχω steam παιχνιδια , αλλα περα απο αυτο εχει να προσφερει κατι περισσοτερο?

Thanks

Νομίζω εκτός από τα παιχνίδια, το shield δεν εχει κάτι παραπάνω να σου προσφέρει,  σε εικόνα και ήχο σε αυτή τη τηλεόραση. Είναι εξίσου γρήγορη για εφαρμογές.

Επεξ/σία από skskre
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και ειδα πως ψαχνεται πως να σεταρετε την εικονα:

- Calibration ειναι ενα option που θελει ειδικα εργαλεια να γινει και στοιχιζει και δεν προτεινεται καθολου να ακολουθησετε τα settings χρωματος που για παραδειγμα χρησιμοποιεισαι το RTINGS, μιας και κανενα panel δεν ειναι ιδιο με καποιο αλλο.

- Γενικα λεγεται οτι ειναι out of the box σε πολυ καλο επιπεδο, ομως για περισστερες λεπτομερειες οπου φυσικα θα χρειαστει να παιξετε με αυτες , παρακατω εξηγει και προτρεπει να βγουν σχεδον ολα off ΄, ενω παραλληλα εξηγει ακριβως τι κανουν οποτε μπορειτε να αποφασισετε ποια απο αυτα θελετε:

Sony X900H Best Picture Settings And Review

Επισης βρηκα ενδιαφερον και τα παρακατω βιντεο :

Sony XH90/ X900H Best Settings for PS5 & Xbox Series X Gaming

The Brilliant Sony XH90 / X900H Picture Settings for TV, Games, Netflix etc

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...