Προς το περιεχόμενο

Sony XH90


totalius

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Είμαι καιρό προβληματισμένος και με τρώει το χέρι μου να αγοράσω τηλεόραση. Κρατήθηκα στις προσφορές που έληξαν χθες και δεν αγόρασα κάτι. Σκέφτομαι καιρό τώρα να τσιμπήσω την 9096 στις 55 ίντσες. Χρήση καθαρά για gaming σε Series X, θα κουμπώσω και έναν πύργο πάνω πιο πολύ για να βλέπω D+ και Netflix. 

 

Η ερώτηση μου προς ήδη κατόχους: Υπάρχουν ακόμα θέματα με το refresh rate της τηλεόρασης; Εντάξει δεν κόπτομαι κιόλας για 120 hz, και τα 60 μου αρκούν, αλλά καλό θα ήταν να υπάρχουν. 

Για την ιστορία, αυτή τη στιγμή είμαι με μια TurboX 42'' 1080p, οπότε θεωρώ ότι το άλμα θα είναι μεγάλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 419
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

22 ώρες πριν, Demis είπε

Καλησπέρα. Είμαι καιρό προβληματισμένος και με τρώει το χέρι μου να αγοράσω τηλεόραση. Κρατήθηκα στις προσφορές που έληξαν χθες και δεν αγόρασα κάτι. Σκέφτομαι καιρό τώρα να τσιμπήσω την 9096 στις 55 ίντσες. Χρήση καθαρά για gaming σε Series X, θα κουμπώσω και έναν πύργο πάνω πιο πολύ για να βλέπω D+ και Netflix. 

 

Η ερώτηση μου προς ήδη κατόχους: Υπάρχουν ακόμα θέματα με το refresh rate της τηλεόρασης; Εντάξει δεν κόπτομαι κιόλας για 120 hz, και τα 60 μου αρκούν, αλλά καλό θα ήταν να υπάρχουν. 

Για την ιστορία, αυτή τη στιγμή είμαι με μια TurboX 42'' 1080p, οπότε θεωρώ ότι το άλμα θα είναι μεγάλο.

Υπαρχουν πολλά προβλήματα, οι tv του 2020 δεν ειναι καλά με το hdmi 2.1, περιμενε λίγο. 60Hz είναι όλα τέλεια, στα 120hz- πάντα 4κ- χαλάει το πράμα. Ειδικά pc και Χ series πολλά θέματα...

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 10/4/2021 στις 9:10 ΜΜ, Demis είπε

Καλησπέρα. Είμαι καιρό προβληματισμένος και με τρώει το χέρι μου να αγοράσω τηλεόραση. Κρατήθηκα στις προσφορές που έληξαν χθες και δεν αγόρασα κάτι. Σκέφτομαι καιρό τώρα να τσιμπήσω την 9096 στις 55 ίντσες. Χρήση καθαρά για gaming σε Series X, θα κουμπώσω και έναν πύργο πάνω πιο πολύ για να βλέπω D+ και Netflix. 

 

Η ερώτηση μου προς ήδη κατόχους: Υπάρχουν ακόμα θέματα με το refresh rate της τηλεόρασης; Εντάξει δεν κόπτομαι κιόλας για 120 hz, και τα 60 μου αρκούν, αλλά καλό θα ήταν να υπάρχουν. 

Για την ιστορία, αυτή τη στιγμή είμαι με μια TurboX 42'' 1080p, οπότε θεωρώ ότι το άλμα θα είναι μεγάλο.

Denis, το θέμα της θολούρας στα 4Κ@120Hz ( στην ουσία κάνει line doubling στον κάθετο άξονα/ανάλυση) δεν διορθώθηκε ποτέ και ούτε πρόκειται, καθώς, τελικά, είναι καθαρά θέμα hardware...

Η φετινή XJ90 δεν έχει το πρόβλημα της θολούρας καθώς έχει κενά υποβοηθητικό chip πλην του SOC  της mediatek.

Επίσης μέσα στους επόμενους μήνες η microsoft θα αρχίσει να κυκλοφορεί παιχνίδια με dolby vision, όπως θα ξέρεις, η ΧΗ90 επίσης δεν μπορεί dolby vision +4Κ@120 ταυτόχρονα καθώς είναι θέμα EDID...

Προσωπικά για χρήση με series x θα έπαιρνα κάτι με πραγματικό 4Κ@120Hz, άμα θέλεις Sony κάνε κράτει για την xj90 ή, για την επερχόμενη miniled σειρά της philips ή, σε καμία LG OLED (μπας και ξαναβγούν προσφορά αυτό τον καιρό)

Επεξ/σία από red1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους, 
65XH9077 2 ημερών με την τελευταία προσφορά του Κότσο. 
2 ερωτήσεις:
Α) δυστυχώς δεν υπάρχει κάποιο preset έτοιμο για SPORTS, εκτός κι αν μου διαφεύγει κάτι.. 
Επομένως τι κάνετε; έχετε πειράξει κάποιο από τα έτοιμα (το CUSTOMS φαντάζομαι είναι reserved για τηλεόραση/ταινίες εκτός κι αν πειράζετε συνέχεια όλες τις ρυθμίσεις); και τι ρυθμίσεις έχετε βάλει; κυρίως ποδόσφαιρο και nba. 
Β) Αν επίσης έχω καταλάβει καλά, το τηλεκοντρόλ δεν έχει την επιλογή να ελέγχει και το COSMOTE δέκτη (δορυφορικό όχι ΟΤΤ). Υπάρχει άλλη λύση; εκτός της προφανής να βάλουμε τα αντίστοιχα apps στο κινητό (το έχω ήδη κάνει). 

edit:: και 1 μπόνους.. αυτή την ενοχλητική ειδοποίηση για την ενέργεια πως την απενεργοποιούμε;

Επεξ/σία από pdYpNoS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, harris2k είπε

Παιδες καλησπέρα.. εχω ένα θέμα.. βαζω τη εφαρμογή YouTube είτε της τηλεόρασης είτε απο κινητό και παγώνει το βίντεο και η οθόνη.. 

Και τι σχεση εχει αυτο με το θρεντ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, harris2k είπε

Γι αυτήν την τηλεόραση μηλαω.. μήπως ξέρει κάποιος απο τι συμβαίνει.

Δε νομιζω οτι εχει παραπονεθει κανενας στο παρελθον για κατι αναλογο φιλαρακι. Προσπαθησε να κανεις factory reset

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 29/12/2020 στις 11:28 ΠΜ, golfakis4 είπε

Παιδιά την αγόρασα από τον κωτσο το Black Friday όταν τους είχα πάρει τηλέφωνο να τους ρωτήσω για τους πόντους αν υπάρχει θέμα να την αγοράσω με χρεωστική bonus  από την alpha Bank μου είπαν ότι δεν υπάρχει πρόβλημα με τους πόντους και ότι θα μπουν κανονικά σε ένα μήνα 1 ευρώ =40 πόντοι τώρα στο live chat μου λένε ότι ισχύει μόνο για πιστωτική τι παίζει έγινε σε κανέναν το ίδιο; 

Ενημέρωση για αυτό που είχε συμβεί μετά από τόσο καιρό πήρα τους πόντους και θέλω να ευχαριστήσω τον ababa641 που είχε προτείνει να τους ζητήσω να ακούσουν την ηχογράφηση από το τηλεφώνημα έτσι και έκανα, πήρε κάποιους μήνες αλλά τέλος καλό όλα καλά.

Επεξ/σία από golfakis4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Chaos3X είπε

 

Μέσα στο νήμα, έχουμε αναφέρει καλώδια πιο πίσω 

Έκανα για αρχή παραγγελία αυτό που ήταν και σχετικά φτηνό να το τεστάρω https://www.equip-info.net/equipinfo_en/119381-hdmi-2-1-ultra-high-speed-cable--2m-119381

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/4/2021 στις 4:24 ΠΜ, Chaos3X είπε

Εγώ έχω ένα της Belkin. 

Και άλλο ένα που έχω αγοράσει από το Amazon εξ ίσου καλό. 

Το belkin που πήρες, είχε επάνω στην συσκευασία QR Code για επιβεβαίωση ότι είναι όντως 2.1 από την HDMI licensing administration? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...