Προς το περιεχόμενο

Sony XH90


totalius

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 λεπτά πριν, JT71 είπε

Γείας σας παιδιά. Έχω την xh55 9077 .Σε βίντεο 4k του youtube τα παίζει σε χαμηλότερη ποιότητα,όταν αλλάζω την ποιότητα απο τις ρυθμίσεις σε 4k τα βίντεο κολλάνε. Πρέπει να αλλάξω κάτι στις ρυθμίσεις;  

είσαι σίγουρος ότι η γραμμή σου φτάνει για 4k ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 419
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

18 λεπτά πριν, JT71 είπε

Η γραμμή είναι 24.Συνηθως σε wifi  πιανει 17-18. Την tv την εχω σύνδεσει με ethernet.  Θελει πανω απο 24 για 4k;

Είσαι στο οριο για το youtube για αυτό κολλάει θέλει το λιτότερο 15 και εγώ που εχω 24 κάποιες φορες παίζει άλλες όχι για Neflix θέλεις 30 τώρα παω για 100 να βαλω να είμαι καλυμμένος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, alexakos89 είπε

Σε HDR έπαιζες τις σκοτεινές σκηνές η σε SDR? 

Να ξέρεις οι ρυθμίσεις του HDR τραβάνε ρυθμίσεις από το SDR.

Επίσης σε sdr καλο ειναι να παιζεις με ελαχιστη φωτεινοτητα. Ενω HDR με την μεγιστη.

Και στο SDR μόνο local ανοιχτό στο max και στο HDR και το απο κατω του στο MAX

Να σου πω με μπερδεψες. Το hdr Παει την φωτεινοτητα στο μεγιστο μονο του. Τι εννοεις οτι το μεγιστο ειναι σχετικο και αναλογο με την φωτεινοτητα του sdr ?  

''Και στο SDR μόνο local ανοιχτό στο max και στο HDR και το απο κατω του στο MAX'' εδω σε εχασα τελειως

Επεξ/σία από anretal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, anretal είπε

Να σου πω με μπερδεψες. Το hdr Παει την φωτεινοτητα στο γεμιστο μονο του. Τι εννοεις οτι το μεγιστο ειναι σχετικο και αναλογο με την φωτεινοτητα του sdr ?  

''Και στο SDR μόνο local ανοιχτό στο max και στο HDR και το απο κατω του στο MAX'' εδω σε εχασα τελειως

Το HDR σε HDMI τουλάχιστον inputs, τραβαει ρυθμισεις απο το SDR. Δηλαδη πρωτα ρυθμιζεις SDR εικονα και μετα ρυθμιζεις HDR.

Αν είσαι σε σκοτεινό χώρο και θες να δεις ταινία πχ , το SDR το ρυθμίζεις από 3 έως 15.(Αναλογα και το φως που εχεις στον χωρο) Μέσα στις ρυθμίσεις του SDR στην επιλογή εικόνας , χρήστης (το Αυτόματη τοπική εξασθένηση το βάζεις στο HIGH) τα υπολοιπα OFF.

Σε HDR περιεχόμενο βάζεις την Φωτεινότητα στο MAX και εκτός από το τοπική εξασθένιση που είναι στο HIGH βαζεις και το Xtended dynamic Range στο HIGH.

Σε Netflix το γυρνάς σε Netflix calibrated mode.

 

Επεξ/σία από alexakos89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, alexakos89 είπε

 

Σε HDR περιεχόμενο βάζεις την Φωτεινότητα στο MAX και εκτός από το τοπική εξασθένιση που είναι στο HIGH βαζεις και το Xtended dynamic Range στο HIGH.

 

 

Οταν το σημα ειναι hdr παει αυτοματα στο Max η φωτεινοτητα δεν την κουναω manualy 

Επισης Το Ps5 δουλευει μονιμα σε Hdr οποτε δεν μπορω να ρυθμισω sdr για την συγγεκριμενη θυρα παρα μονο αν δεν ενοιξω κονσολα ή αν κανω disable το hdr απο το ps5 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, anretal είπε

Οταν το σημα ειναι hdr παει αυτοματα στο Max η φωτεινοτητα δεν την κουναω manualy 

Επισης Το Ps5 δουλευει μονιμα σε Hdr οποτε δεν μπορω να ρυθμισω sdr για την συγγεκριμενη θυρα παρα μονο αν δεν ενοιξω κονσολα ή αν κανω disable το hdr απο το ps5 

σε ps5 παιζεις στην λειτουργια παιχνιδιου.

Τα υπόλοιπα που σου λέω είναι για χρήση σε ταινίες .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως για Netflix μου φαινεται πιο όμορφο το cinema mode παρα το Netflix mode . Βλεπω βέβαια σε Full HD κ όχι 4Κ .

Επεξ/σία από totalius
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, totalius είπε

Πάντως για Netflix μου φαινεται πιο όμορφο το cinema mode παρα το Netflix mode . Βλεπω βέβαια σε Full HD κ όχι 4Κ .

Για ποιο λογο βλεπεις σε FHD??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Θα έχει διαφορά αν συνδέσω Cosmote TV (αποκωδικοποιητή δορυφορικής σύνδεσης) και PS4 με καλώδιο HDMI 2.0 ή HDMI 2.1;

Τέλος, γνώμη για αυτό το καλώδιο; https://www.skroutz.gr/s/16457883/Club3D-HDMI-2-1-Cable-HDMI-male-HDMI-male-2m-CAC-1372.html#specs

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και παλι,

Παρελαβα και εγω σημερα και θα σεταρω την TV το βραδυ.

Τι εχετε να προτεινετε για τις ρυθμισεις? Αναφερω γενικα οτι το σαλονι ειναι φωτεινο εκτος οταν βλεπουμε ταινιες που προτιμαμε απολυτο σκοταδι. Η χρηση ειναι κυριως ps4 και προσεχως ps5. Μετα cosmote tv μπαλα και λιγοτερο netflix. Για 4Κ περιεχομενο δεν νομιζω να αρκει η συνδεση μου προς το παρον οποτε οτι αναπαραξουμε θα ειναι απο external στον media player της tv.

Καταλαβαινω οτι καθε χωρος και προτιμησεις ειναι διαφορετικα πραγματα αλλα τι θα προτεινατε οι γνωστες που εχετε ασχοληθει παραπανω? Επισης να προχωρησω κανονικα στα updates?

Τελος καλη εμπειρια θεασης σε ολους,περιμενα για την μεταβαση σε νεα tv μια 8ετια (panasonic plasma 50'') και ελπιζω να μας δικαιωσει η επιλογη μας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...