Προς το περιεχόμενο

Coinbase


Lamar20072008

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα.Ηθελα να ρωτησω αν καποιος εχει εμπειρια απο χρηση του Coinbase.Για πρωτη φορα μετα απο τρια χρονια που εχω λογαριασμο εκει,πουλησα ETH με καταθεση στον δηλωμενο μου τραπεζικο λογαριασμο.Εχουν περασει 15 ημερες και τα χρηματα ακομη να φανουν.Η εξυπηρετηση πελατων του coinbase υποτιθεται ασχολειται με το θεμα μου.Υπαρχει περιπτωση να χασω τα χρηματα μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Lamar20072008 είπε

τα χρηματα μου

Γενικός κανόνας στα κρυπτονομίσματα, αν δεν έχεις τα κλειδιά του πορτοφολιού, δεν είσαι ο κάτοχος των νομισμάτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Lamar20072008 είπε

Καλησπερα.Ηθελα να ρωτησω αν καποιος εχει εμπειρια απο χρηση του Coinbase.Για πρωτη φορα μετα απο τρια χρονια που εχω λογαριασμο εκει,πουλησα ETH με καταθεση στον δηλωμενο μου τραπεζικο λογαριασμο.Εχουν περασει 15 ημερες και τα χρηματα ακομη να φανουν.Η εξυπηρετηση πελατων του coinbase υποτιθεται ασχολειται με το θεμα μου.Υπαρχει περιπτωση να χασω τα χρηματα μου?

δεν υπάρχει περίπτωση να χάσεις τα χρήματα σου αλλά είναι πάρα πολύ παράξενο ότι δεν έχουν εμφανιστεί ακόμα στον λογαριασμό σου. Δλδ μέσα σε 3 μέρες εμφανίζονται. Είσαι σίγουρος ότι έχεις δώσει το σωστό IBAN?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το επαθα και εγω προσφατα με το συγκεκριμενο ανταλλακτηριο αλλα το ποσο ηταν αρκετα μικρο και δεν εχω ασχοληθει ακομα να στειλω καποιο email.
Νομιζα οτι ηταν ιδεα μου και οτι απλα δεν φανηκε σαν κινηση στον λογαριασμο, αλλα βλεποντας κι αυτο το ποστ, επιβεβαιωνω τις υποψιες μου.

Πολυ περιεργο παντως, Δεν ειχα ποτε προβλημα μαζι τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Έκανα και εγώ πρόσφατα εκεί έναν λογαριασμό γιατί θεωρούσα!? από παλιά που ασχολούμουν ότι είναι αξιόπιστο κτλ κτλ κτλ ... Δεν λέω οτι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ... απλά σε site όπως το trustpilot έχει πάρει απίστευτα χάλια σχόλια....

Με προβληματίζει το γεγονός και αν ας πούμε ήθελα να προχωρήσω στο να επενδύσω κάποια χρήματα σε καμιά περίπτωση δεν θέλω να αγχώνομαι ότι κάτι μπορεί να μην πάει καλά... Το site το γνωρίζω από όταν άνοιξε και ασχολούμουν με τα cryptos αλλά δεν είχα την εμπειρία να το "δουλέψω"
 
Η δική σας γνώμη/εμπειρία με το θέμα? Υπάρχουν εναλλακτικές που να πληρούν τις "λογικές" προϋποθέσεις .... και να κοιμάσαι πιο ήσυχος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, LuNaTiC είπε

Έκανα και εγώ πρόσφατα εκεί έναν λογαριασμό γιατί θεωρούσα!? από παλιά που ασχολούμουν ότι είναι αξιόπιστο κτλ κτλ κτλ ... Δεν λέω οτι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ... απλά σε site όπως το trustpilot έχει πάρει απίστευτα χάλια σχόλια....

Με προβληματίζει το γεγονός και αν ας πούμε ήθελα να προχωρήσω στο να επενδύσω κάποια χρήματα σε καμιά περίπτωση δεν θέλω να αγχώνομαι ότι κάτι μπορεί να μην πάει καλά... Το site το γνωρίζω από όταν άνοιξε και ασχολούμουν με τα cryptos αλλά δεν είχα την εμπειρία να το "δουλέψω"
 
Η δική σας γνώμη/εμπειρία με το θέμα? Υπάρχουν εναλλακτικές που να πληρούν τις "λογικές" προϋποθέσεις .... και να κοιμάσαι πιο ήσυχος?

Χρησιμοποίησα το kraken που πρότειναν τα παιδιά απο το forum, δεν εχω κάποιο προβλημα. Αλλά ουτε και το coinbase  νομίζω θα σου φάει λεφτά. Είναι μεγαλα παλια ανταλλακτήρια. Απλά δεν δουλεύει το support σωστα έχουν τοσα τικ καθε ώρα.  ΟΙ κριτικές είναι χάλια για όλα τα μεγαλα ανταλλακτήρια γενικά ...τοσος κόσμος..μέτριο σερβις...  Ανταλλακτηρια με μεγαλύτερα fees έχουν καλύτερο support

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα κοιμόσουν ήσυχος δλδ με κάποια χρήματα που είναι "πολλά" για σένα να τα έχεις εκεί πέρα?
Για κάποιον που δε θέλει να κάνει και τις πολλές αγοραπωλησίες η αγορά ενός wallet (ledger) και μετατροπή κάποιον χρημάτων σε BTC με σκοπό το keep αξίζει να τα έχεις σε ένα site όπως το Coinbase?

και μια ερώτηση για κάποιο wallet που μπορεί να είναι ισάξια καλό ας πούμε με ένα offline που μπορώ να το έχω στο κινητό μου? Θεωρητικά είναι αρκετά safe και αυτή η περίπτωση έτσι δεν είναι ?

 

Με το verification τι φάση ρε παίδες δεν δέχεται τπτ ούτε ταυτότητα ούτε λογαρισμούς.... τι κάνω

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, LuNaTiC είπε

Θα κοιμόσουν ήσυχος δλδ με κάποια χρήματα που είναι "πολλά" για σένα να τα έχεις εκεί πέρα?
Για κάποιον που δε θέλει να κάνει και τις πολλές αγοραπωλησίες η αγορά ενός wallet (ledger) και μετατροπή κάποιον χρημάτων σε BTC με σκοπό το keep αξίζει να τα έχεις σε ένα site όπως το Coinbase?

και μια ερώτηση για κάποιο wallet που μπορεί να είναι ισάξια καλό ας πούμε με ένα offline που μπορώ να το έχω στο κινητό μου? Θεωρητικά είναι αρκετά safe και αυτή η περίπτωση έτσι δεν είναι ?

 

Με το verification τι φάση ρε παίδες δεν δέχεται τπτ ούτε ταυτότητα ούτε λογαρισμούς.... τι κάνω

 

δεν θα μπορούσα να κοιμηθώ αν τα άφηνα σε ανταλλακτήρια όπως η Coinbase και όχι για θέμα ασφάλειας αλλά για θέμα αδειοδότησης. 

H Coinbase επειδή είναι αδειοδοτημένη και επειδή ακολουθεί πιστά την όποια νέα νομοθεσία εμφανιστεί μπορεί μια μέρα να σου παγώσει τα ψηφιακά σου νομίσματα και να σου ζητάει απίθανα πράγματα για KYC. Το έχει αρκετές φορές σε λογαριασμούς.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ πιστεύω ότι τα καλύτερα είναι το Kraken και Bitstamp ενώ μου αρέσει και το bitlfyer με τις δυνατότητες που έχει για αγορά μέσω paypal καρτών. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

καλησπέρα,

 

μήπως έχει κάποιος κανένα hint πώς να κάνουμε το address verification στο Coinbase?

Έχω δοκιμάσει με λογαριασμό ΔΕΗ & Cosmote και μου το απορίπτουν συνέχεια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παλιά το είχα κάνει κανονικά με λογαριασμούς αλλά πλέον δεν τους δέχονται και το έκανα με το bank statement της N26 και το δέχθηκαν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Δημιουργία νέου...