Προς το περιεχόμενο

Το Adobe Photoshop για ARM διαθέσιμο σε beta έκδοση για macOS και Windows


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λογικη apple

Λαε μου

Σκαστε 1500 για το Μ1 με τρομερες δυνατοτητες

θα μπορειτε να σερφαρετε στο ιντερνετ και να δειτε βιντεακια

That's it 

 

Στο εγγυς μελλον καποιοι θα φιλοτιμηθουν να φτιαξουν εφαρμογες για ARM cpu

το κολπο ειναι να αγορασετε εσεις πολλα κοματια μην την παθουμε οπως με τα PowerPC και αναγκαστουμε και παλι να παμε στην Intel

Επεξ/σία από thodoris7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, thodoris7 είπε

Λογικη apple

Λαε μου

Σκαστε 1500 για το Μ1 με τρομερες δυνατοτητες

θα μπορειτε να σερφαρετε στο ιντερνετ και να δειτε βιντεακια

That's it 

Στο εγγυς μελλον καποιοι θα φιλοτιμηθουν να φτιαξουν εφαρμογες για ARM cpu

το κολπο ειναι να αγορασετε εσεις πολλα κοματια μην την παθουμε οπως με τα PowerPC και αναγκαστουμε και παλι να παμε στην Intel

Δεν νομίζω να πάει σε κάτι χειρότερο. Αν η Intel την ξεπεράσει ίσως επιστρέψει. Προς το παρόν τώρα αν πει ότι επιστρέφει θα πάει σε Amd. Βασικά δεν έχει πρόβλημα να διατηρήσει με universal λειτουργικό και εφαρμογές, τις δυο αρχιτεκτονικές παράλληλα όπως έκανε τότε που είχε PowerPC και Intel με το Mac OS lion.

Ο κύβος ερρίφθη όχι μόνο από την apple. Και οι υπόλοιποι κατασκευαστές θα ακολουθήσουν. Η τεχνολογια δεν είναι προνόμιο λίγων εταιρειών.

Επεξ/σία από atheatos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήδη όλες οι μεγάλες εταιρίες θα ακολουθήσουν τον Apple m1 (Avid , Adobe και σχετικές), θέμα χρόνου να ακολουθήσουν και οι ποιο μικροί κατασκευαστές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Retromaniac είπε

Είχα αναφέρει και τα 2 αλλά με έβγαζαν λάθος. Κάποια προγραμματα θα είναι με emulation στην αρχή και εδώ έχουμε την περίπτωση να μην παίζει καν από emulation οπότε αναγκαστικά θα βγει arm. Επίσης είχα πει ότι αυτό θα βοηθήσει και τα windows 10 on arm να αποκτήσει αντίστοιχες εκδόσεις σε arm. Πάλι μου έλεγα ότι αυτά είναι @@

Άλλο το 'δεν παίζει καν με emulation' κι άλλο το 'δεν το υποστηρίζει η Adobe.' Το δεύτερο σημαίνει πως δεν παρέχει ούτε βοήθεια, ούτε υποστήριξη σε προβλήματα που μπορεί να εμφανιστούν ή ό,τι σχετικό. Για την ακρίβεια τρέχει κανονικά και υπάρχουν μόλις 2 known issues

Δε νομίζω βέβαια να απευθύνονται αυτά τα μηχανήματα με M1 σε επαγγελματίες του Creative Suite, αν και μάλλον τρέχουν καλύτερα από ότι στο προηγούμενο Macbook Air π.χ.

Τέλος, μια λεπτομέρεια, δεν τρέχουν τα Intel applications με emulation αλλά με (1-time) translation.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, thodoris7 said:

το κολπο ειναι να αγορασετε εσεις πολλα κοματια μην την παθουμε οπως με τα PowerPC και αναγκαστουμε και παλι να παμε στην Intel

Τουλάχιστον προσπαθεί να φύγει από ιντελ που μας εχει αρμεξει τόσα χρόνια από παντού. Εφοσον έχεις καποια καλύτερη πρόταση γιατί δεν τους τη στελνεις να τους ανοίξεις τα μάτια εκεί στην απλ και κάθεσαι και τα λες εδώ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, CheOnWeb είπε

Το άρθρο λέει "Επίσης, αξιοσημείωτο είναι ότι η εκτέλεση της κανονικής έκδοσης του Adobe Photoshop μέσω του Rosetta emulator δεν υποστηρίζεται από την Adobe,

Δεν είναι x86 η κανονική εφαρμογή του Photoshop?

όντως !! τι φαση ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Retromaniac είπε

Επίσης είχα πει ότι αυτό θα βοηθήσει και τα windows 10 on arm να αποκτήσει αντίστοιχες εκδόσεις σε arm. Πάλι μου έλεγα ότι αυτά είναι @@

 

ΜΑΚΑΡΙ , ας ελπίσουμε η MS να βοηθήσει τους κατασκευαστές με μικρές αλλαγές να καταφέρουν να κάνουν Port τις εφαρμογές τους στα Windows με ARM. Αν γίνει έτσι , η Apple θα βοηθήσει πολύ την MS που εχει βαλτώσει σε αυτό το κομμάτι , αν και ίσως το έχουν υπόψη τους και έχουν φτιάξει με κάποιο τρόπο ασυμβατότητες μεταξύ των Arm που θα δυσκολέψουν πολύ το εγχείρημα αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, ntarlas said:

όντως !! τι φαση ??

Δεν ξέρω. Κι εγώ νόμιζα ότι ό,τι παίζει με Intel, παίζει και με Rosetta. Ποιος ξέρει ποια άλλα προγράμματα δεν είναι συμβατά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω την apple δεν την γουσταρω ,δεν γουσταρω την νοοτροπια κ απο την μυγα ξυγκι ,δεν γουσταρω το κακιστο after sales ,δεν γουσταρω την εμφαση στην μοστρα παρα στην ουσια ,δεν γουσταρω το κλειδαμπαρωμενο οικοσυστημα ,δεν γουσταρω τις υπερτιμημενες συσκευες της κ πολλα αλλα

ΑΛΛΑ αυτο που γινεται με τον M1 αλλαζει την βιομηχανια κ ωθει το computing σε εποχες περα της απαρχαιωμενης Χ86 

μπραβο τους που το τολμουν ,οχι γιατι ειναι καλοι αλλα γιατι εχουν την δυναμη να το κανουν 

αυτο που γινεται μας συμφερει ολους μας ,μην ειστε κοντοφθαλμοι

περιμενω ομορφες εξελιξεις τα επομενα χρονια με δυνατους αποδοτικους ενεργειακα cpu κ συγκλιση desktop k mobile πλατφορμων

ελπιζω να μπουν στο παιχνιδι κ intel k amd

αν δεν μπουν η επομενη αναβαθμιση μου θα ειναι apple

μπραβο τους ,τους το δινω γιατι το αξιζουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, momentum είπε

Τουλάχιστον προσπαθεί να φύγει από ιντελ που μας εχει αρμεξει τόσα χρόνια από παντού. Εφοσον έχεις καποια καλύτερη πρόταση γιατί δεν τους τη στελνεις να τους ανοίξεις τα μάτια εκεί στην απλ και κάθεσαι και τα λες εδώ; 

μαλλον φιλε μου δεν καταλαβαινεις ολο το νοημα 

η apple κανει ενα πειραμα στου κασσιδι το κεφαλι

εκτος αν εσυ γουσταρεις να παρεις εναν υπολογιστη των 1500 ευρω για browsing μονο

το εχω γραψει και πριν

δεν νομιζω να μην υπαρχει ανθρωπος που να μην θελει ενα laptop που να κραταει η μπαταρια του 2 μερες να μην ζεματαει να μην του σπανε τα αυτια οι ανεμιστηρες να μην χρειαζετε να το ανοιγεις να βαλεις παστες κοκ

Αλλα κανε το σωστα και ομαλα και με ενα προιον που να εχει πραγματικες δυνατοτητες 

εχουν βαλει κι αλλοι ARM επεξεργαστη 10 χρονια πριν η lenovo

αν δεν ακολουθησει η MS ανθρακας ο θησαυρος

μαλλον το προσπαθησε η MS με τα windows phone αλλα εφαγε τα μουτρα της

Επεξ/σία από thodoris7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά δεν ήταν ούτε τόσο δύσκολο ούτε τόσο χρονοβόρο να υποστηρίξουν οι εταιρείες λογισμικου το ARM. Απλά έπρεπε ο μεγάλος πελάτης (Apple) να κάνει την αλλαγή.

Δεν θα μείνουν τελικά ξεκρέμαστοι οι χρηστες όπως λέγονταν κατά κόρον.

Δεν ειναι περίεργο. Μπορεί εδώ να μην το ζούμε αλλα η αγορα της Αμερικής είναι μεγάλη και το μερίδιο της Apple εκεί τεράστιο. Και κυρίως το μερίδιο σε εταιρείες και πανεπιστήμια και ιδρυματα. Δεν τους αγνοείς αυτούς εύκολα γιατι ειναι σημαντικοτατοι πελάτες.

Σε λίγο θα υπάρχουν τα πάντα και σε ARM. Πολύ πιο γρήγορα απ ότι φανταζομασταν τελικά.

Μονο καλό το λες πάντως.

Το μόνο σιγουρο είναι πια ότι τα επόμενα Laptops (ειδικά για office works) θα ειναι ARM. Όλοι θα μπουν στο παιχνίδι. Θα γεμίσουμε Snap, MTK και Exynos.

Γιατί όχι?

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Neural_handshake είπε

εγω την apple δεν την γουσταρω ,δεν γουσταρω την νοοτροπια κ απο την μυγα ξυγκι ,δεν γουσταρω το κακιστο after sales ,δεν γουσταρω την εμφαση στην μοστρα παρα στην ουσια ,δεν γουσταρω το κλειδαμπαρωμενο οικοσυστημα ,δεν γουσταρω τις υπερτιμημενες συσκευες της κ πολλα αλλα

ΑΛΛΑ αυτο που γινεται με τον M1 αλλαζει την βιομηχανια κ ωθει το computing σε εποχες περα της απαρχαιωμενης Χ86 

μπραβο τους που το τολμουν ,οχι γιατι ειναι καλοι αλλα γιατι εχουν την δυναμη να το κανουν 

αυτο που γινεται μας συμφερει ολους μας ,μην ειστε κοντοφθαλμοι

περιμενω ομορφες εξελιξεις τα επομενα χρονια με δυνατους αποδοτικους ενεργειακα cpu κ συγκλιση desktop k mobile πλατφορμων

ελπιζω να μπουν στο παιχνιδι κ intel k amd

αν δεν μπουν η επομενη αναβαθμιση μου θα ειναι apple

μπραβο τους ,τους το δινω γιατι το αξιζουν

Καλά και η risc αρχιτεκτονικη απαρχαιωμένη είναι. Απλά η κάθε αρχιτεκτονική έχει τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα της

9 ώρες πριν, SeaLion είπε

Άλλο το 'δεν παίζει καν με emulation' κι άλλο το 'δεν το υποστηρίζει η Adobe.' Το δεύτερο σημαίνει πως δεν παρέχει ούτε βοήθεια, ούτε υποστήριξη σε προβλήματα που μπορεί να εμφανιστούν ή ό,τι σχετικό. Για την ακρίβεια τρέχει κανονικά και υπάρχουν μόλις 2 known issues

Δε νομίζω βέβαια να απευθύνονται αυτά τα μηχανήματα με M1 σε επαγγελματίες του Creative Suite, αν και μάλλον τρέχουν καλύτερα από ότι στο προηγούμενο Macbook Air π.χ.

Τέλος, μια λεπτομέρεια, δεν τρέχουν τα Intel applications με emulation αλλά με (1-time) translation.

Είναι λίγο πιο περίπλοκο. Είναι συνδυασμός JIT και Caching.

https://blogs.blackberry.com/en/2019/09/teardown-windows-10-on-arm-x86-emulation

4 ώρες πριν, Vasilisxd είπε

ΜΑΚΑΡΙ , ας ελπίσουμε η MS να βοηθήσει τους κατασκευαστές με μικρές αλλαγές να καταφέρουν να κάνουν Port τις εφαρμογές τους στα Windows με ARM. Αν γίνει έτσι , η Apple θα βοηθήσει πολύ την MS που εχει βαλτώσει σε αυτό το κομμάτι , αν και ίσως το έχουν υπόψη τους και έχουν φτιάξει με κάποιο τρόπο ασυμβατότητες μεταξύ των Arm που θα δυσκολέψουν πολύ το εγχείρημα αυτό.

Καταρχας δεν μιλάμε για port αλλά για recompile. Είναι ΤΕΛΕΙΩΣ διαφορετικά πράγματα και το 2ο απείρως πιο εύκολο από το 1ο με πολύ λιγότερες αλλαγές. Δεύτερον δεν θα βοηθήσει η apple την Microsoft άμεσα άλλα έμμεσα, γιατί αφού θα μπουν στην διαδικασία να  κάνουν την μετατροπή θα τους είναι πολύ πιο εύκολο να το κάνουν και για τα windows.

Επίσης η Microsoft δεν έχει βαλτώσει. Βγαίνει το emulation και για 64 bit. Απο εκεί και πέρα η διαφορά που υπάρχει και στο mac os θα γινει πιο γρήγορα η μετάβαση είναι το ΜΟΝΟΠΩΛΕΙΟ. Η apple ελέγχει και το hw και το sw. Οι developers δεν έχουν άλλη επιλογή από το να κάτσουν να βγάλουν τις εφαρμογές σε ARM. Στα windows αντίθετα δεν πιέζεται ο developer να το κάνει.

Αυτά γιατί πολλοί νομίζουν ότι η apple κάνει κάποιο θαύμα... 

Και φυσικά λέω μπράβο σε όλους που προσπαθούν να πάμε σε RISC αρχιτεκτονική.

Επεξ/σία από Retromaniac
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Είναι λίγο πιο περίπλοκο. Είναι συνδυασμός JIT και Caching.

https://blogs.blackberry.com/en/2019/09/teardown-windows-10-on-arm-x86-emulation

Δεν ξέρω για τα Windows, στο macOS πάντως (για το οποίο ήταν και η απάντησή μου) η ίδια η Adobe λέει:
Photoshop 22.x will run under Rosetta 2 emulation mode on Apple devices with Apple Silicon M1 processors
και έχει 2 Emulation compatibility issues όπως τα αποκαλεί, τα οποία οκ, αναλόγως την χρήση που γίνεται μπορεί και να είναι αποτρεπτικά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, SeaLion είπε

Δεν ξέρω για τα Windows, στο macOS πάντως (για το οποίο ήταν και η απάντησή μου) η ίδια η Adobe λέει:
Photoshop 22.x will run under Rosetta 2 emulation mode on Apple devices with Apple Silicon M1 processors
και έχει 2 Emulation compatibility issues όπως τα αποκαλεί, τα οποία οκ, αναλόγως την χρήση που γίνεται μπορεί και να είναι αποτρεπτικά.

Α οκ, νόμιζα οτι το έλεγες για τα windows. Πάντως και το 1 time translation, είναι emulation. Άλλον να γίνει compile o source ο κωδικας όπου ο compiler έχει όλα τα στοιχεία για να κάνει σωστά και Optimized την παραγωγή του εκτελέσιμου κώδικα και άλλο η αντίστοιχιση εντολών, μνήμης κτλ από την μία αρχιτεκτονική στην άλλη. Το 2ο είναι emulation είτε το κάνεις κάθε φορά που τρέχει είτε το έχεις αποθηκεύσει. Εξάλλου οι περισσότεροι emulators (ακόμη και για παιχνιδομηχανές) κάνουν memory caching τα τμήματα που έχουν ήδη τρέξει. Οπότε αν ένα loop είναι να γίνει 1 εκ φορές τότε μόνο την 1η φορά θα γίνει translate.

Επεξ/σία από Retromaniac
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, thodoris7 είπε

Αλλα κανε το σωστα και ομαλα και με ενα προιον που να εχει πραγματικες δυνατοτητες

Μπορείς να μου δικαιολογήσεις λίγο αυτή την πρόταση?

Ρωτάω γιατί και σωστά μου φαίνεται, αφού ξεκινάει με εισαγωγικά μοντέλα και όχι pro... και ομαλά, μιας και από αυτούς που θα τα αγοράσουν δεν θα λείψει τίποτα... και έχουν πραγματικές δυνατότητες, αφού τα μοντέλα που αντικαθιστούν υπολείπονται σε όλους τους τομείς... 

ΥΓ: να δω ποτέ θα σταματήσει το ανέκδοτο με τα laptop με arm επεξεργαστή πριν δέκα χρόνια, ούτε το μοντέλο δεν θυμάστε... 

ΥΓ2: η MS μια χαρά το πάει το θέμα με την ARM αρχιτεκτονική, να πίστευε λίγο περισσότερο στο εγχείρημα και να μην έδινε τόση σημαία σε κάτι κολλημένους χρήστες, πριν πέντε χρόνια που δεν μπορούσαν να ξεφύγουν από την εκτέλεση των .exe και του start, και τώρα θα ήταν πολύ μπροστά...

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...