Προς το περιεχόμενο

Το Adobe Photoshop για ARM διαθέσιμο σε beta έκδοση για macOS και Windows


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, AtiX είπε

Μπορείς να μου δικαιολογήσεις λίγο αυτή την πρόταση?

Ρωτάω γιατί και σωστά μου φαίνεται, αφού ξεκινάει με εισαγωγικά μοντέλα και όχι pro... και ομαλά, μιας και από αυτούς που θα τα αγοράσουν δεν θα λείψει τίποτα... και έχουν πραγματικές δυνατότητες, αφού τα μοντέλα που αντικαθιστούν υπολείπονται σε όλους τους τομείς... 

ΥΓ: να δω ποτέ θα σταματήσει το ανέκδοτο με τα laptop με arm επεξεργαστή πριν δέκα χρόνια, ούτε το μοντέλο δεν θυμάστε... 

ΥΓ2: η MS μια χαρά το πάει το θέμα με την ARM αρχιτεκτονική, να πίστευε λίγο περισσότερο στο εγχείρημα και να μην έδινε τόση σημαία σε κάτι κολλημένους χρήστες, πριν πέντε χρόνια που δεν μπορούσαν να ξεφύγουν από την εκτέλεση των .exe και του start, και τώρα θα ήταν πολύ μπροστά...

εχουμε διαφορετικη φιλοσοφια αντιληψης

εισαγωγικο μοντελο με 1000+ ευρω;;;;; 

εγω μια χαρα θυμαμε το μοντελο της λενοβο (skylight 10.1'με linux) γιατι το ειχε παρει ενας φιλος μου εντελως συμπτωματικα απο ταιβαν που ειχε παει τοτε για δουλειες και μας εκανε εντυπωση η δειαρκεια της μπαταριας

αν εσενα η καποιους με ομοια αντιληψη οτι δεν τον νοιαζει το 1000+ για κατι που (προς το παρον) ειναι ενα iphone  σε μορφη laptop μαγκια σου και δικαιωμα σου

και για να σε προλαβω δεν ειμαι hater αφου εχουν περασει απο τα χερια μου πολλα μοντελα της apple (iphone ipod ipad macbook & macbook pro) απλα ειμαι πραγματιστης 

νοιωθω μερικες φορες στην ελλειψη καλοβουλης κριτικηςκι  οτι σε ορισμενους αν η apple  τους ελεγε να περπατανε με μια κουραδα στο κεφαλι με το μηλο θα το εκαναν 

 

απλα εγω σαν end user δεν θελω να ειμαι καμιας πολυεθνικης πειραματοζωο και να πληρωνω κι απο επανω

ειμαι πιο σκεπτικιστης που θα επενδυσω τα λεφτα μου χωρις να μεμφομαι αλλους που το κανουν

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 41
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, thodoris7 είπε

εχουμε διαφορετικη φιλοσοφια αντιληψης

εισαγωγικο μοντελο με 1000+ ευρω;;;;; 

εγω μια χαρα θυμαμε το μοντελο της λενοβο (skylight 10.1'με linux) γιατι το ειχε παρει ενας φιλος μου εντελως συμπτωματικα απο ταιβαν που ειχε παει τοτε για δουλειες και μας εκανε εντυπωση η δειαρκεια της μπαταριας

αν εσενα η καποιους με ομοια αντιληψη οτι δεν τον νοιαζει το 1000+ για κατι που (προς το παρον) ειναι ενα iphone  σε μορφη laptop μαγκια σου και δικαιωμα σου

και για να σε προλαβω δεν ειμαι hater αφου εχουν περασει απο τα χερια μου πολλα μοντελα της apple (iphone ipod ipad macbook & macbook pro) απλα ειμαι πραγματιστης 

νοιωθω μερικες φορες στην ελλειψη καλοβουλης κριτικηςκι  οτι σε ορισμενους αν η apple  τους ελεγε να περπατανε με μια κουραδα στο κεφαλι με το μηλο θα το εκαναν 

 

απλα εγω σαν end user δεν θελω να ειμαι καμιας πολυεθνικης πειραματοζωο και να πληρωνω κι απο επανω

ειμαι πιο σκεπτικιστης που θα επενδυσω τα λεφτα μου χωρις να μεμφομαι αλλους που το κανουν

 

 

Ωραία το μάθαμε και αυτό, τα εισαγωγικά μοντέλα πρέπει να είναι και φτηνά... λέω καλύτερα να σου τα χαρίζουν καλύτερα...

Τώρα για το πριν μια δεκαετία laptop με arm... και τι ακριβώς έτρεχε εκτός από την έκδοση του linux, αν θυμάμαι καλά η απόδοση των τότε arm ήταν χαοτική ακόμα και με τους celeron (σαν τα αντίστοιχα netbook με atom που ουσιαστικά δεν μπορούσες να κάνεις τίποτα και για αυτό πάτωσαν)

Οπότε τι συζητάμε? και γιατί, την καθε αποτυχία, να την θεωρούμε ως πρώτη φορά? Επειδή μας συμφέρει? Αν είναι έτσι να θυμηθούμε και τον πρώτο άνθρωπο που σκέφτηκε να πετάξει, τον πρώτο άνθρωπο που προσπάθησε να φτιάξει το αυτοκίνητο, τον πρώτο άνθρωπο που πήγε στον Άρη...

Κατά τα αλλά από ότι βλέπω επαφή με την τεχνολογία δεν έχεις αφού μου μιλάς για το air/pro(?) και το ονομάζεις ένα μεγάλο iPhone... οπότε το αφήνω εδώ μιας και δεν θα βγει πουθενά...

ΥΓ: δεν υπάρχει φιλοσοφία αντίληψης... υπάρχει αντίληψη και μη...

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

πκ αφου δεν εχω αντιληψη και ασχετος απο τεχνολογια παρε το εσυ και περιμενε σε 6 μηνες με 1 χρονο να βγουν οι εφαρμογες

και ναι με Αρμ αρχιτεκτονικη και χωρις εφαρμογες σοβαρες να τρεχουν τι ειναι απο πλευρας δυνατοτητων;

το κλεινω εδω δεν μπορω να ανω κουβενυα με apple boy

μαλλον πρεπει να δεις την σειρα στο youtube του pcsteps

 

 

Επεξ/σία από thodoris7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, ntarlas είπε

όντως !! τι φαση ??

 

7 ώρες πριν, CheOnWeb είπε

Δεν ξέρω. Κι εγώ νόμιζα ότι ό,τι παίζει με Intel, παίζει και με Rosetta. Ποιος ξέρει ποια άλλα προγράμματα δεν είναι συμβατά. 

απαντήθηκε 2 post πιο πάνω παιδιά. Ξαναβάζω το post του @SeaLion

 

14 ώρες πριν, SeaLion είπε

Άλλο το 'δεν παίζει καν με emulation' κι άλλο το 'δεν το υποστηρίζει η Adobe.' Το δεύτερο σημαίνει πως δεν παρέχει ούτε βοήθεια, ούτε υποστήριξη σε προβλήματα που μπορεί να εμφανιστούν ή ό,τι σχετικό. Για την ακρίβεια τρέχει κανονικά και υπάρχουν μόλις 2 known issues

Δε νομίζω βέβαια να απευθύνονται αυτά τα μηχανήματα με M1 σε επαγγελματίες του Creative Suite, αν και μάλλον τρέχουν καλύτερα από ότι στο προηγούμενο Macbook Air π.χ.

Τέλος, μια λεπτομέρεια, δεν τρέχουν τα Intel applications με emulation αλλά με (1-time) translation.

 

 

Ως προς αυτό:

34 λεπτά πριν, AtiX είπε

Ωραία το μάθαμε και αυτό, τα εισαγωγικά μοντέλα πρέπει να είναι και φτηνά... λέω καλύτερα να σου τα χαρίζουν καλύτερα...

Τώρα για το πριν μια δεκαετία laptop με arm... και τι ακριβώς έτρεχε εκτός από την έκδοση του linux, αν θυμάμαι καλά η απόδοση των τότε arm ήταν χαοτική ακόμα και με τους celeron (σαν τα αντίστοιχα netbook με atom που ουσιαστικά δεν μπορούσες να κάνεις τίποτα και για αυτό πάτωσαν)

Οπότε τι συζητάμε? και γιατί, την καθε αποτυχία, να την θεωρούμε ως πρώτη φορά? Επειδή μας συμφέρει? Αν είναι έτσι να θυμηθούμε και τον πρώτο άνθρωπο που σκέφτηκε να πετάξει, τον πρώτο άνθρωπο που προσπάθησε να φτιάξει το αυτοκίνητο, τον πρώτο άνθρωπο που πήγε στον Άρη...

Κατά τα αλλά από ότι βλέπω επαφή με την τεχνολογία δεν έχεις αφού μου μιλάς για το air/pro(?) και το ονομάζεις ένα μεγάλο iPhone... οπότε το αφήνω εδώ μιας και δεν θα βγει πουθενά...

ΥΓ: δεν υπάρχει φιλοσοφία αντίληψης... υπάρχει αντίληψη και μη...

Για κάθε επιτυχία της Apple θα υπάρχει παντα μια αποτυχια που θα χρησιμοποιειται απο καποιους για να σου πουν οτι καποιος αλλος το εκανε πρωτος. Το εχουμε δει να επιβεβαιωνεται ξανα και ξανα τα τελευταια χρονια. Το εχουμε συνηθισει πλεον 

Επεξ/σία από Choulio
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, thodoris7 είπε

πκ αφου δεν εχω αντιληψη και ασχετος απο τεχνολογια παρε το εσυ και περιμενε σε 6 μηνες με 1 χρονο να βγουν οι εφαρμογες

και ναι με Αρμ αρχιτεκτονικη και χωρις εφαρμογες σοβαρες να τρεχουν τι ειναι απο πλευρας δυνατοτητων;

το κλεινω εδω δεν μπορω να ανω κουβενυα με apple boy

μαλλον πρεπει να δεις την σειρα στο youtube του pcsteps

 

 

Φίλε μου όλος ο τεχνολογικός κόσμος είναι στο πόδι με τις αλλαγές που ξεκίνησε η apple και εσύ μας λες τα δικά σου...

Αν δεν σου αρέσει μην αγοράζεις και μείνε σε αυτά που υπάρχουν... προσοχή όμως όταν αγοράσεις υπολογιστή με arm επεξεργαστή, μην δικαιολογήσεις τον εαυτό σου λέγοντας ότι το έκανε πρώτη η Lenovo, ψέματα θα λες στον ίδιο σου τον εαυτό...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, SeaLion είπε

Στο Mac που έχεις τώρα δεν αλλάζει το τι κατεβάζεις.
Για το Office που έχεις τώρα (ποιό άραγε;) καλό θα ήταν να εγκαταστήσεις το πιο πρόσφατο (αν πάρεις νέο Mac με M1 επεξεργαστή!)
Τα παιχνίδια από το Steam έχουνε πεθάνει τα περισσότερα λόγω macOS Catalina, μια και δεν γίναν ποτέ 64μπιτα, οπότε μείνε εκεί που είσαι αν έχεις πολλά! Αν είσαι στο Catalina, ναι, θα τρέχουν αυτά που έχεις και τώρα.

Ευχαριστώ πολύ φίλε... έχω το office to new  σπασμένο μεν αλλά φουλ λειτουργικό κ με update :).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, AtiX είπε

Φίλε μου όλος ο τεχνολογικός κόσμος είναι στο πόδι με τις αλλαγές που ξεκίνησε η apple και εσύ μας λες τα δικά σου...

Αν δεν σου αρέσει μην αγοράζεις και μείνε σε αυτά που υπάρχουν... προσοχή όμως όταν αγοράσεις υπολογιστή με arm επεξεργαστή, μην δικαιολογήσεις τον εαυτό σου λέγοντας ότι το έκανε πρώτη η Lenovo, ψέματα θα λες στον ίδιο σου τον εαυτό...

δεν μπορει ρε αδερφε να μην καταλαβαινεις τι γραφω

η ενσταση μου ειναι απλη

ΟΣΟ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ ΠΟΥ ΝΑ ΚΑΛΥΠΤΟΥΝ ΤΗΝ ARM  ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΕΙΝΑΙ <ΑΧΡΗΣΤΑ> ΤΑ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΑ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΥ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗ

 

το εγραψα σαφεστατα μετα 1 χρονο που θα υπαρχει ολη η υποστηριξη ναι

ΤΩΡΑ ΟΜΩΣ ΟΧΙ

ΟΛΟΙ ΘΕΛΟΥΝ ΕΝΑ LAPTOP ΠΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΖΕΜΑΤΑΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΑΥΤΑΡΚΙΑ ΜΠΑΤΑΡΙΑΣ 1-2 ΜΕΡΕΣ

 

διαβασε καλα τι γραφω

η ενσταση μου ειναι

στην τιμη που ειναι too much 

& στην έλλειψη εφαρμογων ποσο ποιο κατανοητος να γινω

ετσι κι αλλοιως οσα macbook ειχα και εχω δεν χρησιμοποιω σχεδον ποτε το Macos παντα μεσω bootcamp περναω windows τα οποια αξιοποιουν στο επακρο της δυνατοτητες του υπολογιστη αλλα αυτο ειναι θεμα προσωπικης εκτιμησης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, thodoris7 είπε

δεν μπορει ρε αδερφε να μην καταλαβαινεις τι γραφω

η ενσταση μου ειναι απλη

ΟΣΟ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ ΠΟΥ ΝΑ ΚΑΛΥΠΤΟΥΝ ΤΗΝ ARM  ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΕΙΝΑΙ <ΑΧΡΗΣΤΑ> ΤΑ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΑ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΥ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗ

 

το εγραψα σαφεστατα μετα 1 χρονο που θα υπαρχει ολη η υποστηριξη ναι

ΤΩΡΑ ΟΜΩΣ ΟΧΙ

ΟΛΟΙ ΘΕΛΟΥΝ ΕΝΑ LAPTOP ΠΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΖΕΜΑΤΑΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΑΥΤΑΡΚΙΑ ΜΠΑΤΑΡΙΑΣ 1-2 ΜΕΡΕΣ

 

διαβασε καλα τι γραφω

η ενσταση μου ειναι

στην τιμη που ειναι too much 

& στην έλλειψη εφαρμογων ποσο ποιο κατανοητος να γινω

ετσι κι αλλοιως οσα macbook ειχα και εχω δεν χρησιμοποιω σχεδον ποτε το Macos παντα μεσω bootcamp περναω windows τα οποια αξιοποιουν στο επακρο της δυνατοτητες του υπολογιστη αλλα αυτο ειναι θεμα προσωπικης εκτιμησης

Νευράκια βλέπω, δεν πειράζει θα ξεθυμάνουν μετά την συνειδητοποίηση της κυβίστησης... για πες μου μια εφαρμογή που ο υποψήφιος αγοραστής των μηχανημάτων δεν θα έχει στην διάθεση του μιας και δεν θα λειτουργεί? να σου θυμίσω πως προς στιγμή κυκλοφορούν, macbook air, macbook pro 13 & mac mini...

Επίσης, που πήγε αυτό το ηρωικό, πρώτη το έκανε η lenovo???

Τώρα στα υπόλοιπα προσωπικά σου γούστα που μας επιβάλεις ως καθολικά (τιμή & bootcamp) θα το ξανά πω...

Αν δεν σου αρέσει μην αγοράζεις και μείνε σε αυτά που υπάρχουν... προσοχή όμως όταν αγοράσεις υπολογιστή με arm επεξεργαστή, μην δικαιολογήσεις τον εαυτό σου λέγοντας ότι το έκανε πρώτη η Lenovo, ψέματα θα λες στον ίδιο σου τον εαυτό...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, thodoris7 είπε

δεν μπορει ρε αδερφε να μην καταλαβαινεις τι γραφω

η ενσταση μου ειναι απλη

ΟΣΟ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ ΠΟΥ ΝΑ ΚΑΛΥΠΤΟΥΝ ΤΗΝ ARM  ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΕΙΝΑΙ <ΑΧΡΗΣΤΑ> ΤΑ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΑ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΥ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗ

το εγραψα σαφεστατα μετα 1 χρονο που θα υπαρχει ολη η υποστηριξη ναι

ΤΩΡΑ ΟΜΩΣ ΟΧΙ

ΟΛΟΙ ΘΕΛΟΥΝ ΕΝΑ LAPTOP ΠΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΖΕΜΑΤΑΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΑΥΤΑΡΚΙΑ ΜΠΑΤΑΡΙΑΣ 1-2 ΜΕΡΕΣ

διαβασε καλα τι γραφω

η ενσταση μου ειναι

στην τιμη που ειναι too much 

& στην έλλειψη εφαρμογων ποσο ποιο κατανοητος να γινω

ετσι κι αλλοιως οσα macbook ειχα και εχω δεν χρησιμοποιω σχεδον ποτε το Macos παντα μεσω bootcamp περναω windows τα οποια αξιοποιουν στο επακρο της δυνατοτητες του υπολογιστη αλλα αυτο ειναι θεμα προσωπικης εκτιμησης

εγώ αυτό δεν το λεω έλλειψη εφαρμογών και σε καμία περίπτωση άχρηστο μηχάνημα

 

και σύγκριση με το περυσινό μοντέλο

γενικά έχεις μείνει στην κριτική πριν κυκλοφορήσουν και αρχίσουν τα reviews. Πλέον υπάρχουν απτές αποδείξεις οτι το rosetta δουλευει αρκετα καλα. Εχεις μεινει λίγο πίσω.

Επεξ/σία από Choulio
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νευρακια;

νεαυρακια και ειρωνια διακρινω απο εσενα που δεν τολμαει καποιος να πει την δικια του αποψη εσυ κανεις προσωπικες επιθεσεις, λες και σε θιξαμε προσωπικα, αλλα ετσι ειναι τα απλ μποις

εγω προσωπικα δεν εχω λογο να εκνευριστω για κατι που δεν μπαινει στη τσεπη μου

το τι θα ψωνισω εγω και το τι θα ψωνισεις εσυ δικαιωμα σου

κι αφου εισαι τοσο πολυ υποστηριχτεις των μακ αν θες ελα να σου δωσω κι ενα G4 που εχω για την συλλογη μου 

Αλλα οταν καποιος αμφισβητει τα γεγονοτα και τα προσαρμοζει οπως θελει οκ

εσυ κατσε και αγορασε ολη την γκαμα της apple δικαιωμα σου

1+1 ομως παντα κανουν 2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, thodoris7 είπε

1+1 ομως παντα κανουν 2

Το να το βλέπω αυτό από άνθρωπο, που ότι έχει υποστηρίξει μέχρι στιγμής είναι το αντίθετο και κόντρα σε ότι ισχύει, μου κάνει τρομερή εντύπωση... από που να το πάρουμε? 

Από το ότι δεν υπάρχουν προγράμματα να τρέξουν? (''εκτος αν εσυ γουσταρεις να παρεις εναν υπολογιστη των 1500 ευρω για browsing μονο'')?

Απο το οτι δεν εχουν δυνατοτητες (''Αλλα κανε το σωστα και ομαλα και μεενα προιον που να εχει πραγματικες δυνατοτητες'')?

Από το πρώτη το έκανε πριν δέκα χρόνια η Lenovo? (''εχουν βαλει κι αλλοι ARM επεξεργαστη 10 χρονια πριν η lenovo'')?

Γενικά και όπως είπε και ο φιλος πιο πάνω, διάβασε πρόσφατα reviews και μην μένεις σε αυτά που, νομίζεις, ότι γνωρίζεις...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον τα προγραμματα παιζουν με emulator αρα δεν εχουν γραφτει ακομα για ARM

ειναι η δεν ειναι γεγονος οτι απο επωνυμη μαρκα πρωτη το εκανε η lenovo

δεν μιλας με ανθρωπο που ειναι hater κι εχω αρκετα μοντελα της apple σε προσωπικη συλλογη και μαλιστα δεν τα αφηνω να πεθανουν τρεχω catalina σε macbook pro late 2008 ετσι γιατι μπορω

με ενοχλει αφανταστα το πανηγυρι τυπου εβγαλε ARM η Apple αρα .......και δερνει

 

οχι δεν ειναι ετσι περιμενουμε και βλεπουμε

ουτε ειμαι enthusiastic απο τα πρωτα reviews

περιμενω και θα δω πως θα παει η ARM αρχιτεκτονικη σε πραγματικο και παγκοσμιο επιπεδο απο πλευρας εφαρμογων και μονο κι οχι να ειμαι δεσμευμενος σε Macos οπου και μια απλη εφαρμογη σου λεει περασε απο το ταμειο

 

και δεν θελω να ακουσω ουτε για emulators ουτε για πιθανα paralers (αν βγουν) θελω αυτο που πληρωνω να μπορω να παρω ολες τις δυνατοτητες του στο μαξιμουμ

να μπορω να παρεμβω στο hardware να αναβαθμισω μνημη δεν γινετε ρε φιλε να μου δινεις 8 ραμ και δατς ιτ εν ετη 2020

με ενα τσιπακι που δεν μπορει να βγαλει πανω απο 2 θυρες usb και να λεω και ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...