Προς το περιεχόμενο

Προβολάκια για ποδήλατο


GregSabbath

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας!
Χρόνια τώρα που κάνω ποδήλατο έλεγα να αναβαθμίσω τα φώτα του. Το πρόβλημα είναι ότι για να βρω φως ποδηλάτου που να φωτίζει αξιοπρεπώς το δρόμο για να βλέπω κι εγώ το οδόστρωμα και όχι απλά να φαίνομαι στα αμάξια πάει το budget κοντά στα 60€+.

Σκέφτομαι να κάνω πατέντα με προβολάκι μηχανής. Το θέμα είναι: πώς να του δώσω ρεύμα;
Το μυαλό μου πάει σε συνδυασμό μπαταρίας 12v για ups.

Μιλάμε για budget κοντά στα 30-35€ με τη λύση που σκέφτομαι.

P.S. Δε με πολυενδιαφέρει η προσθήκη βάρους μιας που πήγαινα αρκετα tours φορτωμένος με backpacks κλπ :P

 

Thanks for the help!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, GregSabbath είπε

Καλησπέρα σας!
Χρόνια τώρα που κάνω ποδήλατο έλεγα να αναβαθμίσω τα φώτα του. Το πρόβλημα είναι ότι για να βρω φως ποδηλάτου που να φωτίζει αξιοπρεπώς το δρόμο για να βλέπω κι εγώ το οδόστρωμα και όχι απλά να φαίνομαι στα αμάξια πάει το budget κοντά στα 60€+.

Σκέφτομαι να κάνω πατέντα με προβολάκι μηχανής. Το θέμα είναι: πώς να του δώσω ρεύμα;
Το μυαλό μου πάει σε συνδυασμό μπαταρίας 12v για ups.

Μιλάμε για budget κοντά στα 30-35€ με τη λύση που σκέφτομαι.

P.S. Δε με πολυενδιαφέρει η προσθήκη βάρους μιας που πήγαινα αρκετα tours φορτωμένος με backpacks κλπ :P

Thanks for the help!

Αν δε σε πειράζει να περιμένεις λίγο καιρό για να παραλάβεις στα κινεζομάγαζα θα βρεις μεγάλη ποικιλία, πχ αυτό με μεγάλη μπαταρία και 1000 lumens που νομίζω είναι πολύ καλά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

οπως σου προτειναν παρε cree απο Κινα

ενα τιπ: οι μπαταριες εκ πειρας δεν ειναι το ατου τους ετσι σου προτεινω να παρεις 2 (εκτος βεβαια αν συζηταμε για βολτες στη νυχτα 30 λεπτα μεγιστο)

προφανως οσο περισσοτερα lumens/κερια τοσο καλυτερο απλως να παρεις κατι και για πισω (κοκκινο)

 

καλες βολτες!

Επεξ/σία από vamvakoolas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, kronos73 είπε

Αν δε σε πειράζει να περιμένεις λίγο καιρό για να παραλάβεις στα κινεζομάγαζα θα βρεις μεγάλη ποικιλία, πχ αυτό με μεγάλη μπαταρία και 1000 lumens που νομίζω είναι πολύ καλά

https://www.aliexpress.com/item/4000801702469.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.2d66460aeQVo88&algo_pvid=a4135777-66bb-4188-8cee-0f4cf375dbe2&algo_expid=a4135777-66bb-4188-8cee-0f4cf375dbe2-5&btsid=0bb0600116057686831594950e0137&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_,searchweb201603_

 

 

Μολις το παρειγγειλα απο Κινα μουθ βγηκε 18,5 ευρω καπου 21 Δολαρια με τα μεταφορικα αλλα δε ξερω αν δινει καμια εκπτωση λογω BLACK FRIDAY κλπ......η αληθεια ειναι οτι φαινεται δυνατο!!!! στα 18,5 ευρω μπορεις και σαν φακο να το εχεις οπουδηποτε

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, για παρόμοια με αυτά που μου στελνετε έξαχνα.
Από σκρούτζ και γενικά εδώ Ελλάδα τα βρίσκω αρκετά ακριβά. Σκεφτόμουν οπότε ένα συνδυασμό μεταξύ αυτών των 2:

https://www.skroutz.gr/s/10453662/Αδιάβροχος-προβολέας-μοτοσυκλέτας-2-50-ίντσες-Cree-LED-U7-Angel-Eye-με-λευκό-φως-στεφάνης-μαύρου-χρώματος-1-τεμ-IP67-OEM.html?from=account_favorites

https://www.skroutz.gr/s/24111038/Μπαταρία-STANDARD-RECHARGE-βαθείας-εκφόρτισης-VRLA-AGM120070-12V-7-0C20-6-53C10-5-8C5-AH.html

Για διακοπτάκι κάτι θα σκεφτώ. Το θέμα μου σε όλο αυτό είναι ότι τα volt θα τα έχω αλλά με τα Ampere τι παίζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα ήταν καλύτερο να υπάρχει δυναμός ώστε να χρησιμοποιείται μικρότερη μπαταρία από άποψη κόστος και βάρους? Χώρια ότι δεν θα την βγάζεις συνέχεια να την φορτίζεις

Είναι μια ιδέα, δεν ξέρω αν θα βολεύει πρακτικά, οικονομικά κλπ

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάρε μια κινέζια cree και είσαι κομπλε.. Σιγά μην κουβαλάς ολόκληρη μπαταρία μαζί σου .

Εγώ έχω ένα φακουδακι cree t6 που είχα πάρει πριν καμία 5αρια χρόνια γύρω στα 7 ευρώ και είναι πολύ δυνατο και παίρνει μόνο μια μπαταρία 18650 με διαρκεία μιάμιση ώρα περίπου στην δυνατή ρύθμιση.

Σαν αυτό 

https://www.skroutz.gr/s/14725661/GloboStar-Φακός-Μπαταρίας-Led-06202.html

Παίρνεις 2,3 μπαταρίες τις φορτίζεις και είσαι κομπλέ για ένα 5 ωρο .

 

Επεξ/σία από visualizer
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...