Προς το περιεχόμενο

Ταίριασμα ενισχυτή - ηχείων 2.0


geoprelo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

Πρώτη φορά φτιάχνω hi-fi ηχοσύστημα και δεν έχω γνώσεις ως προς τον ήχο και πιο συγκεκριμένα το ταίριασμα ηχείων  - ενισχυτή.
Σκέφτομαι να πάρω τα DALI Oberon 7 και να τα συνδυάσω με YAMAHA R-N402D.

Είναι καλό ταίριασμα; Ο ενισχυτής είναι ικανοποιητικός ή χρειάζεται πιο δυνατό μοντέλο;
Αν έχετε και άλλες προτάσεις ευπρόσδεκτες.
(Υπόψιν ακούω κατα βάση όλο το φάσμα της ροκ κυρίως όμως punk, metal, post-rock αλλά και hip-hop και ότι άλλο καλό κάτσει. Οι πηγές θα είναι κυρίως πικάπ, 3,5mm jack και πολύ πολύ Spotify-Tidal.)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια χαρά.Θα πρέπει να πεις και άλλα πραγματάκια για να σε βοηθήσει κάποιος.Σε τι χώρο θα τα βάλεις , τετραγωνικά , σε τι εντάσεις ακούς , τι πηγές θα έχεις αναλογικές ή ψηφιακές ή και τα δύο και σε τι ποσοστό  , αν τα θέλεις για home cinema ή όχι...

Σε πρώτη φάση είναι αταίριαστα αυτά τα δύο.Και επειδή καταλαβαίνω ότι τώρα αρχίζεις είναι και overkill.

 

Λες για πικάπ αλλά ο συγκεκριμένος δεν έχει καν σύνδεση για πικάπ.

 

Επεξ/σία από ryu_hadouken
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα.
Ετοιμάζεσαι να δώσεις ένα αξιοσέβαστο ποσό για σετ ηχείων-ενισχυτή, το οποίο, αν τελικά καταλήξεις σε ενισχυτή χωρίς είσοδο phono, θα αυξηθεί κατά 150-200 ευρώ για ένα αξιόλογο phono stage που θα καταστήσει δυνατή τη σύνδεση πικάπ.
Ο συμφορουμίτης από πάνω έχει δίκιο στο ότι υπάρχουν αρκετές λεπτομέρειες που θα (πρέπει να) παίξουν ρόλο στην τελική σου απόφαση. Όσον αφορά στο χώρο για παράδειγμα, τα συγκεκριμένα ηχεία πρέπει να τοποθετηθούν σε απόσταση 20-80cm από τοίχους για να αποδώσουν καλύτερα. Αυτό μπορείς να το δεις εδώ:

https://www.dali-speakers.com/products/oberon/oberon-7/ 
(specifications)

Πολλές φορές η ποιότητα του ήχου ενός συστήματος είναι καθαρά προσωπική άποψη. Κάτι που στα δικά μου αυτιά ακούγεται τέλειο, στα δικά σου μπορεί να θεωρείται απλώς απαράδεκτο.
Για μένα, το καλύτερο που θα μπορούσες να κάνεις είναι να βρεις ένα κατάστημα στο οποίο τα ηχεία μπορείς να τα ακούσεις επιτόπου, ιδανικά σε συνδυασμό με τον ενισχυτή που σ' ενδιαφέρει.

Επεξ/σία από Georgie2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/11/2020 στις 9:02 ΜΜ, geoprelo είπε

Καλησπέρα,

Πρώτη φορά φτιάχνω hi-fi ηχοσύστημα και δεν έχω γνώσεις ως προς τον ήχο και πιο συγκεκριμένα το ταίριασμα ηχείων  - ενισχυτή.
Σκέφτομαι να πάρω τα DALI Oberon 7 και να τα συνδυάσω με YAMAHA R-N402D.

Είναι καλό ταίριασμα; Ο ενισχυτής είναι ικανοποιητικός ή χρειάζεται πιο δυνατό μοντέλο;
Αν έχετε και άλλες προτάσεις ευπρόσδεκτες.
(Υπόψιν ακούω κατα βάση όλο το φάσμα της ροκ κυρίως όμως punk, metal, post-rock αλλά και hip-hop και ότι άλλο καλό κάτσει. Οι πηγές θα είναι κυρίως πικάπ, 3,5mm jack και πολύ πολύ Spotify-Tidal.)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

Πολυ καλα τα Dali oberon,εχει πεσει η τιμη τους γιατι μολις βγηκε η MKII εκδοση.O ενισχυτης ειναι πολυ λιγος για αυτα τα ηχεια.Δεν θελω να σε μπλεξω με πολλες επιλογες,μενεις στις ιδιες εταιρειες και παρε εναν yamaha A-S701 ,που εχει και προενισχυση για πικαπ,αλλα και την  δυνατοτητα να οδηγησει με ανεση τα ηχεια.Για τα δικτυακα,παρε το μικρο streamer της yamaha wxad-10,αλλα αυτο δεν εχει tidal. Αν θελεις και tidal πηγαινε στο wxc-50.Ανεβαινει το κοστος σε σχεση με την δικη σου προταση,αλλα ειναι ενας καλος συνδυασμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. 
Το έψαξα λίγο παραπάνω και πήρα τελικά τα Dali Oberon 7 μαζί με τον Cambridge Audio CXA81 για τον οποίο διάβασα πολύ καλά σχόλια και θεωρώ ότι θα μου ταιριάζει και σαν ήχος. Στο εγγύς μέλλον λογικά θα πάρω και ένα phono stage της ίδιας εταιρείας να το ολοκληρώσω.

Ευχαριστώ και πάλι :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/11/2020 στις 8:27 ΜΜ, geoprelo είπε

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. 
Το έψαξα λίγο παραπάνω και πήρα τελικά τα Dali Oberon 7 μαζί με τον Cambridge Audio CXA81 για τον οποίο διάβασα πολύ καλά σχόλια και θεωρώ ότι θα μου ταιριάζει και σαν ήχος. Στο εγγύς μέλλον λογικά θα πάρω και ένα phono stage της ίδιας εταιρείας να το ολοκληρώσω.

Ευχαριστώ και πάλι :)

Πολυ καλες επιλογες,καμια σχεση ο ενισχυτης με την αρχικη επιλογη του μικρου Yamaha.Ο CXA-81 εχει και ενα αρκετα καλο dac,οποτε μπορεις να συνδεσεις τον υπολογιστη σου με usb ή καποια αλλη πηγη με ψηφιακη εξοδο,την ομοαξονικη ή στην οπτικη ψηφιακη εισοδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...

Να μου επιτραπεί να ξεθάψω το θέμα μετά από ~4 χρόνια για να ρωτήσω εντυπώσεις για τον συγκεκριμένο συνδυασμό;

Έχω ρίξει αρκετή μελέτη τον τελευταίο καιρό για να βρω ενισχυτή της προκοπής και με τα πολλά πιστεύω πως κατέληξα στον CXA81, τον οποίο κάποια στιγμή θα παντρέψω με ένα streamer της προκοπής (CXN V2 ή Eversolo DMP-A6 ή θα δούμε).

Οπότε είμαι τώρα σε αναζήτηση ηχείων, πιθανότητα μεταξύ των Oberon 7 και των Whaferdale 4.3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο CXA81 είναι μια εξερετικη επιλογή

όσο αφορά τα ηχεία που έχεις διαλέξει Θα σου πρότεινα να δεις και τα Kef Q550  Triangle LN05 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ. Τα βάζω κι αυτά στα υπ' όψιν. Τώρα μένει να βρω από που θα παραγγείλω τον ενισχυτή σε πρώτη φάση, μιας και αρνούμαι να δώσω 1200 σε ελληνικό μαγαζί όταν στη Γερμανία σχεδόν όλα τον πουλάνε στα 1000. Λογικά από κανα MD Sound.

Επεξ/σία από nzeppos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, nzeppos είπε

Να μου επιτραπεί να ξεθάψω το θέμα μετά από ~4 χρόνια για να ρωτήσω εντυπώσεις για τον συγκεκριμένο συνδυασμό;

Έχω ρίξει αρκετή μελέτη τον τελευταίο καιρό για να βρω ενισχυτή της προκοπής και με τα πολλά πιστεύω πως κατέληξα στον CXA81, τον οποίο κάποια στιγμή θα παντρέψω με ένα streamer της προκοπής (CXN V2 ή Eversolo DMP-A6 ή θα δούμε).

Οπότε είμαι τώρα σε αναζήτηση ηχείων, πιθανότητα μεταξύ των Oberon 7 και των Whaferdale 4.3.

Τους streamer Τους θεωρούσα πάντα πεταμένα λεφτά τι παραπάνω θα σου δώσει από ένα PC? Πόσο μάλιστα από τη στιγμή που θα έχεις ένα καλό dac

Επεξ/σία από 6xXx6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σωστά αλλά δεν έχω σκοπό να το συνδέσω με PC ή ακόμα και με δίσκο/στικάκι ή άλλο φυσικό μέσο. Πιστεύω θα λειτουργεί εντελώς standalone με χειρισμό κυρίως μέσω mobile app, άντε και μέσω τηλεκοντρόλ.

Για την ακρίβεια το αρχικό πλάνο ήταν να παίζει κατά 99% με Bluetooth μέχρι που (όντας άσχετος με το άθλημα) διαπίστωσα από διάφορα reviews ότι αυτή η πηγή συνήθως χάνει πολύ σε ποιότητα (πχ. στον Denon PMA-600NE που κοίταζα αρχικά). Συγκεκριμένα όμως για τον CXA81 διαβάζω ότι το BT αποδίδει αρκετά καλά. Δεν ξέρω αν είναι λόγω aptX ή λόγω καλύτερης υλοποίησης.

Από την άλλη χθες βράδυ (είπαμε, άσχετος...) συνειδητοποίησα ότι αν ένα streamer στείλει την ψηφιακή του έξοδο στον ενισχυτή, τότε πρακτικά παρακάμπτουμε το DAC του πρώτου και άρα δεν έχει σημασία πόσο καλή μετατροπή κάνει. Και άρα είναι εν μέρει άχρηστο, πολύ περισσότερο αν ο ενισχυτής έχει καλύτερο DAC. Οπότε θα κάνω αρχικά τις δοκιμές μου με ενισχυτή/ηχεία  και Bluetooth και ίσως κάποια στιγμή στο μέλλον καταλήξω τι θα κάνω με το streamer, γιατί η αλήθεια είναι πως 900-1000 ευρώ το σκέφτομαι να τα δώσω για τέτοιο μηχάνημα. Στη χειρότερη θα βάλω κανα χρέπι λάπτοπ και θα το συνδέσω με USB με τον ενισχυτή.

Επεξ/σία από nzeppos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, nzeppos είπε

Να μου επιτραπεί να ξεθάψω το θέμα μετά από ~4 χρόνια για να ρωτήσω εντυπώσεις για τον συγκεκριμένο συνδυασμό;

Έχω ρίξει αρκετή μελέτη τον τελευταίο καιρό για να βρω ενισχυτή της προκοπής και με τα πολλά πιστεύω πως κατέληξα στον CXA81, τον οποίο κάποια στιγμή θα παντρέψω με ένα streamer της προκοπής (CXN V2 ή Eversolo DMP-A6 ή θα δούμε).

Οπότε είμαι τώρα σε αναζήτηση ηχείων, πιθανότητα μεταξύ των Oberon 7 και των Whaferdale 4.3.

Εχω τα wharfedale evo 4.4 και τα οδηγώ με έναν nad 356 bee που είναι στα 80 watt.

Πολύ καλά ηχεία για την τιμή τους, ουδέτερα και καθόλου κουραστικά ακόμα και σε μεγάλες εντάσεις.

Αλλά τα 80 watt του nad φαίνονται "λίγα" για τα 4.4, και έτσι θα πάρω τον τελικό της rotel rb 1552 mk2, που είναι 130 watt και πιστεύω ότι 50 watt παραπάνω θα είναι καλύτερα.

Το λέω γιατί εγώ ακούω σε μεγάλες εντάσεις και έκαψα τα tweeter των b&w 603 s2 λόγο του ότι υπεροδήγησα τον nad και κλίπαρε.

Νομίζω ότι με τον rotel δεν θα έχω αυτό το θέμα, 130 watt είναι καλά ρεύματα για την ένταση που ζητάω χωρίς να χρειαστεί να υπεροδηγήσω τον rotel. 👍

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 4/3/2024 στις 8:25 ΜΜ, lnwolfgr είπε

τα 80 watt του nad φαίνονται "λίγα"

Είναι λίγα γιατί στα 4ωμ δίνει τα ίδια περίπου βάτ (κλιπάρει στα 90 βατ). Πολύ κακή σχεδίαση. Ο Καίμπριτζ  στα 4ωμ δίνει λίγο πάνω από 120 βατ. Είναι άλλης κατηγορίας ενισχυτής. Η πραγματική δύναμη ενός ενισχυτή είναι τα βατ που σου δίνει στα 4ωμ. Ο Ροτέλ που θα πάρεις δίνει 190 περίπου βατ στα 4ωμ, αυτή είναι η πραγματική ισχύς του.

Στις 4/3/2024 στις 8:25 ΜΜ, lnwolfgr είπε

έκαψα τα tweeter των b&w 603 s2

Πρόσεξε γιατί εάν χρησιμοποιείς τα tone controls μπορεί να κάψεις και τα καινούργια σου ηχεία με τον Ροτέλ. +3db σημαίνει οτι θα ζητηθεί 2πλάσιο ρεύμα (βατ) από τον ενισχυτή και +6db 4πλάσιο. Καταλαβαίνεις πως εάν βρίσκεσαι ήδη σε μεσοϋψηλές εντάσεις και τσιμπήσεις λίγο τα πρίμα-μπάσα (με λίγα λόγια να προσθέσεις τετραγωνικό παλμό πάνω στο μουσικό σήμα), θα γίνει ζημιά. 

Τα tone controls τα χρησιμοποιούμε ΜΟΝΟ (συγνώμη για τα κεφαλαία) όταν ακούμε σε ΧΑΜΗΛΕΣ εντάσεις ώστε να αποκτήσει σώμα το μουσικό συμβάν (πχ το βράδυ). Σε κάθε περίπτωση ρίχνουν την ποιότητα του ήχου.

Αυτά.

Επεξ/σία από macodin
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, macodin είπε

Τα tone controls τα χρησιμοποιούμε ΜΟΝΟ (συγνώμη για τα κεφαλαία) όταν ακούμε σε ΧΑΜΗΛΕΣ εντάσεις ώστε να αποκτήσει σώμα το μουσικό συμβάν (πχ το βράδυ). Σε κάθε περίπτωση ρίχνουν την ποιότητα του ήχου.

 Οχι μονο κεφαλαια, αλλα τεραστεια γραμματα  "ταμπελας" χρειαζονται γι αυτην την τοσο χρισημη πληροφορια, που δεν γνωριζει η πλειοψηφια του κοσμου. Υποκλινομαι στις γνωσεις σου φιλε

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, macodin είπε

Είναι λίγα γιατί στα 4ωμ δίνει τα ίδια περίπου βάτ (κλιπάρει στα 90 βατ). Πολύ κακή σχεδίαση. Ο Καίμπριτζ  στα 4ωμ δίνει λίγο πάνω από 120 βατ. Είναι άλλης κατηγορίας ενισχυτής. Η πραγματική δύναμη ενός ενισχυτή είναι τα βατ που σου δίνει στα 4ωμ. Ο Ροτέλ που θα πάρεις δίνει 190 περίπου βατ στα 4ωμ, αυτή είναι η πραγματική ισχύς του.

Πρόσεξε γιατί εάν χρησιμοποιείς τα tone controls μπορεί να κάψεις και τα καινούργια σου ηχεία με τον Ροτέλ. +3db σημαίνει οτι θα ζητηθεί 2πλάσιο ρεύμα (βατ) από τον ενισχυτή και +6db 4πλάσιο. Καταλαβαίνεις πως εάν βρίσκεσαι ήδη σε μεσοϋψηλές εντάσεις και τσιμπήσεις λίγο τα πρίμα-μπάσα (με λίγα λόγια να προσθέσεις τετραγωνικό παλμό πάνω στο μουσικό σήμα), θα γίνει ζημιά. 

Τα tone controls τα χρησιμοποιούμε ΜΟΝΟ (συγνώμη για τα κεφαλαία) όταν ακούμε σε ΧΑΜΗΛΕΣ εντάσεις ώστε να αποκτήσει σώμα το μουσικό συμβάν (πχ το βράδυ). Σε κάθε περίπτωση ρίχνουν την ποιότητα του ήχου.

Αυτά.

 

54 λεπτά πριν, Chris2756 είπε

 Οχι μονο κεφαλαια, αλλα τεραστεια γραμματα  "ταμπελας" χρειαζονται γι αυτην την τοσο χρισημη πληροφορια, που δεν γνωριζει η πλειοψηφια του κοσμου. Υποκλινομαι στις γνωσεις σου φιλε

Το έχω υπόψιν, τα tone controls δεν τα χρησιμοποιώ καθόλου, ούτε σε χαμηλές εντάσεις. Το tone defeat είναι μονίμως ενεργοποιημένο 👍

Μετά το κλιπάρισμα έστειλα τον nad για ανακατασκευή, και είδα με τα μάτια μου πόσο χάλια components είχε, αλλάχτηκαν ΟΛΑ με καλής ποιότητας και φυσικά άλλαξε και ο ήχος του προς το καλύτερο, τώρα χρησιμοποιώ και το soft clipping το οποίο στρογγυλοποιεί το σήμα σε μεγάλη ένταση έτσι ώστε να αποφεύγεται το κλιπάρισμα.

Αυτό που δεν ξέρω είναι αν το soft clipping εφαρμόζετε στην προενίσχυση (ώστε να είναι ενεργό και στον rotel) η στην τελική φάση.

Είναι η δεύτερη φορά που καίω tweeter στα b&w (1τη με τον nad, αν θυμάμε καλά το είχα κάψει με έναν technics) αλλά τώρα ήθελα να αλλάξω ήχο και έτσι πήρα τα evo.

Επεξ/σία από lnwolfgr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...