Προς το περιεχόμενο

Πρώτα reviews για Mac με M1: εξαιρετικές επιδόσεις, αυτονομία και διαχείριση θερμοκρασίας


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, jgeorgiou είπε

Πόσο δύσκολο είναι να αποδεχθούμε το αυτονόητο ότι πράγματι ενώ έχει εξαιρετικές επιδόσεις υπολείπεται των κορυφαίων 8πυρηνων mobile AMD/INTEL???

Σου έδωσα AMD 4xxx φετινό που ζήτησες (την κορυφαία υλοποίηση), σου έδωσα 11ης γενιάς intel πάλι την κορυφαία υλοποίηση, σου έδωσα 2700Χ desktop ακόμα και threadripper αλλά δεν βρήκα συγκεκριμένα τον 8/16 περσινό της intel..... Μου θυμίζει τα κρασιά, οι 10ης γενιάς του 2019 ήταν αξεπέραστοι!

1 λεπτό πριν, jgeorgiou είπε

Δηλαδή όποιος λέει το αυτονόητο είναι εχθρός/hater και τσαντιζόμαστε?

Κουβέντα κάνουμε μη τσαντίζεσαι :) Αλήθεια οι "πραγματικές εφαρμογές"(TM) που εκεί θα φαινόντουσαν όλα τι έγιναν? Θέλεις να δεις κάνα video μόνος σου ή πάλι θα αραδιάζουμε εδώ videos αλλά θα υπάρχει εκείνη η εφαρμογή που δεν έχουν κάνει benchmark και θα αποδεικνύει ότι ο 10ης γενιάς 8/16 intel είναι καλύτερος? :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 157
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

1) Πράγματι έχει εξαιρετικό perf/watt , το καλύτερο από όλους. Οι δευτερεύοντες 4 πυρήνες είανι ποιο αργοί για να αφήσουν "χώρο" στους πρωτεύοντες να είναι ποιο γρήγοροι. Δεν τους έκανε ποιο αργούς επειδή δεν τους συμπαθούσε.

2) Πόσο δύσκολο είναι να αποδεχθούμε το αυτονόητο ότι πράγματι ενώ έχει εξαιρετικές επιδόσεις υπολείπεται των κορυφαίων 8πυρηνων mobile AMD/INTEL??? Δηλαδή όποιος λέει το αυτονόητο είναι εχθρός/hater και τσαντιζόμαστε?

3) Οταν θα βγει καλύτερη έκδοση θα το συγκρίνουμε με το αντίστοιχα καλύτερο mobile INTEL/AMD που θα κυκλοφορεί τότε.

Ανόμοιοι οι 8πυρηνοι mobile AMD/INTEL? Ok , δεν χαλάω χατήρι , κάνε συγκρίσεις με celeron και πες μας πόσο καλός είναι.

Παμε πάλι από την αρχή... που είδες να λέει η apple ότι ο M1 θα είναι το κορυφαίο της chip? Πως γίνεται μια εταιρία να βάζει τον κορυφαίο της επεξεργαστή σε mac mini και macbook air? Γιατί το βάζει στα εισαγωγικά μοντέλα και όχι στα pro? Γιατί επιμένεις σε λάθος τακτική υπεράσπισης του αντιapple κλίματος, όταν όλος ο κόσμος λέει το αντίθετο? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, amav είπε

Σου έδωσα AMD 4xxx φετινό που ζήτησες (την κορυφαία υλοποίηση), σου έδωσα 11ης γενιάς intel πάλι την κορυφαία υλοποίηση, σου έδωσα 2700Χ desktop ακόμα και threadripper αλλά δεν βρήκα συγκεκριμένα τον 8/16 περσινό της intel..... Μου θυμίζει τα κρασιά, οι 10ης γενιάς του 2019 ήταν αξεπέραστοι!

και στις 2 περιπτώσεις δεν έβαλες 8πυρηνους 

4 λεπτά πριν, AtiX είπε

που είδες να λέει η apple ότι ο M1 θα είναι το κορυφαίο της chip

συμφωνούμε , όταν βγει με το καλό θα δούμε τότε.

ΥΓ

Προσωπικά ΑΝ γυρίσεις στα πρώτα μνμ μου στο παρόν θέμα θα δεις ότι γράφω για σωστή στρατηγική από APPLE και εξαιρετικό perf/watt που είναι σημαντικότερο πλέον από τις απόλυτες επιδόσεις με υψηλό TDP.  Αν διαβάσεις προσεκτικά εκείνα τα μνμ θα δεις ότι θαυμάζω την APPLE και πιστεύω ότι και οι INTEL/AMD θα προσπαθήσουν να ακολουθήσουν την νέα τάση για καλύτερο perf/watt.

Αφού ο Μ1 είναι ομολογουμένως εξαιρετικό SOC με πολύ καλά χαρακτηριστικά δεν καταλαβαίνω γιατί έχουμε την ανάγκη να του προσδώσουμε ιδιότητες που δεν έχει. 

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο επεξεργαστής που ζήτησς

8 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

και στις 2 περιπτώσεις δεν έβαλες 8πυρηνους 

Μα βρε καλέ μου ο καινούριος είναι καλύτερος! Το Dell XPS που σου έβαλα είναι πιο γρήγορο από τον επεξεργαστή που ζητάς και ας έχει τους μισούς πυρήνες. Και κοίτα λίγο το single-core που το 99% του workload των περισσοτέρων αυτό απαιτεί

image.png.ff6ca2be11878560f7bbfecc2be7eedf.png

O Intel που ζήτησες και τους 8 πυρήνες

1907165806_Screenshot2020-11-24at7_02_05PM.png.697d341ed196e3149aa86f275e63e477.png

Ο Ryzen που ζήτησες με τους 8 πυρήνες

image.png.0561e959b4f75a204b44c5363e6c8395.png

 

Δες τώρα τα αντίστοιχα του Μ1

image.png.ef4153545e80b8b9ec879d277ce7da75.png

 

Επεξ/σία από amav
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

συμφωνούμε , όταν βγει με το καλό θα δούμε τότε.

ΥΓ

Προσωπικά ΑΝ γυρίσεις στα πρώτα μνμ μου στο παρόν θέμα θα δεις ότι γράφω για σωστή στρατηγική από APPLE και εξαιρετικό perf/watt που είναι σημαντικότερο πλέον από τις απόλυτες επιδόσεις με υψηλό TDP.  Αν διαβάσεις προσεκτικά εκείνα τα μνμ θα δεις ότι θαυμάζω την APPLE και πιστεύω ότι και οι INTEL/AMD θα προσπαθήσουν να ακολουθήσουν την νέα τάση για καλύτερο perf/watt

Μα το πρόβλημα δεν είναι σε αυτά που συμφωνούμε αλλά στο γιατί σώνει και καλά να συγκρίνουμε ένα εισαγωγικό μοντέλο με τα κορυφαία των υπολοίπων εταιριών...

αυτή την εμμονή ακόμα δεν μας την έχεις εξηγήσει...

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, amav είπε

Ο επεξεργαστής που ζήτησς

Μα βρε καλέ μου ο καινούριος είναι καλύτερος! Το Dell XPS που σου έβαλα είναι πιο γρήγορο από τον επεξεργαστή που ζητάς και ας έχει τους μισούς πυρήνες. Και κοίτα λίγο το single-code που το 99% του workload των περισσοτέρων αυτό απαιτεί

image.png.ff6ca2be11878560f7bbfecc2be7eedf.png

O Intel που ζήτησες και τους 8 πυρήνες

1907165806_Screenshot2020-11-24at7_02_05PM.png.697d341ed196e3149aa86f275e63e477.png

Ο Ryzen που ζήτησες με τους 8 πυρήνες

image.png.0561e959b4f75a204b44c5363e6c8395.png

Δες τώρα τα αντίστοιχα του Μ1

image.png.ef4153545e80b8b9ec879d277ce7da75.png

Ωραία , στείλε link να το δούμε τι τεστ είναι αυτό και τι μετράει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

AMD Ryzen 7 4800H

https://browser.geekbench.com/v5/cpu/4955241

γρηγορότερο Μ1

https://browser.geekbench.com/v5/cpu/4963462

Intel Core i9-10980HK

https://browser.geekbench.com/v5/cpu/4917058

 

χαίρομαι που συμφωνήσαμε τελικά

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι εντυπωσιακό που δε το βλέπεις, δε ξέρω τι άλλο να πω.

Ο Ryzen που έδωσες σαν παράδειγμα, σε ένα laptop που πολύ θα ήθελα να είχα, έχει single-core 1216. Δε ξέρω αν το καταλαβαίνεις αλλά είναι λίγο μπροστά στο 1734 του Μ1. Ένας επεξεργαστής δεν ανεβαίνει εύκολα σε υπολογιστική ισχύ, γι' αυτό η εύκολη λύση είναι να προσθέσεις πυρήνες. Για να ανέβει λοιπόν του έχουν δώσει 8 high performance πυρήνες και 16 threads για να περάσει για λίγο στο multi-core score τον Μ1 ο οποίος έχει 4 γρήγορους πυρήνες, οι άλλοι 4 είναι αργοί, δεν έχουν την μεγάλη cache, είναι για άλλη δουλειά και όχι για benchmarks. Είναι για όταν θα κάνεις render ή δε ξέρω γω τι άλλο, αυτοί θα αναλαμβάνουν τις υπηρεσίες του συστήματος, το email σου, τον browser σου, το VLC σου που θα παίζει εκείνη την ώρα κλπ.

Είναι για όταν βγάλεις το laptop από την πρίζα να αναλάβουν για να σου φτάσεις αυτές τις 18 ώρες που λέει η Apple.

Το πιο εντυπωσιακό είναι ότι αυτά τα κάνει χωρίς το geekbench από όσο είδα να είναι native (ακόμα), τρέχει η rosetta η οποία δεν μεταφράζει σε neon τις AVX εντολές που έχουν κάποια tests.

Ρίξε μια ματιά σε αυτό το άρθρο που ο τύπος μοιράζεται τις αμφιβολίες σου αλλά κάνει έρευνα, δε μένει σ' αυτές. Εδώ ο Torvals γλυκοκοιτάζει τον M1 και το air, αλλά δε θα ασχοληθεί γιατί δεν θα τον βοηθήσει ποτέ η Apple να κάνει port το Linux, δε ξέρω αν χρειάζεται να πω εγώ κάτι περισσότερο.

Βασικά δεν ξέρω γιατί πρέπει να πω κάτι περισσότερο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, amav είπε

Βασικά δεν ξέρω γιατί πρέπει να πω κάτι περισσότερο.

πες απλά ότι είναι πίσω στις επιδόσεις και άσε το μπλα-μπλά και τις δικαιολογίες.

Θες να σου βρω εγώ δικαιολογίες για το υψηλό single-core?  Εχω πολλές 

α) χαμηλές επιδόσεις σε σκόπιμα υποβαθμισμένους δευτερεύοντες πυρήνες επιτρέπουν στους πρωτεύοντες να υπεραποδίδουν πάνω από το κανονικό

β) η RAM είναι μέσα στο chip με φαρδύτερο bus και μικρότερο latency κοροιδεύοντας τα benchmark και δίνοντας υψηλότερες επιδόσεις ενώ τα execution modules είναι ποιο αργά από όσο λένε οι ενδείξεις.

γ) Είναι εντελώς νέα σχεδίαση και δεν έχει ανάγκη για συμβατότητες κουβαλώντας περιττά βάρη του παρελθόντος.

δ) έχει πλήρη έλεγχο OS/hardware επιτρέποντας υψηλότερες επιδόσεις από ότι θα κατάφερνε αν είχε ανοικτό σύστημα.

Ξέρεις πόσες δικαιολογίες μπορώ να βρω και να λέω? Απειρες.

 

Παρόλα αυτά λέω μπράβο , έχει άριστο perf/watt αλλά είναι ΠΙΣΩ από τους κορυφαίους 8πυρηνους mobile.

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, jgeorgiou είπε

πες απλά ότι είναι πίσω στις επιδόσεις και άσε το μπλα-μπλά

Θες να σου βρω εγώ δικαιολογίες για το υψηλό single-core?  Εχω πολλές 

α) χαμηλές επιδόσεις σε σκόπιμα υποβαθμισμένους δευτερεύοντες πυρήνες επιτρέπουν στους πρωτεύοντες να υπεραποδίδουν πάνω από το κανονικό

β) η RAM είναι μέσα στο chip με φαρδύτερο bus και μικρότερο latency κοροιδεύοντας τα benchmark και δίνοντας υψηλότερες επιδόσεις ενώ τα execution modules είναι ποιο αργά από τις ενδείξεις.

γ) Είναι εντελώς νέα σχεδίαση και δεν έχει ανάγκη για συμβατότητες κουβαλώντας περιττά βάρη του παρελθόντως.

δ) έχει πλήρη έλεγχο OS/hardware επιτρέποντας υψηλότερες επιδόσεις από ότι θα κατάφερνε αν είχε ανοικτό σύστημα.

Ξέρεις πόσες δικαιολογίες μπορώ να βρω και να λέω? Απειρες.

Παρόλα αυτά λέω μπράβο , έχει άριστο perf/watt αλλά ΠΙΣΩ από τους κορυφαίους 8πυρηνους mobile.

Άθελα σου τα είπες όλα

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως σε μερικους νεους να φανει περιεργο αλλα πολλες παλιοσειρες σαν εμενα θα γυρισουν σε Apple μηχανημα ακριβως λογω της αλλαγης φιλοσοφιας σε Apple Silicon.

Καποιοι παλιοτεροι ισως και να θυμουνται το σπεπτικο μου οτι σε Apple μηχανημα θεωρω υβρις να μπαινουν Win...εκει υπαρχει το macOs και μονο macOs τελεια και παυλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν η apple αλλαζει την πορεια της βιομηχανιας κ της αγορας προς το καλυτερο, οταν το τσιπακι της ειναι ο ορισμος του vfm συγκρινομενο με ολο τον ανταγωνισμο

τοτε ναι θα της δωσω τα ευσημα που τους αξιζουν κ θα κινηθω προς τα μερη της οταν η πλατφορμα της ωριμασει

οποιος δεν αναγνωριζει την υπεροχη των M1 κ της σημαντικοτητας της κινησης της apple για μενα δεν το κανει για αντικειμενους λογους

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

λέγαμε τα αυταπόδεικτα  και κόντεψαν να μας βγάλουν τρελούς παίζοντας με τις λέξεις.

https://www.youtube.com/watch?v=4MkrEMjPk24

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...