Προς το περιεχόμενο

Πρώτα reviews για Mac με M1: εξαιρετικές επιδόσεις, αυτονομία και διαχείριση θερμοκρασίας


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 λεπτά πριν, masteripper είπε

o "μέσος" low level Προγραμματιστής δεν νομίζω να είναι και πολύ χαρούμενος με την αλλαγή αρχιτεκτονικής και αυτό μπορεί να σημαίνει πολλά

Ο μέσος προγραμματιστής έχει δουλειά μπροστά του, updates να πουλήσει...
μια χαρά, σε δουλειά να βρισκόμαστε!

43 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

Μου κάνει εντύπωση η έλλειψη BENCHs σε πραγματικές εφαρμογές και η σταθερή σύγκριση με παλιά MAC. Επανέρχομαι λοιπόν στο σχόλιο μου πριν 10 ημέρες ότι ΚΑΚΩΣ ελπίζουν μερικοί ότι θα πιάσουν επιδόσεις των AMD/INTEL.

Μια χαρά benchmarks παίζουν και real-life scenarios εδώ και μέρες και συγκριτικά με AMD/Intel και σε sites και στο YouTube.

Γενικά με μόλις ένα chip, το πιο αδύναμο στo roadmap τους, έχουν κάνει τους πάντες να μιλάνε για αυτό και κανέναν να μην έχει να πει κάτι κακό τελικά, και όποιος έχει κάτι να πει έχει να κάνει με το native software support όπως αυτό έχει σήμερα. Whatever δηλαδή, εδώ ήδη τρέχουν Windows apps και άνετα μάλιστα κι ας γίνεται translation x86>x86_64>arm64!

Το πιο "περιοριστικό" φαίνεται να είναι το γεγονός πως τα 4 από τα 8 cores είναι low performance. Από το Ars, σε ένα από τα διάφορα tests: 

Αναφορά σε κείμενο

I didn't still have an Intel i7-1185G7 on hand, but I don't think it would have made much difference. The M1 appears to be the fastest single-threaded processor on the planet—even beating the Ryzen 9 5950X (...)

Apple-M1-Mac-Mini.pigz-p4-1-1440x1080.pn

Apple-M1-Mac-Mini.pigz-p1-1-1440x1080.pn

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 157
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

33 λεπτά πριν, masteripper είπε

Στα σχόλια υπάρχουν μερικές πολύ ενδιαφέρουσες παρατηρήσεις που ουσιαστικά καταρρίπτουν τις μαρκετίστικες "φανφάρες" και πιάνουν την ουσία.

Επί του θέματος μετά από τόσα που άκουσα/διάβασα , όντως είναι 1 καλό τσιπάκι αλλά δεν είναι και η απόλυτη επανάσταση, απλώς επικεντρώθηκαν σε συγκεκριμένα σημεία και με την "υποβοήθηση" της αρχιτεκτονικής RISC επιτυχαίνουν υψηλά Benchmarks....αλλά το θέμα είναι ότι δεν είναι όλα Photoshop/Premiere που χρόνια πάνε χέρι-χερι με την Apple, o "μέσος" low level Προγραμματιστής δεν νομίζω να είναι και πολύ χαρούμενος με την αλλαγή αρχιτεκτονικής και αυτό μπορεί να σημαίνει πολλά.

σε αυτό θα συμφωνήσω μαζί σου. σίγουρα είναι δύσκολη η μετάβαση για τους low level devs, μα νομίζω πως παρόλα αυτά θα πετύχει η συνταγή και θα δούμε ενδιαφέροντες αλλαγές και σε άλλους τομείς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, aris1986 είπε

Και μετά θα έρθει ο Μ3 αλλά εσύ θα αγοράσεις ξανά πάλι στον Μ4 (για αναβάθμιση από Μ2) και ούτω καθεξής;

Αντιλαμβάνομαι το σκεπτικό σου, πολύς κόσμος λειτουργεί έτσι αλλά δεν είμαι τύπος που αλλάζει συχνά συσκευές.  Θέλω, πέραν του επεξεργαστή μία γενικότερη αναβάθμιση-ανανέωση. Πιστεύω ότι όλα αυτά θα έρθουν με τον Μ2. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, gianniskks είπε

Αντιλαμβάνομαι το σκεπτικό σου, πολύς κόσμος λειτουργεί έτσι αλλά δεν είμαι τύπος που αλλάζει συχνά συσκευές.  Θέλω, πέραν του επεξεργαστή μία γενικότερη αναβάθμιση-ανανέωση. Πιστεύω ότι όλα αυτά θα έρθουν με τον Μ2. 

Η λογική σου είναι σωστή και αν μπορείς να περιμένεις την 2η γενιά θα αποφύγεις και τα αναπόφευκτα προβλήματα της μετάβασης.

17 λεπτά πριν, SeaLion είπε

Μια χαρά benchmarks παίζουν και real-life scenarios εδώ και μέρες και συγκριτικά με AMD/Intel και σε sites και στο YouTube.

το συγκρίνει με 4πυρηνο intel

θα μπορούσε να συγκρίνει 8πυρηνο intel αλλά θα έτρωγε χώμα και δεν βόλευε

https://ark.intel.com/content/www/us/en/ark/products/series/195735/10th-generation-intel-core-i9-processors.html#@Mobile

.Η κάποιον 8πυρηνο RYZEN mobile που πάλι θα έτρωγε χώμα

Οπότε έχω δίκιο , καλύτερο PERF/WATT αλλά ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 30-40% ποιο κάτω επιδόσεις από τα 8πυρηνα των INTEL/AMD mobile. Για κάποιους χαζούς (δεν εννοώ εσένα , εδώ μιλάμε για mobile) που έκαναν συγκρίσεις με DESKTOP και επέμεναν δεν συζητάω καν.

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Like 6
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ph03n1x είπε

benchmarks και review είδα εδώ για το mac mini

https://www.anandtech.com/show/16252/mac-mini-apple-m1-tested/

Υπάρχει κάποια λογική που στις μετρήσεις απουσιάζουν όλα τα Mac του 2018 έως 2020? Στην κυριολεξία κάνουν σύγκριση με το Macbook Pro του 2017.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, sv398 είπε

Υπάρχει κάποια λογική που στις μετρήσεις απουσιάζουν όλα τα Mac του 2018 έως 2020? Στην κυριολεξία κάνουν σύγκριση με το Macbook Pro του 2017.

δεν γνωρίζω κ γω .. πιστεύω όμως πως είναι νωρίς ακόμα και σε λίγο καιρό θα δούμε περισσότερα reviews και benchmarks  🙌

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, sv398 είπε

Υπάρχει κάποια λογική που στις μετρήσεις απουσιάζουν όλα τα Mac του 2018 έως 2020? Στην κυριολεξία κάνουν σύγκριση με το Macbook Pro του 2017.

Από το στόμα μου το πηρες ... και εγώ θέλω να δω μια σύγκριση με i5,i7,i9 10th gen intel macbooks. Εξάλλου αυτά πωλούνται ακόμα, δεν τα απεσυρε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πρωτη αποπειρα ειναι. Λογικο να υπαρχουν και λαθη και υπερβολες και τεραστιο περιθωριο βελτιωσης.

Εδω οταν το ανακοινωσαν ολοι πιστευαμε οτι ειναι κατι που θα παιξει σε κανενα χρονο απο τωρα και τελικα οχι μονο ειναι ηδη στην αγορα αλλα και σε πολυ καλό οπως φαινεται επιπεδο. 

Φυσικα και αναμενουμε να μικρυνει το τροφοδοτικο. Κανενα δεν συμφερει να εχει κατι τοσο αχρηστο πανω. Ουτε την ιδια την Apple. Ισως καποια πραγματα απλα αφεθηκαν λογω και πιεσης χρονου ή επειδη κανενας εκεινη την στιγμη δεν το σκεφτηκε αποροφημενος απο πιο σοβαρα ζητηματα προς επιλυση ενος πληρως νεου μηχανηματος.

Το ιδιο μαλλον θα ισχυει και για την καμερα. Αφησαν μια παλια για να μην τρεχουν. Δεν νομιζω να κοστιζει κατι μια πολυ καλυτερη. Λογικα θα μπει στο επομενο μοντελο.

Κακως βεβαια συμβαινουν ολα αυτα οταν πληρωνεις τοσα πολλα αλλα δεν ειναι και περιεργο.

Αναμενω και πολλαπλα chip στους PRO και εννοειται η εξελιξη θα ειναι αρκετα μεγαλη.

Δεν μπορειτε να πειτε. Κανενας δεν περιμενε τοση δυναμη απο ARM και τοσο γρηγορα τουλαχιστον για αρχη. Παραδεχθειτε το.

Ακομη και οι Apple haters λογικα θα πρεπει να χαιρονται με την εξελιξη διοτι ανοιγει την πορτα σε ολους τους αλλους να ακολουθησουν.

Σας ενοχλει να εχουμε δυνατα, ελαφρια, αθορυβα και πληρως λειτουργικα μηχανηματα?

  • Like 6
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Σας ενοχλει να εχουμε δυνατα, ελαφρια, αθορυβα και πληρως λειτουργικα μηχανηματα?

Αντιθέτως , εκεί (perf/watt) η APPLE είναι πλέον πρωτοπόρος.

Ελπίζουμε οι AMD/INTEL να πάρουν το μάθημα τους και να βγάλουν εξίσου αξιόλογες cpu στα 10-15W TDP γιατί πλέον είναι πίσω. Κυνηγούσαν τις "απόλυτες" επιδόσεις στα 25-28W TDP που είναι υπερβολικά για μια σύγχρονή-λεπτή-αθόρυβη συσκευή. (πριν 3-4 χρόνια έβγαζαν mobileCPU των 45W!!! που ακούγονταν σαν ελικόπτερα)

https://ark.intel.com/content/www/us/en/ark/products/series/95544/7th-generation-intel-core-i7-processors.html#@Mobile

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά εγώ δεν πιστεύω στα benchmarks. Όπως διάβασα εδώ από κάποιους insomniacs, ο M1 είναι για τα σκουπίδια και το big sur δεν παρέχει ασφάλεια στον χρήστη. Επίσης ένας leaker από το Τσουριναμ είπε ότι κολλάει.

Γι αυτό θα πάρω ένα τέλειο Laptopaki(μάλλον καμιά κόπια τύπου matebook) με κάναν Intel πανω να τρέχει windows και όταν δεν το χρησιμοποιώ θα το βάζω να ψήνει και κάνα τόστ που έχω.😅

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Κανενας δεν περιμενε τοση δυναμη απο ARM και τοσο γρηγορα τουλαχιστον για αρχη.

Γιατί οι A14 και SD865 που μπαινουν στα σύγχρονα κινητά είναι αργές CPU? Μιλάμε για πολύ δυνατές επιδόσεις που όλοι περίμεναν πως όταν κάνουν scale up με μεγάλο power budget θα γίνει τρελό μπαμ! Με τον M1 δεν έγινε πάντως. Στη πορεία θα δούμε.

Ποιο δυνατό μπαμ εκανε πάντως η AMD με τους ryzen όταν επανήλθε (να είμαι δίκαιος ... παινεύω λίγο και το σπίτι μου για να φάμε ψωμάκι στο μέλλον σαν υπαλληλος της :D)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολλά υποσχόμενος ο arm της Apple και ας ειναι ακόμα άγουρος, φαντάζομαι σε δυο τρία χρόνια τα 64/128/256 core του τι θα κάνουν. Προ τριετίας - πενταετίας αν θυμάμαι καλά ένα iPhone είχε καλυτερο singe thread απο τους φουσκωμένους i5. Προβλέπω σε μια διετία να εξαφανίσει και τον ζεν4 ο desktop silicon.

Επεξ/σία από nick0lis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, gthe είπε

Γιατί οι A14 και SD865 που μπαινουν στα σύγχρονα κινητά είναι αργές CPU? Μιλάμε για πολύ δυνατές επιδόσεις που όλοι περίμεναν πως όταν κάνουν scale up με μεγάλο power budget θα γίνει τρελό μπαμ! Με τον M1 δεν έγινε πάντως. Στη πορεία θα δούμε.

Ποιο δυνατό μπαμ εκανε πάντως η AMD με τους ryzen όταν επανήλθε (να είμαι δίκαιος ... παινεύω λίγο και το σπίτι μου για να φάμε ψωμάκι στο μέλλον σαν υπαλληλος της :D)

Λογικό δεν είναι να μην υπάρχει μέτρο σύγκρισης? Πρώτη γενιά είναι και μάλιστα με το καλημέρα ανταγωνίζεται επάξια τους i5... με την AMD ξέραμε 10 γενιές τώρα λίγο κάτω, λίγο πάνω κάπου εκεί θα ήμαστε, από του χρόνου ή την δεύτερη γενιά arm for desktop επεξεργαστών εκεί θα έχουμε πραγματική κόντρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...