Προς το περιεχόμενο

Πρώτα reviews για Mac με M1: εξαιρετικές επιδόσεις, αυτονομία και διαχείριση θερμοκρασίας


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 157
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, ktf είπε

multiple monitors. Στο mac mini μπορείς μέχρι 2, στα air & pro μόνο 1. Ο λόγος είναι ότι πρέπει να έχεις μέχρι 1 οθόνη συνδεδεμένη μέσω thunderbolt (σύνολο, όχι στο καθένα). Το μίνι μπορεί 2η οθόνη γιατί έχει και μια hdmi θύρα

1 external monitor? Τώρα το έψαξα λίγο, δεν το ήξερα ....1 output stream supported. Oκ καλή τύχη στους beta testers ... όλοι οι υπόλοιποι που κάνουμε σοβαρές δουλειές θα κρατήσουμε τα παλιά μας συστήματα που συνδέουν εν έτη 2020 το λιγότερο 2 x4k monitors (συνήθως 3 βάζουμε). Μέχρι να αλλάξει αυτο βλέπουμε. 

Επεξ/σία από gthe
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, johncorfas είπε

Windows 10 παίρνει;

Όχι

4 λεπτά πριν, johncorfas είπε

Αν ναι, οι εφαρμογές για Windows 10 δουλεύουν;

Θα δείξει το μέλλον.

3 λεπτά πριν, gthe είπε

1 external monitor? Τώρα το έψαξα λίγο, δεν το ήξερα ....1 output stream supported. Oκ καλή τύχη στους beta testers ... όλοι οι υπόλοιποι που κάνουμε σοβαρές δουλειές θα κρατήσουμε τα παλιά μας συστήματα που συνδέουν εν έτη 2020 το λιγότερο 2 x4k monitors (συνήθως 3 βάζουμε).

Άλλο ένα κρυμμένο κακό, λένε USB 4 (και καλά ομπρέλα που περιλαμβάνει το Thunderbolt 3) αλλά υποστηρίζουν μέχρι USB 3.1 Gen 2 στα 10Gbps, και όχι 3.2 στα 20Gbps.

Επεξ/σία από SeaLion
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν είχαμε πανδημία, θα είχαμε ουρές, ακόμα και εδώ. Δεν έχω ακόμα χωνέψει την απόδοση του τσιπ, εξακολουθώ να νομίζω ότι μιλάμε για κινητά ή τάμπλετς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, SeaLion είπε

Σωστά, είναι mobile o i9 που είπες. Στα 14nm, 45W και $550+ όμως... Το 2020, για καμιά τοστιέρα καλός είναι! :P

O  Ryzen 9 5950X desktop δεν είναι; Θεωρείς άτοπη την σύγκριση με βάση τον αριθμό cores? Για την σύγκριση και μόνο (και όχι για να διαλέξεις ποιον θα πάρεις για την δουλειά που τον θες!) μια χαρά στέκει κατά την γνώμη μου.

1) έρχεσαι στα λόγια μου (τσέκαρε όλα τα προηγούμενα μνμ μου) , έχει καλύτερο perf/watt αλλά υπολείπεται σε απόλυτες επιδόσεις.

2) Τον R5950X αν του βάλω DDR4/2133 , και του κόψω τα περισσότερα cores μπορώ  να τον κάνω χειρότερο από τον διπύρηνο pentium gold 6400 των 52ευρώ που σου γράφω τώρα.

Αν μας πουλάει επιδόσεις , να κάνει σωστές συγκρίσεις αλλιώς να μας διαφημίζει απόδοση ανά core (που και εκεί πίσω είναι)

Επίσης γιατί δεν μετράει τους σάπιους υπόλοιπους 4 πυρήνες? Μήπως γιατί αν τρέξουν όλοι οι πυρήνες full οι πρώτοι 4 από άλογα θα γίνουν μουλάρια?

Οταν βλέπω συγκρίσεις υπο προϋποθέσεις και υπο ύποπτους περιορισμούς λέω πάντα από μέσα μου (κάτι θέλει να μας κρύψει ο απατεώνας)

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αυτα ειναι απλως τα πρωτα εισαγωγικα μοντελα... ερχονται και τα υπολοιπα, μην ανησυχεις.

Δες τι κανει μ αυτα και μετα γελα....

 

 

 

Επεξ/σία από toxotis70
  • Like 1
  • Thanks 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ πάλι περιμένω τους imac με arm επεξεργαστή , αφού δεν μου ταιριάζει στις ανάγκες , έχω ήδη κινητό που με καλύπτει σε mobile  και θέλω να αλλάξω τον σταθερό.

Στοίχημα ότι τα θέματα με τον imac θα έχουν 30+ σελίδες !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η apple εκανε το κολπο γκροσο. Εδειξε το δρομο, ενοποιησε το λειτουργικό της και ωθεί τους προγραμματιστές προς τους ARM.

Προβλέπω η x86 τεχνολογια να μένει μονο σε  servers και ολα τα οικιακα desktops/laptops να ειναι αποκλειστικα με ARM επεξεργαστες.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και φαντασου ειναι η πρωτη γενια και εφυγε 5ετια μπροστα!Φαντασου στα επομενα 1 με 2 χρονια τι θα κανουν!Αστους αλλους να λενε οτι κανουν ινοβεσιο..

Εβλεπα στο youtube το wow φουλ γραφικα 2κ αναλυση καρφωμενο στα 60φπς!Και μετα κοροιδευουν το μηλο αλλα εννοειται μονο στην Ελλαδα γτ εμεις εδω ειμαστε εξυπνακιδες,ενω εξω προσκυνουν.

Απλ σιλικον ειναι ο μπαμπας σας.Τα λεμε ξανα το 2025 που ισως φτασουν αυτες τις ταχυτητες βεβαια το 2025 το μηλο θα βρισκεται στο 2035!!

Αλλο ινοβεσιο αλλο πειραματοζωο....Οποιος ειναι εξυπνος καταλαβαινει τι εννοω ακριβως!

Επεξ/σία από steliosgripoulas
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, jgeorgiou είπε

Μου κάνει εντύπωση η έλλειψη BENCHs σε πραγματικές εφαρμογές και η σταθερή σύγκριση με παλιά MAC. Επανέρχομαι λοιπόν στο σχόλιο μου πριν 10 ημέρες ότι ΚΑΚΩΣ ελπίζουν μερικοί ότι θα πιάσουν επιδόσεις των AMD/INTEL.

Δε μπορώ να καταλάβω το συμπέρασμα αυτό από που βγαίνει, ότι test έχει γίνει δείχνει απίστευτες ταχύτητες. Έχεις κάποια άλλη εικόνα να μοιραστείς μαζί μας; Διαβάζω ότι ακόμα και το Tensorflow έχει γίνει ήδη port και έχει απίστευτες ταχύτητες επιπέδου 1080-1080TI και ας έχει σημαντικά λιγότερα TFLOPS o M1. Στα tests που έκανε το techcrunch το έβαλε δίπλα σε MacPro με XEON W, οι devs που τουλάχιστον εγώ ενημερώνομαι δηλώνουν εντυπωσιασμένοι, τι ακριβώς σχολιάζουμε εμείς εδώ; Καταλαβαίνουμε ότι entry level SOC κονταροχτυπιέσαι με XEON W?

Όσον αφορά τη καθημερινότητα και τις "πραγματικές εφαρμογές" που λέγαμε, το youtube είναι γεμάτο video με τις native εφαρμογές να είναι σε επίπεδο ipad δηλαδή άμεση ανταπόκριση

Αυτό με τις εφαρμογές πάλι. Ψάχνουμε να βρούμε ποιες εφαρμογές δε  δουλεύουν, αντί να δούμε ότι η συντριπτική πλειοψηφία δουλεύει as is με την ίδια ταχύτητα ή και πιο γρήγορα, κάτι το οποίο από μόνο του μοιάζει με τεχνολογικό θαύμα. Επίσης οι περισσότεροι τίτλοι ακόμα και στα παιχνίδια γίνονται port. Δεν είναι θέμα χρόνων αλλά λίγων μηνών να έχουν γυρίσει όλα και να μη χρειάζεται κάποιος νέος αγοραστής να εγκαταστήσει τη Ροζέτα.

Θα το αγόραζα; Όχι, o  επόμενος μου υπολογιστής θα είναι πάλι x86 όχι γιατί θα είναι καλύτερος από τον Mx, αλλά λόγω της λογικής appliance και των σοβαρών privacy θεμάτων που έχει το Big Sur. Δε γίνεται να μη βλέπω όμως ποιο είναι το μέλλον, η x86 πλατφόρμα έχει τελματώσει. καμία αλλαγή που να δώσει boost, και πως να το κάνει όταν θα πρέπει να την υποστηρίξουν τουλάχιστον 2 λειτουργικά (Windows, Linux) άμεσα και όχι 2-3 χρόνια μετά, με συμβατότητα μερικές δεκαετίες πίσω.

 

Spoiler

 

Μου θυμίζει τα κινητά πριν το iPhone και μετά το iPhone.

Περιμένω μια αντίστοιχη Google να βγάλει ένα αντίστοιχο επεξεργαστή να το κοτσάρει σε ένα κουτί και να σκοτώσει την τιμή, τουλάχιστον στην αρχή. Να έχει έτοιμο Native Linux και "Ροζέτα" για x86 Windows 10. Ο κόσμος να το αγοράζει τα πρώτα χρόνια σαν το raspberry, προφανώς δεν θα είναι τόσο φθηνό αλλά θα είναι διαολεμένα γρήγορο. Ποια εταιρία έχει ΔΙΣ$ για R&D, έχει όλες τις πατέντες της ARM, έχει το lead στο ΑΙ, γνωρίζει πως να φτάχνει hardware, να σχεδιάζει chips και τα έχει καλά και με τη Microsoft και με τo Linux?

Ίσως τότε αλλάξει ο πλανήτης και διώξει και από τα Desktop/Laptop την x86, στα Datacenters είναι θέμα των επόμενων Graviton.


 

 

  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

windows εφαρμογες δουλευουν και χωρις emulation, μεσω translation...  https://www.codeweavers.com/crossover

και χωρις καν να εχεις τα windows.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thinkpad and XPS και όχι μόνο, μερικά απο τα καλύτερα λαπτοπ. Με τα windows 10 να έχουν διορθώσει αρκετά απο τα προβλήματα που έχουν και πλέον να είναι πολύ σταθερό, δε θα ειχε καλο μέλλον η Apple με τα Mac αν δεν εκανε τέτοια κίνηση. Η αλήθεια είναι οτι ενα καλο τσιπ μαζί με το unix που έχει, είναι καλή επιλογή, σε συνδιασμό με τις τιμές που τις κρατησε χαμηλά, συγκριτικά με τα windows laptop που έχουν ίδιες τιμές. Μένει να δούμε τα bench κτλ αλλά απλά μένει μέσα στο παιχνίδι, επανάσταση προς το παρον δε βλέπω, έχει να αντιμετωπίσει Thinkpad with 5 year warranty with many options, more RAM, multiple monitors connections (new macs only support one external monitor) and Windows 10 or Linux both working perfect with Dell and Lenovo.

;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...