Προς το περιεχόμενο

Πρώτα reviews για Mac με M1: εξαιρετικές επιδόσεις, αυτονομία και διαχείριση θερμοκρασίας


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, edm0d0n είπε

Καλημέρα. Ξέρει κανείς πότε κυκλοφορεί στην Ελληνική αγορά η έκδοση του Air M1 με 16GB Ram και ποια θα είναι η τιμή του;

Macbook pro BTO (16GB) θέλει 6-8 εβδομάδες από istorm, βέβαια δίνουν τον μέγιστο χρόνο αλλά και πάλι κάπου εκεί υπολογίζεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 157
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, dtoubi είπε

Macbook pro BTO (16GB) θέλει 6-8 εβδομάδες από istorm, βέβαια δίνουν τον μέγιστο χρόνο αλλά και πάλι κάπου εκεί υπολογίζεις. 

Από που μπορώ να το παραγγείλω έχει link;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αυτή τη μετάβαση σε Arm πιστεύει κανείς ότι η Apple θα χάσει έστω και έναν φανατικό user/αγοραστή Mac?? Το θεωρώ πολύ δύσκολο με τέτοιες επαναστατικες επιδόσεις και marketing. 

Και επιπλέον, όλοι οι "συμβατικοί" χρήστες PC, σίγουρα γλυκοκοιταν ένα νέο Mac.

Οπότε μόνο επιπλέον πωλήσεις μπορεί να έχει η Apple, αυτός είναι ο σκοπός άλλωστε.

Δεν είχα ποτέ Mac και τώρα τρέχουν τα σάλια μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Kostas1somer είπε

Για μία κυρία 46 ετών ωπου η επαφή της με υπολογιστές ειναι μονο με Windows 10,με κύρια χρήση το browsing και μαθήματα διαδικτυακά με web camera και τα λοιπά. 

Θα προτεινατε ενα macbook air με επεξεργαστή M1 και 8GB μνήμης ram ή 16 GB; 

Η μετάβαση της απο Windows σε Mac θα είναι εύκολη; Εχει ηδη τηλεφωνική συσκευή Iphone 11.

 

Καλό είναι να πάρει 16GB γιατί φαντάζομαι θα θέλει να το κρατήσει χρόνια.

Προσοχή όμως γιατί η camera παρέμεινε στα 720p με κάποιες βελτιώσεις. Ας το δει πρώτα.

Αν έχει ήδη iphone 11 θα πάθει πλάκα με το πόσο καλά θα κάνει τη δουλειά της και πόσο καλή συνεργασία υπάρχει μεταξύ Mac & Iphone.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/11/2020 στις 3:17 ΜΜ, jgeorgiou είπε

Μου κάνει εντύπωση η έλλειψη BENCHs σε πραγματικές εφαρμογές και η σταθερή σύγκριση με παλιά MAC. Επανέρχομαι λοιπόν στο σχόλιο μου πριν 10 ημέρες ότι ΚΑΚΩΣ ελπίζουν μερικοί ότι θα πιάσουν επιδόσεις των AMD/INTEL.

Παρόλα αυτά τους πιστεύω (την Apple) ότι έχουν πετύχει εξαιρετικό perf/watt γιατί έχουν την εμπειρία από iphone/ipad και γνωρίζουν από πρώτο χέρι  τι μπορούν να καταφέρουν. Αλώστε η βιομηχανία κινήται προς το cloud-centric μέλλον και οι απόλυτες επιδόσεις θα είναι δευτερευούσης σημασίας.

Μα αν δεις benchmarks στο youtube, ξεφτιλίζει το mbp του 2020 και οι επιδόσεις του είναι κοντά στο 16". Και μιλάμε για το air το οποίο τρέχει emulated benchmarks μέσω rosetta. Που να το τρέξει και Native δλδ. Τα σκοτώνει όλα.

Όταν τα έγραφα στο pοst που ανακοινώθηκαν τα νέα μοντέλα με Μ1 πέσανε να με φάνε. Όλα έδειχναν πως θα είναι θηρίο σε επιδόσεις και θα έχει εξαιρετική αυτονομία. Τώρα λοιπον, που θα δείτε σε reviews το macbook AIR με τον Μ1 να είναι τσίμα τσίμα σε rendering με το 16άρι με dgpu, φαντάζομαι θα πέσουν τα σαγόνια. Δεν είμαι fanboy, χρησιμοποιώ το pro του 2015 κάθε μέρα και του έχω αλλάξει τα φώτα. Δεν μπορώ να διανοηθώ το άλμα σε απόδοση που θα πάρω ακόμα και από το AIR. Μιλάμε για desktop class επιδόσεις σε passive cooled ultrabook. Ο maxtech συγκρίνει σε σουίτα adobe και ο Μ1 χτυπιέται με 3700Χ. Και ακόμα δεν έχει βγει native app. Είτε γουστάρεις την apple είτε όχι, εδώ μιλάμε για απίστευτο επίτευγμα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να αγοράσω το νέο MacBook Air ή Pro αλλά παντού το βλέπω μόνο με 8RAM 

 

Εγώ το θέλω με 16 RAM δεν υπάρχει ;;

Στο εξωτερικό βλέπω να το έχουν, εδώ τι παίζει καλέ ;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 minutes ago, Katerina25 said:

Θέλω να αγοράσω το νέο MacBook Air ή Pro αλλά παντού το βλέπω μόνο με 8RAM 

Εγώ το θέλω με 16 RAM δεν υπάρχει ;;

Στο εξωτερικό βλέπω να το έχουν, εδώ τι παίζει καλέ ;;

https://store.i-system.gr/macbook-air-13-apple-m1-chip-8-core-cpu-7-core-gpu-8gb-256gb-space-gray-mgn63gr-a.html
 

Κάνε λίγο scrolldown και βάλε 16

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/11/2020 στις 5:07 ΜΜ, edm0d0n είπε

Από που μπορώ να το παραγγείλω έχει link;

https://www.istorm.gr/13-inch-macbook-pro-apple-m1-chip-256gb-space-gray.html  

Εδώ αν κατέβεις πιο κάτω έχεις επιλογές για μνήμη (το ίδιο και για τον 512) 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/11/2020 στις 6:12 ΜΜ, CheOnWeb είπε

Ευχαριστώ πολύ!

είσαι γλύκας!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, ph03n1x said:

για δείτε και εδώ... φρέσκο benchmark.. δώστε στο λαό... 🤣

M1 MacBook Pro: 8GB vs 16GB RAM – How Much Do You Need?

Δεν χρειάζεσαι 16GB RAM, αφού όπως διάβασα στο Insomnia, τα M1 είναι για facebook και word...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...