Προς το περιεχόμενο

[Smart TV] Sony KD55XH9077 55'' 799€ @Kotsovolos [ΤΕΛΟΣ]


petran91

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, tattooxxx είπε

μαλιστα

ενδιαφερουσα προσεγγιση

δεν συγκρινω αυτες τις δυο,θα ηταν αδικο μιας και εχουν διαφορα στο κοστος

η απορια μου ειναι ποια ειναι η πιο value for money

δεν ειχα σκοπο να αλλαξω καν, και η 48h6400 που ειχα ,μια χαρα μου εκανε ,απλα  ξεκολλησε ενας φακος και στο κλεισιμο ραγισε το πανελ

δουλευε και ο ηχος με ενα κοντρολ,βασικο,συνδεοταν κι αυτη πανευκολα κτλ

ισως δεν ειχε και την καλυτερη εικονα αλλα οκ

ας πουμε οτι εχω καταληξει σε τρεις επιλογες

1.παιρνω την ιδια με αυτην που εχω μεταχειρισμενη στα 250 και εχω και ακομα μια για ανταλλακτικα και ληγει χωρις σαματα και οσο πανε

2.παιρνω την q60t στα 520 σαν μετρια ας πουμε λυση και μικρο upgrade απο την παλια ,να κατσει και η ζημια πιο απαλα

    ( για κατωτερη δεν νομιζω οτι αξιζει να μιλαμε)

3.παω στην sony με την λογικη οτι αφου μπηκαμε στον χορο κτλ,ας κανουμε σοβαρο upgrade που με μια επεκταση δεν ξανασχολουμαι για 5 χρονια

  αλλα φευγω απο το μπατζετ μου, μιας και η αγορα τιβι προεκυψε αποτομα

Φίλε μου, αν έχεις το χρήμα για την Sony, μη το σκέφτεσαι καθόλου!! Όπως το πες και μόνος σου! Είναι μια τηλεόραση του παρόντος, αλλά και του μέλλοντος!! Κι εγώ μ αυτή τη λογική τη "χτύπησα"...Και σε σούπερ τιμή σε σχέση με τον ανταγωνισμό!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 584
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φίλε tattoo, έχουμε το ίδιο γούστο στις τηλεοράσεις βλέπω. Είχα την 6400, πήγα στην q60, την πουλησα και έχω παραγγείλει την Sony. Αν και αποτι καταλαβαίνω δεν έχεις ανάγκη από τηλεόραση αν αλλάξεις θα σου πρότεινα να πας αμέσως στην sony. Τα λεφτά που έδωσα για την 6400 δεν τα μετάνιωσα ποτέ, αυτά για την q60 όμως ναι. Με χάλασε πολύ το edge led, όπως επίσης και η απουσία του dts. Όχι ότι είναι κακή η τηλεόραση, προς Θεού.

Έχεις ήδη μια πολύ καλή τηλεόραση, αν θες να την αναβαθμίσεις φρόντισε να αξίζει.

Επεξ/σία από lefteris4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, tattooxxx είπε

μαλιστα

ενδιαφερουσα προσεγγιση

δεν συγκρινω αυτες τις δυο,θα ηταν αδικο μιας και εχουν διαφορα στο κοστος

η απορια μου ειναι ποια ειναι η πιο value for money

δεν ειχα σκοπο να αλλαξω καν, και η 48h6400 που ειχα ,μια χαρα μου εκανε ,απλα  ξεκολλησε ενας φακος και στο κλεισιμο ραγισε το πανελ

δουλευε και ο ηχος με ενα κοντρολ,βασικο,συνδεοταν κι αυτη πανευκολα κτλ

ισως δεν ειχε και την καλυτερη εικονα αλλα οκ

ας πουμε οτι εχω καταληξει σε τρεις επιλογες

1.παιρνω την ιδια με αυτην που εχω μεταχειρισμενη στα 250 και εχω και ακομα μια για ανταλλακτικα και ληγει χωρις σαματα και οσο πανε

2.παιρνω την q60t στα 520 σαν μετρια ας πουμε λυση και μικρο upgrade απο την παλια ,να κατσει και η ζημια πιο απαλα

    ( για κατωτερη δεν νομιζω οτι αξιζει να μιλαμε)

3.παω στην sony με την λογικη οτι αφου μπηκαμε στον χορο κτλ,ας κανουμε σοβαρο upgrade που με μια επεκταση δεν ξανασχολουμαι για 5 χρονια

  αλλα φευγω απο το μπατζετ μου, μιας και η αγορα τιβι προεκυψε αποτομα

 

μικρο upgrade από την μία samsung στην άλλη δε το λές....Δεν παίρνεις μια samsung entry level που λένε στο χωριό μου αλλά την πιο απλή απο την κορυφαία σειρά,όπως κι αυτή που είχες ήταν πολύ καλή. Επίσης με το one remote πιθανώς να παιζει κι ο ενισχυτής με το ίδιο χειριστήριο αν το συνδέσεις μεσω hdmi κι είναι της τελευταίας 8 ετίας περίπου μηχάνημα.

2 λεπτά πριν, lefteris4 είπε

Φίλε tattoo, έχουμε το ίδιο γούστο στις τηλεοράσεις βλέπω. Είχα την 6400, πήγα στην q60, την πουλησα και έχω παραγγείλει την Sony. Αν και αποτι καταλαβαίνω δεν έχεις ανάγκη από τηλεόραση αν αλλάξεις θα σου πρότεινα να πας αμέσως στην sony. Τα λεφτά που έδωσα για την 6400 δεν τα μετάνιωσα ποτέ, αυτά για την q60 όμως ναι. Με χάλασε πολύ το edge led, όπως επίσης και η απουσία του dts. Όχι ότι είναι κακή η τηλεόραση, προς Θεού.

Έχεις ήδη μια πολύ καλή τηλεόραση, αν θες να την αναβαθμίσεις φρόντισε να αξίζει.

ποιά q60 είχες?Την t ή την r?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, lefteris4 είπε

Φίλε tattoo, έχουμε το ίδιο γούστο στις τηλεοράσεις βλέπω. Είχα την 6400, πήγα στην q60, την πουλησα και έχω παραγγείλει την Sony. Αν και αποτι καταλαβαίνω δεν έχεις ανάγκη από τηλεόραση αν αλλάξεις θα σου πρότεινα να πας αμέσως στην sony. Τα λεφτά που έδωσα για την 6400 δεν τα μετάνιωσα ποτέ, αυτά για την q60 όμως ναι. Με χάλασε πολύ το edge led, όπως επίσης και η απουσία του dts. Όχι ότι είναι κακή η τηλεόραση, προς Θεού.

Έχεις ήδη μια πολύ καλή τηλεόραση, αν θες να την αναβαθμίσεις φρόντισε να αξίζει.

ψαχνω για αγορα γιατι η 6400 δεν δουλευει πλεον

απο την 6400 στην q60t δεν θα δω διαφορα δηλαδη?

dts δεν παιζει καθολου? ο ενισχυτης μου το υποστηριζει παντως

και η 6400  επαιζε κανονικα θεωρω

 

 

Επεξ/σία από tattooxxx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την q60r είχα, το μοντέλο του 19.

Θα δεις διαφορά φυσικά και λογικό είναι.

Κι εμένα υποστηρίζει το dts η sj4 Soundbar όμως για να ακούσω 5,1 πρέπει να παίξω περιεχόμενο μέσω του Xbox.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, tattooxxx είπε

ψαχνω για αγορα γιατι η 6400 δεν δουλευει πλεον

απο την 6400 στην q60t δεν θα δω διαφορα δηλαδη?

 

 

μεγάλη διαφορά θα δεις.Εγώ προσωπικά θα σου πρότεινα να πάρεις την q60T ή την q70T αν η διαφορά μεταξύ των 2 είναι μικρή,μιας και δεν ψήνεσαι για να αναβαθμιστείς αλλά το κάνεις  απο ανάγκη.Δε σημαίνει βέβαια πως παίρνεις κάτι που δεν είναι καλό κι ουτε να δώσεις παραπάνω για κάτι που δε θα χρησιμοποιήσεις άμεσα τις πλήρεις δυνατότητες που εχει η sony.

5 λεπτά πριν, lefteris4 είπε

Την q60r είχα, το μοντέλο του 19.

Θα δεις διαφορά φυσικά και λογικό είναι.

Κι εμένα υποστηρίζει το dts η sj4 Soundbar όμως για να ακούσω 5,1 πρέπει να παίξω περιεχόμενο μέσω του Xbox.

επειδή την έχω δεί ,η q60T έχει διαφορά απο την q60R,έχουν βάλει τα dual led και δεν ξέρω κι εγω τι άλλο αλλά έχει διαφορά στα χρώματα,είναι πιο φυσικό όχι τοσο υπερτονισμένα και γενικά καλύτερη εικόνα σε σχέση με την q60R.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τελικα ομως δεν καταλαβα

θα παιζει η q60t dts?

συνδεμενη στον ενισχυτη παντα

φιλε syma λεω μικρο upgrade γιατι βλεπω οτι εχει καποια ελαττωματα 

και δεν θελω να σκεφτω οτι αυτη που χαλασα ηταν σε καποιο τομεα αισθητα καλυτερη

δηλαδη να πω οτι θα δωσω εκτος προγραμματος καποια λεφτα αλλα θα πιασουν τοπο (εστω και λιγο)

οσο για τον ηχο δυστυχως δεν εχει εξοδο hdmi αλλα μετα απο πολυ ψαξιμο ειδα

οτι το χειριστηριο εχει δυνατοτητα IR ,με επιφυλαξη παντα (περιμενω απαντηση απο samsung)

η 60 βγαινει 510 ,η 70 στα 655 και η σονυ μετα στα 800

νομιζω οτι η 70 δεν εχει νοημα

οπως και το να παρω την ιδια σε μεταχειρισμενη ειναι λιγο ακυρο αλλα θα γλυτωσω απο το μαρτυριο της αναζητησης μια ωρα αρχιτερα!

Επεξ/σία από tattooxxx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
5 minutes ago, tattooxxx said:

θα παιζει η q60t dts?

συνδεμενη στον ενισχυτη παντα

Αν παίζεις αρχεία απο το usb port της (δλδ με τον player της) όχι, το ίδιο ισχύει και για τα μοντέλα του 2019 και λογικά και για του 2018.

Το ίδιο έκανε κι η LG με τα μοντέλα του 2020, μόνο η Sony παίζει DTS αρχεία με τον player της πλέον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, Thresh είπε

Αν παίζεις απο το usb port της (δλδ με τον player της) όχι. 

α καταλαβα γιατι μπερδευτηκα

δεν θα παζει καθολου 5.1 απο usb ?

απο νετφλιξ ομως θα παιζει?

Επεξ/σία από tattooxxx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 minutes ago, tattooxxx said:

α καταλαβα γιατι μπερδευτηκα

δεν θα παζει καθολου 5.1 απο usb ?

απο νετφλιξ ομως θα παιζει?

Υπάρχει το Dolby Digital, οπότε δεν υπάρχει θέμα για όσα αρχεία το έχουν ή για το Netflix/Amazon Prime/Apple TV+/Hulu/Disney+

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Thresh είπε

Υπάρχει το Dolby Digital, οπότε δεν υπάρχει θέμα για όσα αρχεία το έχουν ή για το Netflix/Amazon Prime/Apple TV+/Hulu/Disney+

Dolby digital  και dolby digital+ παίζει η samsung απο παντού,είτε usb είτε Netflix κλπ...Dolby vision δεν έχει

20201124_074306.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 hours ago, syma x5c-1 said:

Dolby digital  και dolby digital+ παίζει η samsung απο παντού,είτε usb είτε Netflix κλπ...Dolby vision δεν έχει

Παίζει, αλλά δεν θυμάμαι να το έχω πετύχει πουθενά οπότε δεν το ανέφερα.

Δεν είπα ότι είχε Dolby Vision.

Σίγουρα πάντως δεν παίζει αρχείο από τον player της ακόμα κι αν της βάζεις ηχόμπαρα ή ενισχυτή που υποστηρίζουν DTS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παρέλαβα την συγκεκριμένη σε 65' και έχω να πω ότι εντυπωσιαστηκα. Απίστευτα χρώματα, έβαλα μια ταινία και έπαθα πολιτισμικο σοκ. Επίσης δεν έχει κανένα θέμα με το φως το ήλιου που έχω στο σαλόνι( 3 μεγάλα παράθυρα)

Όσοι το σκέφτονται για μένα, να προχωρήσουν άφοβα...

Επεξ/σία από petranthe
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Thresh είπε

Παίζει, αλλά δεν θυμάμαι να το έχω πετύχει πουθενά οπότε δεν το ανέφερα.

Δεν είπα ότι είχε Dolby Vision.

Σίγουρα πάντως δεν παίζει αρχείο από τον player της ακόμα κι αν της βάζεις ηχόμπαρα ή ενισχυτή που υποστηρίζουν DTS.

Δεν είπα οτι το ανέφερες εσύ,λαθος σύνταξη ίσως,απλά το ξεκαθαρίζω γιατί καμιά φορά μπερδευόμαστε με το dolby digital ,Dolby atmos  και dolby vision.

Όντως δεν παίζει απο usb Dts ακόμα κι αν έχεις ηχόμπαρα ή ενισχυτή που το υποστηρίζει.Εγώ έχω πετύχει πολλές απο τις νέες ταινίες με 2 φορμά dolby  digital και dts να έχουν μέσα οπότε γινόταν αναπαραγωγή σε dolby.

κωτσόβολος παιδιά τέλος η tv...

Επεξ/σία από syma x5c-1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...