Προς το περιεχόμενο

[Smart TV] Sony KD55XH9077 55'' 799€ @Kotsovolos [ΤΕΛΟΣ]


petran91

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 584
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

η Sony στις ρυθμίσεις μπορεί να σου δώσει τα pop χρωμάτα της Samsung. τα φυσικά χρώματα της Sony δεν μπορείς να τα δεις στην Samsung.

Επεξ/σία από adok13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, adok13 είπε

η Sony στις ρυθμίσεις μπορεί να σου δώσει τα pop χρωμάτα της Samsung. τα φυσικά χρώματα της Sony δεν μπορείς να τα δεις στην Samsung.

Όχι η samsung όπως και να το κάνουμε έχει μεγαλύτερο color volume και έχει υψηλότερο peak brightness, άρα πιο εντυπωσιακη στο hdr, αυτά είναι και τα strength της Samy. 

Της Sony είναι συνήθως η κίνηση και το color accuracy. 

 

Επεξ/σία από prefuse
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, panosno1com είπε

Ναι 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, prefuse είπε

Όχι η samsung όπως και να το κάνουμε έχει μεγαλύτερο color volume και έχει υψηλότερο peak brightness, άρα πιο εντυπωσιακη στο hdr, αυτά είναι και τα strength της Samy. 

Της Sony είναι συνήθως η κίνηση και το color accuracy. 

Μόνο με αυτό σαν κριτίριο, εγώ θα πήγαινα για τη Sony...

Είμαι κάτοχος Samsung R series (απλά θέλω να πάω σε μεγαλύτερη λόγω αλλαγής αναγκών) και μπορώ να σου πω με βεβαιότητα ότι οι φετινές σειρές είναι φιάσκο... Πολλές περικοπές και πολύ γυφτομάρκετιγκ. Και σου μιλάει fan της Samsung που πλέον νιώθω απογοητευμένος και από τα κινητά της και από τις TV αν κρίνω από τη φετινή χρονιά!

Τα νέα μοντέλά προσφέρουν σε χαρακτηριστικά, ό,τι προσέφερε το μικρότερο προηγούμενης γενιάς μοντέλο. Π.χ. Q80T = Q70R κλπ...

Μια Q80T βγαίνει επίσης πιο ακριβά από τη SONY, οπότε προσωπικά δε βρίσκω λόγο και αιτία να πάω σε "νεότερη" και ακριβότερη Samsung.

Στην 55άρα είναι no brainer η Bravia του νήματος (είτε σε μαύρο 9096, είτε σε ασημί 9077).

Σε μεγαλύτερες ίντσες εκεί αλλάζουν πολλά δεδομένου του ότι όσο πιο πολύ ανεβαίνεις σε κόστος και ίντσες, τόσο και αρχίζουν να συμφέρουν οι OLED...

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά θέλω μια βοήθεια .. είμαι ανάμεσα σε αυτή ...xbr65a8h Sony 1800 δολάρια !! Και σε αυτή LG oled 65 cx 1800 και αυτή ! Θα είναι για παιχνίδια στον υπολογιστή και στην κονσόλα ! Ποια είναι καλύτερη ;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλος ενας εγω που παρακινηθηκα απο το τοπικ και την αγορασα σε μαυρο . (ο Κωτσος τη δειχνει μη διαθεσιμη ουτως ή αλλιως, ομως μ αρεσει σε μαυρο πιο πολυ). Για απλα παιχνιδια σε ps4 (εννοω οχι fps ) θα ναι κομπλε ετσι ; πιο πολυ για ταινιες την αγορασα.

ευχαριστω τον νηματοθετη κιολας για το τοπικ , και ολους οσους συνεισφεραν στο τοπικ !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, demian83 είπε

το ποιο εντονο δνε σημαινει και καλυτερο σε game. αν ο developer εχει βαλει μουντα χρωματα στην σκηνη, τοτε η sony εχει τα καλυτερα χρωματα

 

btw αν κανεις εχει αποκλειστει εκτος αθηνας οπως και εγω και δεν παραγγελνει γιατι δεν μπορει να πραλαβει, απ'το sony center στο golde hall μου ειπαν οτι αν εξοφλησω μπορουν να την κρατησουν 1 μηνα ανετα μεχρι να επιστρεψω

και πως θα ξέρουμε τι έχει βάλει ο developer?Αν έχει βάλει μουντά χρώματα οκ,αν όμως έχει βάλει πιο φωτεινά και ζωηρά χρώματα και δεν μπορεί να πιάσει  τη φωτεινότητα και το contrast της sammy η Sony πώς θα ξέρουμε οτι η sammy  είναι η σωστή και η Sony απλά "δεν κάνει"? έχει το παιχνίδι hdr10+ ή Dolby Vision για να ξέρουμε πως θα έπρεπε να είναι????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, panosno1com είπε

Αλλος ενας εγω που παρακινηθηκα απο το τοπικ και την αγορασα σε μαυρο . (ο Κωτσος τη δειχνει μη διαθεσιμη ουτως ή αλλιως, ομως μ αρεσει σε μαυρο πιο πολυ). Για απλα παιχνιδια σε ps4 (εννοω οχι fps ) θα ναι κομπλε ετσι ; πιο πολυ για ταινιες την αγορασα.

ευχαριστω τον νηματοθετη κιολας για το τοπικ , και ολους οσους συνεισφεραν στο τοπικ !

Καλορίζικη και σε εσένα μια χαρά θα είσαι σε όλα,η tv ειναι  το φετινο vfm 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, syma x5c-1 είπε

και πως θα ξέρουμε τι έχει βάλει ο developer?Αν έχει βάλει μουντά χρώματα οκ,αν όμως έχει βάλει πιο φωτεινά και ζωηρά χρώματα και δεν μπορεί να πιάσει  τη φωτεινότητα και το contrast της sammy η Sony πώς θα ξέρουμε οτι η sammy  είναι η σωστή και η Sony απλά "δεν κάνει"? έχει το παιχνίδι hdr10+ ή Dolby Vision για να ξέρουμε πως θα έπρεπε να είναι????

στα λογια μου ερχεσαι, ποιο εντονα χρωματα σε game δεν σημαινει και καλυτερα χρωματα. δεν ειναι ποδοσφαιρο τα games οπου ξερεις τι χρωμα εχουν οι φανελες.

δεν τις παω καθολου και τις 2 εταιριες, αλλα ειναι αυθαιρετο αυτο που ειπε ο φιλος, ειδικα με βαση ενα game

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, panoulix είπε

Μόνο με αυτό σαν κριτίριο, εγώ θα πήγαινα για τη Sony...

Είμαι κάτοχος Samsung R series (απλά θέλω να πάω σε μεγαλύτερη λόγω αλλαγής αναγκών) και μπορώ να σου πω με βεβαιότητα ότι οι φετινές σειρές είναι φιάσκο... Πολλές περικοπές και πολύ γυφτομάρκετιγκ. Και σου μιλάει fan της Samsung που πλέον νιώθω απογοητευμένος και από τα κινητά της και από τις TV αν κρίνω από τη φετινή χρονιά!

Τα νέα μοντέλά προσφέρουν σε χαρακτηριστικά, ό,τι προσέφερε το μικρότερο προηγούμενης γενιάς μοντέλο. Π.χ. Q80T = Q70R κλπ...

Μια Q80T βγαίνει επίσης πιο ακριβά από τη SONY, οπότε προσωπικά δε βρίσκω λόγο και αιτία να πάω σε "νεότερη" και ακριβότερη Samsung.

Στην 55άρα είναι no brainer η Bravia του νήματος (είτε σε μαύρο 9096, είτε σε ασημί 9077).

Σε μεγαλύτερες ίντσες εκεί αλλάζουν πολλά δεδομένου του ότι όσο πιο πολύ ανεβαίνεις σε κόστος και ίντσες, τόσο και αρχίζουν να συμφέρουν οι OLED...

 

εγώ κάτοχος q6 fn κι όταν είδα τις R έπαθα πλάκα,αντί να βάζουν βγάζουν... Οι φετινές όμως (Τ) είναι καλύτερες από τις προηγούμενες(R) προσπάθησαν να κλείσουν το κενό αλλά δημιούργησαν για εμπορικούς λόγους κι άλλες 2 κατηγορίες.Μία την 60 που την υποβάθμισαν και στη θέση της έβαλαν την 70 και μία την 80 η οποία είναι κάτι ανάμεσα στην 70 και στην 90.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι λιγο φθηνοτερες ,οπως η Sony KD-55X7055 X70 στα 600 ή η Sony KD-55XH8096 στα 650

πως ειναι σε σχεση με τον συναγωνισμο τους?

δεν με καει ντε και καλα να εχει τρελα σπεκς κτλ ουτε για gaming

επισης ειδα οτι πολλες σονυ εχουν IR Blaster ενα ματακι που το συνδεεις στην τηελοραση και το βαζεις μπροστα απο καποια συσκευη και την χειριζεσαι με το κοντρολ της τηλεορασης 

ισχυει αυτο? η 9096 το εχει? η η κατωτερες που προνεφερα?

δεν εβγαλα ακρη ψανχοντας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...