Προς το περιεχόμενο

[Smart TV] Sony KD55XH9077 55'' 799€ @Kotsovolos [ΤΕΛΟΣ]


petran91

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 λεπτά πριν, demian83 είπε

στα λογια μου ερχεσαι, ποιο εντονα χρωματα σε game δεν σημαινει και καλυτερα χρωματα. δεν ειναι ποδοσφαιρο τα games οπου ξερεις τι χρωμα εχουν οι φανελες.

δεν τις παω καθολου και τις 2 εταιριες, αλλα ειναι αυθαιρετο αυτο που ειπε ο φιλος, ειδικα με βαση ενα game

Δεν έρχομαι στα λόγια σου γιατί όπως προείπα δεν νομίζω οτι ξέρουμε ποια είναι η σωστή απεικόνιση αφού δεν υπάρχει 1 μέτρο σύγκρισης,μία σταθερά για να ξέρουμε ποια τηλεόραση δείχνει σωστά και ποιά όχι.Μπορεί η Sony να μη τα δείχνει σωστά κι η Sammy να σκίζει.Δε ξέρω αν υπάρχει κάποιος αντικειμενικός τρόπος να το μάθουμε κι αν τον ξέρει κάποιος εδώ μέσα να μας διαφωτίσει πραγματικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 584
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, nikos1965ny20 είπε

Παιδιά θέλω μια βοήθεια .. είμαι ανάμεσα σε αυτή ...xbr65a8h Sony 1800 δολάρια !! Και σε αυτή LG oled 65 cx 1800 και αυτή ! Θα είναι για παιχνίδια στον υπολογιστή και στην κονσόλα ! Ποια είναι καλύτερη ;; 

Καλησπέρα,

Αφού τη θες για παιχνίδια τότε επέλεξε τη CX. Για ποιότητα εικόνας κλινησης και τα λοιπά τη SONY. Θα μπορούσες μήπως να μας πείς αυτέ τις τιμές που τις βρήκες?

 

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sony xh9096 vs Sammy q80t :

Picture Quality :

Contrast καλυτερο η sony.

Local dimming καλυτερο η sony.

SDR peak brightness καλυτερο η sony.

HDR peak brightness kαλυτερο η Sammy.

Gray uniformity kαλυτερο η sony.

Black uniformity καλυτερο η sony.

Color gamut και color volume kαλυτερο η sammy

Gradient καλυτερο η sony.

Precalibration τα ιδια και  post calibration η sammy

Stutter Καλυτερο η  sony

Τα υπόλοιπα

Viewing angle καλυτερο η sammy

Reflections καλυτερο η sammy

motion καλυτερο η  sammy

inputs δεν εχει μετρηθει VRR και το νεο update. Παντως sammy 1 - hdmi 2.1 η sony εχει 2 - hdmi 2.1

ήχο καλύτερο η Sammy 
Λειτουργικό sammy

εφαρμογές sony

Εκτός rtings

samsung 8 bit panel ,

sony 10 bit panel ,

samsung HDR10+ Dolby Digital+,

sony HDR10 , DolbyVision ,Dolby Atmos, DTS Surround ,Dolby, digital+

Sony καλύτερη αποδοτική ενεργειακά. 

https://www.rtings.com/tv/tools/compare/samsung-q80t-vs-sony-x900h/1819/12284?usage=11114&threshold=0.1

https://www.displayspecifications.com/en/comparison/95ee12fcef

Ο καθένας ζυγίζει και παίρνει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Q-Taxys είπε

Λειτουργικό Sammy;

Θεωρώ το Αndroid τεράστιο πλεονέκτημα της Sony. Είναι καθαρά υποκειμενικό αυτό που γράφεις.

Και 'γώ μαζί σου. Πως τα λέει το rtings αναφέρω. 

Το android ειναι φουλ παραμετροποησιμο. 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δεν άντεξα ούτε εγώ. Tην τσίμπησα  (τη μαύρη έκδοση KD-65XH9096) στις 65 ιντσες με 18 άτοκες δόσεις από sony center.

αναμένουμε:D

Επεξ/σία από alexiron
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, syma x5c-1 είπε

Δεν έρχομαι στα λόγια σου γιατί όπως προείπα δεν νομίζω οτι ξέρουμε ποια είναι η σωστή απεικόνιση αφού δεν υπάρχει 1 μέτρο σύγκρισης,μία σταθερά για να ξέρουμε ποια τηλεόραση δείχνει σωστά και ποιά όχι.Μπορεί η Sony να μη τα δείχνει σωστά κι η Sammy να σκίζει.Δε ξέρω αν υπάρχει κάποιος αντικειμενικός τρόπος να το μάθουμε κι αν τον ξέρει κάποιος εδώ μέσα να μας διαφωτίσει πραγματικά!

το ιδιο πραγμα λεμε, οπως εγω δεν ξερω ετσι και ο αρχικος φιλος δεν ξερει. αυτο του ειπα. να πει για τα ντοκιμαντερ και τις ταινιες οκ να το δεχθουμε, τα χρωματα των παιχνιδιων δεν ειναι αντιειμενικο κριτηριο. ο πιο αντικειμενικος τροπος ειναι οι δοκιμες που κανουν τα διαφορα site σαν το rtings που χρησιμοποιουν hardware για τα χρωματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή σκέφτομαι και γω την αγορά της

Αναφέρει ότι έχει διπλό tuner και για επίγεια και για δορυφορικά αλλά βλέπω ότι έχει μόνο μία είσοδο για κεραία.

Εγώ που θέλω να συνδέσω και τα τα δύο πως θα το κάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, dumakos είπε

Επειδή σκέφτομαι και γω την αγορά της

Αναφέρει ότι έχει διπλό tuner και για επίγεια και για δορυφορικά αλλά βλέπω ότι έχει μόνο μία είσοδο για κεραία.

Εγώ που θέλω να συνδέσω και τα τα δύο πως θα το κάνω?

Δίπλα στην κεραία έχει 2 εισόδους για ομοαξόνικό καλώδιο απο δορ. πιάτο - δεν είναι ίδιες με της κεραίας.... Παίρνουν το "βύσμα" κατευθείαν χωρίς το μεταλλικό στρόγγυλο πλαίσιο της κεραίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, demian83 είπε

το ιδιο πραγμα λεμε, οπως εγω δεν ξερω ετσι και ο αρχικος φιλος δεν ξερει. αυτο του ειπα. να πει για τα ντοκιμαντερ και τις ταινιες οκ να το δεχθουμε, τα χρωματα των παιχνιδιων δεν ειναι αντιειμενικο κριτηριο. ο πιο αντικειμενικος τροπος ειναι οι δοκιμες που κανουν τα διαφορα site σαν το rtings που χρησιμοποιουν hardware για τα χρωματα

Τώρα που οι κονσόλες έχουν ισχύ μήπως σιγά σιγά θα πάμε σε παιχνίδια με HLG κάποιας μορφής ώστε να απεικονίζονται σύμφωνα με την πρόθεση του δημιουργού???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, skskre είπε

Δίπλα στην κεραία έχει 2 εισόδους για ομοαξόνικό καλώδιο απο δορ. πιάτο - δεν είναι ίδιες με της κεραίας.... Παίρνουν το "βύσμα" κατευθείαν χωρίς το μεταλλικό στρόγγυλο πλαίσιο της κεραίας.

Επειδή στις φωτογραφίες που είδα στο σάιτ δεν φαίνεται η δεύτερη είσοδος μόνο η μία.

Θα μπορούσε κάποιος κάτοχος να βγάλει μια φωτογραφία για να το επιβεβαιώσει?

Ευχαριστώ

Επεξ/σία από dumakos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...