Προς το περιεχόμενο

[Smart TV] Sony KD55XH9077 55'' 799€ @Kotsovolos [ΤΕΛΟΣ]


petran91

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 584
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σήμερα πέρασε η πολυπόθητη αναβάθμιση  PKG6.0414.0055EUA. Είδα διαφορά όντως. Πολύ πιο ''στρωτή λειτουργία΄΄συνολικά !!! 

Επεξ/σία από PIXEL76
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tattooxxx είπε

εχει δοκιμασει καποιος κατοχος να συνδεσει ενισχυτη με οπτικη ινα και να χρησιμοποιει το κοντρολ της τηελορασης για την ενταση?

ειδα οτι καποια παλιοτερα μοντελα ειχαν εξοδο για IR ματι και λεει στο σαιτ της σονυ

οτι οι σειρες x90h,x80h κτλ δεν το χρειαζονται και συνδεονται οι συσκευες απο το μενου

ξερει καποιος κατι πανω  σ αυτο?

ευχαριστω και παλι

Δεν ξέρω αν βοηθάει ή αν έχουν ίδια συμπεριφορά όλες οι νέες TV. Σε Samsung TV περσυνό μοντέλο, σε σύνδεση με οπτική ίνα γίνονται τα εξής:

1) Η ένταση σταματάει από το TV Speaker (δε παίζει παράλληλα) και

2) Δε μπορείς να ελέξεις ούτε το Volume στο ψηφιακό σήμα από το Remote.

Είχα κουμπωμένη την TV σε DAC Cambridge Audio DacMagic Plus μέχρι νεοτέρας και αναγκάστηκα να καταφύγω σε λύση προενισχυτή με remote control για να έχω έλεγχο στον ήχο...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tattooxxx είπε

εχει δοκιμασει καποιος κατοχος να συνδεσει ενισχυτη με οπτικη ινα και να χρησιμοποιει το κοντρολ της τηελορασης για την ενταση?

ειδα οτι καποια παλιοτερα μοντελα ειχαν εξοδο για IR ματι και λεει στο σαιτ της σονυ

οτι οι σειρες x90h,x80h κτλ δεν το χρειαζονται και συνδεονται οι συσκευες απο το μενου

ξερει καποιος κατι πανω  σ αυτο?

ευχαριστω και παλι

Αυό μπορεί να γίνει με HDMII ARC άν έχει ο ενισχυτής. Με optical δύσκολο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, panoulix είπε

Δεν ξέρω αν βοηθάει ή αν έχουν ίδια συμπεριφορά όλες οι νέες TV. Σε Samsung TV περσυνό μοντέλο, σε σύνδεση με οπτική ίνα γίνονται τα εξής:

1) Η ένταση σταματάει από το TV Speaker (δε παίζει παράλληλα) και

2) Δε μπορείς να ελέξεις ούτε το Volume στο ψηφιακό σήμα από το Remote.

Είχα κουμπωμένη την TV σε DAC Cambridge Audio DacMagic Plus μέχρι νεοτέρας και αναγκάστηκα να καταφύγω σε λύση προενισχυτή με remote control για να έχω έλεγχο στον ήχο...

το να μην παιζει απο τα ηχεια της τηλεορασης ειναι σωστο

εμενα ο ενισχυτης εχει κοντρολ αλλα δεν θελω να εχω δυο ( απο οτι καταλαβα το δικο σου δεν ειχα καν τηλεχειριστηριο)

ενα για τον ηχο και ενα για την τηλεοραση

η σαμσουν που εχω εχει ματι για υπερυθρες και δυλευε μια χαρα

Μόλις τώρα, skskre είπε

Αυό μπορεί να γίνει με HDMII ARC άν έχει ο ενισχυτής. Με optical δύσκολο...

δεν περιμενω να περασει το σημα μεσω οπτικης ινας

μεσω υπερυθρων λεω να ελεγχεις την ενταση

με ir blaster

https://www.sony.co.uk/electronics/support/articles/00117038

εδω λεει οτι στα καινουρια μοντελα το κανεις απο το μενου χωρις το ir ματι

αλλα δεν ειναι ξεκαθαρο τι εννοει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, tattooxxx είπε

το να μην παιζει απο τα ηχεια της τηλεορασης ειναι σωστο

εμενα ο ενισχυτης εχει κοντρολ αλλα δεν θελω να εχω δυο ( απο οτι καταλαβα το δικο σου δεν ειχα καν τηλεχειριστηριο)

ενα για τον ηχο και ενα για την τηλεοραση

η σαμσουν που εχω εχει ματι για υπερυθρες και δυλευε μια χαρα

δεν περιμενω να περασει το σημα μεσω οπτικης ινας

μεσω υπερυθρων λεω να ελεγχεις την ενταση

με ir blaster

https://www.sony.co.uk/electronics/support/articles/00117038

εδω λεει οτι στα καινουρια μοντελα το κανεις απο το μενου χωρις το ir ματι

αλλα δεν ειναι ξεκαθαρο τι εννοει

Κάτι μου διαφεύγει ή κάτι κάνω λάθος.

Εφόσον η TV έχει Remote για τον αναλογικό ήχο, γιατί να μή ρυθμίζει ΚΑΙ την ένταση του ψηφιακού σήματος αντίστοιχα με το Remote?

Σε ένα PC όταν συνδέεις ένα DAC μέσω USB, μπορείς να ρυθμίσεις την έντασει και από το volume του λειτουργικού ας πούμε.

IR Blaster ή άλλο remote γιατί να χρειάζεσαι για την TV? Δεν επαρκεί το δικό της για να χειριστεί δικές τις λειτουργίες?

Καταλαβαίνω κάτι λάθος?

 

EDIT: Νομίζω κατάλαβα το σκεπτικό και τη λογική του IR Blaster (αλλά ισχύει μόνο σε περίπτωση που το target device έχει και αυτό remote):

https://www.samsung.com/levant/support/tv-audio-video/getting-connected-with-samsung-ir-blaster/

ΟΚ αυτό το έκανες και με ένα all-in-one Remote ή ένα προγραμματιζόμενο των 10 ευρώ.

 

Επεξ/σία από panoulix
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, panoulix είπε

Κάτι μου διαφεύγει ή κάτι κάνω λάθος.

Εφόσον η TV έχει Remote για τον αναλογικό ήχο, γιατί να μή ρυθμίζει ΚΑΙ την ένταση του ψηφιακού σήματος αντίστοιχα με το Remote?

Σε ένα PC όταν συνδέεις ένα DAC μέσω USB, μπορείς να ρυθμίσεις την έντασει και από το volume του λειτουργικού ας πούμε.

IR Blaster ή άλλο remote γιατί να χρειάζεισαι για την TV? Δεν επαρκεί το δικό της για να χειριστεί δικές τις λειτουργίες?

Καταλαβαίνω κάτι λάθος?

η αληθεια οτι και εγω την εχω αυτην την απορια

και δυστυχως δεν μπορω δοκιμασω να βγαλω απο την δικια μου το ματι για τις υπερυθρες και να δω αν θα δουλεψει,γιατι την εσπασα

νομιζω ομως οτι δεν γινοταν ,γι αυτο και εβαλα το ir blaster που ηταν στην συσκευασια

νομιζω  οταν της λες να παιρνει τον ηχο απο οπτικη ινα πχ  οτι δεν δουλευει καμια ρυθμιση για τον ηχο

εχω μπερδευτει και η πιο σαφης απαντηση που πηρα ηταν το 'δεν νομιζω να γινεται'

και δεν θελω να αγοραζω και ηχο τωρα,προεκυψε η ζημια με την τηλεοραση,φτανει

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν με γειωσει το παμπλικ λεω να πάρω με δοσεις αυτη https://www.public.gr/product/tileorasi-sony-55-smart-android-tv-dled-4k-uhd-kd55xh9505/prod10713097pp/?sn_ref=s&sn_cat=cat2810338pp&sn_id=prod10713097pp (αλλα οχι απ το παμπλικ) αξιζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/11/2020 στις 9:23 ΜΜ, Arwindan είπε

Να επανέλθω έχοντας πλέον 2 μέρες χρήσης. Έχω τρεξει πολλά testing videos για οτιδήποτε μπορείτε να φανταστείτε. Στα δικά μου μάτια δεν φαίνεται να υπάρχει κάποιο θέμα, ούτε κάποιο Blooming σε υπότιτλους ή μη. 

Έβαλα χθες το βράδυ να δω το Interstellar σε 60+ gb αρχείο και η εικόνα είναι πραγματικά εξαιρετική. Προσωπικά είμαι απόλυτα ευχαριστημένος με την αγορά. 

Από τον ενσωματωμένο player το έπαιξες? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, panosno1com είπε

Αν με γειωσει το παμπλικ λεω να πάρω με δοσεις αυτη https://www.public.gr/product/tileorasi-sony-55-smart-android-tv-dled-4k-uhd-kd55xh9505/prod10713097pp/?sn_ref=s&sn_cat=cat2810338pp&sn_id=prod10713097pp (αλλα οχι απ το παμπλικ) αξιζει?

Αυτή είναι η flagship led της Sony, και για ταινίες είναι σαφώς καλύτερη από την xh90 αλλά αν παίζεις παιχνίδια δεν έχει HDMI 2.1

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω παραγγείλει από χτες το μεσημέρι (24/11, 13:30) από sony center.

Ακόμα η παραγγελία βρίσκεται σε επεξεργασία.

Σε συνδυασμό με το γεγονός ότι από εχτές το βράδυ τη βγάζει out of stock, εχουν αρχίσει να με ζώνουν τα φίδια....

Απο τη μια είμαι αισιόδοξος γιατι τα λεφτά έχουν δεσμευτεί, γιατί μπορώ να εκτυπώσω την απόδειξη της παραγγελίας και επειδή για sony center δεν έχω ακούσει κάτι κακό.

Αλλά από την άλλη, λέτε να φάμε κανένα πανηγυρικό άκυρο...;

Επεξ/σία από Peugeot208
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, prefuse είπε

Αυτή είναι η flagship led της Sony, και για ταινίες είναι σαφώς καλύτερη από την xh90 αλλά αν παίζεις παιχνίδια δεν έχει HDMI 2.1

Τι βλακεια, στην ναυαρχιδα δεν εχει το 2.1 ! Τεσπα θα συνεχισω το ψάξιμο,  το προαισθημα μου μού λεει ακυρο πανηγυρικο... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, prefuse είπε

Αυτή είναι η flagship led της Sony, και για ταινίες είναι σαφώς καλύτερη από την xh90 αλλά αν παίζεις παιχνίδια δεν έχει HDMI 2.1

Off-topic:

Να ρωτήσω μήπως ξέρεις, πιάνεται και η xh9505 σαν mid-range tv;

Πρόσφατα έμαθα ότι τηλεοράσεις που κοστίζουν κάπου 1000€ πιάνονται σαν mid-range, οπότε λογικά και η xh9505 είναι mid-range.

Οι high-end είναι ουσιαστικά οι OLED;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...