Προς το περιεχόμενο

[Smart TV] Sony KD55XH9077 55'' 799€ @Kotsovolos [ΤΕΛΟΣ]


petran91

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα και απο εμενα,

Δυστυχως πριν λιγο ανοιξα και πηγα να σεταρω την τηλεοραση και φαινεται οτι η οθονη εχει ξεκολλησει απο το πανελ στο αριστερο μερος. Φαινεται ξεκαθαρα οτι ειναι απο λαθος κατασκευης η μεταφορας. Δεν την εχω βαλει σε λειτουργια,ουτε καν στο ρευμα. Θα πρεπει αυριο να απευθυνθω ειτε στον κωτσο ειτε σε sony center. Απο κρητη βεβαια που μενω,τρεχα γυρευε μεχρι να βγαλουμε ακρη...

Εχω και πιο ευκρινης φωτο αλλα δεν τις δεχεται το site.

IMG-ad67b77db06cfced2c82d51c824e38a3-V.jpg

  • Sad 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 584
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

13 ώρες πριν, ultrobyr είπε

Καλησπερα και απο εμενα,

Δυστυχως πριν λιγο ανοιξα και πηγα να σεταρω την τηλεοραση και φαινεται οτι η οθονη εχει ξεκολλησει απο το πανελ στο αριστερο μερος. Φαινεται ξεκαθαρα οτι ειναι απο λαθος κατασκευης η μεταφορας. Δεν την εχω βαλει σε λειτουργια,ουτε καν στο ρευμα. Θα πρεπει αυριο να απευθυνθω ειτε στον κωτσο ειτε σε sony center. Απο κρητη βεβαια που μενω,τρεχα γυρευε μεχρι να βγαλουμε ακρη...

Εχω και πιο ευκρινης φωτο αλλα δεν τις δεχεται το site.

IMG-ad67b77db06cfced2c82d51c824e38a3-V.jpg

Δε νομίζω ότι είναι τίποτα σπουδαίο. Χωρίς να το έχω δει στη συγκεκριμένη ΤV  , σε άλλες που έχω δει δεν είναι κολλημένη η οθόνη. Όλες οι LCD απλά ακουμπάνε σφιχτά με το πλαίσιο. 

Αν δε βγάλεις άκρη, τυλιξέ την και στειλτην σε μένα που δε τη πρόλαβα. Δε με πολυπειραζει το πλαίσιο αν η tv δουλεύει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nutrialex είπε

Δε νομίζω ότι είναι τίποτα σπουδαίο. Χωρίς να το έχω δει στη συγκεκριμένη ΤV  , σε άλλες που έχω δει δεν είναι κολλημένη η οθόνη. Όλες οι LCD απλά ακουμπάνε σφιχτά με το πλαίσιο. 

Αν δε βγάλεις άκρη, τυλιξέ την και στειλτην σε μένα που δε τη πρόλαβα. Δε με πολυπειραζει το πλαίσιο αν η tv δουλεύει.

Φιλε μου δεν νομιζω οτι αξιζει να το ρισκαρω,αν πιεσω ελαφρα εκεινο το μερος με το δαχτυλο φαινεται οτι η οθονη μπαλαντζαρει αν καταλαβαινεις τι εννοω...Σε ολο το υπολοιπο μερος φαινεται να ειναι τοποθετημενη κανονικα. 

Δεν μου εγγυαται κανεις οτι αυριο μεθαυριο θα αρχισουν τα καμμενα pixel,ειτε οι κλασικες αποχρωματισμενες γραμμες κλπ γι αυτο δεν την εχω βαλει και καθολου σε λειτουργια οπως ειπα ξανα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν επιμένω διότι εγώ έχω πλάσμα. (Τελείως άλλη κατασκευή) αλλά ΟΣΕΣ led έχω δει και έχω πάρει για φίλους , το πάνελ υποχωρούσε όταν το έσπρωχναν στις γωνιές και ξεκολλούσε από το πλαίσιο εύκολα χωρίς αυτό να το θεωρεί η εταιρεία πρόβλημα. Αν υποχωρεί πάνω από 1/2 εκατοστό η δικιά σου, έχει σίγουρα κατασκευαστικό πρόβλημα. Μακάρι να σου κάνουν αλλαγή. Σε ασημί πάλι προτίμησε . Είναι πιο αρχοντικό.

Επεξ/σία από nutrialex
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, ultrobyr είπε

Καλησπερα και απο εμενα,

Δυστυχως πριν λιγο ανοιξα και πηγα να σεταρω την τηλεοραση και φαινεται οτι η οθονη εχει ξεκολλησει απο το πανελ στο αριστερο μερος. Φαινεται ξεκαθαρα οτι ειναι απο λαθος κατασκευης η μεταφορας. Δεν την εχω βαλει σε λειτουργια,ουτε καν στο ρευμα. Θα πρεπει αυριο να απευθυνθω ειτε στον κωτσο ειτε σε sony center. Απο κρητη βεβαια που μενω,τρεχα γυρευε μεχρι να βγαλουμε ακρη...

Εχω και πιο ευκρινης φωτο αλλα δεν τις δεχεται το site.

IMG-ad67b77db06cfced2c82d51c824e38a3-V.jpg

To πάνελ συγκρατείται από το γύρω πλαίσιο. Στην δικιά σου είναι σαν να μην έχει κεντραριστεί το πάνελ για να «εξαφανιστούν» οι άκρες του πίσω από το κάδρο-πλαίσιο.

Ή μήπως το κάθετο μέρος του πλαισίου έχει στραβώσει προς τα έξω; Και «πετάγεται» το πάνελ;

Επεξ/σία από aristarhos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, aristarhos είπε

To πάνελ συγκρατείται από το γύρω πλαίσιο. Στην δικιά σου είναι σαν να μην έχει κεντραριστεί το πάνελ για να «εξαφανιστούν» οι άκρες του πίσω από το κάδρο-πλαίσιο.

Ή μήπως το κάθετο μέρος του πλαισίου έχει στραβώσει προς τα έξω; Και «πετάγεται» το πάνελ;

Ειναι οπως το περιγραφεις,σαν να μην εχει κεντραριστει το πανελ ωστε να "κουμπωσει" πισω απο το ασημι πλαισιο. 

Εν τω μεταξυ,εδω και περιπου 4 ωρες με καποια διαλλειματα ειμαι σε αναμονη στο τηλεφωνο με τον κωτσο και δεν ξερω καν να θα μπορεσω να μιλησω σημερα...

Επεξ/σία από ultrobyr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω δει παρόμοιο πρόβλημα, με λιγη πίεση κούμπωσε, και δεν έχει εμφανιστεί κανενα οροβκημα εδω και 3 χρόνια. Από εκει έπειτα η επιλογή ειναι δική σου, αλλα εγω θα τη χρησιμοποίησα κάποιο διάστημα να δω πως θα πάει και αν ειχε προβλήματα θα την έστελνα πίσω, γιατι κια τώρα δε ξερω αν σε πιάνει το doa

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πεταχτω κ να πω ότι η δικιά μου f&u έχει το ίδιο θέμα πάνω δεξιά αλλά δεν έδωσα πότε σημασία. Δεν έχει πάθει τπτ η εικόνα. Το προσπέρασα γιατί είχα δώσει 170 ευρώ . Τώρα αν είχα δώσει 800 δε θα το άφηνα έτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους.

Παρέλαβα από Πλαίσιο, την Πέμπτη. Πρώτες κριτικές απλά άψογη η KD55XH9096. 

Την έχω με network cable μόνο και HDMI ver. 2.0 με το PC (RTX 2080 - αργότερα θα αγοράσω HDMI ver. 2.1). Η Ταχύτητα του VDSL 100 mb's ++ - είναι το καφάο στα 10 μέτρα από το χώρο μου. Ηχεία έχω συνδέσει τα Edifier S350DB, με σύνδεση Bluetooth. Το optical cable ήταν κοντό, δεν μπορούσα να το συνδέσω. Keyboard, ένα μικρό ασύρματο (USB με stick) που το έχω για το το Raspberry Pi 

Netflix = Άπλα φοβερό.

YouTube = άψογο από ανάλυση 720p και πάνω. Σε 4κ video αρχεία, απίστευτα ωραίο. 

Σύνδεση με Windows 10 PC, πάρα πολύ καλό το αποτέλεσμα, στην επιφάνια εργασίας + videos. Τα γράμματα εμφανίζονται ολοκάθαρα, όταν ανοίγεις ένα πρόγραμμα ή διαβάζεις κάτι από αυτήν.

Τα συμπεράσματα μου είναι μόνο θετικά (προς στιγμή) και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένη με την αγορά μου.

Επεξ/σία από renaxan
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, ultrobyr είπε

Ειναι οπως το περιγραφεις,σαν να μην εχει κεντραριστει το πανελ ωστε να "κουμπωσει" πισω απο το ασημι πλαισιο. 

Εν τω μεταξυ,εδω και περιπου 4 ωρες με καποια διαλλειματα ειμαι σε αναμονη στο τηλεφωνο με τον κωτσο και δεν ξερω καν να θα μπορεσω να μιλησω σημερα...

Μου φαίνεται απίθανο να βγήκε από τη γραμμή συναρμολόγησης χωρίς να το είδε κανείς.  Πιθανόν (λέω τώρα εγώ) κατά τη μεταφορά το κουτί να έπεσε κάθετα και λόγω του βάρους της TV, να «έσκασε» το πάνελ προς τα έξω.

Όταν την αποσυσκεύασες είχε δύο λωρίδες (άσπρο συνήθως) σκληρό αφρολέξ κολλημένο αριστερά και δεξιά από πάνω μέχρι κάτω; Για να προστατεύονται οι άκρες του πάνελ όταν την πιάνεις για να τη βγάλεις από το κουτί; Όπως στη φωτό. Αν τα είχε και δεν φοβάσαι να δοκιμάσεις, θα πρότεινα να έβαζες αυτή τη λωρίδα στη θέση της και να πίεζες ελαφρά να δεις αν μπαίνει μέσα το πάνελ και σταθεροποιείται.

Capture.JPG

Capture2.JPG

Επεξ/σία από aristarhos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, aristarhos είπε

Μου φαίνεται απίθανο να βγήκε από τη γραμμή συναρμολόγησης χωρίς να το είδε κανείς.  Πιθανόν (λέω τώρα εγώ) κατά τη μεταφορά το κουτί να έπεσε κάθετα και λόγω του βάρους της TV, να «έσκασε» το πάνελ προς τα έξω.

Όταν την αποσυσκεύασες είχε δύο λωρίδες (άσπρο συνήθως) σκληρό αφρολέξ κολλημένο αριστερά και δεξιά από πάνω μέχρι κάτω; Για να προστατεύονται οι άκρες του πάνελ όταν την πιάνεις για να τη βγάλεις από το κουτί; Όπως στη φωτό. Αν τα είχε και δεν φοβάσαι να δοκιμάσεις, θα πρότεινα να έβαζες αυτή τη λωρίδα στη θέση της και να πίεζες ελαφρά να δεις αν μπαίνει μέσα το πάνελ και σταθεροποιείται.

Capture.JPG

Οταν την αποσυσκευασα,ακολουθωντας ολες τις οδηγιες στο manual δεν υπηρχε αφρολεξ αριστερα και δεξια οπως περιγραφεις παρα μονο στις γωνιες στο πανω μερος,σε ολο το κατω μερος και αλλο ενα μεγαλο κομματι στο ανοιγμα οπου περιειχε και τις βασεις μαζι με το remote κλπ.

Δεν θα κανω καμια δοκιμη καθως εχει δηλωθει ηδη σαν DOA στον κωτσοβολο και περιμενω να επικοινωνησουν παλι μαζι απο δευτερα λογικα για την παραλαβη της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
3 λεπτά πριν, ultrobyr είπε

Οταν...

Μια φωτο που να φαινεται κατι καλα, προσπαθησε αν θες. Σε αυτη που εχεις ανεβασει παροτι μεγαλη, δεν μπορω να καταλαβω τι ακριβως εχει. Την εχω δει 2-3 φορες χωρις να δω αυτο που συμβαινει.

Βγαλε μια καλη, μικρυνε την μετα λιγο με resize, δεν δεχεται εδω πχ 20-30MP φωτο νομιζω. Εχει καποια ορια ο uploader.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, ultrobyr είπε

Οταν την αποσυσκευασα,ακολουθωντας ολες τις οδηγιες στο manual δεν υπηρχε αφρολεξ αριστερα και δεξια οπως περιγραφεις παρα μονο στις γωνιες στο πανω μερος,σε ολο το κατω μερος και αλλο ενα μεγαλο κομματι στο ανοιγμα οπου περιειχε και τις βασεις μαζι με το remote κλπ.

Δεν θα κανω καμια δοκιμη καθως εχει δηλωθει ηδη σαν DOA στον κωτσοβολο και περιμενω να επικοινωνησουν παλι μαζι απο δευτερα λογικα για την παραλαβη της.

EDITED. Έχεις δίκιο. Η Sony KD55XH90 δεν τα έχει. 

Τέλος πάντων, εγώ στη θέση σου θα δοκίμαζα με κάποιον τρόπο να δω αν το πάνελ μπαίνει μέσα με λίγο σπρώξιμο. Αφού τη δήλωσες και DOA και πάει για αντικατάσταση.

 

 

Επεξ/σία από aristarhos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρέλαβα σήμερα την 65αρα

Μέχρι στιγμής δεν μπορώ να πω ότι με έχει ενθουσιάσει.

Αυτό που μου έκανε αρνητική εντύπωση είναι το ότι όταν βάζεις να δεις περιεχόμενο HDR δεν βγάζει κάποιο λογότυπο για να ξέρεις αν όντος είναι. Σε μια OLED LG που έχω όταν βάζεις περιεχόμενο HDR σου βγάζει το λογότυπο επάνω αριστερά για 2-3 δευτερόλεπτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, SKOKMAN είπε

Παρέλαβα σήμερα την 65αρα

Μέχρι στιγμής δεν μπορώ να πω ότι με έχει ενθουσιάσει.

Αυτό που μου έκανε αρνητική εντύπωση είναι το ότι όταν βάζεις να δεις περιεχόμενο HDR δεν βγάζει κάποιο λογότυπο για να ξέρεις αν όντος είναι. Σε μια OLED LG που έχω όταν βάζεις περιεχόμενο HDR σου βγάζει το λογότυπο επάνω αριστερά για 2-3 δευτερόλεπτα.

Κουμπάκι με γρανάζι , ρυθμίσεις εικόνας, πάνω δεξιά λέει HDR αν είναι HDR.

Δεν πιστεύω ο λόγος που δεν είσαι ενθουσιασμένος να είναι το σήμα του HDR που δεν πεταει 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...