Προς το περιεχόμενο

[Smart TV] Sony KD55XH9077 55'' 799€ @Kotsovolos [ΤΕΛΟΣ]


petran91

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, camel555 είπε

όταν το κρατάς πατημένο, σου βγάζει 2 επικογές, ακύρωση και επανεκκίνηση. Με την ροδέλα επιλέγεις και με το κέντρο του κύκλου επιβεβαιώνεις.

Ναι κατανοητο, το δοκιμασα καμποσες φορες και εκανε επανεκκίνηση απο ότι καταλαβα.

Δηλαδή αυτο βλέπω https://imgur.com/a/Q3Yhjtx (ακούγεται ήχος)

Τώρα κάπου μπηκα στα τυφλα και ακουγεται η μουσικη που ειναι στο βιντεάκι
 

Δινω inputs (ανάβει το ledακι), ακουγονται ήχοι, δεν εχει εικονα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 584
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, Xiezhi είπε

Ναι κατανοητο, το δοκιμασα καμποσες φορες και εκανε επανεκκίνηση απο ότι καταλαβα.

Δηλαδή αυτο βλέπω https://imgur.com/a/Q3Yhjtx (ακούγεται ήχος)

Τώρα κάπου μπηκα στα τυφλα και ακουγεται η μουσικη που ειναι στο βιντεάκι
 

Δινω inputs (ανάβει το ledακι), ακουγονται ήχοι, δεν εχει εικονα.

Αν πατήσεις source ή input για να επιλέξεις πηγή πάλι δεν εμφανίζει τίποτα;

Μάλλον πας για DOA.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Xiezhi είπε

Ναι κατανοητο, το δοκιμασα καμποσες φορες και εκανε επανεκκίνηση απο ότι καταλαβα.

Δηλαδή αυτο βλέπω https://imgur.com/a/Q3Yhjtx (ακούγεται ήχος)

Τώρα κάπου μπηκα στα τυφλα και ακουγεται η μουσικη που ειναι στο βιντεάκι
 

Δινω inputs (ανάβει το ledακι), ακουγονται ήχοι, δεν εχει εικονα.

Οι ήχοι που ακούγονται στα τελευταία 2-3 sec είναι από επιλογή του menu.. Εαν δεν πατάς τίποτα, το led αναβοσβήνει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Doubt είπε

Αν πατήσεις source ή input για να επιλέξεις πηγή πάλι δεν εμφανίζει τίποτα;

Μάλλον πας για DOA.

Δεν εμφανίζει τίποτα. Ναι ετσι το βλέπω, οπότε μαλλον το 21 θα εχω νεα tv που δουλευει, δεν ηταν γραφτο για το 2020

 

7 λεπτά πριν, camel555 είπε

Οι ήχοι που ακούγονται στα τελευταία 2-3 sec είναι από επιλογή του menu.. Εαν δεν πατάς τίποτα, το led αναβοσβήνει?

Ναι εχω πατήσει το μενου και παταω στην τυχη το πανω και το κατω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Xiezhi είπε

Δεν εμφανίζει τίποτα. Ναι ετσι το βλέπω, οπότε μαλλον το 21 θα εχω νεα tv που δουλευει, δεν ηταν γραφτο για το 2020

 

Ναι εχω πατήσει το μενου και παταω στην τυχη το πανω και το κατω

Να υποθέσω κεραία έχεις συνδέσει μόνο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, camel555 είπε

Να υποθέσω κεραία έχεις συνδέσει μόνο?

Ναι μονο κεραία. Αλλα λογικα και χωρις κεραία φαντάζομαι κάτι έπρεπε να βλέπω, ένα μενου, ένα No Signal, κάτι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυ πιθανον να είναι θέμα με το backlight. Δοκιμασε με εναν φακο πολυ κοντα να δεις αν φαινεται τπτ, οταν ακους τους ηχους του μενου. Οπως και να εχει, πρεπει να παει για DOA.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, totte13 είπε

πολυ πιθανον να είναι θέμα με το backlight. Δοκιμασε με εναν φακο πολυ κοντα να δεις αν φαινεται τπτ, οταν ακους τους ηχους του μενου. Οπως και να εχει, πρεπει να παει για DOA.

Το δοκιμασα ετσι και φαινεται να αλλαζει καποια χρωματα και ενα pattern τυπου σκακιερα.
https://imgur.com/a/SdGTWfP

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα

Έχει κανείς θέμα με το Netflix? 

Σήμερα ανά μισή περίπου ώρα κλείνει μόνο του και για μερικά λεπτά είναι σαν νεκρό ενώ και η TV για μερικά δεύτερα κολλάει όπως όταν τρώει κόλλημα μια εφαρμογή στο κινητό και παγώνει και αυτό. 

Είτε από το κουμπί του,  είτε από το εικονίδιο της εφαρμογής δεν μπαίνει και όταν τελικά ανταποκριθεί,  φορτώνει βγάζοντας το λογότυπο και τα προφίλ ξανά.

Άμα πάω από τις εφαρμογές και κάνω αναγκαστική διακοπή ή απενεργοποίηση μετά φορτώνει πιο γρήγορα. 

Το έχει κανείς άλλος?  

Υπάρχει καμία λύση? 

Επεξ/σία από kritikos4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Σχετικά με τα 'θέματα' της συγκεκριμένης τηλεόρασης. Αναφορικά υπάρχει και megathread στο reddit .

Εχει ασχοληθεί κάποιος με την αδυναμία αναπαραγωγής σε 4Κ 120HZ?

Το θεωρώ απαράδεκτο να διαφημίζεται και να μην υποστηρίζεται.

Την παρέλαβα εδω και 2 εβδομάδες και αν και δεν έχω τρόπο προς το παρόν να αναπαράγω 4Κ@120, ο κύριως λόγος αγορας ηταν το συγκεκρημένο feature για futureproofing.

Γενικά απο κάθε άλλη άποψη είμαι ικανοποιημένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, totte13 είπε

Καλησπέρα,

Σχετικά με τα 'θέματα' της συγκεκριμένης τηλεόρασης. Αναφορικά υπάρχει και megathread στο reddit .

Εχει ασχοληθεί κάποιος με την αδυναμία αναπαραγωγής σε 4Κ 120HZ?

Το θεωρώ απαράδεκτο να διαφημίζεται και να μην υποστηρίζεται.

Την παρέλαβα εδω και 2 εβδομάδες και αν και δεν έχω τρόπο προς το παρόν να αναπαράγω 4Κ@120, ο κύριως λόγος αγορας ηταν το συγκεκρημένο feature για futureproofing.

Γενικά απο κάθε άλλη άποψη είμαι ικανοποιημένος.

 

Εδω ο Vincent λεει οτι η σονυ απλα αυξησε το sharpness στο συγκεκριμενο mode. Κριμα για τουςκατοχους...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπαρχει αδυναμια αναπαραγωγης 4Κ 120HZ, μη γραφουμε οτι ναναι. Ειναι μια καινουρια τεχνολογια, το hardware το εχει η τηλεοραση, ειναι θεμα software, ηδη βελτιωθηκε και με το νεο χρονο σιγουρα θα το λυσει πληρως η Sony

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, gpapadakis είπε

Δεν υπαρχει αδυναμια αναπαραγωγης 4Κ 120HZ, μη γραφουμε οτι ναναι. Ειναι μια καινουρια τεχνολογια, το hardware το εχει η τηλεοραση, ειναι θεμα software, ηδη βελτιωθηκε και με το νεο χρονο σιγουρα θα το λυσει πληρως η Sony

Οταν αγοράζω κάτι, θα ήθελα να έχει τα προσόντα για τα αποία διαφημήζεται το προιόν.

Το οτι εσύ θεωρείς οτι θα το υποστηρίξει δεν μου λέει κάτι, καθώς δεν υπάρχει και σχετική ενημέρωση απο την Σονυ.

Απο την στιγμή που δεν λειτουργεί αυτή τη στιγμή το συγκεκριμένο feature με την τελευταία έκδοση λογισμικού, δεν υπάρχει λόγος να πιστεύω οτι 'θα' δουλέψει.

Επίσης η βελτίωση έχει να κάνει με πρόσθεση sharpening filter και όχι με βελτίωση της ανάλυσης.

Επεξ/σία από totte13
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, totte13 είπε

Οταν αγοράζω κάτι, θα ήθελα να έχει τα προσόντα για τα αποία διαφημήζεται το προιόν.

Το οτι εσύ θεωρείς οτι θα το υποστηρίξει δεν μου λέει κάτι, καθώς δεν υπάρχει και σχετική ενημέρωση απο την Σονυ.

Απο την στιγμή που δεν λειτουργεί αυτή τη στιγμή το συγκεκριμένο feature με την τελευταία έκδοση λογισμικού, δεν υπάρχει λόγος να πιστεύω οτι 'θα' δουλέψει.

Επίσης η βελτίωση έχει να κάνει με πρόσθεση sharpening filter και όχι με βελτίωση της ανάλυσης.

Όταν λες αδυναμία αναπαραγωγής 4Κ 120 τι εννοείς; Εννοείς ότι δεν λαμβάνει σήμα 4Κ 120 ή ότι όταν λαμβάνεις σήμα 4Κ 120 είναι εικόνα fuzzy; Γιατί είναι δυο διαφορετικά πράγματα αυτά. Αν είναι το πρώτο τσέκαρε τα καλώδια σου, την συνδεσμολογία σου και την πηγή σου.  

Αν εννοείς το δεύτερο το γνωστό θέμα προσωπικά δεν με επηρεάζει καθόλου. Έχω την 75αρα στα 4,5 μέτρα σχεδόν και πρακτικά δεν έχει διαφορά για εμένα. Το συγκεκριμένο αποτελεί πιο πολύ θέμα σε όσους χρησιμοποιούν την τηλεόραση σαν μόνιτορ. Σε συνθήκες σαλονιού θέλει πολύ ψειρισμα για να κάτσεις να δεις διαφορά μετά το τελευταίο update.

Μακαρι να το λύσουν τελείως εννοείται αλλά προσωπικά πιο πολύ με ενδιαφέρει η προσθήκη vrr που αναμένεται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως έχω καταλάβει το πρόβλημα απο την ανάλυση του Vincent στο βίντεο που έχει παραθέση παραπάνω ο anagnoct αλλα και απο άλλα φόρουμ:

Αυτη τη στιγμή δεν αναπαράγεται 4κ(3840χ2160)120 αλλα 3840χ1080@120. Δλδ γίνεται downscale που προκαλεί την θολούρα ή οτιδήποτε άλλο μεταφράζεται σε κακή εικόνα απο άλλους χρήστες.

Οπως είπα, αυτη τη στιγμή δεν έχω πηγή για να το επιβεβαιώσω ή για να δώ αν με ενοχλεί προσωπικά.

Το θέμα μου είναι με την 'λανθασμένη'(?) διαφήμηση οτι το προιόν υποστηρίζει την συγκεκριμένη ανάλυση στην συγκεκρημένη συχνότητα.

Κι εγώ ελπίζω να μπορεί να λυθεί το θέμα με κάποια αναβάθμηση, αλλά δεν έχει δώσει κάποια ενημέρωση η Σονυ. Στην πιό πρόσφατη ενημέρωση αναφέρει οτι έχει λυθεί το θεμα, κάτι το οποίο απο οτι φαίνεται δεν έγινε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...