Προς το περιεχόμενο

Ασθενές WiFi σήμα μετά την αλλαγή παρόχου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους,

Έχω το εξής περίεργο πρόβλημα το οποίο εμφανίστηκε την ίδια μέρα που έκανα μεταφορά από Wind σε Vodafone:

Το WiFi είναι ασταθές, με συχνές απώλειες σήματος ειδικά στο tablet. Το πρόβλημα εμφανίστηκε την ίδια ημέρα που έγινε η μετάβαση. Είναι δυνατόν να έχει σχέση ο πάροχος ίντερνετ με το σήμα του wifi?

Το router είναι το Netfaster IAD -από παλιά της HOL- και η γραμμή είναι ADSL 24.

Καθόλη τη διάρκεια που ήμουν στη Wind δεν είχα ποτέ πρόβλημα αλλά και πριν που ήμουν ξανά στη vodafone, ομοίως δεν είχα πρόβλημα.

Κανείς καμιά ιδέα του τι μπορεί να συμβαίνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καθώς το modem ήταν της vodafon (hol το ίδιο είναι) υπάρχει η πιθανότητα με του που μπήκε στο δίκτυό τους να "αναβαθμίστηκε" αυτόματα με νεότερο firmware μεσω tr069 (στα δικά τους modem έχουν κωδικούς τα ελέγχουν). Τότε θεωρητικά μπορεί να "χάλασε" το WiFi. Η vodafon αναβαθμίζει δικά της router μέσω του δικτύου χωρίς να σε ρωτήσει και παίρνουν τις default τιμές. Το έκανε στην αδελφή μου σε ρουτερ voip που της έδωσαν (ήταν cyta) έναν ZTE.

Τι έκδοση firmware βλέπεις; θυμάσαι τι είχες παλιά; και αν βρεις ημερομηνία αναβάθμισης μηπως το συσχετίσεις έτσι.  

Κάτι άλλο δεν μπορώ να σκεφτώ εκτός αν ήταν τυχαίο (κούνησες λίγο τον ρούτερ ξέρω γω)

Επεξ/σία από keysmith
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, keysmith είπε

καθώς το modem ήταν της vodafon (hol το ίδιο είναι) υπάρχει η πιθανότητα με του που μπήκε στο δίκτυό τους να "αναβαθμίστηκε" αυτόματα με νεότερο firmware μεσω tr069 (στα δικά τους modem έχουν κωδικούς τα ελέγχουν). Τότε θεωρητικά μπορεί να "χάλασε" το WiFi. Η vodafon αναβαθμίζει δικά της router μέσω του δικτύου χωρίς να σε ρωτήσει και παίρνουν τις default τιμές. Το έκανε στην αδελφή μου σε ρουτερ voip που της έδωσαν (ήταν cyta) έναν ZTE.

Τι έκδοση firmware βλέπεις; θυμάσαι τι είχες παλιά; και αν βρεις ημερομηνία αναβάθμισης μηπως το συσχετίσεις έτσι.  

Κάτι άλλο δεν μπορώ να σκεφτώ εκτός αν ήταν τυχαίο (κούνησες λίγο τον ρούτερ ξέρω γω)

Το τωρινό είναι:

Runtime Code Version: 
  1.23.A (Mar 30 2012 17:46:55)

Επίσης το log του router είναι γεμάτο τέτοια μηνύματα:

Αναφορά σε κείμενο

TR069:Inform Fail!!(Invalid URL or ACS unreachable)
TR069:Sending 1 BOOT inform.

Μα τι γίνεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, charilaos είπε

Το τωρινό είναι:

Runtime Code Version: 
  1.23.A (Mar 30 2012 17:46:55)

Επίσης το log του router είναι γεμάτο τέτοια μηνύματα:

Μα τι γίνεται;

δεν ξέρω αν το 2012 1.23.Α είναι το firmware που είχες (μπορεί να είχες πχ το 1.1 και η voda ΤΩΡΑ να πέρασε το τελευταίο το 1.23A). Αν άλλαξε θα ήταν μια εξήγηση. Βέβαια δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι ασχολούνται αν αναβαθμίσουν τόσο παλιά ρουτερ. 

Τα άλλα του log απλά είναι λάθη που έχουν να κάνουν με το tr069 και τις ρυθμίσεις που αυτό έχει (πχ trusted urls) που αναφέρονται σε παλιά HOL urls που τώρα δεν υπάρχουν (πχ να δέχεται εντολές μόνο από το url www.hol.gr/blablabla/ ενώ τώρα hol.gr δεν υπάρχει πχ "επεσε η σελίδα" ή άλλαξαν τα ip). 

Τελος πάντων για να μην το κουράζουμε με 20€ παίρνεις αυτό το οποίο έχουμε πολλοί και πάει καλά για την τιμή του δλδ σταθερό wifi με καλή εμβέλια και γενικά σταθερό και στην σύνδεση (και σίγουρα καλύτερα από αυτό που έχεις τώρα).  Σιγουρα αν θες να το σκίσεις σε torrents και με πολλές συσκευές πάνω ίσως να δεις πιο ακριβό.. Πάντως για οικία με λελογισμένη χρήση καλό είναι. Εδώ κριτικές

Τα "παλιά" modem κάποια στιγμή τα "παίζουν" και κάτι γίνεται με τα ηλεκτρονικά τους (ας πούμε κάτι παθαίνουν οι "πυκνωτές" τους_ ή τα παρωχημένα πρωτοκολλα και δεν παίζουν καλά με νεότερα DSLAMs ακόμα και αν κάποτε ήταν θηρία. Με λύπη μου αποχωρίστηκα τα παλιά μου (2) tomson (αυτα τα άσπρα) γιατί άρχισαν να κάνουν νερά (2 διαφορετικά σε wind το ένα σε nova το άλλο). Πήρα ένα τέτοιο tp-link και ησύχασα και το πήρε και ενα φιλαράκι για vodafone και πάει "καλά". 

Οπότε μην αγχώνεσαι.. 

Υ.Γ. Αν επιμένεις στον παλιό και ΠΡΙΝ τον αλλάξεις ψάξε πρώτα λιγο το θέμα "κανάλι" εκπομπής δλδ δες που εκπέμπεις και που εκπέμπουν οι γείτονες. Βρες ένα καθαρό κανάλι χρησιμοποιώντας ένα πρόγραμμα "wifi analyzer" (σε android ή 10άρια). διαλεξε ένα κανάλι "καθαρό" μη επικαλυπτόμενο με διπλανά (αν υπάρχει ή έστω λίγο επικαλυπτόμενο) και ισως φτιάξουν τα πράγματα. Ενδέχεται απλά όταν εσύ πηγες hol και ο γείτονας να άλλαξε ρουτερ γιατί πήγε Cosmote και να "καβάλησε" το δικό σου στην ίδια συχνότητα (πχ όλοι στο κανάλι 1). 

Επεξ/σία από keysmith
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, keysmith είπε

δεν ξέρω αν το 2012 1.23.Α είναι το firmware που είχες (μπορεί να είχες πχ το 1.1 και η voda ΤΩΡΑ να πέρασε το τελευταίο το 1.23A). Αν άλλαξε θα ήταν μια εξήγηση. Βέβαια δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι ασχολούνται αν αναβαθμίσουν τόσο παλιά ρουτερ. 

Τα άλλα του log απλά είναι λάθη που έχουν να κάνουν με το tr069 και τις ρυθμίσεις που αυτό έχει (πχ trusted urls) που αναφέρονται σε παλιά HOL urls που τώρα δεν υπάρχουν (πχ να δέχεται εντολές μόνο από το url www.hol.gr/blablabla/ ενώ τώρα hol.gr δεν υπάρχει πχ "επεσε η σελίδα" ή άλλαξαν τα ip). 

Τελος πάντων για να μην το κουράζουμε με 20€ παίρνεις αυτό το οποίο έχουμε πολλοί και πάει καλά για την τιμή του δλδ σταθερό wifi με καλή εμβέλια και γενικά σταθερό και στην σύνδεση (και σίγουρα καλύτερα από αυτό που έχεις τώρα).  Σιγουρα αν θες να το σκίσεις σε torrents και με πολλές συσκευές πάνω ίσως να δεις πιο ακριβό.. Πάντως για οικία με λελογισμένη χρήση καλό είναι. Εδώ κριτικές

Τα "παλιά" modem κάποια στιγμή τα "παίζουν" και κάτι γίνεται με τα ηλεκτρονικά τους (ας πούμε κάτι παθαίνουν οι "πυκνωτές" τους_ ή τα παρωχημένα πρωτοκολλα και δεν παίζουν καλά με νεότερα DSLAMs ακόμα και αν κάποτε ήταν θηρεία. Με λύπη μου αποχωρίστηκα τα παλιά μου (2) tomson (αυτα τα άσπρα) γιατί άρχισαν να κάνουν νερά (2 διαφορετικά σε wind το ένα σε nova το άλλο). Πήρα ένα τέτοιο tp-link και ησύχασα και το πήρε και ενα φιλαράκι για vodafone και πάει "καλά". 

Οπότε μην αγχώνεσαι.. 

Υ.Γ. Αν επιμένεις στον παλιό και ΠΡΙΝ τον αλλάξεις ψάξε πρώτα λιγο το θέμα "κανάλι" εκπομπής δλδ δες που εκπέμπεις και που εκπέμπουν οι γείτονες. Βρες ένα καθαρό κανάλι χρησιμοποιόντας ένα πρόγραμμα "wifi analyzer" (σε android ή 10άρια). διαλεξε ένα κανάλι "καθαρό" μη επικαλυπτόμενο με διπλανά (αν υπάρχει ή έστω λίγο επικαλυπτόμενο) και ισως φτιάξουν τα πράγματα. Ενδέχεται απλά όταν εσύ πηγες hol και ο γείτωνας να άλλαξε ρουτερ γιατί πήγε Cosmote και να "καβάλησε" το δικό σου στην ίδια συχνότητα (πχ όλοι στο κανάλι 1). 

:(

Και κανάλι άλλαξα και τα πάντα δοκίμασα.

Το ξέρω ότι είναι παλιό το router αλλά όλα τα χρόνια ήτα πολύ καλό/γρήγορο/σταθερό/δυνατό wifi. Δε θέλω να δώσω χρήματα.

Κάτι άλλο φταίει, δε μπορεί να είναι τυχαίο...και η ερώτησή μου παραμένει...είναι δυνατόν να έχει επέμβει κάπως ο πάροχος ίντερνετ στο...wifi?μου ακουγεται τρελο.

ευχαριστώ για το χρόνο σου πάντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, charilaos είπε

:(

Και κανάλι άλλαξα και τα πάντα δοκίμασα.

Το ξέρω ότι είναι παλιό το router αλλά όλα τα χρόνια ήτα πολύ καλό/γρήγορο/σταθερό/δυνατό wifi. Δε θέλω να δώσω χρήματα.

Κάτι άλλο φταίει, δε μπορεί να είναι τυχαίο...και η ερώτησή μου παραμένει...είναι δυνατόν να έχει επέμβει κάπως ο πάροχος ίντερνετ στο...wifi?μου ακουγεται τρελο.

ευχαριστώ για το χρόνο σου πάντως

οκ.. άλλαξε και encryption method (πχ κάποια ρουτερ λειτουργούν καλά στο wpa2 με AES και κάποια με tkip. Τέλος δοκίμασε ένα factory deflaut reset μήπως κατι στρώσει.

όπως σου είπα ο παροχος μπορεί να επέμβει στο ρουτερ με το tr069 και η μόνη συσχέτιση που βρίσκω με wifi είναι να του άλλαξε το firmware και το "νέο" να εχει θέματα. Για δες μηπως βρεις κατι σε firmware (παλιότερο ή νεότερο) να δοκιμάσεις στο Modem/router σου.   

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, keysmith είπε

οκ.. άλλαξε και encryption method (πχ κάποια ρουτερ λειτουργούν καλά στο wpa2 με AES και κάποια με tkip. Τέλος δοκίμασε ένα factory deflaut reset μήπως κατι στρώσει.

όπως σου είπα ο παροχος μπορεί να επέμβει στο ρουτερ με το tr069 και η μόνη συσχέτιση που βρίσκω με wifi είναι να του άλλαξε το firmware και το "νέο" να εχει θέματα. Για δες μηπως βρεις κατι σε firmware (παλιότερο ή νεότερο) να δοκιμάσεις στο Modem/router σου.   

θα δοκιμασω αυριο hard reset. Θα δοκιμάσω και άλλο encryption αν και δε νομίζω να παίζει ρόλο γτ τόσα χρόνια ειναι το ίδιο, απροβλημάτιστα.

Firmware δε νομίζω να μπορώ να αλλάξω, το router είναι HOL branded

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες πές μας στο τέλος τι κατάφερες.. 

PS. προβλέπω αγορά νέου ρουτερ με απόδοση 1.10 (οκ ισως βρεις κανέναν άλλο παλιό, ελπίζω να κάτσει καλά με voda).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, charilaos είπε

θα δοκιμασω αυριο hard reset. Θα δοκιμάσω και άλλο encryption αν και δε νομίζω να παίζει ρόλο γτ τόσα χρόνια ειναι το ίδιο, απροβλημάτιστα.

Firmware δε νομίζω να μπορώ να αλλάξω, το router είναι HOL branded

Δοκιμασε να μεταφερεις το ρουτερ σε σημειο που δεν υπαρχει καμια ηλεκτρικη συσκευη.

Αν πχ προσφατα προσθεσες εσυ ή ο γειτονας σε κοντινη αποσταση συσκευες ή καλωδια μεγαλης εντασης/τασης, τοτε λογικο ειναι το wifi να μην αποδιδει τοσο καλα οπως πριν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να πήρε firmware και να έχει κάποιο bug. Γενικά κάθε 4,5 χρόνια τα router καλό θα ήταν να αλλάζουν, όσο υπάρχει σωστή συνδεσιμότητα μεταξύ συσκευών και router.   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, keysmith είπε

Αν θες πές μας στο τέλος τι κατάφερες.. 

PS. προβλέπω αγορά νέου ρουτερ με απόδοση 1.10 (οκ ισως βρεις κανέναν άλλο παλιό, ελπίζω να κάτσει καλά με voda).

κάντο 1.05......

Θα δοκιμάσω με ένα άλλο ενός γείτονα και θα δω πως θα πάει. Εάν όντως ειναι θεμα ρουτερ και δε μου δώσει η vodafone θα καταγγείλω τη σύμβαση και θα γυρίσω πάλι στη wind.

4 ώρες πριν, DanielRGr είπε

Δοκιμασε να μεταφερεις το ρουτερ σε σημειο που δεν υπαρχει καμια ηλεκτρικη συσκευη.

Αν πχ προσφατα προσθεσες εσυ ή ο γειτονας σε κοντινη αποσταση συσκευες ή καλωδια μεγαλης εντασης/τασης, τοτε λογικο ειναι το wifi να μην αποδιδει τοσο καλα οπως πριν. 

Μα δεν έκανα καμία αλλαγή! Τίποτα δεν άλλαξε από κανέναν

 

3 ώρες πριν, timos81 είπε

Μπορεί να πήρε firmware και να έχει κάποιο bug. Γενικά κάθε 4,5 χρόνια τα router καλό θα ήταν να αλλάζουν, όσο υπάρχει σωστή συνδεσιμότητα μεταξύ συσκευών και router.   

Μα μια χαρά ήταν η συνδεσιμότητα μέχρι τώρα με όλες τις συσκευές. Μόλις άλλαξε ο πάροχος άρχισαν τα θέματα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους με νεότερα:

Δοκίμασα και με άλλο ρούτερ και κάνει πάλι το ίδιο! ΜΑ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΥΤΟ?

Σε συνομιλία με τη Vodafone, μου είπε ότι δεν αλλάζουν κάτι εξαποστάσεως στα ρούτερ.

Όμως μου είπε τα παρακάτω που με έβαλε σε σκέψεις (η συνομιλια ήταν στις 11 το βραδυ):

εγώ / vodafone

 

6 χρονια χρησιμοποιω το ρουτερ χωρις ποτε το παραμικρο προβλημα και απο μεσοβδομαδα που συνδεθηκα στη vodafone, οι διακοπες του wifi ειναι συχνες εχει γινει καποια παραμετροποιηση στο firmware του ρουτερ απο πλευρα σας;

Απο πλευράς μας δεν έχει γίνει κάποια ενέργεια.Δεν γίνεται καμία ενέργεια σε κανένα ρουτερ.Απο ότι βλέπω σας έχει ενεργοποιηθεί το auto channel στο ρούτερ σας.Έχετε ενημερωθει για συχνές επανεκινήσεις αυτή την περίοδο λόγω αυξημένης ταυτόχρονης χρήσης του διαδικτύου;

το channel μου ειπε ο τεχνικος την προηγουμενη φορα που μιλησα με την εξυπηρετηση να το γυρισω σε 11. το εκανα και δεν ειδα καμια διαφορα οποτε το ξαναγυρισα σε auto. επανεκκινησεις σε τι;
με ethernet δεν εχω προβλημα μονο με wifi εχω

Επειδή κάθε ρούτερ συνδέεται σε ένα συγκεκριμένο "κανάλι εκπομπής", αν από διπλανό χώρο/διαμέρισμα ένα άλλο ρούτερ, ακόμα και άλλου παρόχου, συνδέεται στο ίδιο κανάλι, τότε το ένα ρούτερ επηρεάζει το άλλο. Αυτό λύνεται βάζοντας το δικό μας ρούτερ να ελέγχει τα διπλανά πριν συνδεθεί σε ένα κανάλι. Έτσι δεν έχει παρεμβολές. Αυτό γίνεται κάθε φορά που το ρούτερ κάνει επανεκκίνηση.
Η διαφορά με τα προηγούμενα χρονικά διαστήματα είναι ότι θα πρέπει να κανουμε περισσοτερες επανεκινήσεις προκειμένου να αποσυμφορηζεται το ρούτερ απο τυχον κανάλι με μεγάλη ''κίνηση''.

σωστο αυτο που λέτε αλλά τόσα χρόνια δεν υπήρχει τέτοιο πρόβλημα με το κανάλι εκπομπής. Άλλωστε δεν υπάρχουν πολλά σπίτια στην περιοχή και γενικώς κανείς γείτονας δεν άλλαξε κάτι
Το προβλημα ξεκινησε την ίδια ημέρα που μπηκα στη vodafone. "επανεκκινηση" σε τι; στη γραμμη;

Σωστά τόσα χρόνια δεν υπήρχε το προβλημα γιατι δεν γινόταν η χρηση στο ιντερνετ που γίνεται τώρα.Πλέον υπάρχουν διαφορετικα δεδομένα στη χρηση του ίντερνετ.Για να υπάρξει χρηση οπώς και πριν θα πρέπει να σταματήσει η τηλεεργασια και η τηλεεκπαιδευση και να γίνει και πάλι κανονικη χρηση του διαδικτυου.
Επανεκίνηση στο ρουτερ.

δεν μπορω να το πιστεψω αυτο. μα τι πολιτικη ειναι αυτη; προκαλειτε αποσυνδεσεις με σκοπο να ελαφρυνει το δικτυο; δηλαδη, και ρουτερ να αλλαξω, παλι τα ιδια θα δω;
Μάλλον δεν καταλαβατε αυτό που σας ανεφερα.Δεν προκαλει κανενας αποσυνδεσεις.Ουτε ειναι πολιτικη καμιας εταιριας.Αυτη την περιοδο οπως θα εχετε αντιληφθει γινεται χρηση του ιντερνετ η οποια δεν ειναι φυσιολογικη.Αυτο εχει ως αποτελεσμα την υπερφορτωση του δικτυου το οποιο εισπρατει ο συνδρομητης ως κακης ποιοτητας δικτυο για καποιες ωρες.Δεν ειναι θεμα του παροχου μας αλλα ειναι κατι γενικο το οποιο εχει επιρεασει τα δικτυα σε πανευρωπαικο επιπεδο.Για αυτο και δοθηκαν και οδηγιες απο τα αρμοδια υπουργεια να μην γινεται ασκοπη χρηση του ιντερνετ ωρες αιχμης.
Δεν αναφερομαι στις ωρες αιχμης ακομη και τωρα υπαρχει θεμα. Και δε μιλαω για το ethernet. ΜΟΝΟ για το wifi εχει θεμα, το οποιο πριν δεν ειχε κανενα θεμα επισης στο log του router υπαρχουν εντολες TR069 γνωριζετε τι ειναι;
Ακριβως.Πριν δεν ειχε θεμα γιατι οπως σας ανεφερα και παραπανω δεν γινοταν χρηση η οποια γινεται τωρα.Η εντολη που μου αναφερετε αποτο ρουτερ δεν εχουμε ενημερωση τι ειναι γιατι δεν διαχειρηζομαστε τετοιες ρυθμισεις απο το πολο μας.
Ρολο μας

 

Με βλέπω να φεύγω το συντομότερο. Θα το τεστάρω μέχρι το βράδυ να δω πως θα πάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αποσύνδεσε το καλώδιο adsl από το router, και χρησιμοποίησε το τοπικό δίκτυο ethernet / wifi κάνοντας δοκιμές.

π.χ. Στείλε δοκιμαστικά 100GB αρχεία από την μία δικτυακή συσκευή στην άλλη, και δες θα σε πετάξει εκτός ?

 

Επεξ/σία από htaccess
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, htaccess είπε

Αποσύνδεσε το καλώδιο adsl από το router, και χρησιμοποίησε το τοπικό δίκτυο ethernet / wifi κάνοντας δοκιμές.

π.χ. Στείλε δοκιμαστικά 100GB αρχεία από την μία δικτυακή συσκευή στην άλλη, και δες θα σε πετάξει εκτός ?

Αυτό θα κάνω. Καλή ιδέα. Θα το δοκιμάσω αργότερα και θα επανερθω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έτσι πως τα λες δεν έχεις "ασταθες" wifi (θα είχες αν εξαφανίζονταν στο σήμα) αλλά "ασταθές ιντερνετ" δλδ τα κολλήματα και κενά μάλλον είναι της γραμμής σου ή αλλιώς να το πω και με ethernet τα ίδια θα είχες.

Δοκίμασε καλώδιο να το επαληθεύσεις..

Γενικά η voda βάζει πολύ χαμηλό snr margin και η γραμμής της ίσως είναι πιο ασταθής με πολλά λάθη (που βγαίνουν κολλήματα). Οι περισσότεροι έχουν μέχρι 6 (μπορεί να κάνω λάθος) και ο ΟΤΕ στο 8 (αν δεν κάνω λαθος πάλι). Η voda το τσιτώνει στο 3 και κάτω έχω ακούσει από φιλο μου. Αποτέλεσμα πολλά λάθη στη γραμμή..

Εσύ σε αυτά τι έχεις; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...